طرح درس فارسی سوم
بسم الله الرحمن الرحیم هست کلید در گنج حکیم
مشخصات کلی |
نام دبیر: ماده درسی: فارسی سوم راهنمایی موضوع درس: پرتو امید مدرسه : مدت جلسه : 30دقیقه تاریخ اجرا: | |
هدف کلی |
دانش آموزان با پرتو امید در زندگی آشنا شوند. | |
رئوس مطالب |
قرائت شعر- امیدواری- حافظ شیرازی- قالب شعر– اهمیت قرآن و دعا در زندگی- آرایه ها | |
هدف های جزئی |
1-دانش آموزان قرائت صحیح شعر با لحن مناسب را بداند. 2- دانش آموز با مفهوم امیدواری و دوری از یأس در زندگی آشنا گردد. | |
هدف های رفتاری |
پس از پایان آموزش از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند : 1-شعر را با لحن و آهنگ مناسب بخواند 2- با دقت به قرائت شعر توسط CD گوش دهد. 3- مفهوم شعر را خلاصه بیان کند . 4- قالب شعری غزل را توضیح دهد. 5- دانش آموز یک غزل مثال بزند. . 6-زندگی حافظ را در یک بند توضیح دهد. 7- آرایه تشبیه را در متن مشخص نماید.. 8- از کسانی که توکل و امید به خدا داشتند مثال هایی بزند . | |
روش تدریس |
روش مشارکتی – بارش فکری – ایفای نقش | |
رسانه های آموزشی |
کتاب ، گچ ، تخته ، دیوان حافظ، رایانه و CD | |
قبل از شروع کلاس 2دقیقه |
سلام و احوال پرسی – حضور و غیاب – بررسی تکالیف – دقت در وضع جسمانی و روحی دانش آموز- تشویق بهترین تکلیف | |
تعیین رفتار ورودی |
با قافیه و ردیف آشنا باشد - چند ویژگی اخلاقی پسندیده را نام ببرد – | |
ارزشیابی تشخیصی 3دقیقه |
1-دعا را بهتر از سپاه دان یعنی چه؟ 2- هم خانواده ی واقف را بیان کند. 3- کتاب اخلاق ناصری از کیست؟ 4- از گفتار خیره پرهیز کن یعنی چه ؟ 5- دو پیام درس آداب زندگی را ذکر نمایید.
| |
فعالیت آموزشی |
فعالیت های معلم |
فعالیت های دانش آموز |
آماده سازی ایجاده انگیزه 2دقیقه |
1-جمله ی زیبایی در مورد امید نوشته شودو نظر خواهی میکند. 2- برداشت خود را از این عبارت بیان می کنند.3-تصاویری نشان میدهد. 4- گروه بندی می کند. |
1-دانش آموزان نظر می دهند. 2- به نظرات همدیگر گوش می دهند . 3-به تصاویر دقت می کند. 4- به شکل گروهی می نشینند. |
ارائه درس جدید
15 دقیقه |
1-از دانش آموزان می خواهد در مورد کلمه امید نظر دهندو نظرها را نقد میکند. 2- شعر از طریق CDدر رایانه خوانده شود. 3-کتاب دیوان حافظ رابه دانش آموزان نشان می دهد. 4- پرسشهایی در مورد درس دراختیار دانش آموزان قرار می دهد. 5- به شکل گروهی در رابطه با درس بحث کنید . 6- مفهوم شعر رابر روی تخته بنویسید. 7-با توجه به اینترنت در مورد درس اطلاعاتی کسب کنید. 8- به گروههای برتر کارت امتیاز می دهد . 9- از گروهها می خواهد که آرایه های درس را پیدا کنند و بر روی تابلو بنویسند ، 10-معلم از یکی از گروه ها می خواهد که با توجه به درس نمایش اجرا کند. 11- در رابطه با پیام نمایش نظر دهید.
|
1- دانش آموزان نظر خود را درمورد امید بیان می کنندو روی تخته می نویسد. 2-گروهها به قرائت شعر توجه می کنند. 3-دانش آموزان به دیوان حافظ توجه می کنند. 4- دانش آموزان به سوالات دقت می کنند 5-در مورد درس با هم مشورت وبحث میکنند. 6- دانش آموزان مفهوم ابیات رابیان کرده ویکی از دانش آموزان انها را بر روی تخته می نویسد. 7-دانش آموزان وارد اینترنت می شوند و راجع به درس اطلاعاتی کسب می کنند. 8- گروههای برتر کارت امتیاز دریافت می کنند. 9- دانش آموزان آرایه های درس را پیدا می کنندو بر روی تابلو می نویسند. 10-یکی ازگروه ها در مورد پیام درس ایفای نقش میکند. 11-دانش آموزان نظر خود را در مورد نمایش بیان می کنند. .
|
جمع بندی 3 دقیقه |
معلم از طریق نقشه مفهومی بر روی CD از دانش آموزان می خواهد به جمع بندی درس بپردازند و معلم با یک مثال درس را جمع بندی می کند. |
دانش آموزان به صورت خلاصه به جمع بندی درس |
ارزشیابی پایانی 3 دقیقه |
1-معلم از دانش آموزان می خواهد به صفحه رایانه توجه کنند و به پرسش ها با انتخاب معلم پاسخ دهند.2- به دانش آموزانی که جواب درست می دهند امتیاز می دهد . |
1- دانش آموزان به پرسش های معلم پاسخ می دهند. 2- دانش آموزان کارت امتیاز دریافت می کنند. |
فعالیت های تکمیلی 2 دقیقه |
تمرینات نوشتن درس را در دفتر بنویسید . گروه بنفشه با توجه به سایت pkak در رابطه با این درس سوالاتی را انتخاب ودر اختیار گروه ها قرار دهند . گروه نرگس حکایت کوتاهی در رابطه با امید از اینتر نت گرفته و برای کلاس آماده کنند. همه درس بعد را پیش خوانی کنید. |
حل تمرینات و مطالعه و تحقیق |
مطالب مشابه :
روش های نوین در تدریس فارسی دوره ی راهنمایی
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - روش های نوین در تدریس فارسی دوره ی راهنمایی - - ادبیات فارسی ترکمن
واژه های دخیل در فارسی اول راهنمایی
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - واژه های دخیل در فارسی اول راهنمایی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
باد جوی مولیان
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - باد جوی مولیان - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
فارسی دو م درس اخلاق و زندگی
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - فارسی دو م درس اخلاق و زندگی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
شعر مستوره ی کردستانی
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - شعر مستوره ی کردستانی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
امتحان کتاب باز فارسی اول از درس یک تا آخر درس یازده
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - امتحان کتاب باز فارسی اول از درس یک تا آخر درس یازده - - ادبیات فارسی
طرح درس فارسی سوم
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - طرح درس فارسی سوم - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
تست فارسی هفتم از درس 9 تا 12
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - تست فارسی هفتم از درس 9 تا 12 - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
اتمام مهلت پاسخ دهی
ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - اتمام مهلت پاسخ دهی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)
فرهنگستان چگونه واژه می سازد ؟
ادبیات فارسی راهنمایی ترکمن(صبا) - فرهنگستان چگونه واژه می سازد ؟ - - ادبیات فارسی راهنمایی
برچسب :
ادبیات فارسی ترکمن