طرح درس های برگزیده استان آذربایجان شرقی در سال 87-1386
بسمه تعالی
سازمان آموزش وپرورش استان آذربایجان شرقی
گروه علوم اجتماعی استان آذربایجان شرقی
مسابقه طرح درس نویسی از کتاب علوم اجتماعی دوره ی پیش دانشگاهی(جامعه شناسی نظام جهانی)
عنوان کتاب درس :
علوم اجتماعی دوره پیش دانشگاهی
(نظام جهانی)
موضوع درس :
دهکده ی جهانی (1)
تهیه کننده :
میکائیل رسولزاده
دبیر و سر گروه آموزشی علوم اجتماعی منطقه میانه - استان آذربایجان شرقی
طرح درس شماره( ) صفحه 1
| ||||||||||||
هدف کلی : دهکده جهانی چگونه شکل گرفته است ؟ | ||||||||||||
|
|
منظور معلم از آموزش عبارتند از |
|
فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود |
حیطه های شناختی |
| ||||||
فعالیت های قبل از تدریس |
تدوین هدف های جزئی |
دانش آموزان: به نقش IT , ICT در کوچک شدن جهان پی ببرند با رسانه های با برد زیاد آشنا شده ونقش آنها در کوچک شدن جهان را بدانند با نقش IT , ICT در گذر از محدودیت زمان و مکان برای تعامل بین افراد آشنا شوند. تاثیرات IT , ICT و(رسانه ها ) بر تغییرات بنیادی جهان را بدانند. با مفهوم دهکده جهانی آشنا شوند. نقش IT , ICT در شکل گیری ما و گروه بدون مکان و مرز مشترک را بدانند با انواع IT , ICT در دهکده جهانی آشنا شوند. مفاهیم و اصطلاحات فشرده شدن زمان و مکان و دور کاری را تعریف کنند با کاربرد بازار شبکه ای آشنا شوند. با تاثیر فضای رایانه ای در اقتصاد آشنا شوند.
|
تدوین هدف های رفتاری
|
- چند نمونه از IT,ICT درارتباط با جهانی شدن را نام ببرد - تاثیر IT , ICT در کوچک شدن جهان را توضیح دهد. - با توجه به جهانی شدن ویژگی های شکل گیری ما و گروه بدون مکان و مرز مشترک را بیان کند - شباهت جهانی شدن توسط فشرده شدن زمان و مکان را بیان کند. - برای شکل گیری دور کاری در ایران پیشنهاد دهد. - و ضعیت جهانی شدن را مقایسه کرده و قضاوت نماید. - برای تاثیر فضای رایانه ای در اقتصاد یک نمونه نام ببرد - چگونگی شکل گیری بازار شبکه ای را توضیح دهد. - ویژگی های دهکده جهانی با توجه تاثیرات ICT مشخص نماید - رابطه فشرده شدن زمان و مکان و دور کاری را تحلیل کند. - ادامه فرایند جهانی شدن را پیش بینی نماید. - درباره وضعیت کشور های مختلف در نظام جهانی داوری نماید. |
دانش
|
درک و فهم
|
کاربرد
|
تجزیه
|
ترکیب
|
ارزشیابی
| ||
* |
|
|
|
|
| |||||||
|
* |
|
|
|
| |||||||
|
|
* |
|
|
| |||||||
|
|
|
* |
|
| |||||||
|
|
|
|
* |
| |||||||
|
|
|
|
|
* | |||||||
* |
|
|
|
|
| |||||||
|
* |
|
|
|
| |||||||
|
|
* |
|
|
| |||||||
|
|
|
* |
|
| |||||||
|
|
|
|
* |
| |||||||
|
|
|
|
|
* | |||||||
پیش نیاز های درسی |
آشنایی با چگونگی پایان جنگ جهانی دوم و نتایج آن با توجه به آموخته های قبلی از کتاب تاریخ ایران و جهان و آشنایی با اینترنت و ایمیل | |||||||||||
ارزشیابی تشخیصی |
آشنا بودن با جهانی شدن اقتصاد و روابط افراد در جهان | |||||||||||
چرا رویدادی که در دور ترین نقطه دنیا اتفاق می افتد خیلی سریع با خبر می شویم؟ | ||||||||||||
فعالیت های حین تدریس |
مراحل تدریس |
روش و فعالیت های پیشنهادی |
وسایل مورد نیاز |
معلم |
فراگیر |
زمان | |||
1- حضور و غیاب ، حل تمرینات جلسه قبل |
سلام و احوالپرسي، حضور و غياب و جويا شدن علت غيبت غائبين جلسه قبل دقت در وضعيت روحي و جسمي دانش آموزان |
دفتر حضور و غياب |
* |
* |
5 دقیقه | ||||
2- آمادگی و ایجاد انگیزه |
تدریس را با سوالات انگیزشی»فن آوری اطلاعات و ارتباطات (IT , ICT) چیست؟» به چه مفهومی است و...از روش طوفان مغزی استفاده می کنم. نوشتنی در کار نیست ،تایید یا تکذیب نمی کنم. فقط از کلمات استفهامی شما ؟ نفر بعدی؟ خوب ؟ واژه های جدید را توضیح می دهم و توضیح مختصری از نکات مبهم را ارائه می دهم. |
تخته سياه، گچ سفيد و رنگي |
* |
* |
5 دقیقه | ||||
3- معرفی درس |
درس را با نوشتن عنوان آن آغاز می کنم (دهکده جهانی چگونه شکل گرفته است ؟) |
تخته سياه |
* |
* |
| ||||
4- ارائه تدریس |
هر کدام از دانش آموزان در گروه مشخص خو د قرار می گیرند
خواندن قسمت های مشخص شده توسط دانش آموزان به صورت انفرادی و حرکت در بین دانش آموزان به منظور رفع مشکلات احتمالی فردی بحث گروهی دانش آموزان برای رفع اشال هر کدام در قسمت خاص خود
بازگشت به گروه اصلی به منظور ارائه آموخته ها به سایر هم گروه ها و تدوام آن از شماره 1 تا آخر معرفی سایت نقشه های جهانی(پیش دانشگاهی ) به آدرسwww.fsmitha.com معرفی سایت راهنما ی مطالعات کشور های جهانی به آدرسwww.countrystudies.com معرفی سایت سازمان تجارت جهانی به آدرسwww.wto.org |
کتاب درسي
نرم افزار و Pc |
* *
* * * |
* * * *
* * * * *
|
مرحله 2 15 دقیقه
مرحله 3 10 دقیقه
مرحله 4 15 دقیقه | ||||
5- جمع بندی درس |
در حین آمادگی در مراحل متعدد و جمعی به سوالات جزئی پاسخگو هستم |
|
|
* |
10 | ||||
6- ارزشیابی درس |
هر فراگیر نمره فردی و نمره تیمی دارد که توسط مصصحان اعلام می شود |
|
* |
* |
| ||||
7- تعیین تکلیف |
فعالیت صفحه 55 را به عنوان تکلیف جلسه بعدی مشخص می کنم . |
|
* |
|
| ||||
فعالیت های بعد از تدریس |
روش و فعالیتهای پیشنهادی |
وسایل مورد نیاز |
معلم |
فراگیر |
زمان | ||||
ارزشیابی:
جدول ارزشیابی فراگیران در حیطه های شناختی(دانش) و مهارت را کامل می کنم ارزشیابی مهارت های اجتماعی را با توجه به فاکتور های مختلف در حین عمل تیم ها پر می کنم و نمره خام را به دست می آورم. (ضمیمه شماره یک)
|
فرم پیوست و دفتر نمره |
* |
* |
5 دقیقه | |||||
تجزیه و تحلیل نمرات:
جدول ارزش گذاری را تکمیل می کنم که در آن مجموع نمرات اعضاء ، معدل نمرات، نمره تیمی ، برد یا باخت را مشخص کرده و نمره کل آزمون را با پیشرفت ممکن و نمره موثر بودن یادگیری مشخص می کنم. (ضمیمه شماره دو)
|
فرم پیوست و دفتر نمره |
* |
* |
10 دقیقه | |||||
تعیین فعالیت های تکمیلی برای فراگیر:
انجام فعالیت های مشخص شده در کتاب برای جلسه آینده و انجام کار های عملی مراجعه به سایت بری ولمن(جهانی ، مکانی شدن) به آدرس www.barrywelman.com به منظور آشنایی با واژه Globalizations , Glocalizations
|
کتاب درسي و دفتر فعالیت |
* |
* |
5 دقیقه | |||||
موارد پیش بینی نشده طرح تدریس: 10 دقیقه
مطالب مشابه :
چاپ و دیدن فیش حقوقی شاغلین و بازنشستگان آموزش و پرورش مرند
چاپ و دیدن فیش حقوقی شاغلین و بازنشستگان آموزش و و پرورش استان آذربایجان شرقی
عملکردفروردين ماه گروه درسی پایه پنجم سازمان آموزش وپرورش استان آذربایجان شرقی
عملکردفروردين ماه گروه درسی پایه پنجم سازمان آموزش وپرورش استان استان آذربایجان شرقی.
عملکرد آبان ماه گروه درسی پایه پنجم استان آذربایجان شرقی
عملکرد آبان ماه گروه درسی پایه پنجم استان آذربایجان شرقی بازنشسته آموزش وپرورش
جعفر پاشایی مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی شد.
استان آذربایجان شرقی آموزش وپرورش،با آموزش و پرورش استان
نمونه سوال عربی 2 انسانی نوبت اول
استان آذربایجان شرقی. ناحیه / منطقه : نوبت امتحانی : سازمان آموزش وپرورش استان آذر بایجان
عملکرد مهر ماه گروه درسی پایه پنجم
گروه درسی پایه پنجم استان آذربایجان شرقی. آموزش آموزش وپرورش استان. گروه درسی
برنامه ثبت نام و آزمون دوره غیر حضوری و مجازی « آموزش و پرورش در برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایرا
آموزش آذربایجان محترم فرهنگی استان آذربایجان شرقی ـ سال 1392 آموزش وپرورش
طرح درس های برگزیده استان آذربایجان شرقی در سال 87-1386
بسمه تعالی. سازمان آموزش وپرورش استان آذربایجان شرقی. گروه علوم اجتماعی استان آذربایجان شرقی
برچسب :
آموزش وپرورش استان آذربایجان شرقی