طرح درس ماده ژنتیک

 

مشخصات كلي

شماره طرح درس:3

نام درس: زيست شناسي و آز(2)

موضوع درس: ماده ي ژنتيك

تهيه كننده: گروه زيست شناسي ناحيه 5

تاريخ اجراء:

مد ت اجراء: 35 دقيقه

محل اجراء: سالن اجتماعات

كلاس: سوم تجربي

تعداد فراگير: 12

اهداف

1- كلي: 1-آشنايي فراگيران با چگونگي تشخيص ماهيت ماده ژنتيك و ساختار شيميايي آن (شناختي)

            2- مهارت فراگيران در استفاده از نرم افزار آموزشي ژنتيك (مهارتي)

            3- ارج نهادن به تلاش و كوشش دانشمندان در كشف ماده ژنتيك (عاطفي)

 

2-ديني (آيه، حديث، شعر و ...) :

به پديده هاي زيستي به عنوان نشانه و جلوه اي از حاكميت و تدبير الهي در جهان بنگرد.

 

3- رفتاري: دانش آموز در پايان اين جلسه بايد بتواند:

1- مراحل مختلف آزمايش گريفيت را تعريف كند. (شناختي/ دانش)

2- آزمايش ايوري را با نرم افزار آموزش بطور مجازي انجام دهد. (مهارتي)

3- آزمايش ايوري را مرحله به مرحله تجزيه و تحليل كند. (شناختي/ تجزيه تحليل)

4- نقش DNA را در پديده اي ترانسفورماسيون توضيح دهد. (درك)

5- با استفاده از ماكت DNA و تصاوير ، ساختار آنرا توصيف كند. (شناختي/ دانش)

6- طرز تشكيل رشته پلي نوكلئوتيدي را بيان كند. (شناختي/ درك)

7- در مورد كاربرد و استفاده از DNA در رشته هاي مختلف علوم مثالهايي بزند. (شناختي/ كاربرد)

8-پشتكار و تلاش گريفيت و ايوري را در جهت كشف ماده وراثتي مورد تحسين قرار دهد. (عاطفي)

9- تدريس به روش قديم و جديد را با استفاده از فناوري روز مورد مقايسه قرار دهد. (ارزشيابي)

 

انتخاب

روشهاي تدريس: روش تلفيقي: سخنراني ، پرسش و پاسخ، بارش مغزي، بحث گروهي، آزمايش مجازي

 

رسانه هاي آموزشي: ماكت مارپيچ حلقوي DNA ، استفاده از cd آموزشي ساخته شده توسط دبير، تابلو، كتاب، نمايش فيلم

مراحل اجراء

1-كارهاي مقدماتي:

1-سلام و احوالپرسي       2- حضور و غياب نگاهي و پي جويي علت غيبت

3- توجه به وضعيت ظاهري و جسمي و روحي دانش آموزان

4- اشاره به مناسبت ها : تولد حضرت زهرا و روز مادر

5-بررسي تكاليف : ارائه تحقيق در مورد ديابت نوع سوم توسط گروهها (سوال هفته)

 

زمان

2 دقيقه

2-ارزشيابي تشخيصي:

با كمك طرح درس الكترونيكي خود، سوالاتي از سال اول، در ارتباط با درس جديد مطرح شده كه از دانش آموزان خواسته مي شود پاسخ آنها را در فيلدهاي مخصوص تايپ كرده و پس از آن از رايانه بازخورد دريافت كند.

1-  علت ايجاد شباهت ها و تفاوتها در موجودات زنده كدام است؟

2- جايگاه ماده وراثتي در كدام بخش سلول است؟

3- انتقال صفات ارثي از والدين به فرزندان به عهده ي كدام مولكول آلي است؟

4- واحد سازنده ي DNA چه ناميده مي شود؟

 

3 دقيقه

مراحل اجراء

3-آماده سازي (زمينه سازي):

شكلي از مولكول DNA نمايش داده  و با طرح پرسشي چون: فكر مي كنيد درس امروز در مورد كدام مولكول آلي است؟

ويژگي ها و خصوصيات اين مولكول را به روش بارش مغزي يادآوري مي كنم.

 

3 دقيقه

4- ارائه درس: فعاليت معلم:   

1-ابتدا بعد از اشاره به اهداف آموزشي به بيان انگيزه گريفيت در مورد انجام آزمايش خود مي پردازم. 2- با كمك طرح درس الكترونيك ، او را راهنمايي كرده تا مراحل انجام آزمايش گريفيت را دنبال كند.3- بـا طـرح پرسشي چـون:

«گرما در آزمايش او چه نقشي داشت» او را به سمتي هدايت مي كنم كه دريابد كپسول باكتري در مرگ موش نقشي نداشت. 4- با مشاهده ي مرحله ي چهارم آزمايش پديده ترانسفورماسيون را توضيح مي دهم. 5- در اين مرحله با كمك يك آزمايش مجازي الكترونيك ، او را در زمينه انجام آزمايش ايوري راهنمايي كرده و از آنها مي خواهم كه هر مرحله را تجزيه و تحليل كرده و نتيجه گيري كنند.6- از زحمات اين دو دانشمند در كشف مولكول DNA قدرداني مي كنم.7- بعد از معرفي DNA به عنوان عامل ترانسفورماسيون، از ماكت DNA براي توصيف ساختارآن استفاده مي كنم.8- با استفاده از فيلم و تصوير در مورد ساختار نوكلئوتيد و طرز ايجاد پيوندهاي كوالانسي و زنجيره پلي نوكلئوتيدي توضيح مي دهم. 9- در انتها از دانش آموزان مي خواهم كه در مورد كاربرد ماده وراثتي در ايجاد صفات ارثي مثالهايي بزنند. 10- يادآوري مجدد آنكه DNA واقعاً جلوه اي ويژه از آفرينش مي باشد.

فعاليت فراگيران:

1-هر گروه نامي مطابق با اسامي دانشمندان ژنتيك براي خود انتخاب مي كنند.

 2- تحويل تحقيق انجام شده در مورد ديابت نوع سوم توسط هر گروه (سوال هفته)

3- پيگيري مراحل مختلف آزمايش گريفيت و پاسخ به سوالات هر مرحله

4- شرح پديده ي ترانسفورماسيون پس از اتمام آزمايش

 5- انجام آزمايش مجازي ايوري و بحث در مرود هر مرحله و كشف DNA به عنوان ماده ژنتيك

 6- استفاده از ماكت DNA كه در سال اول ساخته اند و بررسي ساختار آن.

 7- با يك نقشه ي مفهومي الكترونيك هر آنچه كه از درس آموخته است بازگو مي كند.

 8- ورود به سايت و وبلاگ معرفي شده توسط دبير و كسب اطلاعات بيشتر در مورد تاريخچه كشف DNA .

 9- بيان مثالهايي در رابطه با كاربرد DNA در جهت منافع انساني.

 10- پاسخ به سوالات پاياني در قالب تست هاي تهيه شده با زمان معين.

17 دقيقه

فعاليت هاي تكميلي

5- جمع بندي و نتيجه گيري:

در قالب يك نقشه مفهومي الكترونيك، از دانش آموزان خواسته مي شود هر آنچه از درس فهميده اند بيان كنند و خود نيز آنها را تكميل مي كنم.

دانش آموزان:

-عامل ترانسفورماسيون و ماده ي ژنتيك همان DNA است.

- DNA مي تواند باعث ايجاد صفات وراثتي شود.

- DNA از باكتري كپسول دار كشته شده به باكتري بدون كپسول منتقل شده و باعث بيماري ذات الريه در موش شد.

-گريفيت پديده ي ترانسفورماسيون را كشف كرده و ايوري عامل ترانسفورماسيون را كشف كرد.

- ساختار آن از توالي تعداد زيادي نوكلئوتيد ايجاد شده كه با پيوندهاي فسفودي استر به يكديگر متصل شده اند.

3 دقيقه

6- ارزشيابي تكويني (مرحله اي):

با استفاده از طرح درس الكترونيك ، از دانش آموزان خواسته مي شود كه به تست هاي طراحي شده در اين بخش جواب داده و از رايانه بازخورد فوري دريافت دارند. در صورت اتلاف وقت و عدم پاسخگويي صفحه ي مربوطه بسته خواهد شد و گروه هيچ امتيازي كسب نخواهد كرد.

1- جنس كپسول باكتري چه بود؟

2- واحد سازنده DNA چه نام داشت؟

3- عامل ترانسفورماسيون كدام مولكول آلي بود؟

4- ايوري در آزمايش خود از چه آنزيم ها يي استفاده كرد؟

5 دقيقه

7- تعيين تكليف:

1-تكليف انفرادي: هر كدام از آنها درس را براي جلسه آينده آماده كنند و به خود آزمايي ها پاسخ دهند.

2- تكليف گروهي: هر گروه با استفاده از سايت و وبلاگ معرفي شده فيلم و انيميشين هاي آن را در رابطه با درس save كرده و بر روي cd به كلاس آورند.

3- تكليف عمومي: در مورد هندوانه هاي مكعبي و گياهاني كه بجاي چراغ برق، نور توليد مي كنند تحقيق كنند.

2

 

8- تعيين موضوع جلسه آينده:

نقش دانشمندان ديگر در كشف ساختار DNA

همانندسازي مولكول DNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مشابه :


فعالین نماز دبیرستان دخترانه شهید قیصری(مهر ماه)

• مديريت آموزش وپرورش ناحيه 6 اصفهاناتوماسيون اداري ناحيه 6




فعالین نماز دبیرستان دخترانه شهید قیصری(آبان ماه)

سلام اینجا دبیرستان دوره اول شهید قیصری است.مدرسه ما در شهر اصفهان و منطقه خوراسگان واقع




نمونه سوالات زیست شناسی 1

اتوماسيون اداري. اداره آموزش وپرورش ناحيه 5 اصفهان 6. الف




نمونه سوالات زیست شناسی (2)

اتوماسيون اداري. اداره آموزش وپرورش ناحيه 5 اصفهان. 6. نمونه اي از




آدرس و شماره تلفن خانه معلم های سراسر کشور

اتوماسيون اداري. 6. اصفهان. 5567898. تهيه شده توسط : کارشناسي تعاون ناحيه 3 قم




طرح درس ماده ژنتیک

گروه زيست شناسي ناحيه 5. اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اتوماسيون اداري.




سازمان و فعاليت‌هاي ضد فساد اداري در كشورهاي هنگ كنگ و مالزي

- در دفاتر ناحيه‌اي - برنامه جامع اتوماسيون اداري شامل يك طرح اصفهان خ بزرگمهر




Communicative Language Teaching

آموزش وپرورش ناحیه 2 استان اصفهان اتوماسيون اداري ناحيه 2




تاريخ، نحوه پرينت كارت و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون

در اطلاعات مندرج در بندهاي 1، 2 ، 4 ، 5 ، 6 ، 12 ، 13 اصفهان (13 اتوماسيون اداري




‌اطلاعيه ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور

اصفهان. اصفهان اتوماسيون اداري مدیریت امور




برچسب :