طرح درس باروش فعال با كمك it

به نام خدا

مشخصات کلی

نام درس : زیست شناسی 1            مدت جلسه : دقیقه90                                

 موضوع درس : سازماندهي سلول وبافتهاي جانوري

نام مدرسه : دبيرستان لوافان            

کلاس و مقطع تحصیلی :  دوم دبیرستان تجربی

تعداد دانش آموزان : 30              نام دبیر: مرضيه گلابدار            تاریخ : هفته  سوم آبان

هدف های کلی درس

و

هدف های رفتاری

آشنايي با بافتها وانواع سلولهاي جانوري

از دانش آموزان انتظار مي رود پس از مطالعه وانجام فعاليتهاي اين فصل به اهداف زير دست يابند.

دانستني ها:1- موجود تك سلولي –كلني –پرسلولي –سلول تخصصي وتمايز يافته راتعريف كنند.2-انواع بافتهاي مهره داران رامقايسه كنند.

مهارتها:1- انواع بافت جانوري را از روي اسلايد وكتاب وزير ميكروسكوپ و.. تشخيص دهند .        .2-باميكروسكوپ وكامپيوتر واينترنت كار كنند.3-از بافتهاي جانوري چند طرح ساده رسم كنند.

نگرشها:1-به قدرت خالق پديده هاي زيستي ونظم وهماهنگي در جانداران بيشتر  پي ببرند 2- باتقسيم كا ردر جمع خانواده وجامعه كارهاي بزرگ وتخصصي را انجام دهند 3-از وسايل مورد استفاده مراقبت كنند.

وسایل و ابزار کمک آموزشی

شکل های کتاب – گچ و تابلو – ماکت وپوستر –  ميكروسكوپ ولام آماده وعکس و فیلمهای روي سي دي آموزشي – كامپيوتر- دي تا شوو محلي مناسب براي استفاده ازاين وسايل

زمان

(دقیقه

فعالیت های قبل از شروع درس

قرائت قرآن – احوال پرسی دانش آموزان – حضور و غیاب – بررسي علت غیتبهای جلسه قبل – دانش آموزان گروهي وپشت يك ميز كامپيوتر مي نشينند.ارزشيابي تكميلي جلسه قبل  باتوجه به اينكه امتحان كتبي در جلسه قبل از فصل قبل گرفته بودم پرسش مستمر زيادي لازم نبود فقط پاسخ پرسش تحقيقي جلسه قبل   پرسيده ميشود.                                

 با وجود اينكه همه سلولهاي بدن ما همه ‍‍‍‍‍‍‍‍ژنها را دارند چرا سلولهاي بدن ما يكسان نیستند؟  توسط دي تاشو اهداف درس نمايش داده مي شود.وازسه نفر از دانش آموزان به صورت شفاهي  پرسشهاي زير(ارزشيابي تشخيصي )پرسيده شد.

10

ارزشیابی تشخیصی

سؤالاتی در زمینه درس جدید مطرح شد :1- بافت واندام راتعريف كنيد. 2- انواع بافتهاي جانوري را نام ببريد.

4

آماده سازی

وايجاد انگيزه

رئوس مطالب

مقدمه  :مطر ح كردن اين سوال  كه يك موجود تك سلولي مثل آميب با انسان چه تفاوتي دارد.– توجه به شکل اول فصل  .

3

فعالیتهای مربوط به روش های تدریس

در جلسات قبلی  دانش آموزان در 6 گروه -گروه بندی شده بودند و هر دانش آموز شماره خاصی در هر گروه دارد . (اول سال)

 

ارائه درس جدید

رئوس مطالب

رئوس مطالب آموزشي را در صفحه فهرست سي دي مشاهده كنند

1

روش های تدریس درس جدید

روش تدریس اعضای تیم  كه به ترتيب زير به گامها عمل ميكنيم.

 

روش یا گام ها

 

 

1- تعیین گروهها

گروه بندي اول سال انجام شده بود براي استفاده از كامپيوتر لازم است به تعداد گروها يعني 7 كامپيوتر با ميز وسي دي  جداگانه  براي دانش آموزان  ومعلم در دسترس داشته باشيم

 

 

 

2- تعیین محدوده مطالعه هر فرد

تعیین محدوده مطالعه هر فرد ، شماره 1سازمان دهي سلول صفحه 42و43از اسلايد شماره4تا11 - شماره 2  بافت پوششي صفحه 43و44 از اسلايد شماره12تا19  – شماره 3 بافت پيوندي صفحه 45و46ازاسلايد شماره 20تا28 – شماره4 بافت ماهيجه اي صفحه46 از اسلايد شماره29 تا33 - شماره 5 بافت عصبي صفحه 46 تا47 وبيشتر بدانيد صفحه 43 ازاسلايد شماره34تا36

2

3- مطالعه فردی

هر فرد قسمت مربوطه را شخصاً مشاهده ومطالعه می نماید .

4

4- کنار هم قرار گرفتن افراد هم شماره جهت مطالعه و بحث گروهی

افراد هم شماره  پشت يك ميز كامپيوتر قرار گرفته ونکات اصلی درس را برای هم باكمك اسلايدها وپوستر ها و...  توضیح می دهندشكلها وانواع سوالات بررسي مي شود .در اين مرحله بايد به تسلط كافي به درس برسند كه بتوانند به گروه خود درس دهند.به سوال مربوطه پاسخ دهند وسوالات جديد طرح كنند.معلم به گروهها سركشي مي كند واشكالات آنها را رفع مي كند.

8

5- برگشت اعضاء به گروه اصلی و تدریس هر شماره برای گروه

از شماره 1 تا شماره 5 به گروه برگشته و قسمت مربوطه خود را تدریس می کنددانش آموزان به سوال آخر هر بخش  پاسخ دهند. معلم آنها را راهنمایی می کند .

25

6- ارزشیابی از آموخته ها به صورت فردی

سؤالاتی قبلاً آماده شده بود( سوالات را درصفحه اي جداگانه آورده ام) بین دانش آموزان توزیع شد تا پاسخ دهند . معلم تذكر مي دهد نمره اين امتحان در ارزشيابي شما تا ثير ندارد  فقط براي تعيين ميزان يادگيري شماست بنابراين تقلب نكنيد.

7

7- ارائه کلید یا پاسخ سؤالات

جواب سؤالات داده می شود .(بهتر است در اين مرحله برگه ها توسط سرگره جمع شود ودر گروه هاي ديگر تصحيح شود.)

5

8- معدل گیری

سرگروهها برگه ها را جمع کرده معدل گرفته دانش آموز ضعیف و قوی هرگروه مشخص می شود . وگروه برتر وضعيف تر مشخص شود.

 

 

2

 

9- تحلیل نمره هر فرد نسبت به معدل گروه و گروهی با هم

و علت هر مورد مشخص می شود . افراد وگروههاي برتر تشويق شوند.

2

10- استنتاج از درس

جمع بندی درس  بانمايش اسلايد نقشه مفهومي درس و پاسخ به سؤالات توسط معلم

10

 

                                                                جمع زمان

65

65

فعالیت های تکمیلی

رئوس مطالب

رفع اشکال – پرسش تحقیقی – عناوين درس جلسه بعد

7

فعالیتهای مربوط به روشها

چند سؤال و اشکال دانش آموزان  پاسخ داده شود سؤال تحقیقی برای جلسه بعد و منابع تحقیقی داده شد (تمايز ورشد ونمو رادر سلولهاي گياهي وجانوري مقايسه كنيد؟)  منبع زيست 1 و2 بافت شناسي انسان وگياه شناسي پايه

 

 

ارزشیابی تکوینی

در حین تدریس و در پایان روش تیمی سؤالاتی در یک برگه زیراکس شده (ص یا غ) که به کلاس ارائه می شود و نتیجه نمرات ارزیابی می شود .(گام شماره 6)

زمان درمرحله  6 گام محاسبه شد.

جمع كل زمان

 

90

 

 

 

 

 

سوالات ارزشيابي فردي روش تدريس اعضاي تيم در مرحله 6

صحيح يا غلط را مشخص كنيد.                                                                                        پاسخنامه

1-     سلولهاي كلني ولوكس كلروفيل دارند وداراي دو تاژك مي باشند.                                       ص    غ

2-     در ساختار بدن هيدر هيچ تمايزي مشاهده نمي شود.

3-     برخي از سلولهاي بافت پوششي موكوز ترشح مي كنند.

4-     سطح دروني رگها از بافت پوششي سنگفرشي يك لايه اي است.

5-     بافت پيوندي داراي فضاي بين سلولي كمي مي باشد.

6-     استخوان داراي كانال مركزي است.

7-     سلولهاي ماهيجه قلبي  خط دار ومنشعب است.

8-     سلولهاي ماهيچه صاف دوكي شكل وارادي است.

9-     رشته هايي كه پيام عصبي را به سوي جسم سلولي هدايت مي كند آكسون نام دارند.

10- نوروگليا  يك سلول عصبي است كه  كار تغذيه نورون را به عهده دارد.

 

 


مطالب مشابه :


طرح درس زیست شناسی2

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان معلم. دانش آموز قرض الحسنه معلم.




فراخوان دبیران زیست شناسی

محل ارسال:: مرکز تحقیقات معلمان ناحیه 5 اصفهان. لازم به ذکر قرض الحسنه معلم فيش




اگر دوست دارید یک دانش آموزخوب باشید این مطالب را به خاطر بسپارید:

آموزش و پرورش ناحیه 4. قرض الحسنه است که با دقت مطالب را یاد بگیرد و حرمت معلم را حفظ




طرح درس باروش فعال با كمك it

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان آموزان ویک کامپیوتربرای معلم در قرض الحسنه معلم.




طرح درس باروش فعال با كمك it

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان جديد طرح كنند.معلم به گروهها سركشي قرض الحسنه معلم.




طرح درس بر اساس دیدگاه فراشناخت

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان یادگیرنده نیاز نباشد و معلم از روش قرض الحسنه معلم.




طرح درس زیست 1 پیش دانشگاهی

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان قرض الحسنه معلم. فيش




طرح درس زیست شناسی2

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان. گروه زیست شناسی ناحیه 5 قرض الحسنه معلم. فيش




طرح درس سفری به درون سلول

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان آموزان ویک کامپیوتربرای معلم در دسترس قرض الحسنه معلم




برچسب :