طرح درس روزانه کمک های اولیه
نام درس : مهارت سالم زيستن تعداد شاگرد : 9 نفر مدت جلسه : 30 دقيقه صفحات كتاب : كمك هاي اوليه موضوع :خونريزي و اقدامات مربوط به آن جلسه : |
مشخصات كلي |
آشنا نمودن دانش آموزان با انواع خونريزي ها – كنترل خونريزي ها – روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي – (فشار مستقيم – غير مستقيم) و پانسمان فشاري – روش هاي كنترل خونريزي هاي داخلي |
هدف كلي |
تشخيص انواع خونريزي و عمق آن روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي روش هاي كنترل خونريزي هاي داخلي اقدامات لازم براي اجراي بند آوردن خونريزي ها اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و گوش |
رئوس مطالب |
انتظار مي رود دانش آموز در پايان درس : 1- انواع خونريزي ها را بر اساس محل وقوع توضيح دهد 2- روش هاي كنترل خونريزي خارجي را انجام دهد 3- روش هاي كنترل خونريزي داخلي را انجام دهد 4- روش هاي بند آوردن خونريزي را روي ماكت اجرا نمايد 5- روش فشار مستقيم و پانسمان فشاري و بستن شريان بند را اجرا نمايد 6- نشانه هاي خونريزي داخلي را به خوبي بيان نمايد 7- اقدامات لازم را براي كنترل خونريزي داخلي و شوك انجام دهد 8- اقدامات لازم براي كنترل خونريزي بيني و گوش |
اهداف جزئي |
انتظار مي رود دانش آموزان پس از تدريس درس جديد بتوانند : الف – حيطه شناختي 1- دانش آموز بايد نشانه هاي خونريزي داخلي را بداند 2- دانش آموز بايد روش هاي كنترل خونريزي داخلي را بسته به محل وقوع آن بيان كند 3- انواع راه هاي كنترل خونريزي خارجي را روي مانكن انجام دهد ب – حيطه مهارتي 1- در حيطه ي مهارتي نيز بايد هنرجو بتواند انواع روش هاي پانسمان فشاري ، نقاط فشاري و بستن تورنيكه را به خوبي ياد گرفته باشد 2- اقدام هاي لازم را براي كاهش خونريزي داخلي انجام دهد 3- اقدام هاي لازم را در زمان خونريزي انجام دهد (با حفظ خونسردي) ج – حيطه نگرشي : - اهميت شناخت خونريزي ها - اهميت شناختن نشانه هاي خونريزي داخلي - اهميت مهار كردن و كاهش از دست دادن خون - اهميت روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي - اهميت شناخت روش كنترل خونريزي بيني و گوش |
اهداف رفتاري |
ماژيك – تخته – كتاب درسي – ويدئو - رايانه |
مواد و وسايل آموزشي |
شكل uبه صورت |
چيدمان كلاس |
سخنراني كارگاهي – پُور پواينت . |
روش تدريس |
دانش آموز سرحال و آماده ياد گرفتن باشد از نظر رواني شرايط متعادل را داشته باشد كارهاي عملي را به درستي انجام دهد همكاري لازم را در طول درس داشته باشد و با داشتن مطالب درس قبل آماده براي شنيدن درس جديد باشد
|
رفتار ورودي |
زمان |
فعاليت دانش آموز |
فعاليت معلم |
مرحله |
3َ |
برقراري ارتباط متقابل و پاسخ گويي به سوالات معلم |
سلام و احوالپرسي – برقراري ارتباط عاطفي با هنرجويان – ارزيابي و مروري از درس قبل
|
فعاليتهاي مقدماتي |
2َ |
پاسخ به سوالات بر طبق نظرات شخصي |
- انواع زخم ها را توضيح دهيد ؟ - عوارض زخم ايجاد شده به چه شكلي مي باشد ؟ - چگونه مي توان از عفونت زخم پيشگيري كرد ؟
|
ارزشيابي تشخيصي |
|
دقت و واكنش و علاقه مندي نسبت به موضوع |
- ديدن فيلم هايي كه امداد رساني در زمان خونريزي ها انجام دادند. - كمك كردن به فردي كه در حال خونريزي شديد است .
|
ايجاد انگيزه |
15َ |
با توجه به مطالب حضور فعال در بحث گروهي ، پاسخ گويي به سوالات معلم |
با استفاده از كتاب درسي دانش آموزان ادامه ي درس را در مورد خونريزي به طور واضح توضيح مي دهيم و از خود هنرجويان نيز در اين مورد كمك و نظر سنجي به عمل مي آوريم . انواع خونريزي ها و علائم خونريزي داخلي شامل فشار خون پايين ، نبض تند ، پوست سرد و مرطوب ، سطح هوشياري پايين و طريق امداد رساني در زمان خونريزي داخلي و بالا بردن پاي بيمار – در صورت تنفس فرمان در وضعيت بهبود قرار دادن و رساندن به مركز درماني را توضيح داده . روشهاي بند آوردن خونريزي ها 1- فشار مستقيم2- نقاط فشاري 3- پانسمان و بستن شريان بند را توضيح داده 4- خون دماغ و خونريزي از گوش را نيز توضيح مي دهيم.
|
ارائه درس |
2َ |
تمركز حواس و سعي در به ياد آوري مطالب |
با سوالاتي كه حين درس و كار عملي از هنرجويان پرسيده مي شود مشخص مي شود .
|
ارزشيابي تكويني |
زمان |
فعاليت دانش آموز |
فعاليت معلم |
مرحله |
2َ |
توجه كردن و پاسخ به سوالات مطرح شده |
الف) جمع بندي و نتيجه گيري : از چند هنرجو به عنوان نمونه خواسته مي شود چند سوال هم طرح كرده و توضيح دهند در صورت نياز مطالب را تكميل مي كنيم . |
فعاليتهاي تكميلي |
3َ |
ياداشت كردن و توجه كردن و پاسخ به سوالات مطرح شده |
ب) ارزشيابي پاياني (تراكمي): جمع بندي مطالب و نتيجه گيري - تعيين انواع خونريزي ها با علائم - اقدامات لازم در زمان خونريزيهاي داخلي و خارجي - اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و گوش | |
3َ |
يادداشت كردن توجه كردن |
ج) تعيين تكليف : - تعيين تكليف براي هنرجويان براي تقويت مطالب آموخته شده توسط آنها - بررسي مراحل بند آوردن خونريزي (طي كار عملي) - پيدا كردن نقاط فشاري در بدن - تهيه بروشور از خونريزي |
مطالب مشابه :
کمک درسی ریاضی اول ابتدايي - (1)
درس 13 - كار درخانه درس 5 دايره را با دست بپوشان! چند دايره مي بيني! درس 16 - هوشي پنهان مي كند!
نمونه طرح درس حرفه وفن دوم
کار وفناوری - نمونه طرح درس حرفه وفن دوم - مطالب كمك آموزشي درس كاروفناوري متوسطه اول ونكات
عکس و تصویر عمل جراحي بيني / شرح دو روش باز و بسته
باباجون دانستنی ها - عکس و تصویر عمل جراحي بيني / شرح دو روش باز و بسته - يك قطره آب داراي يك
مديريت كلاس درس
مديريت كلاس درس - سازماندهي مراحل كار و منابع- پيش بيني نياز دانش آموزان به مواد
نمونه سؤالات درس بهداشت و ایمنی کار
نمونه سوالات دروس دبیرستان - نمونه سؤالات درس بهداشت و ایمنی کار - من بيش از معلمان
پرسشهای رایج در مورد قرارداد کار در قانون کار
قرارداد کار ۱- پيش بيني دوره آزمايشي در قراردادهاي كار مدت موقت و يا انجام كار معين چه صورتي
كار تيمي بين حرفهاي در بخشهاي اورژانس تروما
دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - كار تيمي بين حرفهاي در بخشهاي اورژانس تروما - From Class to
طرح درس روزانه کمک های اولیه
با سوالاتي كه حين درس و كار عملي از هنرجويان پرسيده - اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و
درس پژوهی و راههای توسعه آن در دوره ابتدایی
فرآیند درس پژوهي. شروع كار 3.در برنامه ي زمانبندي يك زمان تنفس بعد از درس پيش بيني كنيد تا
تصمیم گیری
حرفه و فن (كار و فناوري) نمونه - تصمیم گیری - مطالب علمي وفني و نرم افزار - حرفه و فن (كار و
برچسب :
درس كار بيني