طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)
هدف کلی :آشنایی با اخلاق وآداب اسلامی و حجاب اسلامی
نام درس : هدیه های آسمانی عنوان درس : لباس های ما پایه :سوم ابتدایی مدت تدریس: ۴۵ دقیقه |
مشخصات کلی | |
هدف کلی :
آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی (حجاب و پوشش اسلامی ) |
فعالیت های قبل از تدریس | |
هدفهای جزئی :
آشنایی فراگیران با : ۱٫ تنوع پوشش ها و تناسب آن با فرهنگ ها و موقعیت های مختلف ۲٫ پوشش ویژه مسلمانان (حجاب) ۳٫ نگرش مثبت نسبت به استفاده از پوشش اسلامی | ||
هدفهای رفتاری :
دانش آموز در پایان درس باید بتواند : ۱)لباس های مناطق مختلف را با هم مقایسه کند . ۲)در باره لباس و حجاب زنان و مردان مسلمان توضیح دهد . ۳)پوشیدگی لباس مسلمانان را به عنوان ویژگی اصلی پوشاک آنها بشناسد . ۴)ارتباط میان موقعیت های مختلف و لباس های مختلف را نشان دهند . ۵)نسبت به استفاده از پوشش اسلامی ابراز علاقه نماید . ۶)در باره تنوع و گوناگونی لباس های مناطق مختلف کشورمان تحقیق کند . | ||
مواد و وسایل آموزشی :
تصاویری از پوششهای مختلف از مناطق مختلف کشور ، کتاب درسی ، جعبه جواهرات ، لباس محلی | ||
رفتار ورودی :
پرسیدن چند سوال : ۱٫ ما چرا لباس می پوشیم . ۲٫ ما چه لباس هایی می پوشیم . ۳٫ چه فرقی لباس ها با هم دارند . ۴٫ لباس چه فوایدی دارد . ۵٫ لباس ما در فصول مختلف چگونه است . | ||
شیوه گروه بندی :
بچه ها را با کارتهایی که اسم شهرهایی که لباس محلی دارند مثل : گروه شمالی ها ، گروه ترکمن ها ، گروه کردها و گروه بلوچ ها روی آن نوشته شده است (به صورت پازل ) گروه بندی می کنیم . | ||
روشهای تدریس :
ایفای نقش ، ،پرسش و پاسخ ،توضیحی | ||
۶ دقیقه | آمادگی :
دعای شروع کلاس ، سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی دانش آموزان و دیدن تکالیف آنها |
فعالیت های ضمن تدریس |
۳ دقیقه
۵ دقیقه ۲۰دقیقه |
ارزشیابی تشخیصی :
از درس گذشته سوال می شود : ۱٫ لباس های یک زن و مرد مسلمان چگونه باید باشد ؟ ۲٫ از نظر شما لباس مناسب چه لباسی است ؟ ایجاد انگیزه : آمدن فردی با لباس های محلی به کلاس ارائه درس جدید : وقتی که یکی از بچه ها با لباس محلی به کلاس آمد بچه ها تعجب کرده و سوالات زیادی می پرسند که دراینجا آنها را به طرف تابلو که تصاویر کتاب با لباس های متفاوت می باشد هدایت می کنیم و با این سوال که خود بچه ها هم حتما می کنند که به نظر شما این لباس ها مال کدام شهر و مردم است درس را شروع می کنیم . و توضیحات لازم را می دهیم که بله بچه های خوب با دیدن این لباس ها و عکس ها متوجه شدیم که درس ما در باره چیست ؟بله ما انسانهای روی کره زمین هر کدام دارای لباس و آداب و اخلاقی هستیم که با هم فرق می کنیم حتی در همین کشور خودمان ببینید چقدر لباس ها و آداب متفاوت هستند هر کسی که اهل یک شهر و منطقه باشد حتما لباس و آداب آن شهر با بقیه شهرها فرق می کند . و سوال آزمون ورودی را دوباره تکرار کرده که همانطور که شما بچه های عزیز گفتید ما برای د رامان ماندن از سرما و گرما لباس می پوشیم در فصلهای مختلف لباسمان فرق می کند . در اینجا جعبه جواهرات را نشان داده آموزگار : بچه ها شما می دانید که این جعبه مال چیست ؟ بچه ها :جعبه جواهرا ت است آموزگار : بله دخترم اما چرا جواهرات را درون این جعبه نگه داری می کنند ؟ بچه ها : برای اینکه هر کسی نتواند به آن دست بزند یا دزدها پیدا نکنند . | |
آموزگار : بله بچه های عزیز جواهرات چون چیز قیمتی و با ارزش است ما درون این جعبه نگه داری کرده و آن را حفظ می کنیم . پس ما انسانها از این جواهرات هم با ارزش تر هستیم باید خود را حفظ کرده تا هر کسی به ما نگاه نکند .
در این قسمت کتاب را باز کرده از گروهها می خواهیم که درس را بخوانند ودر گروهها مشورت کنند از آنها سوال می کنیم . آموزگار : همانطور که دیدید هر شهر لباس مخصوص خود را دارد حالا بگویید آداب لباس پوشیدن و پوشش اسلامی در کشور خودمان چگونه است ؟بچه ها : ……………… آموزگار : بچه ها ی عزیز همان طور که شما گفتید کشور ما یک کشور اسلامی و مسلمان است لباس ما برای یک خانم مسلمان باید لباسی باشد که تنگ نباشد، زیاد کوتاه نباشد ، از رنگ های تند استفاده نکند ؛ لباسی باشد که آزاد بوده و تمام اندام او را بپوشاند ،موهای او بیرون نباشد ، دست ها و پاعا هم تا مچ پوشیده باشد . بعضی خانم ها مانتو می پوشند و بعضی با چادر هستند که هر دوی آنها اگر درست استفاده شود حجاب اسلامی است و برای یک آقای مسلمان نیز باید لباسی مناسب باشد تنگ و کوتاه نباشد ، از مدلها و مارکهای نامناسب استفاده نکند که معمولا اینجا کت و شلوار یا پیراهن وشلوار است ،مثلا در خوزستان پیراهن بلند می پوشند لباس یک مسلمان باید دارای ظاهری آراسته و شایسته فرد باشد . آموزگار : بچه ها لباس ما در هر جایی با هم فرق دارد یا نه ؟ بچه ها : بله خانم لباس ما در هرجایی با هم فرق می کند آموگار :در خانه چگونه لباس می پوشیم ، در جلو یک نامحرم باید چگونه لباس بپوشیم ؟ بچه ها : باید در جلوی نامحرم کاملا با حجاب اسلامی باشیم ولی در خانه اگر نامحرمی نباشد مثل پسرعمو ، پسر عمه و ….. می توانیم آزاد و راحت لباس بپوشیم . |
۵ دقیقه | جمع بندی و نتیجه گیری :
توسط انجام فعالیتهای برایم بگو ص ۱۸ ، گروهها بعد از مشورت و نتیجه گیری به سوالات ما پاسخ می دهند . |
فعالیت پس ازتدریس |
۴ دقیقه | ارزشیابی پایانی:
با این پرسشها ارزشیابی می کنیم : ۱٫ فایده پوشش چیست ؟ ۲٫ چرا ما از پوشش اسلامی استفاده می کنیم ؟ | |
۲ دقیقه | فعالیت تکمیلی :
۱٫ انجام فعالیت اکنون می توانی ص ۱۹ (تحقیق در باره پوشش مردان و زنان مسلمان ) ۲٫ بردن بچه ها به بازدید از موزهای که لباسهای مختلف و پوششهای اسلامی دارد (در جلسه آینده ) ۳٫ ارائه گزارش از بازدید در جلسه بعد از بازدید از موزه |
مطالب مشابه :
منابع و محدوده امتحانی نیمسال اول 93-92
بحث شده یا مباحث غیر ضروری از کتاب حذف اخلاق اسلامی نویسنده: محمد داودی. فصل
دانلود كتاب دين و زندگي اول
زهرا محمّد علی زاده دانلود کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق (1)
طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)
دانلود کتاب آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی شگفتی های زمان ولادت حضرت محمد
سیر مطالعاتی تاریخ اسلام
عبد المجید ناصری داودی. محمدجواد غفاری کتاب اصطلاحات اخلاق اسلامی.
کارنامه ی فلسفه ی یونان به زبان پارسی
3.تاریخ فلسفه،امیل بریه،جلد اول و دوم،ترجمهی علیمراد داودی 17.اخلاق نیکوماخس دانلود
عناوین کتابها درکتابخانه خواهران
دانلود کتاب جویی افسانه های لکی محمد اسلامی زرندی امتحان عاشقی ف داودی بهار
منابع و محدوده امتحانی نیمسال اول 93-92
بحث شده یا مباحث غیر ضروری از کتاب حذف اخلاق اسلامی نویسنده: محمد داودی. فصل
دانلود كتاب دين و زندگي اول
زهرا محمّد علی زاده دانلود کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق (1)
طرح درس هدیه های آسمانی سوم ابتدایی (لباس های ما)
دانلود کتاب آشنایی فراگیران با اخلاق و آداب اسلامی شگفتی های زمان ولادت حضرت محمد
سیر مطالعاتی تاریخ اسلام
عبد المجید ناصری داودی. محمدجواد غفاری کتاب اصطلاحات اخلاق اسلامی.
برچسب :
دانلود کتاب اخلاق اسلامی محمد داودی