بخشنامه های دبیر خانه زمین شناسی کشور
به نام خدا
اداره كل آموزش وپرورش استان چهارمحال
وبختياري
معاونت آموزش متوسطه
گروه تكنولوژي وگروههاي آموزشي دوره
متوسطه وراهنمایی استان
دبيرخانه راهبري درس زمين شناسي كشور
شيوهنامه طراحی و تولید بسته آموزشی برای کتاب علوم زمین (در قالب
کلیپ،انیمیشن، نرم افزار ، پاورپوینت ، طرح درس ، جزوه و...) با همکاری گروههای
آموزشی زمين شناسي استانها
اشاره :
دبيرخانهي راهبري درس زمين شناسي كشور(مستقر در استان
چهارمحال وبختياري) به استناد بخشنامه شماره 124213/400 مورخ 18/6/1392 معاونت
محترم آموزش متوسطه وزارت متبوع ودر راستاي بهرهگيري از توانمنديهاي دبيران
محترم زمين شناسي كشور وشكوفايي خلاقيتهاي ايشان در نظر دارد فعالیت مربوط به طراحی
و تولید بسته آموزشی برای کتاب علوم زمین (در قالب کلیپ ، انیمیشن ، نرم افزار،
پاورپوینت ، طرح درس ، جزوه و...) رابا همکاری دبیران
محترم واعضای ارجمند گروههای آموزشی زمین شناسی استانها اجرا نمايد. اميد است
همكاران گرامی با توجه به موارد مندرج درشيوهنامه پيشرو نسبت به انجام دقیق
وزمانبندی شده ی فعالیت مذکور اقدام نمايند .
اهداف :
· ترغيب
، تشويق وايجاد رقابت سازنده بين همكاران به منظور استفاده ازشیوههای نوین
آموزشی ونیز بهرهگیری از نرم افزارهاي رایانه ای جهت ارتقاء كيفيت آموزش
· فراهم
نمودن امکان استفاده دانش آموزان از بهترين شیوه های تدريس زمین شناسی
· توسعه
فناوریهای نوین آموزشی در مدارس
شرايط شركت كنندگان
:كليهي دبيران زمين شناسي استانها
(اعم از تخصصي وغير تخصصي) و نیز اعضای گروه های آموزشی زمین شناسی مناطق ، شهرستان
ها و استان ، بدون هيچگونه محدوديتي ميتوانند در اين فعالیت شركت نمايند.
مهلت ارسال آثار : پایان
دی ماه 1392
شیوه ی اجرا :
1-
جهت پربارشدن محتواي اين فعالیت و امكان همكاري
دبيران زمين شناسي تمامي استانها ، براي هرچند استان یک فصل خاص از کتاب علوم
زمین پیش دانشگاهی درنظر گرفته شده است . لذا همكاران محترم حتما به عنوان فصل
مربوط به استان خود توجه نموده و آثار خود را در چهارچوب همان فصل تهیه نمایند .
2-
علاقمندان به شرکت در این فراخوان لازم است برای
آموزش بهینه ی فصل مربوط به استان خود
اقدام به تهیه ی مجموعه ای مشتمل بر
نرم افزار آموزشی ، کلیپ، انیمیشن، پاورپوینت ، طرح درس ، جزوه و... نمایند (تشخیص این که بسته ی آموزشی برای هرفصل
بایستی شامل چه مواردی باشد به عهده ی دبیران محترم واگذار شده اما پیشنهاد دبیرخانه ی راهبری درس زمین شناسی
آن است که برای تهیه ی بسته ی آموزشی مورد نظر ، حداقل یک نرم افزار آموزشی در
قالب auto run یا سایر فرمت های نرم
افزاری در نظر گرفته شود . از این رو
وجود نرم افزار در بسته ی آموزشی تهیه شده امتیاز ویژه ای خواهد داشت )
3-
دبيرخانه
راهبري درس زمين شناسي تمامي آثار ارسالي از استانها را براساس فرمهای
ارزیابی مربوطه مورد بررسی قرارداده
ونفرات برتر را معرفی خواهد نمود . بدیهی است برگزیدگان این فعالیت به نحو مقتضی
از سوی اداره کل آموزش وپروش استان چهارمحال وبختیاری مورد تقدیر قرارخواهند
گرفت.
4-
پس از ارزیابی آثار ارسالی ومعرفی برگزیدگان ،
کلیه ی آثار برتر، بصورت موضوعی وفصل به فصل
طبقه بندی گردیده وسپس درقالب يك
DVD به تمام استانهاي سراسر
كشور ارسال خواهد شد (انتظار ميرود گروههاي زمين شناسي استانها نيز ترتيبي
اتخاذ نمايند تا DVD مذکور ، برای
استفاده دانش آموزان ودبيران محترم
زمين شناسي به تمام مدارس متوسطه شهرستانها و مناطق ارسال شود) .
5- شايسته
است سرگروههاي محترم زمينشناسي استانها ضمن اطلاع رساني به موقع ودقيق به
همكاران دبير ، امكان شركت وحضور گستردهي ايشان را دراين فعالیت فراهم سازند.
فصلهای درنظرگرفتهشده براي استانها
(کتاب علوم زمین سال چهارم ، کد 1/291 چاپ 1392) :
ردیف
استان
عنوان فصل
1
هرمزگان ، همدان
و يزد
فصل 1- جایگاه زمین در فضا
2
لرستان ، مازندران و مركزي
فصل 2- ساختمان درونی زمین
3
كرمانشاه ،كهگيلويه وبويراحمد ،گلستان و گيلان
فصل 3- زمین ساخت ورقه ای
4
قزوين ، قم ، كردستان وكرمان
فصل 4- زمین لرزه
5
شهرتهران ، شهرستانهاي تهران و فارس
فصل 5- آتشفشان ها وفرآیندهای آتشفشانی
6
زنجان ، سمنان و سيستان وبلوچستان
فصل 6- ساخت های تکتونیکی و کوهزایی
7
خراسانرضوي ، خراسان شمالي و
خوزستان
فصل 7- شواهدی در
سنگ ها
8
بوشهر، چهارمحال وبختياري و خراسان
جنوبي
فصل8- تحولات گذشته
9
اصفهان ، البرز و ايلام
فصل 9- رسم نقشه
10
آذربايجان شرقي ، آذربایجان غربي و
اردبيل
فصل 10 – زمین درخدمت انسان
ملاک های ارزیابی آثار:
ردیف
معیارهای عمومی ، علمی وفناوری
حداکثرامتیاز
امتیاز کسب شده
1
درج مشخصات تهیه کننده اثر ، فصل
وعنوان درس
5
2
تهیه ی محتوای آموزشی مبتنی بر ICT
10
3
ارزش علمی وصحت مطالب ارائه شده
10
4
محتوای آموزشی مناسب وقابل فهم برای
فراگیران
10
5
انطباق تصاویر ومتون نوشتاری با
اهداف آموزشی هر فصل
10
6
اجرای راحت وکاربرد ساده ی نرم
افزارهای تهیه شده
10
7
ارائه ی نرم افزارهای آزمون گر برای
ارزشیابی پایانی فصل
10
8
میزان توجه به بودجه بندی و زمان
لازم برای تدریس هر فصل
10
9
ارائه ی منابع تکمیلی آموزشی برای
هر فصل
10
10
خلاقیت در تولید نرم افزار یا سایر
رسانه های آموزشی
15
جمع امتیازات :
100
دبيرخانه راهبري درس زمين شناسي كشور
مستقر دراستان چهارمحال وبختیاری
برگزاری
مسابقه ی طراحی سئوالات استاندارد از کتب درسی زمین شناسی :
با احترام
به استحضار می رساند : به استناد بخشنامه شماره 124213/400 مورخ 18/6/1392 معاونت
محترم آموزش متوسطه وزارت متبوع ، کلیه ی
گروه های آموزشی متوسطه ی استان ها موظف به برگزاری مسابقه ی طراحی سئوالات
استاندارد از کتب درسی مربوط به رشته ی خود می باشند . در این راستا ، لازم است
اعضای محترم گروه های آموزشی زمین شناسی استان ها تا پایان بهمن ماه سال
جاری ، نسبت به برگزاری مسابقه ی مذکور در سطح استان خود اقدام نموده و پس از
بررسی نمونه سئوالات همکاران شرکت کننده در این مسابقه (بر اساس فرم های
ارزیابی موجود درگروه زمین شناسی استان خود) ، مشخصات یک نفر طراح برتر
استانی را همراه با نمونه سئوال برگزیده به دبیرخانه ی راهبری درس زمین شناسی
ارسال نمایند . بدیهی است دبیرخانه ی زمین شناسی ، کلیه ی نمونه سئوالات برتراستان
ها را برای استفاده ی سایر همکاران در وب سایت
خود درج خواهد نمود. لازم به ذکر است مسابقه ی طراحی سئوالات استاندارد زمین شناسی
بسته به نظر اعضای محترم گروه زمین شناسی
استان می تواند فقط در قالب نوبت اول کتاب زمین شناسی سوم و یا نوبت اول یا نوبت دوم
کتاب علوم زمین پیش دانشگاهی برگزار شود.(آزمون نوبت دوم زمین
شناسی سال سوم بصورت نهایی برگزار شده و در چارچوب این بخشنامه قرار نمی گیرد)
. با تشکر
دبیرخانه ی راهبری درس زمین شن
شیوه نامه توسعه ی بانک سئوالات مفهومی واستاندارد زمین شناسی :
مقدمه :
ارزشیابی
ابزاری است تا معلم ، نقایص وعیوب کارخود را درجریان آموزش درک کند وشاگردان نیز
بفهمند که در چه سطحی از یادگیری قراردارند تا کاستی ها وضعف های خود را در جریان
یادگیری برطرف کنند. با این وصف منظور از ارزشیابی فقط مشخص کردن نمره از طریق
برگزاری امتحان رسمی نیست ، بلکه هدف ، سنجش توانایی های شاگردان وکیفیت تدریس
معلم برای بهبود فرآیند یاددهی – یادگیری اسن . از
سوی دیگر میزان آشنایی دبیران با شیوه های مختلف سنجش و ارزشیابی تحصیلی و نیز روش
های متنوع طراحی سئوال ، در کیفیت سطح آموزش کلاسی آنان تاثیر مستقیم داشته و می
تواند فرهنگ موفقیت را در کلاس های درس آنان حاکم کند.
اهداف :
·
تهیه وتدوین
مجموعه ای کامل از سئوالات مفهومی و استاندارد زمین شناسی
·
بهره گیری از
تجارب دبیران محترم زمین شناسی سراسر کشور در امر طراحی سئوال
·
فراهم نمودن زمینه
ی بروز خلاقیت همکاران در طراحی سئوالات هدفمند ومفهومی
شرایط شرکت کنندگان :
کلیه ی دبیران زمین شناسی استان ها (اعم از
تخصصی و غیر تخصصی)
شیوه ی اجرا :
·
فصل های مختلف
کتاب زمین شناسی سال سوم و علوم زمین پیش دانشگاهی بین استان های سراسرکشور تقسیم
شده و دبیران گرامی هر استان بایستی فقط سئوالات مربوط به استان خود را
طراحی نمایند.
·
هیچگونه محدودیتی
در تعداد و نوع سئوالات طراحی شده ، وجود ندارد.
·
لازم است همکاران
محترم سئوالات خود را به صورت طبقه بندی شده و در گروه های سئوالات تشریحی ،
مفهومی ، کوتاه پاسخ ، چهرگزینه ای و.... تنظیم نمایند.
·
سئوالات همکاران
بایستی در قالب نرم افزار word طراحی شده و در قالب CD به گروه زمین شناسی استان ارسال گردند.ضمنا با توجه به این که
قرار است کلیه سئوالات به شکل هماهنگ و با فونت وسایز قلم یکسان در بانک سئوالات
طبقه بندی شوند ، از ارسال سئوالات به صورت pdf خودداری شود.
·
گروه های زمین
شناسی استان ها پس از جمع آوری مجموعه سئوالات همکاران و ویرایش آن ها ، سئوالات
تکراری را حذف نموده و سئوالات مربوط به
فصل سهمیه استان خود را منحصرا از طریق
ایمیل و حداکثر تا تاریخ 15/9/1392 به دبیرخانه ی راهبری درس زمین شناسی ارسال فرمایند.
·
مجموعه سئوالات
برتر به نحو مقتضی از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری مورد
تقدیر قرار خواهند گرفت.
محورهای
اصلی ارزیابی سئوالات :
ردیف
معیارهای ارزیابی
امتیاز
1
خوانایی و کیفیت تایپ سئوالات
5
2
عدم وجود غلط املایی در متن سئوالات
5
3
استفاده از جملات کوتاه و روان ، رعایت نکات دستوری
5
4
استفاده از عبارات دقیق و به دور از ابهام
5
5
هر سئوال فقط یک هدف آموزشی را مورد سنجش قرار دهد
5
6
رعایت سطوح حیطه شناختی در طراحی سئوالات
5
7
میزان توجه به اهداف مهم آموزشی در تدوین سئوالات
10
8
مشخص نمودن دامنه وحد برای پاسخ سئوالات تشریحی
10
9
مناسب بودن سئوالات برای سنجش اهداف مورد نظر(روایی
سئوالات)
10
10
رعایت تنوع در نوع سئوالات( گسترده پاسخ ، چند گزینه ای ،
صحیح غلط و...)
20
11
خلاقیت و نوآوری در طراحی سئوالات
20
جمع
100
فصل های
درنظرگرفته شده برای استان ها :
زمین شناسی سال سوم تجربی (کد
1/262 چاپ 1392)
ردیف
عنوان فصل
استان
1
فصل 1- علم زمین شناسی وشاخه های آن
یزد و هرمزگان
2
فصل
2- آب در هوا
همدان
3
فصل
3- آب در دریا
مرکزی و مازندران
4
فصل
4- آب در خشکی
لرستان وگلستان
5
فصل
5- کانی ها
گیلان و کهگیلویه وبویر احمد
6
فصل
6- ماگماتیسم وسنگ های آذرین
کرمانشاه و کرمان
7
فصل
7- سنگ های رسوبی
کردستان و فم
8
فصل
8- فرآیند دگرگونی و سنگ های دگرگون شده
قزوین و فارس
9
فصل
9- تغییرات سنگ ها
شهر تهران وشهرستان های تهران
علوم زمین پیش دانشگاهی (کد 1/291
چاپ 1392)
ردیف
عنوان فصل
استان
1
فصل 1- جایگاه زمین درفضا
سیستان وبلوچستان و سمنان
2
فصل
2- ساختمان درونی زمین
خوزستان و زنجان
3
فصل
3- زمین ساخت ورقه ای
خراسان رضوی وخراسان شمالی
4
فصل
4- زمین لرزه
خراسان جنوبی
5
فصل
5- آتش فشان ها و فرآیندهای آتشفشانی
چهارمحال وبختیاری
6
فصل
6- ساخت های تکتونیکی وکوه زایی
بوشهر و ایلام
7
فصل
7- شواهدی در سنگ ها
البرز واصفهان
8
فصل
8- تحولات گذشته
اردبیل
9
فصل
9- رسم نقشه
آذربایجان غربی
10
فصل
10- زمین در خدمت انسان
آذربایجان شرقی
با آرزوی موفقیت برای همکاران گرامی
دبیرخانه راهبری درس زمین شناسی
مستقر در استان چهارمحال وبختیاری
مطالب مشابه :
بخشنامه های دبیر خانه زمین شناسی کشور
معاونت آموزش متوسطه و سيستان ی گروه های آموزشی متوسطه ی استان ها موظف به
شیوه نامه تحلیل محتوای کتاب زمین شناسی سال سوم تجربی
گروه زمين شناسي اداره کل آموزش اداره كل آموزش وپرورش استان معاونت آموزش متوسطه
شيوهنامه طراحی وتولید لوح فشرده با محوریت معرفی شیوه های نوین تدریس مبتنی بر ICT
معاونت آموزش متوسطه . از سوی اداره کل آموزش وپروش استان چهارمحال سيستان وبلوچستان
انتصابات در اداره کل آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان و چند نکته مهم
انتصابات در اداره کل آموزش و پرورش استان سيستان و به عنوان معاونت آموزش متوسطه
تيم هندبال متوسطه لرستان مقابل فارس متوقف شد
معاونتتربيتبدني ورزشي شهرستان مناطق آموزش و پرورش استان مقطع متوسطه
اداره آموزش وپرورش عشایر استان سیستان وبلوچستانکسب مقام اول کشوری را کسب کرد
معاونت آموزش ابتدايي وزارت متبوع، اداره آموزش و پرورش عشاير استان سيستان متوسطه خرداد
شيوهنامه طراحی و تولید بسته آموزشی برای کتاب علوم زمین
معاونت آموزش متوسطه . از سوی اداره کل آموزش وپروش استان چهارمحال و سيستان
گزارش برگزاري آزمونهاي مشاوره استان سيستان وبلوچستان
گزارش برگزاري آزمونهاي مشاوره استان سيستان متوسطه در استان سيستان معاونت پرورشي
شيوهنامه طراحی وتولید لوح فشرده با محوریت معرفی شیوه های نوین تدریس مبتنی بر ICT
معاونت آموزش متوسطه . از سوی اداره کل آموزش وپروش استان چهارمحال سيستان وبلوچستان
برچسب :
معاونت آموزش متوسطه استان سيستان