نمونه طرح درس علوم تجربی پنجم ابتدایی (تغییر فیزیکی وتغییر شیمیایی )
هدف كلی:آشنایی با تغییرات مواد
رئوس مطلب:
1- مواد تغییر می كنند
2- تغییرات مواد همیشه به یک صورت نیست
3- در بعضی از تغییرات خواص مواد تغییرو در بعضی خواص مواد تغییرنمی كنند
4- تغییرات مواد فیزیكی یا شیمیایی هستند
اهداف جزئِی:
1- با جمع آوری اطلاعات به برخی از خاصیت های مواد پی ببرند
2- با مشاهده ی تغییرات مواد ویژگی های آنها را تعیین كنند
3- با ویژگی های تغییر فیزیكی آشنا شوند
4- با ویژگی های تغییر شیمیایی آشنا شوند
اهداف رفتاری :
در پایان درس از دانش آموزان انتظار می رود :
1- به مطالعه ی تغییرات مواد علاقه مند شوند
2- با مقایسه ی خاصیت های یک ماده قبل و بعد از یک نوع تغییر با ویژگی های این تغییر آشنا شوند
3-با انجام فعالیت های مختلف مواردی را که در آن خواص ماده حفظ می شود و مواردی را که در آن ماده خواص خود را از دست می دهد تجربه كند
4- بتوانند تغییرات فیزیكی و شیمیایی را تعریف كنند و برای آنها مثال بزنند
روش تدریس :
بحث گروهی - پرسش و پاسخ - آزمایشی -سخنرانی
رسانه های آموزشی:
ماژیک - تخته - کاغذ - شكر- آب - بشر- سركه - جوش شیرین - بادكنک - بطری - چند تصویر از تغییرات در طبیعت و فضا
فعالیت های قبل از تدریس(3 دقیقه ):
سلام واحوال پرسی - حضور و غیاب -توجه به حالات روحی و روانی دانش آموزان- آماده كردن جو كلاس برای شروع درس
تعیین رفتار ورودی:
1- دانش آموزان باید بتوانند مواد را تعریف كنند
2- دانش آموزان باید بتوانند چند ماده نام ببرند
3- دانش آموزان باید بتوانندمواد را از هم جدا كنند
ارزشیابی تشخیصی (3 دقیقه ):
1- آیا می دانید ماده چیست؟
2- آیا می توانید چند ماده نام ببرید؟
3- آیا می توانید بگویید تغییریعنی چه؟
4- آیا جنس مواد مختلف با هم فرق دارند؟
5- آیا ممكن است ماده ای به ماده ای دیگر تبدیل شود؟
ایجاد انگیزه و آماده سازی(5 دقیقه ):
آیا تا به حال مادران خود را در حال پخت غذا دیده اید؟
آیا تا به حال توجه کكرده اید که چرا مواد اولیه ی غذا در پایان تغییرمی كنند؟
ارائه ی درس(25 دقیقه ):
1- ماده را تعریف می کكنیم .
2- با كمک دانش آموزان چند مثال برای ماده می زنیم.
3-چند جمله كه كلمه ی (تغییر) در آنها به كار رفته باشد مثال می زنیم.
4- می پرسیم تغییریعنی چه ؟
5- آیا میتوانید با (تغییر) جمله بسازید؟
6- شكل كتاب را به آنها نشان می دهیم و در مورد آن سوؤال می پرسیم .
7- از دانش آموزان می خواهیم جدول روبه رو را در دفتر هایشان رسم وآن را كامل كنند:
|
آنچه در مورد تغییر می دانم |
|
آنچه در مورد تغییردوست دارم بدانم |
|
آنچه در مورد تغییرباید بدانم |
8- مشاهده كنید را بخوانند و انجام دهندو ما آن را توضیح دهیم.
9- مشاهده كنید دوم را نیز بخوانند و انجام دهند و ما آن را توضیح دهیم.
10- چند تغییر شیمیایی و فیزیكی را مثال بزنندو ما جدولی می كشیم و مثالها را در آن می نویسیم و هر دو تغییر را توضیح می دهیم .
11- از دانش آموزان می خواهیم با تغییر فیزیكی و شیمیایی جمله بسازند.
12- انجام فعالیت فكر كنید به صورت گروهی
13- رسم جدول نتیجه گیری و تكمیل آن
14- انجام آزمایش ها توسط دانش آموزان و نتیجه گیری از آنها
نكته:
ارزشیابی تكوینی در حین تدریس با پرسیدن سؤالاتی از دانش آموزان انجام می گیرد
جمعبندی کلی(5 دقیقه ) :
درس را با كمک دانش آموزان به صورت خلاصه جمع بندی می كنیم
تعیین تكلیف (3 دقیقه ):
انجام فعالیت جمع آوری اطلاعت در خانه و گزارش به كلاس
نوشتن چند تغییر فیزیكی و شیمیایی در محیط اطراف
وقت آزاد (2 دقیقه ) :
رفع اشكالات احتمالی دانش آموزان
مطالب مشابه :
نمونه طرح درس روزانه
علوم تجربی - نمونه طرح درس وتفکر به دانش آموز ، ارزشیابی حین درس ، تشویق . فعالیت های
نمونه ای از طرح درس روزانه
نمونه ای از طرح درس روزانه گروه آموزشی علوم تجربی شهرستان فیروزکوه بیماری های
طرح درس
فصل 2 " نور ، رنگ ، بینایی " { آینه ها } طرح درس روزانه درس علوم تجربی
نمونه طرح درس دوم
گروه آموزشی علوم تجربی کاشان - نمونه طرح درس دوم - لینک های طرح درس علوم تجربي مبتني بر it.
نمونه طرح درس علوم تجربی پنجم ابتدایی (تغییر فیزیکی وتغییر شیمیایی )
نمونه طرح درس علوم تجربی پنجم ابتدایی فعالیت های قبل از تدریس(3 دقیقه ):
نمونه طرح درس
علوم تجربی استان مرکزی روش های تدریس دانلود نمونه طرح درس
نمونه ای از طرح درس ملی
گروه آموزشی علوم تجربی کاشان - نمونه ای از طرح درس ملی - لینک های نمونه ای از طرح درس
نمونه طرح درس علوم تجربی پایه دوم ابتدایی
نمونه طرح درس علوم تجربی موضوع درس: علوم تجربی می آوریم و هدف های رقتاری درس را از
برچسب :
نمونه های طرح درس علوم تجربی