نمونه طرح درس تاریخ معاصر
بسمه تعالی
نام درس : تاریخ معاصر موضوع درس : 30 تیر مدت جلسه : 45 دقیقه دبیر : فرانک بیگی
سطح تحصیلات : فوق لیسانس رشته تحصیلی : تاریخ استان : تهران شهر : تهران منطقه : 11
از فراگیر انتظار می رود پس از فرا گرفتن این درس :
هدف کلی : با قیام 30 تیر و عوامل شکل گیری کودتای 28 مرداد آشنا شوند .
اهداف جزئی :
1- علت استعفای دکتر مصدق و چگونگی قیام سی تیر را بداند .
2- به مشکلات دوره دوم نخست وزیری مصدق پی ببرد .
3- نقش عوامل شکل گیری کودتای 28 مرداد را ( عوامل خارجی مثل انگلیس و آمریکا – حزب توده – دربار ) درک کند .
ردیف |
اهداف رفتاری |
حیطه های یادگیری و سطوح آن | ||
شناختی |
عاطفی |
روانی – حرکتی | ||
1 2 3 4 5
6 7 |
علت استعفای دکتر مصدق را بگوید . چگونگی قیام سی تیر را به عنوان یک افتخار بررسی کند . دوره دوم نخست وزیری دکتر مصدق و مشکلات آن را توضیح دهد . از عوامل مشکل گیری کودتای 28 مرداد ، نقش آمریکا و انگلیس را تجزیه و تحلیل کند . موضوع حزب توده نسبت به دولت مصدق و عملکرد آن حزب در کودتای 28 مرداد را ارزیابی کند . نمونه هایی از همکاری عناصر فعال دربار با عوامل کودتای 28 مرداد را بیان کند . در مورد یکی از عناصر فعال دربار در کودتای 28 مرداد نقش داشتند ، داوطلبانه مقاله ای تهیه کند . |
دانش درک و فهم درک و فهم تجزیه و تحلیل ارزشیابی
دانش
ترکیب |
3
3 |
3 |
رفتار ورودی :
1- قرارداد نفت 1933 م . منعقدی در دوران رضاشاه را بداند .
2- مذاکرات نفت ، کشمکشهای آن و سیاست موازنه منفی ( مجلس دوره چهاردهم ) را بداند .
3- قرارداد الحاقی 1933 م . ( گس – گلشائیان ) و سرانجام پیروزی نهضت ملی شدن نفت ایران را بداند .
4- وضعیت و مشکلات دوره اول نخست وزیری مصدق را بداند .
مراحل |
فعالیتهای معلم |
فعالیتهای فراگیر |
زمان | |
فعالیتهای حین تدریس |
با روش پرسش و پاسخ علت استعفای دکتر مصدق را آموزش داده و علت قیام 30 تیر و چگونگی آن را بیان نموده و نکات کلیدی را روی تابلو می نویسم و با تغییر دادن تُن صدا توجه دانش آموزان را به درس جلب می نمایم و به همین ترتیب عوامل شکل گیری کودتای 28 مرداد تدریس می گردد . در حین تدریس با بیان مطالبی خارج از کتاب درسی و معرفی فیلم های مرتبط با این مطالب سعی در تعمیق آموخته های دانش آموزان می شود و با توجه به مطالبی که در طی تدریس بیان شده ، چند سؤال مطرح می شود تا بوسیله آن یادگیری دانش آموزان و مناسب بودن روش تدریس را ارزیابی کنم . ( مطالب درس در پیوست ارائه شده است . ) |
در فعالیتهای گروهی شرکت می کند به سؤالات فکر می کند و با پاسخ به آنها ، در امر تدریس مشارکت دارد نسبت به عوامل کودتای 28 مرداد اظهار نظر می کند . |
20 دقیقه | |
فعالیتهای پس از تدریس |
جمع بندی دروس و نتیجه گیری |
از مطالب درس جدید با کمک دانش آموزان یک جمع بندی کلی کرده و نتیجه گیری می کنیم که رهبران ملی و مذهبی با اتحاد هم گام های مؤثری برداشتند لیکن به دلیل دسیسه بیگانگان و عوامل داخلی این نهضت با کودتای 28 مرداد به نتیجه نرسید . |
به سؤالات مطرح شده پاسخ داده و در جمع بندی و نتیجه گیری درس مشارکت دارد . |
10 دقیقه |
ارزشیابی پایانی |
سؤالاتی برای دانش آموزان مطرح می کنیم تا درصد فراگیری دانش آموزان را ارزیابی کنیم . مثال : علت استعفای دکتر مصدق را نام ببرید . |
پاسخگویی به سؤالات | ||
ارائه تکالیف جلسه آینده ، فعالیتهای تکمیلی |
درس را بطور کامل بخوانند و به پرسشهای نمونه کتاب پاسخ دهند . - حداقل 10 سؤال ( تستی – تشریحی ) از متن درس طراحی و پاسخ دهند . درباره یکی از شخصیتهای درس به طور گروهی تحقیق کنید . |
| ||
معرفی منابع |
1- تاریخ سیاسی معاصر ایران : سید جلال الدین مدنی 2- تاریخ سیاسی 25 ساله : سرهنگ نجاتی 3- و معرفی سایت های تاریخ |
|
درس سیزدهم از صفحه 104 الی 113
دکتر مصدق به علت عدم موافقت شاه با درخواست او مبنی بر واگذاری پست وزارت جنگ به وی ، استعفا داد پس از استعفای مصدق ، قوام السلطنه نخست وزیر شد و در همان آغاز طی اعلامیه شدید اللحنی طرفداران نهضت ملی شدن نفت را تهدید به اعدام های دسته جمعی نمود . در پی آن با رهبری آیت الله کاشانی قیام سی تیر به وجود آمد که پیامد این قیام برکناری قوام و بازگشت مصدق به نخست وزیری بود در دوره دوم نخست وزیری مصدق زمینه های بروز اختلاف میان کاشانی و مصدق فراهم شد که این اختلاف با دسیسه چینی کانون های توطئه خارجی و عوامل داخلی اش تشدید شد . در چنین شرایطی رهبران نهضت در رویارویی با کانون های توطئه نتوانستند اهداف نهضت را به ثمر برسانند .
در بررسی عوامل شکل گیری کودتای 28 مرداد مواضع آمریکا در قبال نهضت ملی شدن نفت از سیاست حمایت به تدریج با بهانه مقابله با نفوذ کمونیسم در ایران تبدیل به سیاست مداخله گری و توسل به عملیات کودتا شد .
اعمال قدرت نظامی و توسل به کودتا علیه دولت مصدق برای نخستین بار از سوی انگلیس تحت عنوان « عملیات چکمه » طراحی شد و با مشارکت سازمان سیاسی آمریکا در براندازی دولت مصدق ، طرح عملیات چکمه به طرح عملیات آژاکس مبدل شد .
بنابراین آمریکا و انگلیس با هدف تصاحب نفت ایران سیاست همگام بر علیه نهضت ملی در پیش گرفتند .
حزب توده :
از آغاز نهضت ملی شدن نفت ، این جنبش را به عنوان یک حرکت وابسته به سرمایه داری غرب متهم کرد و به دلیل وابستگی اش ، از منافع شوروی حمایت می کرد و رفتار خصمانه ی خود را با دکتر مصدق هیچگاه تغییر نداد . سازمان حزب توده از طریق شبکه اطلاعاتی خود در ارتش می توانست در شکست کودتای مؤثر باشد ولی در برابر کودتا هیچ واکنشی انجام نداد . از طرفی اقدامات شبکه به دامن نفوذی در حزب توده ، در عملیات جنگ روانی کودتا مؤثر بود .
شاه از پیامدهای ملی شدن نهضت بیمناک بود و قدرت مقابله با نهضت ملی شدن نفت و حکومت مصدق را نداشت . عناصر فعال دربار ( اشرف ، مادرشاه ، اسدالله علم و ... ) در ارتباط با سفارت انگلیس به دسیسه چینی برای تضعیف دولت مصدق پرداختند . شوارسکف ، هندرسون ( سفیر آمریکا ) شاه را تشویق به مشارکت در کودتا کردند و روز ولت طراح کودتا او را تهدید کرد در صورت عدم همکاری خاندان سلطنت سقوط خواهد کرد .
مطالب مشابه :
نمونه طرح درس سالانه درس تاریخ معاصر
نمونه طرح درس سالانه درس تاریخ مطالعات تاریخ معاصر ایران پیوندهای روزانه
طراحی آموزشی طرح درس روزانه(تاریخ معاصر)
طراحی آموزشی طرح درس روزانه(تاریخ معاصر) بارم بندی کتاب تاریخ معاصر ایران. بخشنامه
یک طرح درس نمونه روزانه از تاریخ ایران و جهان2 ( صفویه)
درس تاریخ - یک طرح درس نمونه روزانه از تاریخ ایران و جهان2 کلاس تاریخ معاصر ایران.
طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران
طرح درس سالانه تاریخ طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران طرح درس روزانه ایران در
سوالات تاریخ معاصر ایران
( کلاسداری ـ طرح درس) ایران یادداشت های روزانه. پرسش های آزمون درس تاریخ معاصر ایران
نمونه طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران سال سوم تجربی و ریاضی
نمونه طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران سال سوم تجربی و ریاضی نمونه طرح درس روزانه.
نمونه طرح درس تاریخ معاصر
نمونه طرح درس تاریخ معاصر مجله الکترونیکی تاریخ معاصر ایران; پیوندهای روزانه.
طرح درس نمونه درس تاریخ ایران و جهان (۲ )( انقلاب مشروطه ایران)
طرح درس نمونه درس تاریخ ایران و جهان نمونه سوال تاریخ معاصر ایران. یادداشت های روزانه.
برچسب :
طرح درس روزانه تاریخ معاصر ایران