نمونه طرح درس (2)
نمونه طرح درس تاریخ پنجم ابتدایی( تشکیل حکومت اسلامی )
به نام خدا طرح درس روزانه نام درس : تاریخ موضوع درس : تشکیل حکومت اسلامی کلاس : پنجم شماره طرح درس : 3 تعداد دانش آموزان : 40 نفر نام معلم : تاریخ اجرا : نام مدرسه : زمان : 50 دقیقه | ||||||||||
اهداف کلی |
دانش آموزان در پایان درس : 1- با دلیل هجرت پیامبر از مکه با مدینه آشنا شوند 2- جنگ های پیامبر را نام ببرند . | |||||||||
اهداف جزئی ورفتاری |
1- هدف هجرت پیامبر از مکه به مدینه را بازگو کنند . 2- علت تصمیم کافران برای قتل پیامبر را بگویند . 3- مهم ترین کار پیامبر در مدینه را بگویند . 4- مهم ترین جنگ های پیامبر را نام ببرند . 5- چگونگی فتح مکه به دست مسلمانان را بیان کنند . 6- نحوه دعوت زمامداران به اسلام را بیان کنند . 7- چند نمونه از خصوصیات پیامبر را ذکر کنند . 8- جهت الگو قرار دادن اخلاق پیامبر برای خود تلاش نمایند . | |||||||||
وسایل مورد نیاز |
کتاب ، تصاویری از مکه و مدینه وخانه کعبه ، کتاب زندگی پیامبر و . . . | |||||||||
روش تدریس |
سخنرانی ، نمایشی ، پرسش و پاسخ |
زمان | ||||||||
قبل از شروع تدریس |
سلام واحوال پرسی ، حضور وغیاب ،بررسی وضع روحی وجسمی دانش آموزان ، بررسی تکالیف و کار عملی
|
3 دقیقه | ||||||||
ارزشیابی تشخیصی |
1- چرا کافران به مبارزه با پیامبر برخاستند ؟ 2- چرا مسلمانان به حبشه هجرت نمودند ؟ |
3 دقیقه | ||||||||
ارائه درس جدید |
فعالیت های معلم ابتدا یکی از دانش آموزان متن درس را یک بار می خواند سپس ازدانش آموزان پرسیده می شود که : - چرا پیامبر از مکه به مدینه هجرت نمودند؟ - در زمان هجرت پیامبر ، چه کسی در بستر پیامبر خوابید ؟ - مهم ترین کار پیامبر در مدینه چه بود ؟ - چند نمونه از جنگ های پیامبر را نام ببرید - سردسته مخالفان پیامبر در مکه چه کسی بود ؟ - پس از فتح مکه پیامبر چه کاری انجام داد ؟ - پیامبر پیامبر برای پادشاهان کدام کشورها نامه نوشت ؟
- پادشاه ایران در آن زمان چه کسی بود ؟ - خسروپرویز وقتی نامه ی پیامبر را باز کرد ، چه عکس العملی نشان داد ؟ - وقتی پیامبر از این موضوع با خبر شد چه فرمود ؟ - پیامبر در چند سالگی رحلت فرمودند ؟ - چند نمونه از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید
|
فعالیت های نوآموزان
- علی : چون کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفته بودند - حسین : حضرت علی (ع) - محمد : تشکیل حکومت اسلامی - جواد : بدر ، احد ، خندق - رضا : ابوسفیان اکبر : وارد خانه کعبه شد وبت های کافران را از آن جا برداشت - امین : روم ، مصر ، ایران ، حبشه - میلاد : خسرو پرویز - عرفان : چون نامه با نام او آغاز نشده بود خشمگین شد و آن را پاره کرد - فرهاد : در آینده مسلمانان ، سرزمین ساسانیان را فتح خواهند کرد - وحید : در سن 63 سالگی - سالار : مانند مردم عادی زندگی می کرد ، غذا ولباسشان ساده بود - امیر : هرگز خود را برتر از دیگران نمی دانست ، کودکان را دوست داشت ، شب ها بر روی حصیر می خوابید |
35 دقیقه | |||||||
جمع بندی مطالب |
پس پیامبر در مدینه حکومت اسلامی را تشکیل داد و بعد از آن با سپاهی بزرگ به سمت مکه حرکت کرد و مکه بدون جنگ وخون ریزی فتح شد سپس به کشورهای دیگر ازجمله ایران ، مصر ، روم و حبشه نامه نوشت وآنها را به اسلام دعوت کرد . پیامبر در نهایت در سن 63 سالگی رحلت فرمودند . |
4 دقیقه | ||||||||
ارزشیابی تکمیلی |
1- چرا کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفتند ؟ 2- مکه چگونه به دست مسلمانان فتح شد ؟ 3- چند مورد از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید 4- کدام واقعه مبداً تاریخ مسلمانان شد ؟ |
3 دقیقه
| ||||||||
ارزشیابی پایانی |
فعالیت در کلاس را تکمیل نمایند چند پرسش از متن درس طرح نموده وپاسخ آن ها را بنوییسند |
2 دقیقه | ||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
نمونه طرح درس فارسی بخوانیم پنجم ابتدایی
عنوان :طرح درس بخوانيم
موضوع : اگر طبيعت زيباي ايران نباشد
پايه ي : پنجم
آموزشگاه : ……………..
تهيه كننده : ………………
سال تحصيلي :
اهداف درس 18 (اگر طبيعت زيباي ايران نباشد ) :
1 ـ توسعه و گسترش آشنايي با جلوه هاي زيباي طبيعت ايران
2 ـ تقويت علاقه مندي و ارزش گذاري به جلوه هاي طبيعي ايران
3 ـ تقويت و توسعه ي ميهن دوستي
4 ـ رشد و پرورش حس زيبايي شناختي و زيبا دوستي
5 ـ آشنايي با برخي نكات زباني (ساخت واژه هاي غير ساده و نثر عادي و نثر ادبي ).
ارزشيابي تشخيصي :
قبل از تدريس درس جديد سؤالاتي راجع به درس گذشته به عمل مي آوريم :نظير اين سؤالات :ا ـ توصيه ي پدر براي نوشتن يادداشت روزانه چه بود ؟
2 ـ كلمه هايي مانند دانش آموز كلاس و مردبزرگ را مي نويسيم و از دانش آموزان مي خواهيم كه موصوف و صفت و مضاف و مضاف اليه را در كلمات ذكر شده بيابند واگر اشكال ويا ابهامي در درس ويا دروس ديگر داشتند در صدد رفع آنها بر مي آييم و دوباره توضيحاتي در جهت تشخيص نكات دستوري و... ارائه مي دهيم ،تا اشكالات احتمالي دانش آموزان رفع گردد. (10 دقيقه )
آماده سازي وايجاد انگيزه :
قبل از اينكه تدريس درس را شروع كنيم ،سرود ملي را از ضبط صوت مدرسه در كلاس پخش مي كنيم وبه عكس العمل دانش آموزان توجه مي كنيم . مشاهده مي كنيم كه آنها بلافاصله با شنيدن آهنگ اوليه ي سرود ملي اين آهنگ موزون و آشنا از جا برمي خيزند و همراه با ضبط صوت همنوا مي شوند .پس از پايان و اتمام سرود راجع به احساس آنها نسبت به سرود ملي و ايران مي پرسيم :« فاطمه شما از شنيدن اين سرود چه احساسي داشتي ؟» جواب مي دهد :« خانم ! يك حس غير قابل توصيف ، اينكه وطنم را دوست دارم واحساس غرور مي كنم .» از ديگران نيز همين پرسش را مي كنيم . آنها نيز مي گويند :«با شنيدن نام ايران ،به ياد رشادت ، سر افرازي ، سربلندي ،شهادت ،و احترام نسبت به تمام ايران و مردمان دلير اين مملكت زيبا مي افتيم .»
سپس از دانش آموزان مي خواهيم كه سرود « اي ايران ،اي مرز پر گهر » را به صورت دسته جمعي در كلاس بخوانند .
پس از پايان سرود از گروه بندي شاگردان استفاده مي كنيم و مي گوييم باهم مشورت كرده وبا بهترين و زيباترين جمله ايران را توصيف كنند .جملات گروهها را در پاي تابلو مي نويسيم و با انتخاب خود دانش آموزان ،گروهي را كه صاحب بهترين جمله است را مورد تشويق قرار مي دهيم . (10 دقيقه )
ارائه ي درس جديد :
در اين وقت كارت هايي را كه از مناظر و جاهاي ديدني ايران تهيه كرده ايم ،به تك تك دانش آموزان مي دهيم كه حاوي پيام تبريك به مناسبت فرارسيدن سال جديد است . از دانش آموزان مي خواهيم كه با دقت به تصاوير نگاه كرده و جاهايي را كه بازديد نموده اند ،براي ديگران از خاطره ي آن سفرخود تعريف نمايند ويا اتفاقات جالب آن را ذكر كنند . ويا تصاوير مربوط به كدام استان ويا كدام نقطه ي ايران مي باشند و آنها مي توانند تصاوير خود را با يكديگر تعويض نموده ويا به صورت گروهي به تماشاي آنها بپردازند .
به دانش آموزان مي گوييم :«بچه ها ! با دقت به تصاويري كه در اختيار داريد چه چيزي درك مي كنيد ؟ »
جواب مي دهند :« خانم مي فهميم كه ايران چه قدر مكان و مناظر زيبايي دارد كه قابل وصف نيست . مثل اينكه نقاش چيره دستي آنها را به تصوير در آورده است .ويا بهتر است بگوييم ايران بهشتي ديگر است . واقعاً خداوند چقدر مهربان و تواناست .« به درستي كه خداوند زيباست وزيبايي هارا دوست دارد .»»
به فراگيران مي گوييم :«دختران خوبم !آماده ي سفر شويد مي خواهيم به جاهاي مختلف ايران سري بزنيم .چشم هاي خود را ببنديد ، در شمال ايران دركنار درياي آبي خزر قرار داريم . شما بچه هاي عزيزم چه حسي داريد باتوجه به اينكه قبلاً به آنجا رفته ايد ؟»
زهرا مي گويد :« خانم ! همه جا و حتي قله ي كوهها هم سبز است . مانند اينكه پروردگار عالم در همه جاي اين سرزمين فرشي سبز گسترده است . كشاورزان در شاليزارها مشغول كارند . به كنار دريا كه نزديك مي شويم و در كنار ساحل آن قدم مي زنيم امواج پي درپي خود را به ساحل مي رسانند .و...»
مريم مي گويد :«حال به اصفهان ،اين شهر زيبا و متمدن دنيا سفري مي كنيم . به سوي بازار مي رويم ،مسگرها مشغول كارند و قلم زنها با دقت و حوصله ي زياد مشغول ايجاد نقش بر روي ظروف هستند وسرو صداي خاصي به آنجا بخشيده اند . به طرف سي و سه پل مي رويم و به قدم زدن بر روي آن مي پردازيم . چقدر شاه عباس صفوي بناهاي زيبا ساخته ، به راستي كه اصفهان نصف جهان است . همانا انسانهايي مانند شاه عباس كه باعث پيشرفت مملكت شده اند قابل تحسين اند .»
معصومه مي گويد :« حال به مشهد مقدس ،به شهر«ضامن آهو» ، شهر اميد دلها ،به سوي گنبد طلايي امام رضا روانه مي شويم . با استقبال گرم مردمانش روبه رو مي شويم .زوار به سوي حرم امام روانه هستند . زيرا مي خواهند همدمي براي نجواهاي خود بيابند وحرف هاي دل خود را فقط با او در ميان بگذارند . آنها بعداز زيارت به سوي بازارهاي اين شهر رفته و با سوغاتي هاي اين شهر يعني نبات و زعفران و زرشك به سوي شهر و ديار خود باز مي گردند .» و..
دانش آموزان در ضمن صحبتهايشان از فرهنگ وسنتها و مهمان نوازي هاي مردم ايران تعريف مي كنند . آنها كه در دنيا نظيري ندارند .
از دانش آموزان مي خواهيم عكس هايي را كه از مكان هاي مختلف ايران كه به آنجها سفر كرده اند ،به كلاس بياورند و با در كنار هم قرار دادن آنها ،آلبوم عكسي بزرگ تهيه مي كنيم وبه اين ترتيب با استفاده از سوغاتي ها و صنايع دستي و محصولات مختلف استانها و نيز لباسهاي محلي هر استان ، نمايشگاهي در كلاس بر پا مي شود و از دانش آموزان ساير كلاس ها دعوت مي شود از اين نمايشگاه ديدن نمايند . به اين ترتيب مكانهاي تاريخي و ديدني ايران براي ساير دانش آموزان نيز شناسانده مي شود .
در آخر مسابقه اي در بين دانش آموزان گروهها به اجرا در مي آيد . به اين نحو كه هر گروه كه بيشترين مكان تاريخي استان زنجان را نام ببرد برنده است . مي توان به شغلها و سوغاتي ها و ... نيز اشاره كرد .
حال مي پرسيم :«بچه ها !در شهر خودمان خرم دره چه چيزي جزء منظر زيباي آن محسوب مي شود ؟»
پاسخ مي دهند :« خانم ! رود خانه ي آن و نيز جنگلهاي سرسبز كنار آن »
حال مي پرسيم :«تصور كنيد اين رودخانه و يا جنگل در كنا ر آن نباشد چه اتفاقي مي افتد ؟»
مي گويند :«در آن وقت ديگر خرم دره زيبايي نخواهد داشت .»
سپس ادامه مي دهيم :« پس ما وظيفه ي سنگين حفظ آنها و نگهداري از ميراث گرانبهاي ايران وحفظ محيط زيست و شناساندن آنها به ديگران را داريم .»
در ادامه ي تدريس دانش آموزان به طور جداگانه از متن درس روخواني به عمل مي آورند . نيز مي توانيم در مورد نكات دستوري توضيحاتي ارائه دهيم مثلاً اينكه با نوشتن نثر توصيفي وادبي زيبايي خاصي به انشا و نوشته هاي خود بدهيم .
(20 دقيقه ) ( ارائه تصاویر از مکان های تاریخی ودیدنی کشور مان )
ارزشيابي تكويني : در اين مرحله از قسمت درك و دريافت درس و يا واژه آموزي وغيره پرسش به عمل مي آوريم و اشكالات احتمالي آنهارا دوباره تشريح مي نماييم .(5 دقيقه )
تعيين تكليف : در پايان به دانش آموزان مي گوييم :«با توجه به اينكه تعطيلات نوروزي در پيش است ،در هنگام سفر به مكانهاي مختلف ،گزارشي ويا عكس و... از بازديدهاي خود تهيه نمايند و پس از پايان تعطيلات به كلاس بياورند.ويا ماكتي از نماهاي تاريخي ايران تهيه نمايند(5 دقیقه)
نمونه طرح درس هديه هاي آسمان پايه پنجم بر اساس مدل تحليل آموزشي ( ديد اكتيك)
عنوان درس: ميراث پيامبر- تعداد دانش آموز 25 نفر (5 گروه 5 نفره)
آموزشگاه: نام آموزگار:
اهداف :
دانشي آشنايي با ويژگيهاي حضرت علي (ع) به عنوان جانشين پيامبر
آشنايي با عيد غدير خم و مراسم اين روز
نگرشي علاقه مندي و اشتياق نسبت به شركت در مراسم عيد غدير
مهارتي مشاركت در برگزاري مراسم جشن عيد غدير
فعاليت |
شكل فعاليت اجتماعي (فردي ، زوجي، گروهي جمعي) |
مواد آموزشي (محتوا، موضوع، موقعيت و نقش) |
ارزشيابي (چي شده؟، چي شد يا نشد؟) |
زمان مورد نياز | |
بخوان (خواندن همراه با درك مطلب) |
فردي – گروهي |
محتوا |
رابطه ي دانش آموزان با همديگر- رابطه ي معلم با دانش آموزان – كتاب- كتاب كار |
دانش آموز بتواند به خوبي و بدون اشتباه و با احساس از روي درس بخواند |
10 دقيقه |
موضوع |
نبوت و امامت | ||||
موقعيت |
كلاس | ||||
نقش |
دانش آموز- معلم |
تصوير خواني (در مورد تصوير اظهار نظر كن) |
فردي – گروهي – جمعي |
محتوا |
تصوير كتاب و كتاب كار |
دانش آموزان بتوانند داستان درس را با توجه به تصاوير، كتاب و كتاب كار توضيح دهند |
5 دقيقه |
موضوع |
جانشيني پيامبر | ||||
موقعيت |
كلاس | ||||
نقش |
دانش آموزان | ||||
خلاصه گويي (با توجه به متن درس خلاصه گويي كن) |
فردي |
محتوا |
كتاب و كتاب كار |
دانش آموز پس از خواندن از روي متن درس يا همان قسمتي كه خوانده خلاصه اي براي دوستانش بيان كند |
10 دقيقه |
موضوع |
ميراث پيامبر | ||||
موقعيت |
كلاس | ||||
نقش |
دانش آموز با راهنمايي معلم | ||||
فعاليت كتاب كار ( من مي توانم) |
فردي – گروهي |
محتوا |
كتاب و كتاب كار |
دانش آموزان در پايان درس بتوانند شعر درس را به صورت سرود گروهي بخوانند و گروهي تمرين ها را كامل و تصاوير را رنگ آميزي كنند. |
10 دقيقه |
موضوع |
خواند سرود كامل كردن سؤالات | ||||
موقعيت |
كلاس | ||||
نقش |
دانش آموزان با راهنمايي معلم | ||||
دلايل اهميت عيد غدير را بيان كن ( امامت حضرت علي (ع)) |
گروهي |
محتوا |
نظرات و عقايد دانش آموزان و كتاب هاي ديگر |
در پايان تدريس دانش آموزان توانايي باين اهميت عيد غدير و شخصيت هاي مربوط به اين روز را داشته باشند. |
10 دقيقه |
موضوع |
عيد غدير | ||||
موقعيت |
كلاس يا محيط كتابخانه | ||||
نقش |
دانش آموزان با راهنمايي معلم | ||||
آشنايي با عيد غدير و مراسم اين روز ( فعاليت خارج از كلاس) |
فردي |
محتوا |
كتاب هاي مختلف و استفاده از نظرات بزرگترها |
دانش آموزان پس از تهيه ي گزارش كه با استفاده از منابع مختلف و نظرات افراد مختلف گردآورنده اند، بتوانند آن را در كلاس براي دوستان خود بيان كنند. |
آزاد |
موضوع |
عيد غدير و مراسم مربوط به آن | ||||
موقعيت |
منزل (خارج از كلاس) | ||||
نقش |
دانش آموز |
به نام خدا
نام درس : جغرافي موضوع درس : كشورعراق پايه تدريس : پنجم ابتدايي
صفحه موردتدريس : 46تا 49 تعدادفراگيران : 29 نفر نام آموزگار .................
____________________________________________________________
اهداف كلي : فراگيران باموقعيت طبيعي ‘ انساني واقتصادي كشورعراق آشناگردند .
اهداف اجرايي :
مخاطب :29نفرازدانش آموزان كلاس پنجم دبستان ...............كه 45 صفحه ازكتاب جغرافي
رافراگرفته اند .
رفتار : موقعيت كشورعراق راتوضيح دهند .
شرايط : كتاب درسي ‘ نقشه عراق ‘ نقشه جهان نما ‘ كره جغرافي ‘ ضبط صوت ‘ نوار
سوال هاي آماده شده ‘ تخته وگچ .
درجه : انتظارمي رود پس ازپايان درس %90 فراگيران به هدف هاي رفتاري درس پاسخ
مثبت دهند .
اهداف رفتاري |
حيطه يادگيري -سطح |
- كشورعراق راروي نقشه مشخص كنند. - شش كشورهمسايه عراق راباجهت جغرافي آن نام ببرند . - موقعيت طبيعي عراق راتوضيح دهند . - وضعيت انساني عراق رادرسه سطرتوضيح دهند . - وضعيت اقتصادي عراق رادردوسطرتوضيح دهند . - موقعيت عراق راباكشورهاي ديگرمقايسه كنند ودريك سطرتوضيح دهند . - نسبت به دانستن موقعيت عراق ازنظراجتماعي وسياسي كنجكاوي نشان دهد .
|
شناختي –درك وفهم شناختي – دانش شناختي – درك وفهم شناختي – درك وفهم شناختي – درك وفهم شناختي – تجزيه وتحليل عاطفي – ارزش گذاري
|
وسايل : ضبط صوت – تخته وگچ – كارت هاي سوال – نقشه جهان نما وكشورعراق
كره جغرافي
روش تدريس : پيش سازماندهنده – ياران دريادگيري (تفحص گروهي ) – تفكر استقرايي
ارزشيابي تشخيصي : 5 دقيقه
گروه ها به صورت تصادفي سوالات رابرداشته وپس ازمشورت باگروه به سوال ها پاسخ
مي دهند .
- موقعيت اقتصادي تركيه رادريكسطرتوضيح دهيد .
- موقعيت انساني تركيه رادردوسطرتوضيح دهيد .
- موقعيت طبيعي تركيه رادرسه سطرتوضيح دهيد .
رفتارورودي (3دقيقه )
- سلام واحوال پرسي – حضوروغياب – بررسي تكاليف سرگروه هاي جغرافي وسپس
سرگروه هاتكاليف اعضاي گروه خودرابررسي كنند .
ايجادانگيزه ( 2دقيقه )
ضبط صوت راروشن كرده وباپخش نوار قرآن دانش آموزان رابه اين مسئله هدايت كرده كه
مي خواهيم امروزبايكي ازكشورهاي همسايه ايران كه عرب زبان هستند آشناشويم .
ارائه درس (20 دقيقه )
فعاليت معلم |
فعاليت فراگيران |
- باتوجه مطالب گفته شده درايجادانگيزه ازآنان مي خواهيم كشورهاي عرب زبان رانام ببرند .
- باتوجه به نقشه كشورعراق رامشخص كنند و مطالب كتاب رابه گروه داده وپس ازمطالعه آن براي ديگر گروه ها توضيح دهند .
- تشويق گروه ها -فعاليت هاي كتاب راپس ازمشورت باديگرگروه ها انجام دهند . |
- پس ازمشورت درگروه كشورهارانام برده وسپس هدايت مي شوند به درس جديد .
هرقسمت ازكتاب توسط يكي ازگزوه ها مطالعه شده وبراي ديگرفراگيران توضيح مي دهند .
بررسي گفته هاونوشته هاي ديگرفراگيران
|
جمع بندي (5دقيقه )
- به فراگيران فرصت داده مي شودكه پس ازمشورت مطالب خودرابه شرح ذيل دردفاترخود
بنويسند:
- مطالبي كه دررابطه بااين درس مي دانستم .....................
- مطالبي كه دراين درس آموختم ............................
- چيزي كه مايلم دررابطه بااين درس بيشتربدانم ....................
ارزشيابي تكميلي (5دقيقه)
سوالات كه ازقبل آماده شده است دراختيارفراگيران قرارداده مي شود .
تعيين تكليف (3دقيقه)
يكي ازتكاليف زيررابنابرعلاقه خود انجام دهند .نقشه برجسته عراق – تحقيق دررابطه با اماكن
مذهبي عراق – تحقيق دررابطه بامسائل سياسي عراق .
اختتام (2 دقيقه )
تصاويري ازاماكن مذهبي عراق نشان داده شود .
مطالب مشابه :
نمونه اقدام پژوهی
پایه پنجم - نمونه اقدام پژوهی - پیک آدینه، نشریه یاردبستانی، سوالات خودآزمایی ریاضی وهمه
نمونه سؤالات تشریحی درس روش تحقیق
نمونه سؤالات و نمرات فرض کنید از نشریه پیوند شماره 43 سال 1382 مطلبی به عنوان (طرح تحقیق
نمونه طرح درس (2)
همکلاسی ها 5 - نمونه طرح درس (2) - نمونه سوال -طرح درس - جدول وسرگرمی نشریه صحیفه
نمونه طرح های گرافیک سیاه و سفید
گرافیک - نمونه طرح های گرافیک سیاه و سفید - آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک - گرافیک
دانلود نشریه 123 ضوابط و معيارهاي طرح و محاسبه مخازن آب زميني
وبلاگ جامع و تخصصی دانلود مهندسی عمران - دانلود نشریه 123 ضوابط و معيارهاي طرح و محاسبه مخازن
کارگاه نشریه نگاری
کارگاه نشریه نگاری *طرح بشری*ویژه خواهــران مطالعه ی غیر حضوری تفسیر نمونه و امتحان
چگونه یک طرح پژوهشی بنویسیم ؟
گروهی معتقدند که تهیه طرح پژوهش، در صفحه نشریه- رئوس صورت نمونه گیری علمی
برچسب :
نمونه طرح نشریه