طرح درس:
عنوان درس : معرفت کردگار- موضوع درس : ادبیات فارسی مدت جلسه : - صفحات کتاب 56-50-
نام کتاب : فارسی دوم- روش تدریس : کارایی تیم
اهداف کلی : «- آشنایی با فصول سال و درک مفهوم طبیعت دوستی » « پی بردن به زیبائیهای آفرینش – اهمیت دادن به جلوه های آفرینش و حمد و سپاس از خالق قادر و توانا » |
| |||||||
فعالیت های قبل از تدریس
|
تدوین هدفهای جزئی |
منظور معلم از آموزش عبارتنداز: |
فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود : |
حیطه ها ( شناختی – نگرشی – مهارتی ) |
| |||
دانش |
درک |
کاربرد |
تجزیه |
ترکیب |
ارزشیابی |
|||
1 – آشنایی با جلوه های گوناگون آفرینش 2 – تقویت نگاه توحیدی و دعوت به تامّل و تعمق در آفرینش و آثار صنع الهی 3 – آشنایی گسترده تر و عمیق تر با جان بخشی 4 – آشنایی با جلوه های آفرینش در محیط زندگی و منطقه ی زیست خود 5 – آشنایی با پسوند و انواع آن 6 – آشنایی با صفت نسبی 7 – بیان احساسات و عواطف نسبت به زیبایی های فصول 8 – یادآوری آرایه های تشخیص و نوشته زبانی – نوشته ادبی 9 – توانایی دانش آموزان در اجرای نمایش و نیز خواندن صحیح متن درس 10 – علاقه مندی به نظام شگفت انگیز آفرینش (نظم و هماهنگی جهان آفرینش) 11 – اهمیت دادن به ویژگیهای مختلف فصول |
1- متن درس را به صورت صحیح بخواند . 2 – ویژگیهای آب و هوایی فصول سال را بیان کند . 3 – صفت ادبی یا آرایه ی ادبی یا جان بخشی را در متن درس بیان کند 4 – نمونه هایی از عجایب خلقت را نام برد . 5 – خصوصیات آب و هوایی مناطق مختلف را از هم تشخیص دهند . 6- برای بهتر و راحت زندگی کردن مطابق با شرایط آب و هوایی راهکارهایی را مثال بزنند 7 – نوشته ی زبانی را از نوشته ی ادبی تشخیص دهند 8 – ویژگیهای مختلف آب و هوایی (فصول) را در طول سال طبقه بندی کنند . 9 – جلوه های مختلف فصول را نام ببرد . 10- از مطالب ارائه شده در کلاس نتیجه گیری شود .
|
ü |
|
ü |
|
|
|
|
ü .. |
|
|
|
|
|
|||
ü |
|
|
|
|
|
|||
ü |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|||
|
ü |
|
ü |
|
|
|||
|
|
|
|
ü |
|
|||
ü |
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
ü |
|||
|
||||||||
|
فعالیت های مقدماتی : |
- با چهره ای بشاش و روحیه ای سرشار از انرژی وارد کلاس شده و بعد از سلام و احوالپرسی و ذکرنام خداوندقادر و توانا حضور و غیاب را از دانش آموزان انجام داده و در صورت غایب بودن از علت آن جویا می شویم . سپس ارزشیابی از درس قبلی صورت می گیرد . - آمادگی و ایجاد انگیزه : با نوشتن یک بیت شعر مثال : - «بر گ درختان سبز در نظر هوشیار - هر ورقش دفتری است معرفت کردگار» توجه دانش آموزان را به مسئله مهم آفرینش جهان و زیبایی های آن از جمله فصول چهارگانه سال جلب می کنیم و سوالاتی در این زمینه مطرح می نمائیم.
|
روش های تدریس |
روش یا روش های تدریس : کارایی اعضای تیم – اعضای گروه – روشن سازی طرز تلقی – نمایشی – بارش مغزی – توضیحی و سخنرانی – مباحثه
|
ارایه تدریس : |
- کارایی اعضای تیم : بطوریکه دانش آموزان را به چهار گروه تقسیم بندی با گروه بندی نموده و برای هر عضو شماره یا کد نامگذاری می گردد . معلم مربوطه از دانش آموزان می خواهد هر کدام از شماره ها پاراگرافی را مطالعه نموده و یاد گیرند ( هر قسمت از درس از اول تا آخر از شماره ی (4 تا 1) سپس شماره های 1 و2و3و4 در هر گروه مطالب را بر اساس آموخته های خود از کتاب درسی بازگو می کنند . سپس هریک از کدها یا شماره های 4 – 3 – 2 - 1 به گروه اولیه خود برگشت داده شده تا به ترتیب لز اول تا آخر در س مطالب بار دیگر گفته شود و تبادل نظر گردد - تدریس به روش نمایش : بر حسب فصول چهارگانه دانش آموزان به چهار گروه تقسیم بندی می شوند و بر اساس آموخته های علمی قبلی و بر اساس ابتکار و خلاقیت هایی که داشته و خواهند داشت فصول سال ( بهار – تابستان – پاییز – زمستان) را ایفای نقش خواهند نمود. البته نوآوری ها و ابداع در این مرحله به شکلهای گوناگون می تواند باشد که قطعاً در مواردی جزئی در بین اعضای کلاسهای مربوطه (دوم) متفاوت خواهد بود . ( نظارت و هدایت علمی و عملکرد دانش آموزان (نمایش) بر عهده معلم مربوطه می باشد).
|
- مواد و وسایل و رسانه های آموزشی |
1 – نشان دادن پوسترهای زیبایی فصول چهارگانه (بهار – تابستان – پاییز – زمستان) 2 – پوستر جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کشور عزیزمان ایران – 3 – گردش علمی – 4 – فیلم – 5- نوار کاست – 6 – کتاب درسی – 7 - رایانه |
- ارزشیابی پیشنهادی |
- الف) شناختی : خصوصیات و ویژگیهای آب و هوای فصول سال را به تفکیک بیان کنند- نمونه هایی از زیباییهای آفرینش را نام ببرند . - ب) نگرشی : از خواندن این متن درس چه احساسی به شما دست می دهد؟ ( احساسات و عواطف درونی خود را بیان کنند) - ج) مهارتی : به هنگام تماشای یکی از فصول سال ( بهار – تابستان – پاییز – زمستان) از پشت پنجره ی کلاس نقاشی آن را بکشند - معنای واژه های جدید درس را از واژه نامه بیابند – نوشته های زبانی و ادبی را در متن مشخص کنند . |
فعالیتهای تکمیلی تمرینی :
|
1 – پاسخ خود ارزیابی های بخش خود را ارزیابی و بخش نوشتن را به دقت بنویسند. 2 – متن زیبا یا شعر زیبایی از یکی از شاعران به کلاس آورده و قرائت کنند . (درباره ی طبیعت زیبای فصل ها) 3 – نقاشی های زیبایی از زیبایی های طبیعت از جمله فصول چهارگانه به تصویر کشیده و به کلاس بیاورند و در صورت دایر بودن نمایشگاهی در مدرسه در معرض دید تماشاگر قرار داده شود |
تهیه و تنظیم : شهلا پور باغبانیان واحد
مطالب مشابه :
نمونه هايي از تقديم و تشكر براي صفحه تقديم پايان نامه
نمونه متن تقدیم این پایان نامه را ضمن تشکر و سپاس و چه خرم علمی که از چشمه ی معارف
ایــــــــــــران، ســــــــرزمین زیبای من !
ایــــــــــــران، ســــــــرزمین زیبای زیبای من !تقدیم به علمی زبان و
انواع ویرایش:
غزل های زیبای (کتابنامه) که در آن ویراستار وارد حوزهی تخصصی و علمی ویرایش متن می
متن نامه محرمانه جامعه اسلامی دانشجویان به رئیس دانشگاه بوعلی سینا
متن نامه محرمانه عنوان قربانی تقدیم می کند و احکام علمی نیز شاید بتوان
طرح درس:
دانش آموزان به چهار گروه تقسیم بندی می شوند و بر اساس آموخته های علمی نامه بیابند
برچسب :
متن زیبای تقدیم نامه کتاب علمی