چگونگی تهیه الگوی طرح درس سالانه

نام خدا

 

 

تعریف:

      طرح درس سالانه را  طرح درس  کلی  نیز گویند که عبارت است از محتوای یک ماده درسی بر اساس هدف و برای  یک سال  آموزشی به  مراحل و قدمهای  مناسب و مشخص  تقسیم  شود. لذا بایستی  هر دبیر  در ابتدای  هر سال تحصیلی  بر اساس  اصول معین بین هدفهای  آموزشی و بر نامه هفتگی  ترتیبی  اتخاذ شود که  مجموعه  فعالیتهای  آموزشی به موقع   و بدون  وفقه  دریک سال تحصیلی  اجرا شود.

          از مزایای آن این است که روزهایی که در طی سال تحصیلی تعطیل رسمی است از روی تقویم  سالانه  محاسبه و از کل روزهای برنامه درسی در سال تحصیلی کسر می گردد. برای محاسبه تعداد روزهای واقعی  بر نامه درسی بایستی علاو  بر تعطیلات رسمی ایام امتحانات فعالیتهای  فوق بر نامه مانند بازدید و گردشهای علمی  و فرست لازم  برای  دوره کردن  پایان  سال  درسی  و غیره  پیش بینی  و بحساب  آید. محتوای  درس را در طی  سال  میتوان  به سه دوره  سه ماهه  از  سال  تحصیلی  تقسیم بندی کرد.

 

مراحل  تنظیم  طر ح درس  سالانه

مر حله اول : تهیه  تقویم  طرح: برای  یک سال تحصیلی یا  سه  دو ره سه ماهه با محاسبه تعداد هفته ها روز ها  و ساعتهایی که  در  طول  سال تحصیلی  برای  درس  مورد نظر  پیش بینی  شده  است محاسبه و  تنظیم  کرد.

 مثلاً  برای  جغرافیای (2)  سال  سوم دبیرستان  هفته ای  چهار ساعت پیش بینی  شده است.  در طی  چهار جلسه  و هر  سه  ماه 12 جلسه  بدون  احتساب  تعطیلات  را محاسبه می کنیم و می توان  تعطیلات رسمی را از  تقویم  استخراج  کرد و امتحانات  و تعطیلات احتمالی  نیز  پیش بینی  می شود.

 

مر حله دوم: تقسیم  محتوای  درس بر اساس  هدفهای  آموزشی بر زمان  خالص  یا مفید تدریس می باشد.  محتوای  دروس  را به سه دوره  سه ماهه  تقسیم می کنیم  و سپس  محتوای  فصل ها و مباحث   و هدفها و سایر  فعالیتها در نظر گر فته می شود.

مر حله سوم:تعیین  هدف  ویژه  یا هدف  کلی  که معلم  مشخص می کند.

مرحله چهارم:  پیش بینی  فعالیتهای  دیگر با توجه  به هدف کلی  درسی  و مسایل  مر بوط  به  خارج  از  کلاس درس که پیرامون  درس  در نظر  گرفته می شود.

 منابع :

1- شعبانی  ، حسن ،مهارتهای  آموزشی وپررشی ( روشها  و فنون تدریس )جلد اول ، انتشارات  سمت ، 1386

2-صفوی ،امان الله ، کلیات  و روشها و فنون  تدریس ، چاپ رودکی ، 1370

           طرح در س  تهیه  شده  تنها  جهت  اطلاع  بوده   و در ارتباط  با  روش تدریس  و فعالیتهایی که در کلاس  انجام می شود. تفاوتهایی  و جود دارد و لی  الگوی  آن همین است. این الگو برای درس  جغرافیا  (1) می باشد  برای  یک روز در  هفته  با سه ساعت   و یا چهار ساعت   می باشد  لذا  ممکن است در بر خی مدارس  با توجه  به بر نامه ریزی  دو روز در هفته  باشد  که در این صورت   تعداد جلسات  افزایش می یابد. ضمناً  بر خی از فعالیتها  براساس شیوه  تدریس  معلم در کلاس  بوده  و بنابر این هر همکار می تواند  طبق تد ریس خود در سال  این الگو  را تهیه  کند.   موضوعات جغرافیای  استان  را می توان هم زمان  با  موضوعات جغرافیای  بر نامه ریزی کرد.

          تهیه و تنظیم : حسین سلملیان

   گروههای  آموزشی جغرافیا  و زمین شناسی شهرستان رامسر

  

                                                          به نام  خدا

           نمونه طرح درس سالانه                                                                صفحه 1

درس :جغرافیا (1)بجز علوم انسانی

پایه :دوم

سال تحصیلی:1389-1388

هدف کلی:آشنایی دانش آموزان با موضوعات  مختلف جغرافیایی

ماه

هفته

جلسه و تاریخ

فصل ها

موضوع درس وعنوان

هدف  ویژه یا کلی

فعالیتهای دیگر

مهر

اول

 

اول

اول

معارفه و آشنایی و بررسی رفتار – ارائه روش کار – جغرافیا علمی برای زندگی

شناسایی دانش آموزان و بررسی رفتار  آنها

 آشنایی دانش آموزان  با علم جغرافیا

اهمیت یادگیری  علم جغرافیا باذکر مثال و با فعالیت دانش آموزان 

دوم

 

دوم

اول

جغرافیدانان اطلاعات  خود را چگونه بدست می آورند؟

 

 

آشنایی د انش آموزان با  منابع  کسب اطلاعات در علم جغرافیا

تحلیل نقشه های  کتاب بررسی فعالیتهای کتاب با کمک دانش آموزان

سوم

 

سوم

دوم

نگاهی به جغرافیای  طبیعی  کشور ایران

آشنایی دانش آموزان با  جغرافیای  طبیعی فلات  ایران  و کشور ایران

ارزشیابی تکوینی  یا مرحله ای - کار با نقشه

 

چهارم

 

چهارم

دوم

جغرافیای طبیعی کشور ایران   ویژگی رشته کوهها  و  مناطق پست ایران

آشنایی دانش آموزان با  مهمترین  رشته کوهها و مناطق پست کشور ایران

ارزشیابی – کار بانقشه گنگ در مورد جغرافیای  طبیعی کشور ایران

آبان

پنجم

 

پنجم

 

دوم

آب هوای کشور ایران

آشنایی دانش آموزان با  وضعیت  آب و هوایی کشور ایران

تفسیر نمودار ها  با فعالیت دانش آموزان- بازدید از  ایستگاه هواشناسی  شهرستان  رامسر

ششم

 

ششم

دوم

نگاهی  به جغرافیای  انسانی کشور ایران

آشنایی د انش آموزان  با انواع روستاهها  و زندگی عشایری  در کشور ایران

نمایش اسلاید از انواع روستاهها- ارائه گزارش بازدید از ایستگاه هواشناسی  توسط دانش اموز

هفتم

 

هفتم

دوم

مروری  بر مطالب  گذشته- جغرافیای انسانی  زندگی عشایری

یاد آوری مفاهیم اساسی  گذشته- آشنایی دانش آموزان  با عوامل شکل گیری  شهر های ایران

ارزشیابی – کار بانقشه- تعیین تحقیق برای دانش آموز ان  پیرامون انواع روستاهای ایران  و علل شکل گیری شهر ها

هشتم

 

هشتم

سوم

بیابانها

آشنا شدن دانش آموزان با ویژگی بیایانها  و زندگی در بیابان

کار بانقشه -  بررسی فعالیتها- ارزشیابی  مرحله ای  از فصل  گذشته

آذر

نهم

 

نهم

چهارم

اهمیت  و نقش جنگلها

آشنا شدن دانش آموزان  با  اهمیت  و نقش  جنگلها

ارائه تحقیق  پیرامون  اهمیت جنگلها  - نمایش فیلم

دهم

 

 

دهم

چهارم

پراکندگی  جنگلهای  ایران  و مراتع

آشنایی  دانش آموزان با  انواع جنگلهای  کشور ایران و نقش آن در زندگی مردم

 نمایش اسلاید  از انواع جنگلهای کشور ایران- بررسی فعالیتها

یازدهم

 

یازدهم

پنجم

آلودگی هوا

آشنایی دانش آموزان  باا نواع  آلودگی  هوا  و منابع آلوده کننده

ارزشیابی  مرحله ای – تعیین تحقیق در ارتباط با  انواع  آلودگیها در شهرستان رامسر

دوازدهم

 

دوازدهم

پنجم

آلودگی دریاها و رود ها

 آشنایی دانش آموزان  با  آلودگی   آبها وانواع منابع  آلوده کننده  در یا هها   رودها

ارائه تحقیق دانش آموزان  در کلاس

بررسی فعالیتهای کتاب

دی

سیزدهم

 

سیزدهم

---

گردش علمی  - اطراف  شهرستان  رامسر

کاربرد آموختها  در عمل  در ارتباط با موضوعات مختلف کتاب

پیگیری مسایل مربوط به  گردش علمی – آموزش چگونگی  تهیه  گزارش 

چهاردهم

 

چهاردهم

-----

یاد آوری  مفاهیم گذشته-

آشنایی دانش آموزان با خلاصه مفاهیم  تدریس شده

ارزشیابی مرحله ای

پانزدهم

 

 

پانزدهم

 

------

امتحان  نوبت اول

ارزشیابی  دانش آموزان از  موضوعات  آموخته شده 

-------------------------

شانزدهم

 

شانزدهم

 

------

امتحان  نوبت اول

 

 

                                                                          

 

بهمن

 

هفدهم

 

 

هفدهم

ششم

مخاطرات محیطی

 آشنا شدن دانش آموزان  با انواع  مخاطرات محیطی( زلزله)

نمایش  فیلم در بیست دقیقه در ارتباط  با زلزله

هجدهم

 

 

هجدهم

ششم

مخاطرات محیطی ( سیل – بهمن- خشکسالی  و..)

آشنا شدن دانش آموزان  با مخاطرات  محیطی ( سیل – بهمن- خشکسالی  و..)

ارزشیابی – بررسی فعالیتهای  کتاب-  تحلیل نمرات دانش آموزان  در نوبت اول

نوزدهم

نوزدهم

 

 

هفتم

گردش گری  و ایرانگردی

 آشنایی دانش آموزان  با صنعت توریسم

ارزشیابی مرحله ای  از فصل قبل

بیستم

بیستم

هفتم

 ایران گردی

 آشنایی دانش آموزان  با جاذبه های  گردش گری در ایران

بررسی فعالیتها- نمایش اسلاید  از بر خی جاذبه های کشور ایران  و مازندران

اسفند

بیست و یکم

بیست و یکم

هشتم

پراکنگی جمعیت  و رشد جمعیت

 آشنایی دانش آموزان  با  عوامل  مؤثر  بر پراکندگی  جمعیت در جهان

کار با نقشه – ارزشیابی  مرحله ای از فصل قبل

بیست و دوم

 

 

بیست و دوم

هفتم

 ساختمان سنی جمعیت

 آشنایی دانش آموزان با پراکنگی جمعیت در ایران 

کار با نقشه -  تفسیر  نمودار ها و انواع هرم سنی  جمعیت

بیست و سوم

 

بیست و سوم

هشتم

جمعیت و مهاجرت

اشنایی  دانش آموزان  با علل مهاجرت  جمعیت ها و انواع  آن

ارزشیابی – بررسی فعالیت ها

بیست و چهارم

 

بیست و چهارم

 

نهم

آب ها

 آشنایی دانش آموزان با وضعیت  آب  در جهان

ارزشیابی مرحله ای – طرح یک جدول   با موضوعات مختلف  کتاب جغرافیا وحل  آن  در ایام  تعطیلات  نوروز

فروردین

بیست و پنجم

 

بیست و پنجم

-----

تعطیلات  عید نوروز

-----------------------

-----------------------

بیست وششم

بیست و ششم

------

تعطیلات  عید نوروز

------------------------

------------------------

بیست و هفتم

 

بیست و هفتم

 

-----

بررسی تحقیق-  و تکالیف

کاربرد عمل

ارزشیابی  از جدول تعیین شده- و گزارش تحقیقات دانش آموزان

بیست وهشتم

 

 

بیست وهشتم

 

نهم

منابع آب در ایران

آشنایی دانش آموزان  با محدودیتهای  منابع آب در ایران

-------------

اردیبهشت

بیست و نه

 

 

بیست و نه

 

نهم

بهره بر داری  از منابع  آب

آشنایی دانش  آموزان  با فرایند بهره بر داری  از آب 

ارزشیابی  مر حله ای

سی ام

 

 

سی ام

------

گردش  علمی تفریحی

کاربرد آموخته ها در عمل

پیگیری  مسایل مربوط به گردش علمی

سی و یکم

 

سی و یکم

 

-----

بررسی  مفاهیم وموضوعات

 یاد  آوری مفاهیم  و هدفهای  کلی کتاب

تمرین  وتکرار

سی و دوم

 

 

سی و دوم

 

-----

ارزشیابی

 آمادگی  دانش آموزان

------------------

 

خرداد

سی سه و سی و چهار – سی و پنج

سی سه - سی و چهار – سی و پنج

------

امتحان  نوبت دوم

ارزشیابی  نهایی  از کتاب

---------------

تهیه  وتنظیم : حسین سلملیان

 گروههای  آموزشی  جغرافیا  و زمین شناسی شهرستان  رامسر

 


مطالب مشابه :


بررسی نامه های دریافتی از شهرستانها و مناطق

28/8/90 طرح درس زمین شناسی سوم 552- 16/3/91 طرح درس سالانه زمین طرح درس زمین شناسی




ارسال بودجه بندی درس زمین شناسی وعلوم زمین

رساند که بودجه بندی درس زمین شناسی سال سوم وعلوم زمین 1وعلوم ی سالانه شماره طرح




بودجه بندی کتاب زمین شناسی سال سوم تجربی

بودجه بندی کتاب زمین شناسی سال سوم شماره جلسه سالانه. شماره طرح درس زمین شناسی




تقویم اجرایی سالانه

گروه زمین شناسی. 2- طرح درس زمین شناسی سال سوم سالانه گروه زمین شناسی




طرح درس سالانه درس علوم تجربی پایه سوم راهنمایی

طرح درس سالانه درس علوم طرح درس سالانه درس علوم تجربی سال سوم انجمن زمین شناسی




طرح درس سالانه درس علوم پایه دوم راهنمایی

طرح درس سالانه درس طرح درس سالانه درس سنگ های دگرگونی ، آزمایشگاه سنگ شناسی. سوم. 1. 2.




طرح درس روزانه کتاب علوم زمین دوره پیش دانشگاهی

طرح درس روزانه 3- از گروه سوم خواسته می شود تا به 13:32 توسط گروه زمین شناسی استان




چگونگی تهیه الگوی طرح درس سالانه

طرح درس سالانه را طرح سال سوم دبیرستان گروههای آموزشی جغرافیا و زمین شناسی




برنامه گروه درس زیست شناسی ناحیه 2استان قزوین–سال تحصیلی 92-1391

فراخوان طرح درس روزانه و سالانه تحلیل اماری از وضعیت قبولی زمین شناسی سوم تجربی




فعالیت گروه ها تا تاریخ 23/12/1389

نمونه سوال زمین شناسی سوم طرح درس روزانه فصل 5 زمین شناسی . بودجه بندی و طرح درس سالانه.




برچسب :