طرح درس آزاد بخوانيم و بنويسيم (فصل بهداشت)
مشخصات کلـی
ماده درسي: بخوانيم و بنويسيم فصل: بهداشت
نام درس: آزاد 6(بهداشت دهان و دندان) پایه: پنجم ابتدايي
تعداد دانش آموزان:--- نام مدرسه: ---- نام معلم:--------
تاریخ تدریس: --/ --/-- مدت جلسه: يك جلسه آموزشي
هدف کلی
پي بردن دانش آموزان به اهميت بهداشت دهان و دندان درخانواده
هدفهاي شناختي:
دانش آموزان ،
از نحوه تشكيل پلاك ميكروبي آگاهي يابند.
بتوانند عواملي كه باعث پوسيدگي دندان مي شود را نام ببرند.
چگونگي تشخيص بيماري لثه را نام ببرند.
دليل استفاده از نخ دندان را بگويند.
ميوه هايي را كه به سلامتي دندان ها كمك مي كند نام ببريد.
هدف هاي رواني - حركتي
دانش آموزان ،
روش صحيح مسواك زدن را نشان دهند و با اين روش مسواك بزنند.
نحوه استفاده از نخ دندان را نشان دهند.
هدف هاي عاطفي :
احساس علاقه مندي نسبت به استفاده از مسواك و نخ دندان.
علاقه مندي نسبت به تشويق اعضاي خانواده خود به استفاده از مسواك و نخ دندان
احساس علاقه مندي به نويسندگي.
هدف هاي اجتماعي:
دانش آموزان به نظرات دوستان خود احترام بگذارند.
تقويت توانايي گوش دادن به صحبت هاي ديگران.
تقويت قدرت بيان و اعتماد به نفس
دانش آموزان نظم و توالي را در بيان كردن انديشه خود رعايت كنند.
دانش آموزان بيش از جواب دادن به سوال فكر كنند
دانش آموزان به حقوق همديگر احترام بگذارند.
دانش آموزان نسبت به يادگيري اعضاي تيم خود احساس مسؤليت كنند.
روشهاي تدريس
همياري و مشاركتي ، مشاهده اي ، بحث گروهي ، بارش مغزي
وسایل مورد نیاز
كامپيوتر،تصاوير، فيلم ، كتاب درسي ، مسواك ، نخ دندان و ماكت دندان، ماژيك، تخته، پيام قرآني
ارزشیابی تشخیصی و رفتار ورودي
ارزشيابي از درس قبل( ارزشيابي تشخيصي) با سوالاتي از قبيل:
- منظور از شجاعت اخلاقي چيست؟
- مترادف كلمات جهل و ناپسند چيه؟
آزمون رفتار ورودي براي درس جديد با سوالاتي از قبيل:
كي مي تونه بگه كه چه چيزهايي باعث خرابي دندان ميشه؟
مهارتهاي قبل از تدريس - 2دقیقه
فعاليت هاي معلم
1- سلام و احوالپرسي ، حضور و غياب دانش آموزان ، بررسي تكاليف
2- از چند دانش آموز از درس قبلي سوالاتي پرسيده مي شود. (در بالا ذكر شده است.)
رفع اشكالات دانش آموزان درصورت بروز.
3- گروه بندي دانش آموزان با كارتهاي هم معني
بدين ترتيب كه معلم قبلاً كلمه هاي " تمیز،پاک، خورشید،آفتاب، شاد،خوشحال، سلامتی،تندرستی" را روي كارتها بصورت درشت مي نويسد. و بين دانش آموزان آنها را تقسيم مي كند. از دانش آموزان مي خواهد كه آنهايي كه كارتهايشان با هم مترادفند در يك گروه جا بگيرند.
فعاليت هاي دانش آموزان
1- تكاليف خود را آماده مي كنند.
2- دانش آموزان به سوالات پاسخ مي دهند.
3- هر كدام از دانش آموزان يك كارت بر ميدارد. و بصورت مشاركتي و همياري در گروه خود مي نشينند.
مهارتهاي حين تدريس-13 دقیقه
فعاليت هاي معلم
1- ايجاد انگيزه: جهت ايجاد انگيزه تصاوير آماده شده از مسواك و دندان و نخ دندان و پيام قرآني به تخته سياه نصب مي شود.از دانش آموزان خواسته مي شود كه نامي براي اين درس انتخاب كنند.
2- سپس آزمون ورودي مطرح خواهد شد و دانش آموزان نظرات خود را خواهند داد.
3- فيلم مربوط به بهداشت دهان و دندان نيز جهت ايجاد انگيزه و بالا بردن ضريب بارش فكري دانش آموزان به نمايش درمي آيد
4- پس از پايان فيلماز دانش آموزان خواسته مي شود بصورت گروهي و با توجه به دانسته های خود و محتوای فيلم در مورد موضوع درس بحث و گفتگو كنند.
5- معلم گفتگوها را هدايت و سامان مي دهد.
6- يكي از دانش آموزان بعنوان منشي انتخاب مي كند. و از دانش آموزان مي خواهد نظرات خود رادر قالب يك يا چند جمله مطرح كنند.
7- نهايتاً نكات تكراري و غير ضروري حذف (خلاصه مي شود) بقيه به عنوان دستاورد هم انديشي براي متن درس انتخاب مي شود.
8- معلم از دانش آموزان مي خواهد درسي را خودشان طراحي كرده اند را در كتاب بنويسند.
9- معلم از دانش آموزان مي خواهد اسم خود را بعنوان يكي از مؤلفان در شناسنامه كتاب درج كنند.
10- معلم از دانش آموزان مي خواهد بصورت گروهي سوالات درك و دريافت را طرح و به آنها پاسخ دهند
معلم مي خواهد كه كتاب بنويسيم را باز كنند و سه جمله مهم درس را بنويسند
فعاليت هاي دانش آموزان
1- دانش آموزان به تصاوير و پيام قرآني توجه و نامي را براي درس انتخاب مي كنند.
2- دانش آموزان نظرات خود را ارائه مي دهند.
3- دانش آموزان با دقت به فيلم نگاه مي كنند.
4- دانش آموزان بصورت گروهي مشورت مي كنند.
5- به گفته هاي معلم گوش مي دهند.
6- دانش آموز (منشي) پاي تخته مياد. و نظرات دانش آموزان را مي نويسد.
7- دانش آموزان توجه مي كنند.
8- دانش آموزان متن را در كتاب خود مي نويسند و علائم نگارشي را رعايت مي كنند.
9- اسم شان را به مؤلفان اضافه مي كنند
10- دانش آموزان در گروههاي خود سوالات را مطرح كرده و پاسخ مي دهند.
11-بنويسيم را باز مي كنند و جمله هاي مهم درس را مي نويسند.
مهارت هاي پايان تدريس-5 دقيقه
- جمع بندي همرا با ارزشیابی تکمیلی (پاياني) :
جهت جمع بندي و ارزشيابي تكميلي معلم فعاليتي (جاي خالي) كه از كل مباحث اين درس آماده شده به دانش آموزان مي دهد و از آنان مي خواهد فعاليت را انجام دهند. / با توجه به تفاوتهاي فردي به دانش آموزي كه ضعيف است فعاليت ((وصل كنيد)) داده مي شود./ سپس اگر اشكالاتي در يادگيري دانش آموزان باشد رفع خواهد گرديد.
2- معلم از دانش آموزان مي خواهد كه يك نفر بعنوان داوطلب جلو بياد و نحوه مسواك زدن صحيح را نشان دهد.
3- معلم از دانش آموزان مي خواهد كه يك نفر بعنوان داوطلب نحوه استفده از نخ دندان را نشان دهد.
(جوايزي به دانش آموزان داوطلب داده مي شود)
1- دانش آموزان فعاليت ها را انجام مي دهند.
2- يكي از دانش آموزان جلو آمده و طريقه مسواك زدن صحيح را نمايش مي دهد.
4- يكي از دانش آموزان جلو آمده و طريقه استفاده از نخ دندان را نمايش مي دهد.
تعيين تكليف:
براي جلسه آينده داستان كوتاهي از زبان يك دندان خراب همراه با نقاشي در كتاب بنويسيم نوشته و به كلاس مي آورند.
جلسه با صلوات بر محمد وآل محمد به اتمام مي رسد.
مطالب مشابه :
بهداشت عمومی
بهداشت عمومی به کار بستن تدابیری به تحقیق درباره ی هرگونه انحراف ازجاده ی بهداشت
بهداشت، بهداشت عمومی،سلامتی و بیماری
بهداشت(health): کلمه بهداشت از واژه ی hygeia گرفته شده که به صورت زن زیبایی نمایش داده می شود که
روز هوای پاک
بهداشت و سلامت - روز هوای پاک - چگونه با رعایت بهداشت سالم بمانیم درباره وبلاگ: نوشته
انشا نوبت دوم کلاس چهارم
انشا نوبت دوم کلاس بهداشت 2- درباره ی جشن نیکو کاری و احسان چه می دانید
طرح درس آزاد بخوانيم و بنويسيم (فصل بهداشت)
دانش آموز - طرح درس آزاد بخوانيم و بنويسيم (فصل بهداشت) - - دانش درباره وب. مطالب
انشا درباره ی ورزش
انشا - انشا درباره ی ورزش - انشا درباره ی همه بهداشت و
انشایی در مورد کلاس
کلبه خاطرات بهداشت تشكيل زندگي بديم انشا الله ميخايم برويم سر كار و درباره وبلاگ. کلبه
انشا
پرستاران آفتاب - انشا - هر وقت من یک کار خوب می کنم مامانم به من می گوید بزرگ که شدی برایت یک
انشا
آموزش کلاس پنجم دبستان - انشا - مطالب آموزشی دوره پنجم ابتدایی - آموزش کلاس پنجم دبستان
برچسب :
انشا درباره بهداشت