طرح درس روزانه علوم پايه چهارم ابتدايي
درس : علوم چهارم ابتدایی موضوع : جانوران بی مهره (بندپایان) مدت جلسه 45 دقیقه نام معلم : تعداد دانش آموزان : تاریخ : |
هدف کلی : جانوران بی مهره |
اهداف جزئی (دانشی ) : 1- انواع جانوران مهره دار را نام ببرید . 2- جانوران بی مهره را تعریف کنید . 3- انواع بند پایان را تشخیص دهد و برای هر یک مثالی بزند . 4- فایده ها وزیان های حشرات را بیان کنید . 5- دوره ی زندگی کرم کدو را شرح دهد .
|
اهداف مهارتی : 1- بتوانند جانوران مهره داررا از جانوران بی مهره تشخیص دهند . 2- بتوانند با مشاهده کرم درون باغچه ویژگی های ظاهری آن را بیان کنند . 3- بتوانند بن پایان را از نظرخصوصیات ظاهری مقایسه کنند . 4-بتوانند درباره زندگی اجتماعی حشرات مثل مورچه اطلاعات جمع آوری کنند .
|
اهداف نگرشی : 1- به هنگام بیرون آمدن از توالت دستهای خود را با آب وصابون بشویید . 2- نسبت به حفظ سلامت خود ومبتلا شدن به بیماری انگلی حساس شوند . 3- به ویژگی های محیط زندگی اطراف خود علاقه وتوجه نشان دهند .
|
رفتار ورودی : 1- می دانندجانوران حرکت می کنند،غذا می خورندوتنفس می کنندوجانوران برای انسان هافایده دارند . 2- می دانند جانوران زیستگاهای مختلفی دارند و پوشش بدن متفاوتی دارند . 3- می دانند جانوران مهره دار در بدن خود اسکلتی از جنس استخوان دارند . |
رسانه ها ومواد آموزشی : کتاب درسی ، حیوانات پلاستیکی ( بند پایان ) ،کارتهای تصویری ، مقوا و مداد رنگی ،گچ و..... روش تدریس : پرسش و پاسخ , روش اکتشاف هدایت شده مفاهیم کلیدی : بند پایان ، حشرات ، عنکبوت ها ،خرچنگ ها ، هزارپاها ایجاد انگیزه : معلم پس از ورود به کلاس و سلام واحوالپرسی به حضور وغیاب شاگردان می پردازد و بعد از پرسش از د رس قبلی ، درس خود را شروع می کند . در ابتدا معلم تصویر صفحه ی اول کتاب را به دانش آموزان نشان می دهد و از آنها می خواهد که خوب فکر کنند وهر چه که درباره این تصویر می دانند بیان کنند ،پس از اینکه دانش آموزان نظرات خودرا بیان کردند . معلم حیوانات پلاستیکی (از نوع بندپایان ) را به شاگردان نشان می دهد واز آنها می خواهد که بدن آنها را لمس کنند و تعداد پاهای آنهارا بشمارنند و تفاوتها و شباهتهای آنها را بیان کنند . مقایسه جانوران مهره دار با جانوران بی مهره و .....
|
نمونه فعالیت معلم : حضور به موقع و فعال در کلاس ، ایجاد انگیزه مناسب ، معلم سؤالاتی را از دانش آموز می پرسد و بعد از پاسخ شاگردان وسایلی را که با خود آورده را به بچه ها نشان می دهد و طبق زمان از شاگردان می خواهد که به سؤالات پاسخ دهند .و...
|
نمونه فعالیت دانش آموزان : 1- یک کرم خاکی در باغچه پیدا کنند و به مشاهد ه بدن ورنگ آن می پردازد . 2- چند نمونه از حشرات گوناگون را جمع آوری کنند . 3- درباره فایده ها وریان های حشرات تحقیق کنند . 4- دانش آموزان شکل نمونه های حشرات جمع آوری شده را نقاشی کنند و روی شکل نام بخشهای مختلف بدنشان را نامگذاری نمایند. و در تابلو اطلاعات کلاس نصب نمایند. 5- طبقه یندی جانوران بی مهره بر اساس رنگ ,شکل و.... و رسم نمودار ساخت گرا طبقه بندی آنها روی مقوا در گروه های تحقیق و نصب آن روی دیوار کلاس 6- پاسخ دادن به سئو الات فعالیتهای کتاب علوم درباره جانوران بی مهره |
ارزشیابی تشخیصی : معلم قبل از تدریس سؤالاتی را از دانش آموز می پرسد . 1- کدام یک ازشماجانوری مثل کرم وعنکبوت راازنزدیک دیده ایدیادرتلویزیون و یا کتا بها تصاویری ازآنها مشاهده کرده اید ؟ 2- آیا به تارهای عنکبوت توجه کرده اید ؟ 3- چرا باید پس از بیرون آمدن از دست شویی ، دستهای خود را با آب وصابون بشویید ؟ 4- ...... |
ارزشیابی تکوینی : معلم در حین اینکه به تدریس می پردازد، سؤالاتی از دانش آموزان می پرسد : 1- چند نمونه دیگر از حشرات را نام ببرید . 2- آیا حشراتی می شناسید که برای ما سودمند یا مضر باشند ؟ 3- بند پایان در کجاها زندگی می کنند ؟ 4- ....... |
فعالیت خارج از کلاس : 1- از دانش آموزان می خواهیم که برای جلسه آینده کتابی را که درباره زندگی حشراتی مثل مورچه ، زنبور عسل و موریانه که زندگی اجتماعی دارند تهیه کرده وخلاصه آن را به کلاس گزارش دهند . 2- مجموعه ای از حشرات محل زندگی خود را جمع آوری کرده و آنها را روی تابلوی مناسبی بچسبانند و به کلاس گزارش دهند . |
مطالب مشابه :
طراحی آموزشی
طرح درس پایه ششم ابتدایی فصل دوم: عددهای اعشاری درس سوم : تقسيم يک عدد بر عددهای
طرح درس روزانه علوم پايه چهارم ابتدايي
جدول بودجه بندي دروس پايه اول و دوم و سوم ابتدايي طرح درس روزانه علوم پايه چهارم
انواع طرح درس سوم ابتدایی
انواع طرح درس سوم پايهي سوم ابتدايي. بين دانش آموزان تقسيم مي كند و از آنها
طرح درس چادرنشين ها تعليمات اجتماعي سوم ابتدايي
طرح درس چادرنشين ها تعليمات اجتماعي طرح درس چادرنشين ها تعليمات اجتماعي سوم ابتدايي.
نمونه سوالات علوم سوم ابتدايي ( بخش یازدهم_گوناگوني گياهان )
نمونه سوالات علوم سوم ابتدايي دار به اين شكل تقسيم و طرح درس ریاضی پایه سوم
طرح درس كتاب "بخوانيم" چهارم ابتدايي
نمونه سوالات ضمن خدمت ، طرح درس و نمونه سوالات طرح درس قرآن سوم
طرح درس روزانه علوم پایه چهارم ابتدایی
طرح درس روزانه كتاب علوم سال سوم شما آمده شنوندگان و تقسيم كار 11)طرح
برچسب :
طرح درس تقسيم سوم ابتدايي