طرح درس - درس هفدهم زبان فارسی2
نام و نام خانوادگی : شهرستان : استان مازندران صفحه33
نام درس : روش تخقیق (2)/موضوع درس : روش تحقیق (2) / هدف کلّی :آشنایی با «یاداشت برداری » در جریان تحقیق/مدّت :90دقیقه
| |||||
رئوس مطالب
|
هدف های جزئی |
رفتار ورودی |
ارزشیابی تشخیصی |
نتیجه |
هدف های رفتاری |
ضرورت یاداشت برداری هنگام مطالعه نکات مفید در یادداشت برداری ضمن مطالعه چگونگی روش های ارجاع
|
- با برگه و قسمت های سه گانه : عنوان ، متن و مآخذ آن آشنا شوند. - با شیوه های یادداشت برداری ( نقل عین متن ، خلاصه نویسی آن و نقل به مضمون ) آشنا شوند . با ارزش یادداشت برداری و دقت در ان اشنا شوند . با تهیه پیش نویس تحقیق آشنا شوند . با تنظیم فهرست ها و ارجاعات آشنا شوند و انها را درست تنظیم کنند . به تحقیق علاقمند شوند . |
ازدانش آموزان انتظار داریم قبل از شروع درس جدید : با اصول وروش های کلی تحقیق و پژوهش آشنا باشند. توانایی انجام مصاحبه دربارهی موضوعات مختلف را داشته باشند . بتوانند در مراجعه به کتابخانه از برگه دان استفاده کنند . بتوانند از انواع مختلف برگه در تحقیق استفاده کنند . بتوانند از كتاب های مرجع استفاده کنند . بتوانند از فهرست ها و کتاب شناسی ها استفاده کنند . |
روش های کلی و عمومی تحقیق را نام ببرید ؟ در چه مواردی از روش تجربه و ازمایش استفاده می شود ؟ در چه مواقعی از مصاحبه استفاده می کنیم . در هر کتابخانه چند نوع برگه وجود دارد ؟ درباره ی فهرست ها و کتاب شناسی ها به عنوان منابع مهم تحقیق چه می دانید ؟ |
اگر دانش آموزان به سوالات ارزشيابي تشخيصي پاسخ دهند نتيجه مي گيريم كه آماده يادگيري مطالب جديد هستند. |
دانش آموزان بدانند از چه منابعی باید استفاده کنند . قسمتهای یک برگه را نام ببرند . شکلهای مختلف یادداشت برداری را بگویند . بدانند که تحقیق و پژوهش چه زمانی ارزشمند است ؟ در مقدمه ی تحقیق چه چیزهایی را بنویسند . انواع فهرست را نام ببرند . شیوه ی درست ارجاع را بدانند . در تحقیق و پژوهش مهارت پیدا کنند . به تحقیق و پژوهش علاقه نشان دهند . |
نام و نام خانوادگی : شهرستان : استان مازندران صفحه 34
نام درس : روش تخقیق (2)/موضوع درس : روش تحقیق (2) / هدف کلّی :آشنایی با «یاداشت برداری » در جریان تحقیق/مدّت :90دقیقه | |||||
مراحل تدریس |
فرصت |
روش تدریس |
مواد |
فعالیت |
ارزشیابی |
الف- فعالیت های مقدماتی : سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب و دقت در وضع سلامت جسمی و روانی دانش آموزان –بازدید تکالیف دانش آموزان –پرسش از دانسته های قبلی ایجاد انگیزه : چند برگه را که قبلاً تهیه کردم به دانش اموزان نشان می دهم . معرفی درس جدید و بیان اهداف ب- ارائه ی درس جدید . برگه هایی به ابعاد 12 ´ 7 آماده می کنم . سه قسمت عنوان ، متن،مآخذ را بر روی آن مشخص می کنم .سپس شیوه های یاداشت برداری را برایشان توضیح می دهم . -اهمیت یاداشت برداری را از دانش آموزان می پرسم و پاسخ انها را روی تابلو می نویسم . پس با توجه به پاسخ دانش آموزان درباره ی اهمیت یادداشت برداری توضیح می دهم . - مقاله ی کوتاهی را که قبلاً آماده کردم برای دانش آموزان می خوانم و با توجه به آن درباره ی مقدمه ، متن ، شیوه ی درست ارجاع و منابع توضیح می دهم . - دانش آموزان را به گروههایی تقسیم می کنم و از انها می خواهم که برگه هایی تهیه کنند و متنی را در اختیار شان می گذارم تا از ان یادداشت برداری کنند . ج- فعالیت های پایانی فرصت سؤال به دانش اموزان می دهم . درس را به کمک دانش اموزان جمع بندی می کنم . -ارزشیابی پایانی را انجام می دهم . -تعیین تکلیف . ازدانش آموزان می خواهم که به خودازمایی درس پاسخ گویند و با مراجعه به کتابخانه تکالیفشان را انجام دهند . |
20
50
20 |
واحد کار
توضیحی پرسش و پاسخ |
کتاب درسی
گچ و
تخته سیاه |
ارائهي تکلیف شرکت در کار گروهی پاسخ به سوالات مشارکت در جمع بندی مطالب
|
هربرگه از چند قسمت تشکیل می شود ؟ یادداشت برداری به چند شکل انجام می پذیرد ؟ اهمیت یادداشت برداری را توضیح دهید . هنگام مراجعه به منابع ، همواره چه منابعی را انتخاب می کنید ؟ تحقیق و پژوهش چه زمانی ارزشمند است ؟ درمقدمه ی تحقیق چه نکاتی توضیح داده می شود ؟ انواع فهرست ها را نام ببرید . چه چیزی به تحقیق ارزش و اعتبار می بخشد ؟ مشخصات کتاب را به چه شکلی ارجاع می دهیم ؟ کلید موفقیت در تحقیق چیست ؟ |
مطالب مشابه :
چگونه فیش برداری کنیم ؟
خلاصه ای از کتاب روش فیش برداری "روش برگه هاى یک شکل و گرفته که نمونه هایى
نمونه فیش تحقیق
نمونه فیش تحقیق فیش برداری. شناسه: پژوهش: شماره: موضوع کلی: تاریخ: برگه یادداشت
نرم افزار فیش برداری
نرم افزار فیش برداری - آشیانه ای برای هم فکری،تعامل و هم افزایی متخصصین تکنولوژی آموزشی
روش يادداشت برداري
انتخاب برگههاي يادداشت به عنوان نمونه، « عقايد » را ميتوان به فیش برداری و
روش تحقیق در مطالعات کتابخانه ای
در این روش محقق از مهمترین ابزار خود یعنی فیش برداری چند نمونه از برگهدان و
طرح درس - درس هفدهم زبان فارسی2
فیش حقوقی آشنایی با «یاداشت برداری » در جریان تحقیق/مدّت :90 برگه هایی به ابعاد 12 ´ 7
روش یادداشت برداری(2)
روش یادداشت برداری(2)
89 ... نرم افزاری برای فیشبرداری پژوهشی( دانلود رایگان )
نرم افزاری برای فیشبرداری پژوهشی برگههای کتابشناسی، فیشهای مستند و نمونه احکام
زبان فارسی 2 - درس 17
نمونه سؤالات - هر برگه (فیش - نکتهء مهم در یادداشت برداری چیست؟ - برگه ها در برگه دان به
برچسب :
نمونه برگه فیش برداری