نمونه طرح درس مطالعات هفتم
موضوع درس :قانون گذاری |
اداره آموزش و پرورش شهرستان رودان مطالعات اجتماعی پایه : هفتم مدرسه نمونه دولتی دکترحسابی |
مدت جلسه : 90دقیقه |
ص 15 تا 17 |
نام دبیر : جواد داوری | |
طرح درس : شماره 4 |
تاریخ : 25 / 7 / 1392 | |
هدف کلی : آشنایی دانش آموزان با مفهوم قانون گذاری | ||
اهداف جزیی |
دانش آموز با : 1 – انواع مقرارت و جامعه را بشناسد. 2 – مهم ترین قانون کشور را بشناسد. 3 – ویژگی قانون اساسی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بداند. 4 – قوه مقننه را بشناسد و وظیفه آن را بیان کند. 5 – چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی را بیان کند. 6 – وظایف شورای نگهبان را بیان کند. |
|
اهداف رفتاری |
دانش آموزان در پایان این درس باید بتواند: 1 – دانش آموزان به صورت گروهی مقرارتی را برای کلاس وضع آن را نقد کنند. 2 – دانش آموز به صورت فردی و بدون کمک و راهنمایی دبیر انواع مقرارت را در جامعه نام ببرد. 3 – روبروی دانش آموزان ایستاده و وظیفه قوه مقننه را و دو بخش اصلی آن را بیان می کند. 4 – دانش آموز ویژگی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نحوه تصویب آن را توضیح دهد. 5 – اعضای گروه با مشورت یکدیگرنمایندگان شهر خود را شناسایی و سخنگوی گروه آنها را نام ببرد.
|
|
مدل کلاسی |
کلاس به صورت شش گروه پنج نفزه و به شکل U می باشد. |
|
روشها و فنون تدریس |
با استفاده از روش پرسش و پاسخ به صورت گروهی و فردی ، سخنرانی ، نمایش عکس و مطالب کتاب به صورت PDFو پاورپوینت از طریق رایانه به تدریس موضوع می پردازیم. |
|
رسانه های آموزشی |
کتاب درسی – ماژیک – تخته وایت برد – عکس – رایانه – استفاده از پاورپوینت و در صورت امکان دسترسی به اینترنت |
|
ایجاد ارتباط |
سلام و احوالپرسی – دقت در وضع جسمی و روانی دانش آموزان – حضور و غیاب -
|
5 |
ارزشیابی تشخیصی |
با پرسیدن چند سوال از میزان آمادگی دانش آموزان در شروع این درس با جمله پرسشی ( چه کسی به سوال من پاسخ می دهد؟) سوال کردن از دانش آموزان را آغاز می کنیم. 1 – حدود آزادی افراد را بیان کنید. 2 – مهم ترین علل پدید آمدن مقرارت و قوانین را بیان کنید. 3 – عدم رعایت قوانین و مقررات در جامعه چه پیامدهایی دارد ؟ 4 – اگر به اردویی برویم باید چه مقرراتی را رعایت کنیم؟ 5 – قانون را تعریف کنید.
|
10 |
ایجاد انگیزه |
بعد از ارزشیابی تشخیصی با تلاوت آیه ای از قرآن مجید با نشان دادن کتاب قانون اساسی و تصاویری از مجلس شورای اسلامی تدریس را آغاز می کنیم. |
10 |
ارائه محتوا |
درس را با نام خدا آغاز کرده و از آنجایی که در جلسه قبل از دانش آموزان خواسته بودیم که درس را مطالعه کنند و از خانواده های خود در مورد انتخابات مجلس سوالاتی را بپرسندو پاسخ های خود را روی یک صفحه کاغذ بنویسندو سپس به گروهها زمان کافی داده تا مقرراتی برای کلاس و مدرسه وضع کنند و آنها را قرائت کنندو بخوانند.سپس مقررات آنها در کلاس نقد می شود و بهترین را تشویق می کنیم. با توجه به آمادگی که در کلاس بوجود آمد انواع مقررات را در کلاس نام برده و آنها را دسته بندی کرده و مثال می زنیم تا درک آنها برای دانش آموزان بهتر شود و از آنها می خواهیم که نمونه های مشابه ای را مثال بزنند و بعد آنها را به صفحه بعد راهنمایی کرده و از آنها می خواهیم که به فعالیت 3 پاسخ دهند و مثال بزنند.بهترین مثال اشاره به روایت امام علی ( ع ) و مرد نصرانی بود که برای قضاوت به محکمه مراجعه کرده بودند و.... . تا دانش آموزان بدانند که بزرگان دین ما در مورد تساوی حقوق افراد در برابر قانون چقدر پایبند بوده اند. بعد از انجام فعالیت 3 در مورد قانون و انواع قوانین صحبت می کنیم و کتاب قانون اساسی را به کلاس آورده ایم را به دانش آموزان نشان داده و از آنها می پرسیم: این چه کتابی است؟ چه کسی در مورد این کتاب اطلاعاتی دارد؟ بعد از پاسخ دانش آموزان در صورت امکان از گروهها می خواهیم که به پایگاه اینترنتی درس مطالعات رفته و در قسمت منابع ، فایل قانون اساسی را دانلود کرده و چند قانون را تدوین و به کلاس ارائه دهند یا اینکه چند مورد را تکثیر کرده و در اختیار آنها گذاشته و در مورد چگونگی بوجود آمدن قانون اساسی در کلاس بحث وگفتگو می کنیم . در مورد واژه های مجلس خبرگان ، همه پرسی و سایر واژگان که در واژه نامه آمده توضیح داده و از دانش آموزان می خواهیم که آنها را با دقت جهت یادگیری بهتر مطالب بخوانند. سپس از بحث پرسش و پاسخ و نمونه و مثال از گروههای کلاسی به توضیح قوه مقننه می پردازیم و بخش های اصلی آن ( مجلس شورای اسلامی – شورای نگهبان ) و کارکردهای آن را توضیح و آموزش می دهیم .
|
45 |
نتیجه گیری و خلاصه درس |
خلاصه ای از درس را با استفاده از اسلاید ها و پاورپوینت و با بلند کردن دانش آموزان به صورت گروهی و فردی از آنها می خواهیم درس را مرور کرد و نتیجه گیری می کنیم. |
10 |
ارزشیابی پایانی |
سوالاتی را که را که از قبل آماده کرده به گروهها می دهیم و ضمن پرسش از گروهها از آنها به صورت فردی هم پرسش به عمل می آید. 1 – انواع مقررات و قوانین را در جامعه نام برده و یک مثال بزنید. 2 – مهم ترین قانون کشور را نام برده و در مورد آن توضیح دهید. 3 – چه کسانی قانون وضع می کنند؟ 4 –کار قوه مقننه چیست؟ 5 – چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس شورای را توضیح دهید. 6 - شورای نگهبان چند نفر هستند و چگونه انتخاب می شوند؟ |
7 |
فعالیت های تکمیلی |
1 - تحقیق کنید: نماینده های شهر در مجلس شورای اسلامی چند نفر هستند؟انها را نام ببرید.( فردی ) 2 - تحقیق کنید. از مسئولان مدرسه در مورد نقش شورای دانش آموزی و مجلس دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران ( گروهی ) 3 – پاورپوینتی یا روزنامه دیواری در باب موضوع درس چهار درست کنید. 4 – درس پنج رو مطالعه کرده تا در موقع تدریس بتوانید در بحث های کلاسی شرکت کنید.
|
3 |
مطالب مشابه :
طرح درس پایه ی هفتم (دوره اول متوسطه)
بسمه تعالی. طرح درس مشترک درس های اول و دوم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ی هفتم (حقوق – مسئولیت)
نمونه طرح درس مطالعات هفتم
موضوع درس :قانون گذاری. اداره آموزش و پرورش شهرستان رودان . مطالعات اجتماعی . پایه : هفتم
نمونه سوالات اجتماعی پایه هفتم
نمونه سوالات اجتماعی پایه هفتم دبیر مطالعات اجتماعی ناحیه 2 طرح درس مطالعات
سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم
سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم طرح درس مطالعات سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم.
نمونه طرح درس
مطالعات اجتماعی مطالعات اجتماعی پایه هفتم طرح درس پایه هفتم
طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی
طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی. پایه: اول عمومی. درس :هفتم(آسیب های نظام اجتماعی) دبیرستان
نمونه سوالات درس 1ت12مطالعات اجتماعی هفتم
مطالعات اجتماعی مطالعات اجتماعی پایه هفتم طرح درس پایه هفتم
برچسب :
طرح درس مطالعات اجتماعی پایه هفتم