طرح درس دوره پیش دبستانی
مشخصات کلی |
تاریخ: 21/9/88 عنوان کتاب: حسنی بهانه گیر شده . تعداد فراگیران: 4 نفر طراح: معصومه قربانی فر دانشجوی رشته کودکیاری آموزشکده فنی خواهران یاسوج . استاد راهنما: سید حشمت الله مرتضوی زاده .منبع : راهنمای تدریس (روشها ، فنون و الگوهای تدریس ) چاپ چهارم .نشر عابد 02166513321 | |
هدف کلی |
کودکان را با بهانه گیری وتنبلی آشنا کنیم. |
|
عنوان های فرعی |
بهانه گیر بودن- تنبل بودن- بی ادب بودن – بی حوصله بودن |
|
هدف های جزئی |
کودکان در فرآیند تدریس وآموزش مربی : 1- معنای بهانه گیری را بفهمند. 2- تنبلی را کنار بگذارند. 3- به تعریف بهانه گیری پی ببرند.
|
|
هدف های رفتاری |
کودکان پس از پایان آموزش تدریس مربی بتوانند در کلاس درس: 1- در مدت یک دقیقه بهانه گیری را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیری را در یک سطر تعریف کنید.3- از طریق ایفای نقش5 تا از مقررات بهانه گیری بودن را به او نشان دهند. 4- فواید بهانه گیر بودن را در یک پاراگراف توضیح دهند. |
|
روشهای تدریس |
قصه گویی –پرسش و پاسخ و... |
|
رسانه آموزشی |
1- عکس 2- فیلم 3- تصویر 4- کمک گرفتن از جملات و ... |
|
رفتار های ورودی |
از کودکان انتظار داریم در آغاز درس: 1- نام بهانه گیر بودن شنیدن باشد ولی معنا و مفهوم آن را ندانند. 2-بهانه گیر بود را تجربه کرده اند اما با علائم آن آشنا نیستند. |
|
انجام کارهایی مقدماتی |
با چهره شاداب و سرحال وارد کلاس شوند حضور و غیاب کند و علت غیبت کودکان را سؤال کند. از کودکان بخواهند تا در مورد قصه گذشته توضیح دهند. محیط کلاس را از نظر نور و دما بررسی کنیم. |
3 دقیقه |
ارزشیابی تشخیص |
برای اطلاع از دانسته های قبلی کودکان در زمینه درس قبل و تعیین میزان آنان نسبت به درس جدید انتظار داریم به سؤالات زیر پاسخ دهند: 1- بهانه گیر بودن را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیر بودن را دریک سطر معنی کند. 3- چهار مورد از بهانه گیر بودن را روی تخته بنویسید. |
4دقیقه |
زمینه سازی و ایجاد انگیزه |
تا توجه آنان را به تدریس جلب نماییم.تصاویر مربوط به کودکی که در حال گریه و بهانه گرفتن را نشان می دهیم. |
1 دقیقه |
ارائه درس |
یک روز مادر حسنی غذا درست کرده بود و حسنی اومد غذا بخوره که دید غذا چیه با مامانش گفت من نمی خورم غذا از این غذا بدم میام و هی بهونه می گرفت و مادر حسنی که خیلی ناراحت شده بود و نمی دونست چه کار کند و یه شب وقتی حسنی خوابید یه فرشته اومد به خوابش و بهش گفت براچی بهونه می گیری این کار برای پسرا بداست و این کار را نکن و مادرت رو اذیت نکن و حسنی به اون فرشته مهربون قول داد که دیگر بهونه نگیره و وقتی از خواب پرید دید مادرش بالای سرش است و فهمید اون فرشته ی مهربون بود و به مامانش قول داد که دیگه هیچ وقت برای هیچ کاری بهونه نگیره. |
10 دقیقه |
جمع بندی |
نتیجه فعالیت هایی یاد دهی- یادگیری در این جلسه عبارت است از: حسنی باید به حرف های مادرش گوش کند. بهانه گیری را کنار بگذارد. شادی و خنده کند. کارهای ارزنده کند. تو کوچه ها بازی کند. |
3 دقیقه |
ارزش یابی پایانی |
از کودکان انتظار داریم به سؤال های زیر پاسخ دهند: 1- بهانه گیری بودن در لغت یعنی چه؟ 2- بهانه گیر بودن را از نظر اصطلاحی تعریف کنند.3- فواید بهانه گیر بودن را در یک جمله روی تابلو بنویسید |
4 دقیقه |
تعیین تکلیف و پایان دادن درس |
از کودکان می خواهیم تا قصه را در خانه برای والدین بگویند تا در جلسه بعد بتوانند آن را باز گو کنند در پایان با نشاط باشید و از کودکان می خواهیم بهانه گیر بودن را رعایت کنند و بهانه گیری را کنار بگذارند. |
5 دقیقه |
مشخصات كلي |
تاريخ : 21/09/88 عنوان كتاب : مورچه و ملخ .تعداد فراگيران : 12 نفر تعداد گروه : 3 موضوع درس : در تابستان كار كنيم تا در زمستان غذا داشته باشيم . مدت جلسه : 15 دقيقه . تهيه كننده : سمانه زاهدي دانشجوی رشته کودکیاری آموزشکده فنی خواهران یاسوج . استاد راهنما: سید حشمت الله مرتضوی زاده . منبع : راهنمای تدریس (روشها ، فنون و الگوهای تدریس ) چاپ چهارم .نشر عابد 02166513321 | |
هدف كلي |
كودكان را با كار و تلاش و كوشش آشنا كنيم
| |
عنوانهاي فرعي |
1- مفهوم كار و تلاش 2- مفهوم مسخره نكردن . 3- ايجاد تمركز و حواس | |
هدفهاي جزئي |
1- كودكان در فرآيند آموزش مربي : 2- با مفهوم كار و تلاش آشنا شوند . 3- با مفهوم مسخره كردن آشنا شوند .
| |
هدفهاي رفتاري |
كودكان پس از پايان آموزش مربي بتوانند : 1- در مدت 2 دقيقه مفهوم كار و تلاش را توضيح دهند . 2- برای مسخره کردن دیگران یک مثال بیاورند .. 3- | |
روش تدريس |
قصه گويي همراه با تقليد صدا – ايفاي نقش – پرسش و پاسخ و ....
| |
رسانه هاي آموزشي |
1- كارتهاي آموزشي 2- كتاب داستان 3- برنامه هاي آموزشي (سي دي و نوار) و ....
| |
رفتارهاي ورودي |
از كودكان انتظار داريم : 1- آمادگي جسماني و ورودي براي آموزش داشته باشند. 4- مفهوم كار و تلاش را بدانند . |
|
انجام كارهاي مقدماتي |
با چهره شاد و بشاش وارد كلاس مي شويم ، با كودكان سلام و احوال پرسي مي كنيم ، با ذكر و نام خدا كلاس را شروع مي كنيم ، محيط كلاس را از نظر دما و نظافت كنترل كنيم ، حضور و غياب كنيم و تكاليف را بررسي كنيم . |
|
ارزشيابي تشخيص |
از كودكان انتظار داريم تا به سئوالهاي زير پاسخ دهند : 1- چرا نبايد ديگران را مسخره كرد ؟ 2- چگونه در مقابل سختي ها مقابله كنيم ؟ |
|
زمينه سازي و ايجاد انگيزه |
1- فعاليتهاي حركتي مثل جابه جا شدن ، بلند شدن 2- تبسم كردن براي آماده كردن كودكان شروع و برقراري رابطه عاطفي كودكان و آمادگي مربي به صورت عملي |
2 |
ارائه درس |
به هركدام از بچه ها نقش داده مريم : ملخ احسان : مورچه و شروع مي كنيم به توضيح دادن و بچه ها هنگام نقش خود صحبت مي كنند و بعد از بچه ها در مورد قصه سئوال مي كنيم . |
5 |
جمع بندي و نتيجه گيري |
نتيجه گيري و ياد دهي در اين جلسه عبارتند از : بچه ها از طريق قصه ، مخ ها فهميدندكه نبايد ديگران را مسخره كنند و از آنها درس گرفتند كه كار و تلاش خيلي خوب است . |
2 |
ارزشيابي پاياني |
از كودكان انتظار داريم به سوالات جواب دهند : 1- چرا بايد كار و تلاش كنيم ؟ 2-چرا نبايد ديگران را مسخره كنيم ؟ |
3
|
تعيين و تكليف |
از بچه ها مي خواهيم كه قصه را در منزل به كمك بزرگترها تمرين و تكرار كنند . و سوالاتي در رابطه با موضوع سئوال كننند و در حلسه بعد براي دوستان خود توضيح دهند . |
3 |
مطالب مشابه :
طرح درس روزانه ویژه مربیان پیش دبستانی
در فایل زیر نمونه ای از طرح درس روزانه پیش دبستانی با موضوع احترام به بزرگترها ، واحد کار خانواده جهت استفاده مربیان عزیز ارائه گردیده است. تاريخ : چهارشنبه
طرح درس دوره پیش دبستانی
2 ژانويه 2013 ... کودکان پس از پایان آموزش تدریس مربی بتوانند در کلاس درس: 1- در مدت یک دقیقه بهانه گیری را از نظر لغوی معنی کند. 2- اصطلاح بهانه گیری را در
واحد کار در دوره ی پیش دبستانی و چگونگی اجرای آن
فعاليت برخلاف درس ،كه به واحد تدريس در دبستان و بالاتر ، اطلاق ميشود ، نياز به ... اين فعاليتها به طور كامل در اختيار معلم نيست بلكه او طرح آنها را ريخته ، مواد آن را
نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی
به نام خدا. نمونه پیشنهادی طرح درس روزانه دوره پیش دبستانی. نام واحد کار : ماهی نوع فعالیت : نمایش خلاق. اهداف کلی : 1 – آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی ).
طرح درس آمادگی
نام درس : علوم ، موضوع درس: آب و تخم مرغ، مدت جلسه: 25 دقیقه ، شماره طرح درس : 20 ، نام مدرسه : فردوسی 2 کوشک ، تعداد دانش آموزان:20 نفر، کلاس و مقطع تحصیلی : پیش
طرح درس دوره پیش دبستانی
13 نوامبر 2012 ... مهارت های حرفه ای معلم - طرح درس دوره پیش دبستانی - روش ها ، فنون و مهارت های تدریس . کلاس چند پایه .ارزشیابی .طرح درس . روش تحقیق. مدیریت کلاس
طرح درس
سلام دبستان•*•دبستان احسان1•*• - طرح درس - دبستان احسان1نطنز - •*•سلام ... آمادگی و پیش دبستانی شکوفه های نطنز ... طرح درس جغرافی پنجم - همسایگان زمین.
دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه
14 ا کتبر 2012 ... آمـوزش ابتدایی"سـربــازی در دبـــستــان" - دانلود رایگان طرح درس های روزانه و سالانه ... پیش دبستانی(خانم یعقوبی) .... طرح درس ریاضی اول دبستان.
مراحل تنظیم یک طرح درس -چندنمونه طرح درس
1- طرح درس به معلم کمک می کند تا پیش بینی های لازم را برای تهیه وسایل آموزشی و رسانه ها به عمل آورد. 2- داشتن طرح درس موجب .... دوره و پایه تحصیلی : پیش دبستانی
انس با قرآن کریم دردوره پيشدبستانی
رويكرد برنامه قرآن در دوره پيش دبستانی «انس كودك با قرآن كريم و علاقه به يادگيری آن» است. اين رويكرد با توجه به مبنای تعليم و تربيت اسلامی و برنامه درسی دوره
برچسب :
طرح درس پیش دبستانی