طرح درس نمونه عنوان کتاب : ادبیات فارسی (2) موضوع درس: جلوه ها ی هنر دراصفهان گروه آموزشی ادبیات فار
طرح درس نمونه
عنوان کتاب : ادبیات فارسی (2)
موضوع درس: جلوه ها ی هنر دراصفهان
اهداف کلی :
الف- آشنایی با نمونه از آثارهنری ایران
ب- آشنایی با تفکر معماران اسلامی
اهداف جزیی :
الف- دانش آموزان با اصفهان به عنوان یکی از قطب های هنر معماری ایران آشنا شود .
ب- دانش آموزان با اصفهان ونمونه ای از بناهای تاریخی آن آشنا شود .
ج- دانش آموزان به اهمیت اسلامی درایران پی ببرد .
د- دانش آموزان با نمونه ای از کتاب صفیر سیمرغ آشنا شود .
ه- دانش آموزان با معنی لغات واصطلاحات تازه ی درس جدید آشنا شود
و- دانش آموزان با دکتر محمد علی اسلامی ندوشن ونمونه ای از آثاراو آشنا شو د .
اهداف رفتاری :
پس از پایان آموزش ، از دانش آموزان انتظار می رود با توجه به محتوای کتاب ادبیات 2 و مطالب مطرح شده در کلاس در س بتواند :
الف- دانش آموزان ارتباط اصفهان را باهنر اسلامی توضیح دهد ( در ک فهم )
ب- چند نمونه ا ز بناهای اصفهان را نام ببرید (دانش )
ج- دانش آموزان خود را به جای هنر اسلامی قرارهد و احساسش رابیان کند . ( ترکیب )
د – دانش آموزان بتواند نگرش خود را نسبت به هنر اسلامی بیان کند ( ارزشیابی وارزش گذاری )
ه- هنر اسلامی را تو ضیح دهد وفرق آن راباسایر هنر هابیان کند . ( درک وفهم )
و- انواع نثر راتوضیح دهد . ( درک وفهم )
ز- نثر کتاب صفیر سیمرغ را تحلیل کند (تجزیه وتحلیل )
ح : لغات واصلاحات جدید در س را بیان کند ( دانش)
ط- درباره دکتر محمد علی اسلامی ندوشن توضیح دهد . ( درک و فهم )
ی- دانش آموزان خود را به جا ی دکتر محمد اسلامی ندوشن قرار دهدو هنر اسلامی را توصیف کند ( ترکیب )
رفتارورودی :
الف – دانش آموزان هنر را بشناسد .
ب- دانش آموزان نیاز روحی نمازگزار را به یک مکان معنوی بداند
ج- دانش آموزان درمورد عوامل عروج روحی اطلاعاتی داشته باشد .
د- دانش آموزان با مسائل گوناگون فرهنگی وهنری و پیوستگی آن ها با ادبیات آشنایی داشته باشد
ه-دانش آموزان با ارزش های دینی ،ملی ، فرهنگی و هنری ایران آشنا باشد
و- دانش آموزان با تفکرات و آثار دکتر اسلامی ندوشن آشنا با شد
ز- دانش آموزان عوامل گیرایی هنر ها ی اسلامی را بداند .
ارزشیابی تشخیصی :
الف – دانش آموزان چند مکان مذهبی را د ر اصفهان نا م ببرد
ب- دانش آموزان چند هنر اسلامی را می تواند درمساجد نام ببرد
ج- آیا دانش آموزان می تواند فرهنگ اسلامی را توضیح دهد ؟
د- عروجی روحی چیست؟
ه- آیا نیازهای روحی و جسمی را می تواند توضیح دهد ؟
و- دانش آموزان چه اطلاعاتی درمورد نثر فارسی دارد؟
ز- دانش آموزان چندنفر از نویسندگان معاصر را می شناسد ؟
طراحی هندسی کلاس :
دانش آموزان پس از گروه بندی ( با توجه به امکانات کلاسی ) اگر صندلی باشد به شکل هندسی U طراحی می شود و اگر میز ونیمکت باشدبه شکل آزمایشگاهی
گروه های یادگیری درکلاس :
· گروه ها ی یادگیری با استفاده از کارت های رنگی ،به شکل تصادفی به گروه های نا همگن تقسیم شو د
· تعداد افراد هر گروه بستگی به تعداد دانش آموزان داردمثلا 3، 4 یا 5نفره .
رسانه ها ی آموزشی :
معلم – کتاب – ادبیات – تخته – گچ – تابلو پاک کن – نوار – ضبط صوت – تصویر – نقشه جغرافیا یی – روزنامه دیواری – چارپ –نقاب –طراحی – کتابچه ( دست ساخته خود معلم ) محیط تعاملی – تابلو معلم ساخته سوالات ازقبل طراحی شده .
انتخاب روش :
· روش فعال با رویکرد همیاری
· روش بدیعه پرداز ی جهت شکوفا کردن قوه خلاقیت دردانش آموزان وایجادفرصت تفکر
· روش کارآیی تیم جهت همکاری دانش آموزان وایجادفرصت برای تفکر و مشورت
· روش پرسش و پا سخ
· روش نمایشی
· روش مباحثه
· روش ایفای نقش
· روش توضیحی
فر آیند یاددهی – یاد گیری
فعالیت های مربوط به معلم |
فعالیت های مربوط به دانش آموزان |
|
|
اجرای ارزشیابی ورودی جهت تعیین اولین گام آموزشی ، چند سوال درارتباط با « پیش نیاز درس » از گروه هاپرسیده می شود و جهت آمادگی روحی چند سوال هم درارتباط با درس جدید پرسیده می شود:
|
|
انجام ارزشیابی پایانی |
انجام ارزشیابی پایانی توسط دانش آموزان |
|
|
ارزشیابی پایانی
· ویژگی تحقیقاتی دکتر اسلامی ندوشن چگونه است ؟
· معماری اسلامی چه تاثیری بر وروح وروا ن نماز گزار دارد ؟
· کدا م کتاب دکتر اسلامی ندوشن حاصل سفرها ی ایشان است ؟
· چگونه یک کاشی می تواند بیانگر روح ایران باشد ؟
· آیا معماری اسلامی بر تاثیر هنر خویش درنماز گزار واقف بوده اند ؟
· و یژگی های نثر ساده چیست ؟
· ممال یعنی چه ؟
· اسلیمی ممال چه کلمه ای است ؟
فعالیت های تکمیلی
دانش آموزان :
· درباره ویژگی های معماری اسلامی تحقیق کنند وآن را درقالب یک مقاله تحقیقی به کلاس بیاورند .
· دانش آموزان فهرستی از هنرهای اسلامی تهیه نما یند ودرباره ی هر کدام پژوهش کنند .
· دانش آموزان درباره ی زندگی و آثاردکتر محمد علی اسلامی ندوشن پژوهش کنند وآن را در قالب مقاله یا روزنامه ی دیواری به کلاس بیا ورند .
****************************************************
شماره : |
تاریخ : |
||||||
نام درس : ادبیات فارسی (2) |
موضوع درس : جلوه ها ی هنر در اصقهان |
هدف کلی درس : آشنایی با نثر معاصر وفرهنگ و هنر درایران |
مدت جلسه : |
طراح :گروه زبان و ادبیات فارسی متوسطه استان اصفهان |
|||
عناوین فرعی یا رئوس مطالب |
هدف ها ی جزیی |
هدف های رفتاری |
حیطه و سطح |
||||
الف : لغایت ، مفاهیم و اصطلاحات تازه درس
ب: نثر دردوره معاصر
ج : نثر نویسان معاصر
د: علت واهمیت فرهنگ هنر اسلامی – ایرانی |
1- دانش آموزان با معنی واصطلاحات تازه ی جدید آشنا شود. 2- دانش آموزان معنی لغات واصطلاحات را بفهمد . 3- دانش آموزان طریقه جمله بندی ، حذف فعل به قرینه و برخی جمله ها را که به طریقه محاوره ساخته شده اند تشخیص دهد 4- دانش آموزان حذف فعل به قرینه غیر از آنچه درمتن درس آمده است پی ببرد . 5- دانش آموزان با نثر نویسان معاصر آشنا شوند 6- دانش آموز با دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن و نمونه ای از آثارا و آشنا شود 7- دانش آموزان به اهمیت نثر فارسی وتحویل آن پی ببر د |
پس از پایان آموزش از دانش آموزان انتظار می رود با توجه به محتوای درس و مطالب مطرح شده بتواند : 1- درس روان بخواند. 2- لغایت و اصطلاحات جدید درس رابیان کند . 3- جمله های دشواردرس رامعنی کند 4- دوتن ازنثر نویسان معاصر رانام ببرید . 5- دانش آموزان خود به جای دکتر ندوشن جلوه های هنر دراصفهان را توصیف کند . 6- نثر ساده راتوضیح دهد وفرق آن را با سایر نثر ها بیان کند 7- درباره دکتر اسلامی ندوشن و ویژگی های شخصی او دو دقیقه صحبت کند 8- درس را بدون غلط بخواند 9- اهمیت نثر فارسی را در نیم صحقه بنویسید 10- درباره جاودانگی فرهنگ وهنر اسلامی با ذکر دلیل توضیح دهد 11- خود رابه جای نثر فارسی قرار دهد و احساسش را بیان کند. 12- قضاوت و نظر خود را نسبت به نثر فارسی بیان کند |
شناختی – کاربردی – شناختی – دانش
شناختی – درک و فهم
شناختی – دانش
شناختی – ترکیب
شناختی – درک فهم
شناختی – درک فهم
شناختی – دانش
شناختی – ترکیب
شناختی – تجزیه وتحلیل
شناختی – ترکیب
شناختی – ارزشیابی
|
||||
رسانه ها و وسایل آموزشی مود نیاز |
ارزشیابی پایانی |
فعالیت ها ی تکمیلی |
معلم – کتاب ادبیات (2) کتاب ها ی معرفی شده غیر درسی – تخته سیاه – گچ – تخته پاک کن – نوار- ضبط صوت – تصویر – روزنامه ی دیواری – چار ت کتابخانه ی دست ساخت خود معلم – تابلوی معلم ساخته – سوال ها ی ازقبل طراحی شده |
به صورت کتبی یا شفاهی انجام خواهد شد : 1- لغایت و اصطلاحات جدید درس رابنویسید 2- جمله های وارد شده را معنی کنید 3- حذف هارا درجمله های داده شده بنویسید 4- نثر ساده را توضیح دهید وفرق آن را با سایر نثر ها بنویسید 5- سیر تحویل نثر فارسی را با ذکر دلیل در یک بند توضیح دهید |
یکی از منابع معرفی شده مانند : آزادی وتربیت ، روزها ، گیله مرد را مطالعه کنید و خلاصه مطالعات خود رادردو صحفه بنویسید و برای جلسه ی آینده به کلاس بیاورید . |
پیش بینی رفتار ورودی |
ارزشیابی تسخیصی |
فعالیت های آموزشی |
روش یا روش ها ی تدریس |
|
فعالیت معلم ( تدریس ) |
فعالیت دانش آموزان ( تجارب و یادگیری ) |
|||
دانش آموزان باید مفهوم نثر قدیم و معاصر را بداند |
1- سادگی و روانی در نثررا درچند جمله توضیح دهید . 2- نثر قدیم و معاصر را با ذکر مثال باهم مقایسه کنید 3- آیا نثر دکتر اسلامی ندوشن قدیم است یا معاصر ؟ چرا ؟ دردو سط بنویسید . |
|
|
|
رسانه ها ووسایل آموزشی مورد نیاز |
ارزشیابی پایانی |
فعالیت های تکمیلی |
معلم – کتاب ادبیات (2) – کتاب های معرفی شده غیر درسی – تخته سیاه – گچ – تخته پاک کن – نوار مستند – ویدئو – عکس –اسلاید – روزنامه ی دیواری – چارت کتابخانه دست ساخته ی خود معلم – تابلو معلم ساخته – سوال های از قبل طراحی شده |
به صور ت کتبی یا شفاهی انجام خواهد شد . 1- لغایت و اصطلاحا ت جدید درو س را بنویسید 2- عبارات داده شده را باز گردانی کنید 3- کنایه ها وتشبیه ها ی موجو د در نثر را بنویسید 4- تفاوت نثر معاصر را با نثر قدیم در دو سطر بنویسید روند نثر معاصر را باذکر دلایل در یک بند توضیح دهید . |
یکی از منابع معرفی شده ی زیر را مطالعه کنید و خلاصه ی مطالعات خود را دریک صحفه بنویسید و برای جلسه ی آینده به کلاس بیاورید
|
*****************************************************
طرح درس : شماره ی 2
عنوان کتاب : ادبیات فارسی (2)
موضوع در س : جلوه های هنر در اصفهان
هدف کلی |
آشنایی با هنر ها ی معمار ی وویژگی های معنوی و تاثیری آن بر روح و روان بیننده
|
|
اهداف جزیی درقالب رفتاری |
پس از پایان تدریس از فرا گیر انتظار داریم که : 1- تفاوت عمده ی معماری اصیل واسلامی را با معماری معاصر بیان کند 2- برخی از واژه هاوعبارتهای وترکیبات مهم درس هم چون : مجرد ، شمسه ، مقرنس ، غرفه ، گوشواره ، زاویه و ... « بهار منجمد ورمز آلود» و « نا پیدا کردن در محدوه ی جای گیری ولانه ای برای نامحدود جسته شود » را به درستی معنی کند . 3- بتواند متن در س را به روشنی موثر والقایی وبدون غلط بخواند 4- با دکترمحمد اسلامی ندوشن آشنا شود و آثار ایشان را نام ببرد 5- محتوای در س را در سه سطر سطح خلاصه نماید ، ویژگی کتاب را مشخص کند |
|
گزینش محتوا (رئوس مطالب ) |
1- تبیین ساختار معماری اسلامی 2- تبیین هنر درعروج روح 3- معرفی دکتر محد اسلامی ندوشن به عنوان یکی ازنویسندگان و متفکران معاصر 4- آموزش پاره ای از واژه ها و ترکیبات و عبارات دشوار متن 5- تقویت باورهای دانش آموزان در تاثیر هنر خاصه هنر اسلامی در ایجاد معنویت و تعالی روح به ویژه در مکان های مذهبی مثل مساجد . 6- آشنایی با آثار نویسندگان دیگر در زمینه های معماری اسلامی |
|
روش تدریس |
با استفاده از «الگوی تفکر انتقادی » و روش« تفکر استقرای» به طراحی کارول هملبرگ که برمبنای ی« پرسش و پاسخ» انجام می گیرد |
|
رسانه های آموزشی |
علاوه بر تخته سیاه و گچ ، کتاب هایی نظیر : صفیر سیمرغ ، آواها و ایماها ، عکس ، مجموعه های آلبوم ، فیلم ها ی مستند در زمینه ی معماری اصفهان |
|
قبل از شروع در س |
سلام و احوالپرسی ، دقت در وضع جسمی و روحی ، حضور وغیاب و بررسی تکالیف |
3 دقیقه |
هدف کلی |
فعالیت معلم |
فعالیت دانش آموزان |
زمان |
ارزشیابی تشخیصی ( آزمون رفتاری ورودی ) |
درس « تربیت انسانی و سنت ملی ما را از چند نفر می پر سم با سوالاتی نظیر 1- ویژگی نثر کتاب چگونه است ؟ 2- منظور از بیت زیر چیست ؟ نبیند مرا زنده با بند کس که روشن روانم بر این است وبس 3- بیت زیر چه چیز را می خواهد بگوید ؟ دانش و آزادگی و دین و مروت این همه را بنده ی دوم نتوان کرد 4- کتا ب « آزادی و تربیت »از کیست ؟ |
دانش آموزان پاسخ می دهند و با پاسخ هایشان ارزشیابی شده و نمره می گیرند |
5 دقیقه |
آماده سازی وایجاد انگیزه |
از آنجایی که بر مبنای الگوی تفکر انتقادی دانش آموزان را به طور عمودی دچار نوعی عدم تعادل کرده و در نتیجه فر آیند فکری او را نسبت به موضوع تعویض یا اصلاح می نمایم و با نشان دادن تصاویری از معماری سنتی و بناهای اصیل اسلامی ویا با طرح سوالاتی مثل :
آنها را به بحث و چا لش می کشانیم و باهدایت پاسخ ها ودلایل منطقی ، آنها را به سوی درس هدایت می کنم . |
طبعا دانش آموزان پاسخ های متفاوتی ارائه می دهند |
5 دقیقه |
ارائه در س جدید |
بانام خدای جهان آفرین درس را آغاز می نمایم و ابتدا مختصری از فرهنگ اسلامی و معماری سنتی وهنر اسلامی ومعمار ی سنتی می پردازیم آن گاه دکتر محمد علی اسلامی ندوشن را معرفی می کنم در ادامه به مقایسه معماری سنتی و معماری معاصر پرداخته هم چنین به برداشت های مختلف دانش آموزان گوش می دهم وسپس با جمع بندی مطالب به هدف درس که همان ارتباط معماری اسلامی وعروج روح نماز گزار است نزدیک می شوم آن گاه از دانش آموزان م خواهم به روش روخوانی درمورد پاره ا ی از واژه ها وترکیبات وعبارات توضیح کافی می دهم در پایان منابعی را که بتوان دراین مورد از آنها بهره گرفت معرفی نموده و به سوالات احتمالی دانش آموزان پاسخ می دهم |
پاسخ های آنان را به دقت گوش داده و به اصطلاح پاسخ ها و برداشت های نا صواب می پردازیم |
10دقیقه |
هدف کلی |
فعالیت معلم |
فعالیت دانش آموزان |
زمان |
جمع بندی (نتیجه گیری ) |
از مباحث یاد شده این نتیجه را می توان بر شمرد : 1- معماری اسلامی درروح و روان نماز گزار وعروج روح تا ثیر دارد 2- اصفهان درداشتن بناهای اصیل با هنر معماری اسلامی بسیا رغنی است . 3- مسجد جلوه گاه هنر های اسلامی وغنایی فرهنگی ما در آمیختگی با فرهنگ اسلامی است . |
2 دقیقه |
|
ارزشیابی پایانی درس |
1- منظو رنویسنده از ترکیب ریا ضی وار مجرد ونا پیدا کرد ن و عروج چیست ؟ 2- معماری اسلامی چه ارتباطی با روح نماز گزار دراد ؟ برداشت کلی ازدرس را بیان کنید . |
با دقت در پاسخ های دانش آموزان نقاط ضعف وقوت آن ها را درمی یابیم |
2 دقیقه |
تعیین تکلیف |
دانش آموزان می خواهم که در جلسه ی آینده ضمن قرائت درس به پرسش های کتاب پاسخ دهنده و از کتاب های معرفی شده مقالی تهیه کنند یکی از دانش آموزان مطلبی درمورد فرهنگ وهنر اسلامی در کلاس بخواند ودانش آموزان دیگر چند عکس ازمعماری اسلامی در کلاس بیاورند . |
1 دقیقه |
|
فرصت سوال یادداشت موارد پیش بینی نشده |
در این قسمت به معرفی منابع پرداخته وبه مواردی که احیا نا نا گفته مانده پاسخ می دهم ضمنا به سوالات امتحانی دانش آموزان جواب متناسب می دهم . |
2 دقیقه |
گروه آموزشی ادبیات فارسی دوره ی متوسطه استان اصفهان
مطالب مشابه :
طرح درس نمونه عنوان کتاب : ادبیات فارسی (2) موضوع درس: جلوه ها ی هنر دراصفهان گروه آموزشی ادبیات فار
جلوه ها ی هنر دراصفهان گروه آموزشی اجتماعی روانشناسی کارگاه مجازی
عناوین مقالات سومین کنفرانس ملی خلاقیت شناسی، TRIZ و مهندسی و مدیریت نوآوری ایران
47- نگاهی به نوآوری در sme ها با مطالعه موردی سه sme دراصفهان 66- بررسی موانع آموزشی کارگاه ها
روابط علماي اصفهان وخانهای بختياري درانقلاب مشروطه
گروه آموزشی درس تاریخ دراصفهان نیز بساط استبداد با 'گزارش برگزاری کارگاه روش
سرگذشتی جالب و خواندنی ازپیدایش گاوداری و مرغداری صنعتی درایران
آن روزها با شیوع طاعون گاوی درشهرها، به جایی دراصفهان تا 100 کارگاه نجاری آموزشی
اطلاعیه تعزیه خوانی در دستگرد برخوار
تعزیه دراصفهان انجمن روانشناسی کارگاه آموزش نقالی و تعزیه خوانی توسط
فرا رسیدن چهارم ربیع الثانی ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام مبارک باد.
تعزیه دراصفهان انجمن روانشناسی کارگاه آموزش نقالی و تعزیه خوانی توسط
برچسب :
کارگاه آموزشی روانشناسی دراصفهان