نمونه طرح درس ارسالی از سوی همکاران
مشخصات كلی |
شماره ی طرح درس : - نام درس: خوش نویسی موضوع درس: سرمشق خوشا نزهت باغ ... |
مجری:-- مدت اجرا: - |
محل اجرا: كلاس خوشنویسی كلاس: سوم راهنمایی مدرسه تعداد فراگیر: |
|
هدف |
1- كلی : آشنایی فراگیران با : قواعد حروف و كلمات سرمشق خوشا نزهت باغ در ... و شناخت روی حروف و اتصالات جدید خصوصاً حروف دایره ی معكوس مانند ع و ح و كاربردی كردن خوش نویسی |
| ||
2- دینی : توجّه فراگیران به زیبایی خط و اینكه خطّ خوش از استعدادهای خدادادی است ، نظر به این كه خوش نویسی با عرفان اسلامی و ادبیّات آمیخته و عجین است، با توجّه به اینكه اولیاء دین اكثراً از خطّ خوش و زیبا بهره مند بوده اند. |
| |||
3- رفتاری: الف: تمرین حروف و اتصالات. ب: استفاده ی بجا و صحیح از ابزار خوشنویسی و پهنای سر قلم ج: استفاده از خوش نویسی و زیبایی كلمات جهت پرورش خلاقیت و نوآوری د: شناخت عوامل مؤثر تركیب در سطر و اصول و درك زیبایی شناسی هـ: استفاده از توانایی های فردی و اعتماد به نفس و: ایجاد انگیزه جهت خوش خط شدن فراگیران |
| |||
انتخاب |
روش های تدریس: روش تدریس فعال برای شناخت اصول و قواعد حروف و كلمات ، شناخت بیشتر قاعده ی تركیب در سطر و زیبایی یك سطر یا قطعه ی خوش نویسی |
| ||
رسانه های آموزشی : الف: سرمشق ، توضیحات – حركات و قواعد حروف و كلمات موجود در درس ب: نمونه خط نوشته شده با قلم نی و مركب توسط معلم ج: پوستر آثار خطی اساتید بزرگ معاصر د: اسلاید آثار خطی خوش نویسان هـ: ضبط صوت و نوار موسیقی بدون كلام ملایم |
| |||
مراحل اجرا |
1- فعالیت های مقدماتی : احوالپرسی و ایجاد ارتباط عاطفی، حضور و غیاب ، توجه دانش آموزان به خط زیبا و ارزش آن جهت ایجاد انگیزه و همچنین نوشتن جمله ی بسم ا... با خط خوش روی تابلو |
زمان | ||
3 دقیقه | ||||
2- ارزشیابی تشخیصی: در ارتباط با درس قبل فعالیتهای ذیل به انجام می رسد: الف: تمرین درس قبل دیده شده و پیشرفت و سطح یادگیری فراگیران بررسی شود. ب: پرسش و پاسخ از فراگیران صورت گیرد: 1. كلمه ی « بنی » با چند حركت قلم نوشته می شود. 2. چرا كلمه ی «شت» بصورت كشیده نوشته می شود. 3. كلمه ی « خا » با چند حركت قلم نوشته می شود. 4. فاصله ی بین حروف و كلمات در سطر چقدر باید باشد. |
5 دقیقه
| |||
3- آماده سازی ( زمینه سازی ) : به نمایش گذاشتن آثار خوش نویسان در قالب های مختلف خوش نویسی بوسیله ی اسلاید، پوستر و قطعات خطی و صحبت در زمینه ی این قالب ها ، همچنین توضیحاتی در مورد اصول، تركیب و كرسی داده شود. |
2دقیقه | |||
مراحل اجرا |
4- ارائه ی درس : فعالیت معلم: ابتدا معلم با طرح سؤال های هدف دار از بعضی دانش آموزان ، از آنها می خواهد تا برداشت خود را از قالبها و قطعاتی كه دیده اند بیان نمایند و در مورد ارزش و زیبایی خط بحث و تبادل نظر كنند. سپس معلم سرمشق درس سوم ( خوشا نزهت باغ در ... )را با گچ روی تابلو نوشته و در حین نوشتن قواعد و موارد قابل توضیح را برای فراگیران می گوید و از آنها می خواهد تا با قلم نی و مركب به تمرین بپردازند. با پخش موسیقی بدون كلام ملایم درحین تمرین معلم تك تك دانش آموزان را صدا كرده ، تمرین آنها را می بیند و رفع اشكال می كند و نحوه ی صحیح نوشتن كلمات را با توجه به اصول و قواعد آموزش می دهد. در پایان معلم از فراگیران می خواهد تا با توجه به توضیحات و دقت بیشتر به تمرین ادامه دهند. |
فعالیت فراگیر: فراگیران با توجه به سؤالات مطرح شده و دیدن نمونه ی آثار خطی برداشت خود را از تصاویر بیان كرده و به سؤالات پاسخ می دهند و بحث خود را درباره ی زیبایی و ارزش خط به نتیجه می رسانند. پس از نوشتن سرمشق روی تخته سیاه ، فراگیران وسایل خوشنویسی را آماده كرده ، ضمن گوش فرادادن به موسیقی با دقت و جدیت از روی آن كار كرده و تمرین خود را تك به تك به معلم هنر خود نشان داده تا رفع اشكال شده و توضیحات مورد نیاز در این مورد داده شود. در ادامه پس از رفع اشكال تمرین ها توسط معلم ، فراگیران با گرفتن نتیجه ی مطلوب از كار خود ، تمرین را ادامه داده و برای ارائه ی پاكنویس و ارزشیابی آماده می شوند.
|
23 دقیقه
| |
| ||||
فعالیت های تكمیلی |
5- جمع بندی ضمن نظارت بر كار فراگیران معلم از آنها می خواهد خط خود را با سرمشق مقایسه و پاكنویس كنند. |
دانش آموزان خط خود را با سرمشق مقایسه و ضمن پی بردن به نقایص كار در نهایت یك با سرمشق را پاكنویس می كنند. |
5 دقیقه | |
6- ارزشیابی تكوینی: معلم سؤالاتی را در زمینه ی قواعد و اینكه به غیر از خوشنویسی با قلم نی با چه روش دیگر می توان خطاطی كرد از فراگیران می پرسد و از آنها می خواهد خط هایشان را برای ارزشیابی به معرض دید قرار دهند. |
فراگیران به این سؤال ها پاسخ می دهند و هر كدام روشی را برای خطاطی به غیر از قلم نی ارائه می دهند. آنها آخرین خط خود را جهت ارزشیابی به معرض دید قرار می دهند. |
4 دقیقه | ||
فعالیت های تكمیلی |
7- تعیین تكلیف : معلم از فراگیران می خواهد تا با تحقیق و پرس و جو روش های دیگر خطاطی از جمله نقاشی خط ، خط كوفی بنایی ، خط تزیینی ، خطاطی با هاشور و ... را تجربه كرده و به ابتكارات جدیدی در این زمینه دست زده ، حاصل كار را به كلاس بیاورند. |
2 دقیقه | ||
8- تعیین موضوع جلسه ی آینده: آوردن وسایل خوش نویسی ، مداد رنگ ، ماژیك و مداد جهت تمرین سرمشق درس چهارم ، همچنین دست زدن به ابتكارات جدیدتر و جستجوهای تازه ، از جمله سه بعدی كردن خط. |
2 دقیقه |
مطالب مشابه :
ابزارهای اصلی خوشنویسی
دانلود کتاب pdf آموزش خوشنویسی. قلمنی که از این رو با قلمتراش جز تراشیدن و قطزدن قلم
اموزش نحوه ی تراش قلم
خوشنویسی - اموزش نحوه ی قلم نی: مرغوبترین قرار داده،با دست دیگر تیغه ی قلم تراش را با
ثبت نــام : کلاس آموزش تکنیکهای هنری نقـاشی و طـراحی - خطـاطی و خوشنـویسی
دانلود رایگان شکسته نستعلیق با قلم نی آموزش تضمینی خوشنویسی با خودکار و یا
لغات و اصطلاحات خوشنویسی(بخش ت)
رعایت فواصل- سنجش قلم با ارائه قلم نی ارائه مشاوره هنری در خصوص آموزش خوشنویسی
مرکب
مهمترین خاصیت لیقه تنظیم مقدار مرکب روی نوک قلم نی است . اموزش انلاین خوشنویسی; دانلود
خطاطی روی نی(نی خطاطی نی سوخته کاری یا سوخته کاری روی نی)
آماده خدمت به تمامی دوستان و خوشنویسی قلم و نی بسایر نی را به صورت تخصصی و با
نمونه طرح درس ارسالی از سوی همکاران
نمونه خط نوشته شده با قلم نی و و قواعد آموزش غیر از خوشنویسی با قلم نی با چه
برچسب :
دانلود آموزش خوشنویسی با قلم نی