طرح درس ( درس اول ) امنیت پایدار
حیطه های یادگیری و سطوح آنها |
اهداف رفتاری |
ردیف | ||
روانی _حركتی |
عاطفی |
شناختی | ||
|
|
دانش |
امنیت پایدار را تعریف کنند. |
1 |
|
|
درك و .... |
انواع امنیت را بشناسند وتعریف کنند. |
2 |
|
|
دانش |
بتوانندامنیت های مختلف را نام ببرند ومثال بزنند. |
3 |
|
|
ارزش گذاری |
انواع امنیتهای موجود دراطراف خود را باهم مقایسه كند |
4 |
|
|
تحلیل |
تعریفیدقیقی برای امنیت وتهدید وصلح ارائه دهد |
5 |
|
درك و دریافت و توجه كردن |
|
رابطه میان کشورهای دارای امنیت وبدون امنیت راكشف نماید . |
6 |
|
سازماندهی |
|
قادر باشد امنیت را طبقه بندی نماید و رسیدن به امنیت جهانی راهدف قرار دهد. |
7 |
|
تبلور و شخصیت سازی |
|
ارزشهای یک جامعه با امنیت وصلح را با سایر جوامع مقایسه كند و برای بهبود امنیت کشورش تلاش نماید . |
8 |
در محیط جامعه و ایجاد انگیزه در روابط اجتماعی |
|
|
ازتلاشهای ارکانهای مسول امنیت وتلاش خودش برای ایجاد امنیت ملی گزارشی تهیه كند . |
9 |
تهیه مجموعه یادگیری ومشغول شدن افكار درجهت مثبت |
|
|
از آموخته های خود و تلاش مسولین امنیت گزارشی تهیه نماید تا هر وقت خواست از آن بهره بگیرد. |
10 |
روابط خود را با هم كلاسی ها و هم مدرسه ای ها و حتی محله زیاد كند تا روابط اجتماعی او تقویت شود |
|
|
در فعالیت های حفظ امنیت کلاس وجلو گیری از تهدیدات تفرقه انگیز در کلاس خودرانشان دهد در فعالیت های ایجاد صلح وآموزش امنیت ودوری از تهدید شركت فعالانه داشته باشد . |
11 |
رفتار ورودی
دانش آموزان را به سه گروه تقسیم می کنیم تا هر گروه درباره ی یکی از اصطلاحات اطلاعات لازمه را به شکل گزارش تهیه نمایند:
1- گروه اول درباره امنیت پایدار وسطوح امنیت و امنیت ملی ، گزارش تهیه نمایدودر کلاس گزارش را در 5 دقیقه بخواند و مطالبش را روی تابلو بنویسند دبیرمحترم نیز برای این بخش کلیپ نمایشی خودرا ارئه دهد آنگاه دیدگاه بچه ها پرسیده شده سپس سرگروه جمع بندی مطالب را با یک گزارش برای کسب امتیازبه دبیرمحترم جلسه بعد ارائه دهد.
2- گروه دوم درباره تهدید وانواع آن وتفاوت تهدید سخت با نرم گزارشی تهیه وآن را در مدت 5 دقیقه در کلاس ارائه دهد ومطالب مهمش را روی تابلو یادداشت کنند از سوی دیگر دبیر گرامی کلیپ آموزشی این بخش را ارائه دهد آنگاه نظرات دانش آموزان پرسیده شود وجمع بندی مطالب طی گزارشی توسط گروه دوم جلسه بعد به دبیر برای کسب امتیاز داده شود.
3- گروه سوم درباره تهاجم وصلح وصلح جهانی گزارشی تهیه نموده به همراه نکات مهم درس که روی تابلو نوشته شده ارائه دهندسپس دبیر کلیپ آموزشی آن بخش را نمایش داده وبعد از نظر خواهی ، جمع بندی درس را به گروه داده تا با ارسال گزارش برای جلسه بعدآماده شوند.
مرحله اول : فعالیت های قبل از تدریس | |
۵ تا 7 |
زمان |
الف ) تعیین گروه ها ودادن مسولیت به هرنفر ب ) تهیه کلیپ آموزشی در راستای موضوع درس ج ) فراهم نمودن امکانات لازم وفضای آموزشی هوشمند ، جهت نمایش کلیپها . |
فعالیت معلم |
1-تهیه گزارش از موضوع ارائه داده شده در منزل 2-دادن امتیاز به تكالیف گروهی و پاسخ به ارزشیابی تشخیص كه همان نتیجه كار تحقیقی آنها بوده است 3-یا تهیه گزارش از نیوی انتظامی جهت حفظ امنیت 4- تهیه گزارش از گروهای مخالف امنیت وتلاشهای آنها |
محتوی |
1-سخنرانی 2- بحث گروهی و مشاركت در پاسخ به سوالات و شركت در نظر سنجی در مورد رابطه فیلم و آموخته ها 3-وتقریبا یك روش استقرایی در بررسی جزئیات كه در اختیار دارند جهت رسیدن به یك كل آنهم تعریف صحیحی درباه امنیت وتهدید وصلح که در این مرحله فقط اندیشیدن و ثبت آن بر روی كاغذاز سوی گروههاست در مرحله بعد ارائه به دبیر می باشد |
روش |
1-پاسخ به حضور و غیاب دبیر 2-(برپا یاحسین ,برجا یازینب ) كه در جلسه اول جهت احترام به دبیر به او آموزش داده شده اجرا می شود 3-در فعالیتهای گروهی برای کسب اطلاعات شركت فعال داشته باشند 4-سوالات دبیر را برای رسیدن اهداف درس پاسخ دهد . |
فعالیت فراگیر |
1-تابلو 2- سی دی آموزشی در رابطه با امنیت وجنگ 3- در فعالیت گروهی شركت فعال داشته باشند 4- سوالات دبیر را برای رسیدن اهداف درس پاسخ دهد . |
ابزار |
1-تكالیفی كه آورده اند 2-گزارشی كه نوشته اند و هر گروه یك گزارش در یك پاراگراف تحویل داده است 3- آیا امنیت نهادهای مختلف را فهمیده اند ؟ 4- آیا خود دربرقراری صلح کوشا هستند ؟5- آیا به عنوان یك فرد ایرانی در برقراری صلح همکار مسئولان بوده اند ودربرابر تهدید درست برخورد کرده اند؟ |
سوالات ارزشیابی |
مرحله دوم : فعالیت های حین تدریس | |
17 تا 20 |
زمان |
1-تدریس درس جدید با جمع آوری اطلاعات دانش آموزان به شكل شفاهی جمع بندی عبارتهای آنها به این نتیجه می رسیم كه اولاصلح جهانی با ظهور مولا امکان پذیر است ثانیا ابرقدرتها اجازه صلح جهانی را نمی دهند ثالثا جلوی تهدیدها باید ایستاد وعامل فتنه آنها را دانست رابعا از تلاش بی وقفه ی نیروهای امنیتی آگاه شوند ودر این امر یاریشان دهند 2-براحتی امنیت وانواع آن وصلح وتهدید را بتوانند تعریف کنند؟(تعریف ثبت روی تابلو ) 3-درباره امنیت پایدار صحبت شود . وکلیپ های آموزشی به موقع وبه اندازه نمایش داده شود . 4-به همراه نمایش کلیپ ، نظرات را بپرسد وبه توضیح مطالب کتاب وکلیپ در حین نمایش بپردازد. 5-از تلاش سربازان کشور برای حفظ امنیت تعریف نماید و ازخاطرات سالهای جنگ وفتنه های داخلی نمونه هایی ذکر کند. |
فعالیت معلم |
1-دانستن موضوع امنیت پایدار وتهدید وصلح ومقایسه آنها باهم 2- تهیه کلیپ ونگاه کردن به آن و مقایسه دوران امنیت با دوران جنگ 3- خواستن از دانش آموزان که خودشان امنیتها ی موجود را شرح دهند 4-اگر میتوانند اعضای گروه ها تصاویرو فیلمهایی درباره امنیت تهیه نمایند وبرای ارائه درکلاس بیاورند 5- کلیپ ها را برای آنان که میخواهند تکثیرنمایند. |
محتوی |
1-سخنرانی به شكل پویا 2- مشاركت گروهی در بحث و سوال و جواب 3-طرح چند سوال : امنیت چیست ؟ تهدید وابعاد آن را بشناسند برای پاسخ به سوال روش تحقیق ومصاحبه ومشارکت را پیش بگیرند ؟ وپرسش از چند نفرباب نمونه برداری برای آگاهی ازکل مطالب |
روش |
1-شركت فعال در كلاس هم رو خواندن و هم تعریف خاطره ها و هم اظهارنظر كردن در مورد ثبت نظریه ها و فرضیه ها و هم پی بردن به ارزشهای معنوی از یك سو و زبونی دشمن از سوی دیگر 2-گوش دادن و پاسخ به سوالهای دبیر 3- مطرح نمودن نظرات خود |
فعالیت فراگیر |
1-تابلو وایت برد و ماژیك 2- ویدئو پروژکتور 3-سی دی کلیپ آموزشی 4-بهره گرفتن از صدای دانش آموزی كه مطالب را با صلابت ودرست بخواند. |
ابزار |
1-سوالهایی كه درباره امنیت وتهدید وصلح پرسیده می شودگروه ها پاسخ دهند و امتیاز كسب كنند 2-اگر سخنی و عقیده ای جدید به دور از گروه دارد مطرح نماید نمره خلاقیت بگیرد (انفرادی ) 3- اگر زیبا بخواند امتیازی ویژه به او داده شود 4- اگر طرح سوال كند و یا فرضیه ایی ارائه دهد و عوامل امنیت ویا عدم امنیت در بعضی از دورانها را مطرح كند و علل آن را كشف كند ا متیاز ویژه بگیرند . |
سوالات ارزشیابی |
مرحله سوم : فعالیت های بعد از تدریس | |
5 تا 7 |
زمان |
1-جمع بندی ارزشیابی الف ) جلسه قبل در چك لیست آورده شود ب) هر كس بیشتر فعالیت كرد همانجا ثبت شود و فعالیت مستمرا ثبت شود ج ) به سوالات کلاسی پاسخ دهد 2- دادن سوال توسط دبیر می باشد و سریع باید نمرات داده شود و ثبت گردد . 3- سه تكلیف به سه گروه داده شود : اول آنكه از جلسه بعد همه با چفیه و پلاك و سربند در كلاس حاضر شوند ,دوم آنكه هر گروه باید الف ) یا بدنبال مطالب جدید وکتاب باشد. ب ) یا به دنبال انواع حوادث ضد امنیتی جهت ارائه به کلاس باشند.
|
فعالیت معلم |
1-جمع بندی مطالب و آوردن آن در جواب سوالهای داده شده دبیر 2- به پخش فیلم در ادامه كلاس توجه كنند كه مربوط به امنیت جهانی وکشور خود ماست وبه بعضی از حوادث فتنه ها اشاره دارد 3-مطالب ارائه شده در کلاس را نکته برداری نمایند و سوالات فعالیتها را در خانه پاسخ دهند تا در جلسه آینده پرسیده شود . |
محتوی |
1-با مفاهیمی كه آشنا شده مفهوم دقیق و صحیح و جدیدی ازامنیت ارائه دهد . 2- در تحقیق و تهیه مطالب محوله فعالانه شركت نماید . 3- در مشاركت گروهی نقش موثری داشته باشد .4- درگرد آوری مجموعه ای از خاطرات دوران جنگ وفتنه تلاش بنماید وبا پرسیدن وجمع آوری اطلاعات دوران جنگ وفتنه وتهیه گزارش از آن ، پزوهشگری را تجربه كند . |
روش |
1-سوال ها ی اخر جلسه دراختیارشان قرار بگیرد 2-پخش قسمت سوم فیلم كه دانش آموز بسیجی را نشان می دهد كه خودش وصیت می كند و سپس شهید می شودبعنوان یک الکوی برای بر قراری امنیت ملی نمایش داده شود 3- قلم و چك لیست جهت ثبت نمرات
|
ابزار |
1- جمع آوری خاطرات و سركشی به سایت ارتش وسپاه جهت كسب اطلاعات بیشتر ازامنیت ملی 2-رجوع به كتاب دا و حماسه جهت آوردن خاطراتی از آنها برای کسب امنیت ملی3- هركس دوست دارد فعالیتی اضافه داشته باشد مورد قبول است روزنامه دیواری و....و نمره خلاقیت می گیرد . 5-نمونه هایی از امنیت یا عدم امنیت سراغ دارد مکتوب بیاورد تا نمره بگیرد. |
سوالات ارزشیابی |
ضمائم :
1-سی دی فیلم و عكس ودادن ادرس سایت
2- بهمراه داشتن عكس یا بنر از رژه ارتش وسپاه جهت درست كردن فضای آموزشی
3- تكالیف جلسه آینده در سه برگه نوشته شده به دانش آموزان هر گروه داده می شود
5- سوال های هردرس به بچه ها داده شود .
...............................................................................................................................
(( به تعداد گروه ها چاپ شود ))
تكالیف گروهها
خلاقیت |
نظام جمع |
نظم در كلاس |
اظهار نظر و طرح |
نمره ارزشیابی كتبی |
مشاركت دركلاس |
اظهار نظر و طرح |
نمره ارزشیابی كتبی |
مشاركت دركلاس |
تكالیف گروهی |
چك لیست: كلاس الف ) رسته (( یا علی ))
گروه شهید چمران |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
گروه شهید همت |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
گروه شهید صیاد شیرازی |
مطالب مشابه :
مولفه های امنیت پایدار
شکیبایی - مولفه های امنیت پایدار - سیاسی وفرهنگی در جامعه ی فقیر و بیکار هیچ گاه امنیت
درس اول امنیت پایدار
درس اول : امنیت پایدار . امنیت ملی وضعیتی است که در آن یک کشور. بتواند منافع و ارزش های حیاتی
طرح درس سالانه 92-93
آشنایی با امنیت پایدار 5-4 * امنیت پایدار دوم قصه سرایی-دریافت مفهوم-کنفرانس
طرح درس سالانه آمادگی دفاعی متوسطه
آشنایی با مفهوم امنیت . امنیت پایدار : ص 2 و 3 . تفهیم مفهوم اقتدار فرد یا حکومت در ذهن دانش
عنوان مقاله: نقش توسعه منابع انسانی در امنیت شغلی کارکنان
مدیریت - عنوان مقاله: نقش توسعه منابع انسانی در امنیت شغلی کارکنان - مطالعات مدیریتی
طرح درس ( درس اول ) امنیت پایدار
علمی آموزشی - طرح درس ( درس اول ) امنیت پایدار - ارتباط با همکاران آمادگی دفاعی
بررسی جایگاه اقتصاد مقاومتی در توسعه کشاورزی و پایداری امنیت ملی
مفهوم امنیت ملی، به رغم قدمت و کاربرد فزاینده اش در ادبیات سیستم های کشاورزی پایدار
مفهوم اجمالی توسعه پایدار
بهطوریکه مشخص است، اصطلاح «توسعه پایدار» از امنیت غذایی مفهوم، توسعه پایدار
برچسب :
مفهوم امنیت پایدار