طرح درس کارگاه گرافیک

جلسه شماره                                                                                                                      صفحه 1

هدف

عنوان درس:

کارگاه گرافیک

 

موضوع درس: نقش مایه و نشانه

منبع مطالعه:

راهنمای تدریس کارگاه گرافیک

مدت جلسه: 180 دقیقه

صفحات کتاب : 227 صفحه

کتاب : راهنمای تدریس کارگاه گرافیک

کد: 2/551

 

تهیه کننده :  فتانه شوشتری

                                                                                                صفحه 1

 کلی

 

فعالیتهای قبل از تدریس

 

 

 

 

منظور معلم از آموزش عبارتست از:

آشنایی با مراحل ساده سازی یک تصویر، جهت دستیابی به یک نشان تصویری

 

            فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود.

حیطه های شناختی

 

دانش

درک وفهم

کاربرد

تجزیه وتحلیل

ترکیب

ارزشیابی

 

 

 

        تدوین هدفهای جزیی

 

 

 

 

 

 

 

- بتواند طراحی ساده از اشیا و اجسام انجام دهد.

- بتواند سایه روشن صحیحی ارائه دهد.

- تفکیک سایه ها به ترتیب مراحل کار انجام شود.

- رسیدن به تصویری ساده ودر عین حال خطی که بتواند تداعی یک آرم یا نشان تصویری باشد.

- استفاده به عنوان منبعی کاربردی در ارتباط با آستر بدرقه ، کاغذکادو ، ساک دستی  که بتواند کاربرد ویژهای داشته باشد.

 

 

تدوین هدفهای رفتاری

-         طراحی ساده ای ارائه دهید.

 

-         دقت در سایه روشن تصاویر داشته باشد.

 

-         سایه ها راتفکیک نماید.

 

-         می تواند به نشان ساده ای دست یابد.

 

 

-          می تواند نقش را در مسائل کاربردی وویژه ارائه دهد.

*

 

*

 

*

 

 

 

 

*

*

 

*

 

*

 

 

 

 

*

*

 

*

 

*

 

*

 

 

*

*

 

*

 

*

 

*

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

*

 

*

 

*

 

*

 

 

*

پیش نیازهای  درسی

کلیه کتبی که در ارتباط با نقش مایه و ..... وجود داشته باشدو راهنمای هنرآموز .... و طراحی فوق العاده عالی 

 

 

 

 

*

 

 

*

 

 

*

 

 

*

 

 

*

 

 

*

ارزشیابی تشخیصی

براساس کار ارائه شده و رسیدن به هدف نهایی

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 

*

 

  

 

 

 

 

 

 

فعالیت های

حین

تدریس

مراحل تدریس

روش و فعالیتهای پیشنهادی

 

        وسایل مورد نیاز

معلم

فراگیر

زمان

1- حضور وغیاب و رفع مشکلات جلسه قبل

با نام خدا و سلام و احوالپرسی وحضور و غیاب کلاس آغاز می شود ومرورکلی برمطالب قبلی وپیش زمینه و دیدن کارها و رفع اشکال

   ________

 

*

 

*

 

15

2- آمادگی و ایجاد انگیزه

در ضمن دیدن کارها موارد قابل توجه گفته شده و کارهای خوب به صورت لفظی و دیداری مطرح می گرددو درمعرض نمایش گذاشته می شود و نیز از آلبوم کارهای هنر جویان سابق که در این مرحله از کار پیشرفت داشته اند استفاده می شود تا ایجاد انگیزه و حس رقابت دو چندان شود و دیدن CD کارهای هنر جویان که به جشنواره راه پیدا کرده اند- البته باتوجه به فرصت ...

آلبوم کارها – برد کلاس جهت نصب کارها – ویدئو پروژکتور

 

 

*

 

 

*

 

 

20

3- معرفی درس  

بیان موضوع درس و رابطه آن با سوالات بالا

موضوع درس همانگونه که گفته شد به صورت عملی و شفاها" ارائه می شود ودر کار مشخص می شود.

 

_______

 

*

 

*

 

15

4- ارائه درس

به شکل مطالب اصولی وتئوریک مطرح می شود و سپس مرحله کار عملی بصورت جزء به جزء  تعریف شده و نمونه کار نشان داده می شود  وسپس در مدت زمانی که داده می شود هنر جویان مشغول کار می شوند و درحین کار اشکالات رفع شده تا به هدف نهایی نزدیک  شویم .

نمونه کارها و وسایل کمک آموزشی ساده که بتوان در کلاس ارائه نمود وابزار کارتوسط هنرجویان مثل  مداد و کاغذ ورابید و مقوا و ...

 

 

*

 

 

 

 

*

 

 

 

 

60

 

 

5- جمع بندی درس

از راه نتیجه گیری کار مشخص می شود و رسیدن به شکل کاربردی

 

      ________

*

*

10

6- ارزشیابی

پرسش از فراگیران : کارتماما" به صورت عملی و شفاهی خواهد بود

 

     ________                                        

 

*

5

7- تعیین تکلیف

بر اساس سطح کلاس و کارایی هنرجویان  می توان تشخیص دادکه تکلیف چگونه باشد.

 

 

*

*

5

 

طراح: فتانه شوشتری

طرح درس جلسه شماره                     

 

 

 

 

 

 

فعالیتهای بعد از تدریس

روش و فعالیتهای پیشنهادی

 

وسایل مورد نیاز

 معلم

فراگیر

زمان

ارزشیابی

کارهای ارائه شده به صورت  ژوژمال برگزار می شود و نقاط ضعف و قوت مورد محاسبه قرار می گیرد و می تواند معیارهای مد نظر اعم از انتخاب موضوع مناسب – طرز صحیح انجام کار – ارائه مناسب کار و چیدمان صحیح و در نهایت رسیدن به هدف مورد نظر

 

برد جهت نصب کارهاو...

*

*

10

تجزیه وتحلیل نمرات:

همان طور که در بالا اشاره شد براساس مراحلی کارها مورد ارزیابی قرار می گیرد ودر نهایت درس کارگاه گرافیک شامل 20 نمره کامل عملی می باشد که در نهایت بر حسب معیارهایی داده خواهد شد.

 

چگونگی ارائه کار توسط هنر جو

 

*

 

 

30

 

تعیین فعالیتهای تکمیلی برای فراگیر : مطالعه درس از کتاب

راهنمای هنر آموز براساس کارارائه شده که چگونه می تواند کار را تکمیل و مرحله به مرحله به سطح مورد نظر برساند تا قابل ارائه شود و در نهایت به شکل کاربردی آن دست  یابد.

 

رفع اشکال توسط هنرآموز وراهنمایی های لازم

*

*

10

 


مطالب مشابه :


کتاب درسی "کارگاه چاپ دستی 1"

دانلود کتاب "کارگاه چاپ دستی 1" از سایت دفتر تالیف کتاب های درسی بخش اول جزوه "درباره چاپ دستی"




منابع سوالات کنکور 92

بر اين اساس، بخشي از سوال‌هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر از کتاب کارگاه هنر 1 هنر در تاريخ 1




منابع اصلی و تکمیلی در کنکور هنر

بخشي از سؤال‎هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر از کتاب‎هاي: کارگاه هنر 1 کارگاه هنر 2 (کد 1/594)




منابع کنکور هنر92

مجموعه کتاب‌هاي «مشق هنر کارگاه هنر (2): سال چهارم هنر (چاپ 1391) آموزش خلاقيت تصويري (هيأت




منابع کنکور هنر92

مجموعه کتاب‌هاي «مشق هنر رشته‌هاي نقاشي و هنر (چاپ 1390) کارگاه هنر (1): سال چهارم هنر (چاپ 1391)




طرح درس کارگاه گرافیک

هنر (فنی حرفه ودر نهایت درس کارگاه گرافیک شامل 20 از کتاب. راهنمای هنر آموز براساس




فراخوان بهترین طرح درس های کتاب فرهنگ و هنر

کارگاه 1 « هم اندیشی و روش های موضوع طرح درس ها باید در ارتباط با درس های کتاب فرهنگ و هنر




آسیب شناسی کتاب هنر

بر این اساس طراحی شود که در 2 پایه قبل تر دانش آموز دارای کتاب هنر 4- نبود کارگاه هنر.




منابع كنكور هنر

1- کارگاه هنر 2 ایران 7- آشنایی با رشته های مختلف هنری 8- انسان ؛ فضا ؛ طراحی و کتاب




برچسب :