طرح درس تاريخ پايه پنجم (موضوع گسترش اسلام )

مشخصات

نام درس :تاريخ      موضوع درس :گسترش اسلام     درس ص79      نام دبستان :هاجر   پايه پنجم  تاريخ تدريس92       تعداد دانش آموزان :28 نفر       زمان :45دقيقه

نام و نام خانوادگي آموزگار :شهلا رحيمي

اهداف  كلي

آشنايي دانش آموزان با چگونگي گسترش اسلام (حيطه شناختي )

پاسخ گويي دانش آموزان به سوالات درس (حيطه مهارتي )

علاقه منديدانش آموزان به يادگيري درس تاريخ و چگونگي گسترش اسلام (حيطه عاطفي )

اهداف جزئي و رفتاري

(حيطه شنــــــــــــــــــاختي )

1-درس را روان مي خواند .2-به سوالات درس جواب مي دهد .3-چگونگي گسترش اسلام را توضيح

مي دهد .4-علت هجرت مسلمانان به حبشه را بيان مي كند. 5-چگونگي پيمان قطع و رابطه را توضيح

مي دهد .6-راههاي مبارزه كفار با پيامبر را شرح مي دهد. 7-علت مبارزه كفار با پيامبر را شرح مي دهد.

8-چگونگي دعوت پيامبر در آغاز بعثت را بيان مي كند. 9-مواد پيمان قطع ابطه با مسلمانان را مي گويد.

10-چگونگي هجرت مسلمانان به حبشه را شرح مي دهد.

(حيطه مهـــــــــــــــــــــارتي )

به پرسش هاي درس جواب درست مي دهد.2-چند سوال از درس طرح مي كند و مي نويسد.

3-در مورد چگونگي گسترش اسلام تحقيق انجام مي دهد .4-ماكت شهر مكه را تهيه مي كند.

5-در مورد كوه صفا و مروه تحقيق مي كند .6-در كار گروهي بحث و گفتگومي كند.

7- خلاصه اي از داستاني را كه درمورد اسلام خوانده بيان مي كند. 8-درس را خلاصه مي كند .

(حيطه عــــــــــــــــــــــاطفي)

1-به درس تاريخ علاقه مند مي شود.2-با علاقه به پرسش ها پاسخ مي دهد.3-با علاقه به دنبال كتابي در

زمينه يادگيري پيشرفت دين اسلام مي رود. 4-نمايش را با علاقه در اين زمينه اجرا مي كند .

مدل كلاس

شبكه ارتباطي چند كانالي (آرايش چند كانالي )

گروه بندي

5گروه شش نفري و 2نفر راهنما و سرپرست گروه ها و نامگذاري گروه ها :استفاده از نام گلها

روش و شيوه تدريس

تلفيقي از روش هاي مشاركتي كارايي تيم اعضاي تيم قضاوت عملكرد قبل از شروع درس پرسش و پاسخ نمايش توضيحي اكتشافي و........

رسانه هاي آموزشي

استفاده از بسته هاي آموزشي (گچ-تخته-كتاب درسي.....)ماكت مكه تصاويري از شهر مكه درست كردن شعب ابي طالب روي ميز شني استفاده از تصاوير كتاب هديه در زمينه هجرت مسلمانان كارت هاي سوال بادكنك جدول تهيه پرسش هاي تايپي-چارت آموزشي كتاب داستان ضبط و صوت

قبل از شروع درس

خواندن يكي از سوره هاي كوچك قرآن سلام و احوالپرسي دقت در وضع روحي و جسمي دانش آموزان بررسي موانع و مشكلات احتمالي و حل آنها بررسي تكاليف                                               5 دقيقه

ارزشيابي آغازين

چون 5گروه است به طور تصادفي به يكي از افراد هر گروه يك كارت سوال داده مي شود.سپس آن راتكي بخوانندو جواب دهند وكارت هارا جمع آوري كرده و مجددا2سوال تايپ شده بصورت 2گزينه اي و صحيح و غلط به هرگروه جداگانه داده مي شود وپاسخ دهند وسپس گروه هايي كه جواب درست داده اند مورد تشويق قرار گيرند .

ايجاد انگيزه

پخش سورهلهب از ضبط و صوت و نشان دادن نوشته آن كه در برگه اي از قبل تهيه كرده ايم به دانش آموزان وپس ازپايان سوره معني آن را بيان مي كنيم سپس از دانش آموزان نام سوره پرسيده مي شود وعلت نزول آن واز فن بارش مغزي استفاده كرده جوابهاي دانش آموزان روي تخته سياه نوشته شده و زير نكات مفيد جواب ها خط كشيده و كلمه كليدرا از داخل جوابها پيدا كرده وروي تخته سياه جايي كه موضوع درس را علامت سوال گذاشته بوديم . علامت سوال را پاك كرده و موضوع درس را مي نويسيم كه كلمه كليد ممكن است معرفي دين اسلام ، گسترش اسلام ويا.... باشد.

ارائه درس

با مشخص شدنموضوع دعوت پيامبر از خويشاوندانش درزمينه آشكار نمودن دين اسلام و گسترش دادن آن توضيحاتي براي دانش آموزان مي دهيم واينكه هنگامي كه پيامبر دعوت خودرا آشكار كرد كفار چه تصميمي گرفتندسپس خواندن قسمتهايي ازكتاب داستاني درزمينه راههاي مبارزه كفارباپيامبر توسط يكي از دانش آموزان و سپسچندسوال كلي مطرحمي كنيم و روي تخته سياه مي نويسيم ودانش آموزان به صورت گروهي مشورت و بحث وگفتگو كنند سپس هر گروهي كه آمادگي داشت جواب دهند و مورد تشويق قرار گيرند . سپس توضيحات دانش آموزان راكامل كرده و براي آنها شرح مي دهيم كه پيامبر پس از سه سال چه ماموريت يافت و آنها ابتدا چه وعده هايي به پيامبر دادندو وقتي پيامبر قبول نكرد چه كاري انجام دادند و سخن حضرت محمد (ص) دراين زمينه را در برگه اي نوشته و نشان مي دهيم كه مي فرمايند:((به خداقسم اگر خورشيدرا دردست راست من وماه را در دست چپ من بگذارند هرگز از دين خدا دست بر نمي دارم )) و وقتي كفار موفق نشدند پيامبر و يارانش را آزار واذيت مي كردند وتصاويري از فداكاران اسلام كه زير ريگها وشن هاي داغ عربستان شكنجه مي شدند نشان مي دهيم و اينكه آنها اي شكنجه هارا حمل كرده ولي تسليم نشدند وبه شهادت رسيدند و چون دشمن باز هم در نقشه خود موفق نشد حضرت محمد(ص)دستورداد كه عده اي از مسلمانان به خارج از عربستان يعني حبشه به سرپرستي جعفربن ابوطالب هجرت كنند سپس دانش آموزان نمايشي را در اين زمينه اجراكنند. بعداز نمايش دانش آموزان مورد تشويق قرار مي گيرند ونوشتن موضوع نمايش پاي تخته به عنوان يكي از راههاي مبارزه كفار با پيامبر و نشان دادن تصاوير كتاب هديه درس هجرت مسلمانان به حبشه ونتيجه گيري توسط دانش آموزان وقتي كفار در اين نقشه ني شكست خوردند حال دست به چه كاري زدند بحث و گتگو بين گروه ها و پرسيدن نظرات آنها و سپس نشان دادن ماكت شهر مكه درگير كردن دانش آموزان با موضوع و پي بردن به يك نتيجه و نظر و توضيحاتي توسط خودمان در اين زمينه و اجراي نمايش توسط گروه بعدي وگذاشتن ماكت كعبه روي ميز و ماكت شعب ابي طالب ونشان دادن شعب ابي طالب با دوربين فيلم برداري شخصي به دانش آموزان و گروه حداقل 4نفري انتخاب شوند جهت سران قريش و يك نفر به عنوان ابوطالب كفار باهم حرف مي زنند در مورد حضرت محمد (ص) و نقشه هايي كه كشيده اند وشكست خورده و تصميم مي گيرند و ابوطالب را صدا  مي زنند كه بايد از شهر مكه خارج شوند و قرار داد راامضا مي كنند و تعهد مي كنند كه كسي با آنها رابطه     بر قرار نكند . خريد و فروش و ازدواج نكند و اين قرار داد راداخا ماكت كعبه مي گذارند و اين كار دانش آموزان عملا انجام مي دهند سپس ابوطالب و چند نفراز دانش آموزان ديگر بسوي ماكت شعب ابي طالب مي روند و راوي توضيح مي دهد كه چه اتفاقي مي افتد . سپس يك روز ابو طالب به مسلمانان ميگويد كه حضرت محمد (ص)به من چنين گفته كه موريانه عهدنامه راخورده وجز نام خدا باقي نمانده تصميم مي گيرند بروند وبه سران كفار بگوين مي روند پيش كفار و كفار از داخل ماكت كعبه عهدنامه را مي گيرند و نگاه مي كنند و مي خوانند وبه حقيقت پي مي برند ودستور مي دهند كه پيامبر و يارانش به مكه بر گردند و تشويق دانش آموزان و نوشتن مورد مهم ديگر پاي تخته پيمان قطع رابطه و شكست آن سپس توسط چند دانش آموز خلاصه كارهايي كه انجام شده در اين قسمت را بيان مي كنند كه ابتدا يكي شروع كند سپسادامه رادانش آموز بعدي تا به پايان برسد و ادامه آن را خودمان در آخر كامل كرده و موارد مهم رويتخته سياه را مي خوانيم كه ابتدا آشكار شدن دعوت پس وعده پول و مقام و آزار و اذيت پيامبر ويارانش و هجرت به حبشه و پيمان قطع رابطه و توضيحاتي در زمينه حج سپس به دانش آموزان گفته مي شود كه ان شا الله موارد بعدي رادر درس بعد مي خوانيم كه چون كفار موفق نشدند تصميم گرفتند پيامبررا به قتل برسانند و علت هجرت پيامبر به مدينه چه بود  خواندن متن درس توسط چند دانش آموز و گاهي خواندن يك خط توسط خودمان و بيان نكات مهم


مطالب مشابه :


خیرمقدم حجاج

رااز مكه مكرمه رنگی عکس فکس-طراحي وچاپ كارت ويزيت دراسرع وقت وبهترين كيفيت-چاپ كارت




متن جالب يك كارت عروسي

ازدواج و طلاق (سردفتر ) - متن جالب يك كارت عروسي - گرد آوري و پاسخ به سئوالات قانونی و شرعی در




دكلمه

متن كارت دعوت شعر متن مجري . Powered By BLOGFA.COM . دكلمه. متن دكلمه 1: چشمهاي ظهورش از مكه




املا

داده پس از مدتي يكي را بر مي داريم تا او بگويد كدام بود. 4- از بين كارت متن املا 2 مكّه




طرح درس تاريخ پايه پنجم (موضوع گسترش اسلام )

3-در مورد چگونگي گسترش اسلام تحقيق انجام مي دهد .4-ماكت شهر مكهكارت هاي سوال – متن درس




بیائید با هم عمره برویم 2 (مطالب جلسه ایران بخش اول )

سفر به مكه مكرمه براي عمره و حج اهميت بسيار ولي بدون كارت دعوت هم نيست و متن سخنرانی و




برچسب :