طرح درس روزانه کمک های اولیه

 

نام درس : مهارت سالم زيستن          تعداد شاگرد :  9 نفر          مدت جلسه :  30 دقيقه

صفحات كتاب : كمك هاي اوليه     موضوع :خونريزي و اقدامات مربوط به آن     جلسه :

مشخصات كلي

آشنا نمودن دانش آموزان با انواع خونريزي ها كنترل خونريزي ها روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي (فشار مستقيم غير مستقيم) و پانسمان فشاري روش هاي كنترل خونريزي هاي داخلي

هدف كلي

تشخيص انواع خونريزي و عمق آن

روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي

روش هاي كنترل خونريزي هاي داخلي

اقدامات لازم براي اجراي بند آوردن خونريزي ها

اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و گوش

رئوس مطالب

انتظار مي رود دانش آموز در پايان درس :

1- انواع خونريزي ها را بر اساس محل وقوع توضيح دهد

2- روش هاي كنترل خونريزي خارجي را انجام دهد

3- روش هاي كنترل خونريزي داخلي را انجام دهد

4- روش هاي بند آوردن خونريزي را روي ماكت اجرا نمايد

5- روش فشار مستقيم و پانسمان فشاري و بستن شريان بند را اجرا نمايد

6- نشانه هاي خونريزي داخلي را به خوبي بيان نمايد

7- اقدامات لازم را براي كنترل خونريزي داخلي و شوك انجام دهد

8- اقدامات لازم براي كنترل خونريزي بيني و گوش

اهداف جزئي

 

انتظار مي رود دانش آموزان پس از تدريس درس جديد بتوانند :

الف – حيطه شناختي

1- دانش آموز بايد نشانه هاي خونريزي داخلي را بداند

2- دانش آموز بايد روش هاي كنترل خونريزي داخلي را بسته به محل وقوع آن بيان كند

3- انواع راه هاي كنترل خونريزي  خارجي را روي مانكن انجام دهد

ب – حيطه مهارتي

1- در حيطه ي مهارتي نيز بايد هنرجو بتواند انواع روش هاي پانسمان فشاري ، نقاط فشاري و بستن تورنيكه را به خوبي ياد گرفته باشد

2- اقدام هاي لازم را براي كاهش خونريزي داخلي انجام دهد

3- اقدام هاي لازم را در زمان خونريزي انجام دهد (با حفظ خونسردي)

ج – حيطه نگرشي :

- اهميت شناخت خونريزي ها

- اهميت شناختن نشانه هاي خونريزي داخلي

- اهميت مهار كردن و كاهش از دست دادن خون

- اهميت روش هاي كنترل خونريزي هاي خارجي

- اهميت شناخت روش كنترل خونريزي بيني و گوش

اهداف رفتاري

 

ماژيك تخته كتاب درسي ويدئو - رايانه

مواد و وسايل آموزشي

شكل uبه صورت

چيدمان كلاس

سخنراني

كارگاهي پُور پواينت .

روش تدريس

دانش آموز سرحال و آماده ياد گرفتن باشد

از نظر رواني شرايط متعادل را داشته باشد

كارهاي عملي را به درستي انجام دهد

همكاري لازم را در طول درس داشته باشد

و با داشتن مطالب درس قبل آماده براي شنيدن درس جديد باشد

 

رفتار ورودي

 

 

زمان

فعاليت دانش آموز

فعاليت معلم

مرحله

برقراري ارتباط متقابل و پاسخ گويي به سوالات معلم

سلام و احوالپرسي برقراري ارتباط عاطفي با هنرجويان ارزيابي و مروري از درس قبل

 

 

فعاليتهاي مقدماتي

پاسخ به سوالات بر طبق نظرات شخصي

- انواع زخم ها را توضيح دهيد ؟

- عوارض زخم ايجاد شده به چه شكلي مي باشد ؟

- چگونه مي توان از عفونت زخم پيشگيري كرد ؟

 

ارزشيابي تشخيصي

 

دقت   و  واكنش و علاقه مندي نسبت به موضوع

 - ديدن فيلم هايي كه امداد رساني در زمان خونريزي ها انجام دادند.

- كمك كردن به فردي كه در حال خونريزي شديد است .

 

 

ايجاد انگيزه

15َ

با توجه به مطالب حضور فعال در بحث گروهي ، پاسخ گويي به سوالات معلم

با استفاده از كتاب درسي دانش آموزان ادامه ي درس را در مورد خونريزي به طور واضح توضيح مي دهيم و از خود هنرجويان نيز در اين مورد كمك و نظر سنجي به عمل مي آوريم . انواع خونريزي ها و علائم خونريزي داخلي شامل فشار خون پايين ، نبض تند ، پوست سرد و مرطوب ، سطح هوشياري پايين و طريق امداد رساني در زمان خونريزي داخلي و بالا بردن پاي بيمار در صورت تنفس فرمان در وضعيت بهبود قرار دادن و رساندن به مركز درماني را توضيح داده .

روشهاي بند آوردن خونريزي ها 1- فشار مستقيم2- نقاط فشاري 3- پانسمان و بستن شريان بند را توضيح داده 4- خون دماغ و خونريزي از گوش را نيز توضيح مي دهيم.

 

ارائه درس

تمركز حواس و سعي در به ياد آوري مطالب

با سوالاتي كه حين درس و كار عملي از هنرجويان پرسيده مي شود مشخص مي شود .

 

 

ارزشيابي تكويني

 

 

 

 

 

زمان

فعاليت دانش آموز

فعاليت معلم

مرحله

توجه كردن و پاسخ به سوالات مطرح شده

الف) جمع بندي و نتيجه گيري :

از چند هنرجو به عنوان نمونه خواسته مي شود چند سوال هم طرح كرده و توضيح دهند در صورت نياز مطالب را تكميل مي كنيم .

فعاليتهاي تكميلي

ياداشت كردن و توجه كردن و پاسخ به سوالات مطرح شده

ب) ارزشيابي پاياني (تراكمي):

جمع بندي مطالب و نتيجه گيري

- تعيين انواع خونريزي ها با علائم

- اقدامات لازم در زمان خونريزيهاي داخلي و خارجي

- اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و گوش

يادداشت كردن

توجه كردن

ج) تعيين تكليف :

- تعيين تكليف براي هنرجويان براي تقويت مطالب آموخته شده توسط آنها

- بررسي مراحل بند آوردن خونريزي (طي كار عملي)

- پيدا كردن نقاط فشاري در بدن

- تهيه بروشور از خونريزي

 

 

 

 

 


مطالب مشابه :


کمک درسی ریاضی اول ابتدايي - (1)

درس 13 - كار درخانه درس 5 دايره را با دست بپوشان! چند دايره مي بيني! درس 16 - هوشي پنهان مي كند!




نمونه طرح درس حرفه وفن دوم

کار وفناوری - نمونه طرح درس حرفه وفن دوم - مطالب كمك آموزشي درس كاروفناوري متوسطه اول ونكات




عکس و تصویر عمل جراحي بيني / شرح دو روش باز و بسته

باباجون دانستنی ها - عکس و تصویر عمل جراحي بيني / شرح دو روش باز و بسته - يك قطره آب داراي يك




مديريت كلاس درس

مديريت كلاس درس - سازماندهي مراحل كار و منابع- پيش بيني نياز دانش آموزان به مواد




نمونه سؤالات درس بهداشت و ایمنی کار

نمونه سوالات دروس دبیرستان - نمونه سؤالات درس بهداشت و ایمنی کار - من بيش از معلمان




پرسشهای رایج در مورد قرارداد کار در قانون کار

قرارداد کار ۱- پيش بيني دوره آزمايشي در قراردادهاي كار مدت موقت و يا انجام كار معين چه صورتي




كار تيمي بين حرفه‌اي در بخش‌هاي اورژانس تروما

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - كار تيمي بين حرفه‌اي در بخش‌هاي اورژانس تروما - From Class to




طرح درس روزانه کمک های اولیه

با سوالاتي كه حين درس و كار عملي از هنرجويان پرسيده - اقدامات لازم در زمان خونريزي بيني و




درس پژوهی و راههای توسعه آن در دوره ابتدایی

فرآیند درس پژوهي. شروع كار 3.در برنامه ي زمانبندي يك زمان تنفس بعد از درس پيش بيني كنيد تا




تصمیم گیری

حرفه و فن (كار و فناوري) نمونه - تصمیم گیری - مطالب علمي وفني و نرم افزار - حرفه و فن (كار و




برچسب :