نمونه طرح درس با رویکرد تربیتی

باسمه تعالی

طراحی آموزشی ویژه یک موضوع درسی با تاکید بر رویکرد تربیتی و فرهنگی  1

نام دبیر:                       نام آموزشگاه:                            مدت زمان تدریس: 45 دقیقه

ماده درسی: تاریخ                       عنوان درس: انقلاب مشروطه

پایه: سوم راهنمایی                      تاریخ تدریس:

الف : اقدامات قبل از تدریس

هدف کلی درس

ار دانش آموزان در پایان درس انتظارمی رود:

با حوادث دوران سلطنت مظفرالدین شاه و عوامل و شرایط بروز انقلاب مشروطه آشنایی پیدا کنند.

اهداف رفتاری درس :

·         چگونگی به سلطنت رسیدن مظفرالدین شاه را بیان کنند. (دانش)

·         علل شورش مردم در زمان مظفرالدین شاه و نتیجه آن را توضیح دهند. (دانش)

·         نخستین جرقه های انقلاب مشروطه و مهاجرت علما و مردم به عبدالعظیم را شرح دهند. (دانش)

·         علل ادامه مبارزه بعد از بازگشت علما از عبدالعظیم را بیان کنند. (دانش)

·         مهاجرت علما و مردم به قم و چگونگی به ثمر رسیدن انقلاب مشروطیت را توضیح دهند. (دانش)

·         اهمیت جایگاه عدالت خانه یا قوه قضاییه امروز در امنیت اجتماعی مردم را بفهمند. (درک و فهم)

·         اهمیت نقش عالملن و روحانیون مسلمان در به ثمر رسیدن انقلاب مشروطیت را بررسی کنند. (تجزیه و تحلیل)

·         در زمینه تاثیر استمرار مبارزات مردمی به عنوان شرط اصلی موفقیت جنبش ها وحرکت ها قضاوت کنند.(ارزشیابی)

·         مهمترین خواسته های مردم در آغاز و در زمان به ثمر رسیدن انقلاب مشروطه را با یکدیگر مقایسه کنند.(ارزشیابی)

حیطه عاطفی :

·         روحیه مبارزه با ظلم و فساد را ارج نهند. (ارزش گذاری)

·         روحیه امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان وظیفه همگانی جذب کنند. (سازمان بندی)

 

روش تدریس : پس ختام

مدل و نحوه گروه بندی:

فراگیران را در گروه های 5 نفره به شکل U سازمان می دهیم.

رسانه های کمک آموزشی :

تصاویر تاریخی -  منابع مربوط به قران و احادیث -  کتابهای تاریخی

ب : اجرای تدریس (فرایند یاددهی – یادگیری)

-          ایجاد ارتباط و انگیزه :

اشاره به خواندنی های تاریخ در زمینه خصوصیات مظفرالدین شاه قاجار.

 مثلا ً نظر نویسندگان خارجی در مورد او(شاه از لحاظ فکر کودک سالخورده ای بیش نبود ، آنچه به زبان می آورد کله اش خبر دار نمی شد.)

-          در ادامه بیان نکته : شعله های کوچک را باد خاموش می کند اما شعله های بزرگ را بر افروخته می سازد.

-          نتیجه گیری برای اثرات مطلوب استمرار مبارزات مردمی و حفظ وحدت به عنوان رمز موفقیت حرکت مردم در انقلاب مشروطه

ارزشیابی تشخیصی :

پرسش از دانش آموزان در مورد ترتیب پادشاهان قاجار و عملکرد هر یک و حوادث مربوط به دوران پادشاهی محمد شاه و ناصرالدین شاه و واگذاری امتیازات به بیگانگان و مخالفت علما و تلاش ایشان برای لغو امتیازات

فعالیت های معلم و دانش آموز :

-          پیش خوانی

معلم پس از معرفی مطلب درسی ، از دانش آموزان می خواهد آن را یک بار بخوانند و موضوعات و سر فصل های اصلی و مهم را مشخص کنند.این مرحله سبب می شود دانش آموزان بتوانند شکلی کلی و نظام مندی از مطلب به دست بیاورند و ساختار خوشه ای و نموداری از مطالب ، در ذهن آنان شکل بگیرد و مراحل بعدی آموزش آسانتر شود.

-          سوال کردن

عناوین و سر فصل ها و مطالب اصلی پیش خوانی شده به سوال تبدیل می شود و مطالعه کننده ، چند سوال در مورد محتوا می نویسد تا از طریق آنها ، اهداف بعدی مطاله را تشخیص دهد و برای رسیدن به سوالات تلاش کند

-          خواندن

در مرحله خواندن ، دانش آموز مطالب اصلی و فرعی متن را با دقت بیشتری می خوانند و می کوشند با حساسیت بیشتری به دنبال رسیدن به هدف های خود باشند . به این سبب ، مطالب فرعی را به سرعت می خوانند و مطالب اصلی را با سرعت کمتر و دقت بیشتری مطاله می کنند.

-          تفکر

دانش آموزان ضمن مطالعه ی دقیق و خواندن مطالب ، سعی می کنند در باره ی اهداف و محتوای متناسب با آن به تفکر بپردازند و تا حدئدی عمیق تر به آن ها توجه کنند. آنان در صورت لزوم ، لحظه ای خواندن را متوقف می کنند تا به مفهوم مطلب بیندیشند و آن را به مطالبی که قبلا ًخوانده اند ربط بدهند.

-          حفظ کردن

هنگامی که دانش آموزان در مورد مطالبی که می خوانند ، فکر می کنند ، بخشی از اطلاعات مورد نیاز را هم به خاطر       می سپارند. آنان می توانند مطالب مهم را حفظ کنند.

-          مرور کردن

در پایان مطالعه و یادگیری از طریق روش پس ختام ، دانش آموزان می کوشند مطالب را به صورت کلی مرور کنند و به باز خوانی سوال ها ، پاسخ ها و مطالب مهم بپردازند و در ذهن خود ، آنها را در یک چهارچوب مشخص شده قرار دهند.

شرح مداخلات تربیتی :

Ø      هر انقلابی در آغاز به صورت یک فکر بروز میکند.

Ø      مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)می فرمایند:

اگر کسی وجه ضد سلطه ی بیگانه را در حرکت مشروطه ندیده بگیرد ، مثل این است که ماهیت و هویت این حرکت را ندیده گرفته است.

 

Ø      رسول اکرم (ص)

وقتی گناهکاران سرور مردم شوند و فرمایگان پست رؤسای مردم باشند ودر جامعه به بدکاران احترام شود ، باید در آنجا منتظر بلا و بدبختی بود.

 

Ø      مقاومت و خشونت در برابر خواسته های بر حق مردم به منظور سلطه جویی و تصاحب ثروت های جامعه در این دوره (قاجار) رواج داشته ولی خوشبختانه ایستادگی و ایثار مردم و علما باعث شد تا به نتیجه ی دلخواه برسند.

 

ارزشیابی تکوینی :

1-     صدور فرمان مشروطیت به فرمان چه کسی انجام شد؟

ناصر الدین شاه                     محمد علی شاه                     مظفرالدین شاه                     فتح علی شاه

 

2-     در زمان آغاز انقلاب مشروطه مهمترین خواسته مردم چه بود؟

تاسیس عدالتخانه               تدوین قانون اساسی              بر کناری علاءالدوله                  تدوین متمم قانون اساسی

 

3-     نخستین جرقه های انقلاب مشروطیت چه زمانی روشن شد؟

تحصن علما و مردم در عبدالعظیم

به چوب بستن عده ای از بازرگانان توسط علاءالدوله حاکم تهران

تیراندازی ماموران و شهادت طلبه ی جوان به نام عبدالحمید

هر سه مورد

 

4-     مهاجرت مردم و علما به خارج از شهر تهران پس از کدام واقعه روی داد؟

برکناری عین الدوله                  تدوین قانون اساسی         شهادت طلبه جوانی به نام عبدالحمید                                              به چوب بستن بازرگانان تهران

 

 

 

 

 

ارزشیابی پایانی :

ü      علت شورش مردم در زمان مظفرالدین شاه و نتیجه آن را بیان کنید. (دانش)

ü      نخستین جرقه های انقلاب مشروطه چگونه روشن شد؟ (دانش)

ü      چه رویدادی موجب شد مظفرالدین شاه فرمان مشروطیت را صادر کند؟ (دانش)

ü      حکومت استبدادی و مشروطه را با یکدیگر مقایسه کنید. (ارزشیابی)

ü      شرط اصلی موفقیت جنبش ها و حرکت های مردمی را در چه چیزی هایی می توان خلاصه کرد. (تجزیه و تحلیل)

ü      نقش عدالت خانه در امنیت اجتماعی مردم در دوران مشروطیت را تفسیر کنید. (درک و فهم)

ü      با توجه به کلمات زیر آغاز انقلاب مشروطیت را در چند جمله کوتاه توضیح دهید. (ترکیب)

عین الدوله                مظفرالدین شاه                علاءالدوله                 عبدالعظیم

 

تعیین تکلیف :

-          گروهی : دانش آموزان عزیز لطفا ً جدول زیر را با دقت کامل کنید.

شخصیت های تاریک

چرا تاریک؟

شخصیت های روشن

چرا روشن؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          فردی : احساس انزجار و نفرت خود را نسبت به واژه ظلم بیان کنید و به معلم خود ارایه دهید.آیا مایلیداین احساس را داشته باشید یا برایتان قابل تحمل نیست؟


مطالب مشابه :


سوالات تستی از کتاب علوم اجتماعی

جامعه شناسی ناحیه یک همدان دریافت فیش اصول ونظام های حقوقی




سوالات درس نهم کتاب علوم اجتماعی سال چهارم و پاسخ فعالیت ها

اطلاع رسانی به گروه علوم اجتماعی ناحیه یک همدان و فیش حقوق. آرمان نظام های حقوقی




۱۲فقره ازبدترین کارهایی که یک معلم می تواند درکلاس انجام دهد

گروه علمی مطالعات اجتماعی ناحیه 2 همدان فیش حقوقی مثلاً، اگر یک معلم قانونی




روش اندازه گیری نبض

گروه کارو فناوری ناحیه یک همدان . فیش حقوقی. سازمان آموزش و پرورش استان




دریافت نمونه سوالات و سوالات متن کتب پایه هفتم

گروه علمی مطالعات اجتماعی ناحیه 2 همدان فیش حقوقی آموزش و نمونه سوالات فصل یک و




نمونه طرح درس با رویکرد تربیتی

گروه علمی مطالعات اجتماعی ناحیه 2 همدان فیش حقوقی خواهد آن را یک بار بخوانند و




برچسب :