طرح درسی 1389

بسمه تعالی  

طراحی تدریس برای کتاب بخوانیم و بنویسیم   زمان: 45 دقیقه

موضوع درس: تاب (معرفی نشانه ی - تـ ، ت)    

پایه: اول ابتدایی  نام معلم: عیوضی            تعداد: 25 نفر

عناصر ترکیب سیستمی تدریس

اهداف کلی

-        آشنایی دانش آموزان با صدا و نشانه ی « تـ ، ت» (مفهوم محوری)

-        آشنایی با نعمت های خداوند، از قبیل: توپ و تور و .....

-        تقویت و نهادینه کردن 4 مهارت اصلی زبان آموزی:

(گوش کردن – سخن گفتن – خواندن و نوشتن)

اهداف جزئی

-        دانش آموزان ترکیب صامت « تـ ، ت» با مصوتها خوانده شده را یاد بگیرند.

-        دانش آموزان با نشانه ی « تـ ، ت» آشنا شوند.

-        دانش  آموزان با نحوه ی نوشتن « تـ ، ت» آشنا می شوند.

-        دانش آموزان با برخی از کلماتی که دارای نشانه ی « تـ ، ت» هستند، آشنا شوند.

-        نکات ایمنی را هنگام بازی و ورزش رعایت کنند.

-        دانش آموزان با نقش همکاری در بازی های گروهی آشنا شوند.

-        دانش آموزان توانایی خواندن و نوشتن کلمات جدید، با حروف خوانده شده را کسب نمایند.

طبقه بندی اهداف عملکردی آموزش در حیطه های یادگیری

پس از پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود که:

حیطه ی شناختی

1-    نشانه « تـ ، ت» را کاملاً بشناسند. (طبقه ی دانش)

2-    نشانه « تـ ، ت» را صحیح تلفظ کنند. (طبقه ی دانش)

3-    برای نشانه « تـ ، ت» 3 مثال بگویند. (طبقه ی درک و فهم)

4-    متن درس و کلمات جدید درس را در پایان درس از روی کتاب بصورت صحیح بخوانند . (طبقه ی درک و فهم)

5-    دانش آموزان برای تصاویر کتاب جمله سازی کنند. (طبقه ی ترکیب)

6-    نشانه ی جدید را در اوّل، وسط و آخر کلمات تشخیص دهند. (طبقه ی تجزیه و تحلیل)

7-    نشانه ی جدید را با نشانه های خوانده شده ی قبلی مقایسه کنند. (طبقه ی ارزشیابی

حیطه ی عاطفی

-        در گروه، نسبت به ایفای نقش و همکاری رغبت نشان دهند و به گروه خود احترام می گذارد. (ارزش گذاری)

-        با احساس و علاقه ی بیشتری به مفاهیم درس جدید گوش نمایند.

-        جهت بالا بردن گستره ی لغات و واژگان خود علاقه مند گردند.

-        برای زیبا نویسی و نیز صحیح نویسی اهمیت قائل شوند و دقت کافی نمایند.

-        از خواندن شعر در گروه خود لذّت ببرند.

-        دانش آموزان به مرتب کردن پازل علاقه نشان می دهد. (دریافت کردن)

 

 

  

 

حیطه روانی - حرکتی

-        نشانه ی جدید  « تـ ، ت» را در فضا یا تخته بنویسد.

-        نحوه انجام بازی های متنوع با توپ را نشان دهد.

-        توانایی انجام دادن تکالیف درس را داشته باشند.

-        شکل 2 میوه را که دارای نشانه ی  « تـ ، ت» هستند، را نقّاشی و رنگ آمیزی نمایند.

-        تکالیف محوله را انجام دهند.( با هماهنگی چشم و دست اجزای پازل را کنار هم بچینند)

اهداف و نشانه های تحصص مهارت ها

نگرشها و مهارت های تشخیص

-        رعایت بهداشت و ایمنی:

می آموزد که چگونه هنگام بازی با وسایل مراقب سلامتی خود باشد.

رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی

 

-        رعایت آموخته های اخلاقی:

به هم گروهی های خود احترام می گذارد و با آنان به خوبی رفتار می کند.

-        افزایش قدرت تمرکز:

با گوش دادن و دقت به هنگام تدریس، قدرت تمرکز خود را افزایش می دهد.

نگرش ها و مهارتهای فرهنگی - اجتماعی

-        مسئولیت پذیری:

 فراگیران با انجام فعالیت هایی که بر عهده آنان نهاده می شود احساس مسئولیت می نمایند. با بلند کردن دست، بهنگام دادن پاسخ سوالات، نظم و مقررات کلاسی را رعایت می کنند.

-        مشارکت در گروه ها:

 می آموزند که برای یافت راه حل های مناسب، باید با دیگران مشورت نمود و در گروههایی عضو شد.

نگرشها و مهارت های یادگیری

     پرسشگری اعتماد به نفس خلاقیت و نوآوری:

-        در حین آموزش، چنانچه مفهومی را نداند، می پرسد و با آموختن آنها و پاسخ دادن به سوالات معلم ودیگران، اعتماد به نفس خود را می پرورد و بر روی پای خود می ایستد و به خلاقیت و نوآوری دست  می یابد.

 

   

* محورهای یادگیری و مطابقت اهداف درس با نظریه ی گاردنر

1- هوش موسیقیایی:

 خواندن شعرهای مربوط به درس همراه معلم و دوستان با ریتم و آهنگ.

2- هوش منطقی و ریاضی:

-        تعداد بازی های مربوط به توپ را می شناسد، تکرار می کند.

-        با نظم و انسجام مخصوص در گروه فعالیت می کند.

3- هوش بصری ، فضایی و تجسمی:

-        یادآوری ذهنی نشانه ی « تـ ، ت» و نشان دادن آن از میان سایر حروف

-        درک بیان جزئیات تصاویر مربوط به درس با صدای «تـ ، ت»

-         نوشتن نشانه ی «تـ ، ت» در هوا.

4- هوش بدنی (جنبشی):

-        استفاده از ماهیچه ها و اندام های خود جهت نشانه ی جدید

-        تشویق و دست زدن برای دوستان.

5- هوش درون فردی:

-        به نقاط ضعف و قوت خود در میزان یادگیری پی می برد

-         درک نشانه ی جدید و بیان آزاد احساسات خود نسبت به تصاویر و مفاهیم درس جدید.

6- هوش برون فردی:

-        تمایل به فعالیت در گروه و هماهنگی با افراد گروه را پیدا کرده و برای کلمات گفته شده، جمله سازی می کند.

7- هوش زبانی:

 تلفظ درست نشانه ی جدید و تکرار کلمات جدید و گفتگو در گروه.

 

 

ارتباط درس با موضوعات دیگر:

- طبیعت گرایانه (زیستی): به سلامتی محیط زیست اهمیت داده و طبیعت سالم را برای تفریح  انتخاب میکند ودر سالم و پاکیزه نگه داشتن  طبیعت نیز کوشاست.

- رعایت بهداشت: رعایت بهداشت و ایمنی لازم، هنگام بازی و نوع ورزش کردن

- هنری: خواندن شعر به صورت آهنگین

- اجتماعی: در گروه مشارکت دارد و به حقوق دیگران احترام می گذارد.

کلمات جدید

کلمات جدید که قرار است آموزش دهیم و دانش آموزان پس از پایان درس بتوانند آنها را بخوانند و بنویسند:

کلمات کلیدی درس: دست – تاب – سوت – سوت – توپ

کلمات پیشنهادی دیگر: توت – است – بست - دوست

جملات جدید پیشنهادی

اَسد تاب بَست.

او با اَسد دوست اَست.

بابا توت دوست دارد.

 

 

الگوی تدریس

پیش سازمان دهنده  (الگوی سه گام آزوبل)

روش تدریس

تلفیقی از روشهای توضیحی – نمایشی – همیاری – پرسش و پاسخ – فعال مشارکتی – بحث گروهی – بارش مغزی

مدل کلاسی

با توجه به کار گروهی بصورت (U) شکل.

اعضای گروهها نیز بهتر است که بیشتر از چهار نفر نباشند.

رسانه آموزشی

CD – کتاب درسی – ماژیک های رنگی – چسب – جدول الفبا – جدول  (ترکیبات صامت و مصوت) تصاویر مربط به نشانه های جدید – پازل – کاغذ – اشیاءی دست ساز – و ......

فعالیت های قبل از تدریس

مقدمه

- سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب – رسیدگی به وضع روانی و جسمانی دانش آموزان – خواندن یک سوره کوتاه به صورت جمع خوانی

رسیدگی به تکالیف، گروه بندی با استفاده از ترکاندن بادکنک هایی که درون آنها نام گروههایی نوشته شده است.

آماده سازی و ایجاد انگیزه

 با تعدادی جایزه یک عدد توپ و (تاب) که دست ساز است وارد کلاس می شویم. دانش دآموزان با دیدن این چیزها کنجکاو می شوند و سپس به آنها می گوئیم که این جوایز مال کسانی است که در مسابقه ی ما بنده شود.

- به درس امروز ما خوب گوش داده و درس را یاد بگیرد و به پرسشهای ما جواب درست بدهد. دانش آموزان با شنیدن این حرفها انگیزه ی مضاعف جهت یادگیری درس جدید می یابند.

- اجرای مسابقه ی جمله سازی (مرتب کردن کلمه بهم ریخته) با چسباندن کارت کلمات روی تابلو

تشویق بچه ها با جمله ی : سریعتر، سریعتر، هر چه سریعتر ، بهتر

و اهدای جایزه به نفرات برتر گروهها.

ارزشیابی تشخیصی

در این بخش سوالاتی را از دروس قبل به شرح زیر از دانش آموزان می پرسیم.

- نام دو میوه را که دارای نشانه ی (او،و) باشند بگوئید.

- نام تصاویر زیر را بنویسید.

 

 ............     ..................     ................      .................

 

 

 

 

الگوی سه گام آزوبل    

 

گام اول:  ارائه پیش سازمان دهنده:

الف)روشن ساختن منظورهای درس:

 در این بخش موقعیت درس را مشخص می کنم و دانش آموزان را با اهداف درس(تاب) آشنا میکنیم در این درس با تعدادی از بازیهایی که می توانیم انجام دهیم آشنا می شویم و اهمیت ورزش و تفریح در سلامتی را خواهیم دانست.

بچه های عزیز در ضمن با نشانه ی جدید(ت ت)آشنا می شویم.

ب)ارائه سازمان دهنده:

از فراگیران سوالات زیر پرسیده می شود:

1-چه کسی می تواند نام چند تا از بازیهایی را که انجام می دهد.بگوید؟

2-نام چند تا بازی و ورزش را که با توپ انجام می گیرد.بگوئید.

3-شما هنگامی که میخواهید به تفریح بپردازد به کجاها می روید؟

4-در پارک چه وسیله هایی برای بازی وجود دارد؟

ج)بر انگیختن آکاهی از دانش مربوط:

این عمل در هنگام ورود به کلاس و اجرای مسابقه ی مرتب کردن در جمله تا حدودی صورت گرفته است(که همان آماده سازی و ایجاد انگیزه می باشد.)

می توان سوالاتی از این قبیل را مطرح کرد:

1-کدام یک از شما  تا به حال فوتبال بازی کرده اید ؟

  2- فوتبال را بازی می کنند ؟ 

 3- تا به حال کارتون فوتبالیست ها را دیده اید ؟ 

4- اسم اون بازیکن خوب در کارتون فتوتبالیست ها چیست؟

سپس ارائه ی درسی را با ارئه ی  پازل و بازی شروع می کنیم.

 

گام دوم:ارائه ی مطالب یا وظیفه ی مورد نظر:      

پازل مربوط به درس (تاب) را قبلآ آماده کرده ایم . پشت تکه های پازل شماره ای نوشته ایم آنها را بصورت تصادف بین گروه ها پخش می کنیم  . در تابلو نیز محل صحیح  هر پازل را قبلآ شماره

شماره گذاری می کنیم .در این لحظه از شاگردان می خواهیم که به پشت تکه های پازلی که در گروه دارند " نگاه کنند و گروهی که تکه شماره 3 را دارد به پای تابلو آمده و آنرا در جای مخصوص  قرار داده و بنشیند. این با تکه شماره ی 6 را می خواهیم . گروهی که تکه ی 6  را دارد می آید و در تابلو " در جای مخصوص" تکه را قرار می دهد. این بخش تا پایان کامل شدن پازل " ادامه می یابد.

شور و هیجان شاگردان بهنگام اجرای این بخش واقعآ جالب و دیدنی خواهد بود . این بخش با تشویق شاگردان و عنوان جمله ی (سریعتر-سریعتر- هر چه سریعتر-بهتر) همراه است.

پس از تکمیل شدن پازل نام درس (تاب) است روی آن مي نويسيم .به كمك دانش آموزان "تشريع بيشتر پازل مي پردازيم و بخش اصلي درس را كه همان ارائه ي آن است " آغاز مي نمائيم:

بچه هاي گلم. پازلي كه خودتان كاملش كرديد با دقت نگاه كنيد. و به من بگوئيد كه در آن چه چيزهايي مي بينيد؟  دانش آموزان هر چه را كه مي بينند بر زبان مي آورند.دوباره می پرسیم:

خوب بچه ها، بابای آزاده دراین تصویر داره چیکار می کنه ؟پارک  این تصویرکجاست؟ تاب می بنده
-پسر بچه ها مشغول چه کاری هستند؟

- فوتبال بازی می کنند (توپ بازی می کنند)

– آفرین به شما

- در پارک چه تفریحی وجود دارد؟

_ اون پسری که لباس زرد پوشیده ، اونم بازی میکند؟

 _ نخیر

_ پس اون چیکاره است؟ 

_ داوره

_از کجا می فهمیدید ؟

_ آخه یک (سوت) در دهانشه.

 _اون بچه ها با چه چیزی فوتبال بازی می کنند؟

_ توپ.

خدا به ما چه نعمت هایی داده . به تصویر نگاه کنید و بگوئید . بدین ترتیب با درس ارتباط نزدیک برقرار می کنیم . در مورد رعایت نکات بهداشتی و ایمنی به هنگام بازی توضیحاتی را می دهیم.

 

و سوالات از این قبیل.

پس از آنکه پازل را خوب تشریح کردیم، تصاویر کلید درس که عبارتند از:

(تاب – توپ – سوت – دست) یکی یکی به بچه ها نشان می دهیم.

بدین صورت که: تصویر تاب را به بچه ها نشان داده و نامش را می پرسیم. آنها جواب می دهند که این یک تاب است. پس از تکرار کلمه ی تاب، شکل نوشتاری آنرا که نشانه ی جدید (تـ) آن با رنگ قرمز و بقیه حروف آن با رنگ دیگری نوشته شده است را به دانش آموزان نشان داده و می گوئیم که (تاب) اینگونه نوشته می شود.

خوب بچّه ها، اون حرفی که با رنگ قرمز نوشته شده، در کجای کلمه اومده؟ بچه ها: در اول کلمه- اسم این تصویر چی بود؟

- تاب

خوب، صدای اول تاب که با رنگ قرمز هم نوشته شده، چی میتونه باشه؟

- (تـ)

- آفرین بچّه ها

- تصاویر توپ، سوت و دست را هم به صورت فوق نشان داده و سوالات فوق را تکرار می کنیم.

- با اشاره به تصویر و نوشتار  کلمه ی (تاب) از دانش آموزان می پرسیم که نشانه ی (تـ) در کجای کلمه اومده؟

بچه ها: در اوّل .

پس در آخر نیومده و چون در آخر کلمه نیومده از این به بعد به آن می گوییم (تـ) غیر آخر البته: اشاره  اشاره می شود که (تـ) در وسط کلمه نیز می آید.

امّا در کلمه ی (سوت) چطور؟

بچه ها: در آخر

- پس چون در آخر اومده، از این به بعد به آن (ت) آخر می گوییم. در ادامه، نشانه ی (تـ ، ت) را به اینگونه به دانش آموزان معرفی می کنیم:

آهای آهای بچه ها، گلهای سرخ و زیبا، من صدای (ت) هستم ببیند دو شکلی هستم. اول (تـ) غیرآخر، که نمیام در آخر، اون یکیشم (ت آخر)، همیشه میام در آخر، همش دو نقطه دارم، بالای سرم میذارم

-آی بچه ها، آی غنچه ها، من چه صدایی هستم؟

دانش آموزان: تـ تـ ت هستی، دوست بچه ها هستی.

سپس (تـ ت) را در جدول الفیا در محل مخصوص قرار می دهیم. بچه ها به (تـ ، ت) خوش آمد گفته و به دوست جدید خود سلام می کنند.

 

 

تـ

با

اَ    َ 

چی میشه؟

تـ

با

او    و

چی میشه؟

تـ

با

اِ    ِ 

چی میشه؟

تـ

با

آ ا

چی میشه؟

    

تـَ

تـَ

تـَ

میشه

تو

تو

تو

میشه

تـِ

تـِ

تـِ

میشه

تا

تا

تا

میشه

جدول ترکیبات صامت (تـ ت) و مصوتها را نیز کامل می کنیم:

 

اَ   َ

آ ا

او و

اِ   ِ

یـ ی

تـ

تـَ

تا

تو

تـِ

تی

 

سپس تصاویر دیگری را نیز که دارای نشانه ی (تـ ت) هستند، در معرض دید دانش آموزان قرار داده و نام آنها را از دانش آموزان می پرسیم.سپس از شاگردان میخواهیم تا کتابشان را باز کنند و یکبار از روی درس جدید بخوانیم و آنها با همخوانی کردن، خط بری نیز می کنند. سپس از آنان میخوانیم تا برای نشانه (تـ ، ت) کلماتی را مثال بزنند.

 

گام سوم:تحکیم سازمان شناخت

الف) بررسی موضوع از جنبه ی دیگر:

در این بخش از دانش آموزان میخواهیم تا مثالهایی خارج از کتاب برای نشانه ی (تـ ، ت) بیاورند و شکل یک مورد را نقاشی کنند.

ب) بهبود فعالیتهای یادگیری درس در کلاس:

از دانش آموزان میخواهیم تا زیر تصاویری که دارای نشانه ی جدید هستند را رنگ کنند.

 

ج ) مطرح شدن انتقادهای دانش آموزان به محتوای درس:

در این بخش پرسشهای احتمالی و اشکالات دانش آموزان مطرح می شود و توسط معلم پاسخ داده می شود و رفع اشکال می گردد.

د) واضح و روشن کردن موضوع:

در این بخش خلاصه ای از درس جدید را ارائه میدهیم: در درس امروز در مورد برخی از تفریح و روزش های سالم صحبت کردیم و به رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در موقع بازی نیز اشاره کردیم. با نشانه ی (تـ، ت) آشنا شدیم و فهمیدیم که در کلماتی مانند: تاب – سوت – توپ – توت – دفتر  - کتاب  - آتش -  دست و ... این نشانه وجود دارد.

ارائه ی فعالیت کلاس:

از دانش آموزان میخواهیم تا کتاب بنویسیم خود را باز کرده و پس از روخوانی آن، فعالیت کتاب را انجام داده و از روی کلمات داده شده بنویسند.

ارائه ی فعالیت خارج از کلاس:

این متن را می نویسیم تا بچّه ها در دفتر خود بنویسند و در منزل تمرین کنند:

اَسد  تاب  بست.

  او  با  بابا  دَست داد.

بابا  توت دوست  دارَد.

تعیین تکلیف:

1- از دانش آموزان میخواهیم تا شکل حداقل 3 چیز را که دارای نشانه ی (تـ ، ت) هستند در دفتر نقاشی خود بکشند، و به کلاس بیاورند.(خلاقیتی)

2- کلمات زیر را بخش کرده و صدای هر کدام را بکشند و جدول را نیز کامل کنند.(گروهی)

 

3- تکّه ای از روزنامه را بردارند و با دقت به آن نگاه کنند و دور کلماتی که نشانه ی (تـ ، ت) در آنها دیده می شود، خط بکشند و به کلاس ارائه دهند.(انفرادی)

 

 

فرزانه عیوضی سیاه پوش     

(معاون دبستان عمار یاسر )    

   

 


مطالب مشابه :


تاب جادویی

آموزشگاه خیاطی و طراحی دوخت کساء - تاب ۷-۱۲ سانتیمتر هم به اندازه دلخواد بازی یقه پایین




برترین برندهای لپ تاپ جهان

این لب تاب ها برای بازی و طراحی های مهندسی مناسب نیستند ولی برای افراد مبتدی بهترین انتخاب




طرح درسی 1389

طراحی تدریس برای کتاب موضوع درس: تاب - نکات ایمنی را هنگام بازی و ورزش رعایت کنند.




شگفت‌انگیزترین پارک‌های بازی کودکان

hamhame89 - شگفت‌انگیزترین پارک‌های بازی کودکان - وبسایت دانشجویان ورودی 89 کامپیوتر پیام نور




دانلود اهنگ فوق العاده زد بازی با نام پدر من بد منو نگاه میکنه

سایتی برای همه چیز - دانلود اهنگ فوق العاده زد بازی با نام پدر من بد منو نگاه میکنه - Site For




سرانه مهد کودک

2-7 طراحی زمین بازی. 1- حداقل مساحت زمین بازی 4 متر مربع به ازای هر کودک است. 3- تاب. الف)




طراحی پارک/پارک کودک/زمین بازی/گشایش زمین بازی Schulberg با وسایل تندیسی گردان

سرو پردیس پاسارگاد - طراحی پارک/پارک کودک/زمین بازی/گشایش زمین بازی Schulberg با وسایل تندیسی




برچسب :