طرح درس فیزیک1

به نام خدا

آموزش وپرورش شهرستان البرز

كارشناسي تكنولوژي و گروههاي آموزشي

   طرح درس روزانــه       نــام درس: فيزيك                             پـايـــه: اول                  

 موضوع درس:عدسی ها     روش تدريس: استقرايي                        تهيه كننده:  حسن تيموري

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

هدف كلّي:

آشنايي دانش آموزان با انواع عدسی ها

 اهداف جزيي:

انتظارمی رود پس از اجرای این درس دانش آموزان به موفقیت های زیر دست یابند:

1. آشنايي با  تعاريف عدسی همگرا و واگرا

2. آشنايي با  ويژگي عدسی های همگرا و واگرا از نظر ساختمان

3. آشنايي با  نحوه ايجاد تصوير در عدسی ها    

4. آشنايي با  ويژگي هاي تصوير در عدسی ها     

5. آشنايي با  كاربرد عدسی ها در زندگي روزمره

6.آشنايي با  شباهت ها  و تفاوت ها تصاوير در عدسی ها     

اهداف رفتاري:

انتظار مي رود كه در پايان درس فراگيرندگان به موفّقيّت هاي زير نايل آيند:

1.       تعاريف عدسی همگرا و واگرا را بيان كنند. (دانشي)

2.      تعاريف كانون و تصاويرحقيقي و مجازي را بيان كنند. (دانشي)  

3.     عدسی ها را از يكديگر تشخيص دهند. (مهارتي ) 

4.     چگونگي ايجاد تصاوير را در عدسی ها بيان كنند. (دانشي )  

5.     ويژگي هاي تصاوير را در عدسی ها بيان كنند. (دانشي )  

6.      كاربرد عدسی ها را در زندگي روز مره بدانند. ( مهارتي )

7.     نحوه ايجاد تصاوير در عدسی ها را رسم كنند.( مهارتي )

8.     نسبت به شناخت و كاربرد عدسی ها در زندگي روز مره علاقه نشان دهند. (نگرشي )

9.      به كمك فرمول  محل تشكيل تصوير، فاصله كانوني، نوع كانون ...را محاسبه كنند.( دانشي،مهارتي) 

مدل کلاس:

ميز گرد ي و آزمايشگاهي

وسايل مورد نياز:

 مقوا برای نوشتن پاسخ سوالات مطرح شده در كلاس توسط دانش آموزان بر روی آن کتاب تخته گچ مداد انواع عدسی ها شمع و كبريت - دفتر يادداشت....

ارزش يابي تشخيصي(آزمون ورودي و پيش آزمون):

1.       عدسی چيست؟

2.      انواع عدسی ها را نام ببريد؟

3.     چند مورد از كاربرد عدسی ها را در زندگي روز مره نام ببريد؟

4.     تصوير حقيقي و مجازي چه ويژگي هاي دارند؟

5.     جسمي درفاصله 15 سانتي متري از عدسی همگرا كه فاصله كانوني آن 30 سانتي متر است قرار دارد محل تشكيل تصوير و ويژگي هاي تصوير را نام ببريد؟

6.      شي درفاصله خیلی دورازعدسی  همگرا قرار دارد ويژگي هاي تصوير را بيان كنيد؟..

 

 

راهبرد ايجاد انگيزه:

دبيرجهت ايجاد انگيزه در فراگيران بيان مي كند: به نظر شما عینکی که من به چشم دارم چه نوع عدسی است0

ارائه ي درس:

در صورت امكان اجراي مراحل ذيل در آزمايشگاه و با در اختيار قرار دادن عدسی هاي مختلف به گروه ها صورت گيرد.

مرحله ي اول: برشماري و فهرست مطالب

معلم: هرنوع عدسی  كه ديده ايد و مي شناسيد فهرست كنيد و شكل آنها را رسم كنيد.

مرحله ي دوم: گروه بندي براساس ويژگيها

معلم: عدسی هایي را كه نام برده ايد به دو گروه تقسيم كنيد (براساس ويژگي هاي مشترك) معيار و اساس تقسيم بندي خود را بيان كنيد. 

مرحله ي سوم: عنوان دهي و طبقه بندي

معلم: اين گروه ها را چه بناميم  و چرا؟

مرحله چهارم: تشخيص جنبه هاي شاخص

معلم: عدسی هاي تقسيم بندي شده مرحله قبل چه ويژگي هاي ديگري دارند آنها را نام ببريد.

مرحله پنجم: كشف روابط

 رابطه گروه هاي طبقه بندي شده را مشخص كنيد و ويژگي هاي مشترك و غير مشترك آنها را مشخص كنيد.( چرا اين حالت ها پيش آمده)

مرحله ي ششم: استنباط و تعميم

معلم: دانش آموزان عزيز تا اين مرحله، انواع عدسی ها را با ويژگي هاي آنها مشخص نموده ايد، لطفاً ًًًًًبا اعضاي گروه مشورت نماييد و بقيه ي نتايج را هم يادداشت كنيد. آنگاه چه نتيجه اي مي گيريد.

مرحله ي هفتم: پيش گويي و توضيح پديده هاي جديد (فرضيه سازي)

معلم: دانش آموزان عزيز لطفا براي عدسی همگرا تعريفي ارائه كرده و براساس تعريف خواص و كاربرد آنها در زندگي روز مره را نيز بيان كنيد.

لطفا براي عدسی واگرا تعريفي ارائه كرده و براساس تعريف خواص و كاربرد آنها در زندگي روز مره آنها را نيز بيان كنيد..

مراحل هشتم و نهم: پشتيباني از فرضيه ها و تصديق پيش گويي ها

معلم: دانش آموزان عزيز لطفا با اعضاي گروه خود با انجام آزمايش جدول زير را كامل كنيد و در بارة درستي فرضيه هاي (تعاريف و خواص) ارائه شده تحقيق كنيد.

شماره آزمايش

فاصله شمع از عدسی همگرا

فاصله تصوير از عدسی همگرا

فاصله كانوني

مشخصات تصاوير

بررسي درستي فرمول

بزرگ نمايي

طول شي

 

طول تصوير

 

بزرگنمايي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع بندي مطالب:

در اين مرحله دبير همرا ه فراگيران مطالب آموخته شده را با هم مرور مي نمايند.

 

 

ارزش يابي پاياني:

1.       مفاهيم فيزيكي مقابل را تعريف كنيد؟ عدسی همگرا ، بزرگ نمايي، فاصله كانوني، كانون حقيقي و مجازي، توان عدسی

2.      ويژگي هاي تصوير را در عدسی واگرا را بيان كنيد؟

3.     عدسی واگرایی از جسمي به طول 5سانتي متري تصويري مستقيم با بزرگ نمایی2/. مي دهداگر جسم در 20 سانتي متري عدسی قرار گيرد مطلوب است  الف) توان عدسی   ب) طول تصوير  ج) محل تشكيل تصوير د) فاصله كانوني

 

 

تكاليف تمريني:

-       حل تمرين هاي پايان فصل كتاب درسي

-       چند نمونه از كاربرد عدسی ها كه در محيط اطراف خود مي بينند ليست كرده و  به كلاس ارائه دهيد؟

تكليف خلّاقيّتي:

تحقيق كنيد كه از چه نوع عدسی هایی در ساخت دوربین نجومی ومیکروسکوپ استفاده میشود وتوان این عدسی ها چگونه باید باشد


مطالب مشابه :


نمونه طرح درس روزانه

طراح : معصومه رحمانی. تاریخ: 9/12/90. موضوع درس: انرزی جنبشی. از صفحه 8 تا 9 کتاب درسی. مدت جلسه:




طرح درس روزانه فیزیک 2

طرح درس روزانه فیزیک 2 آزمایش مجازی وواقعی فیزیک،طرح درس روزانه وسالانه فیزیک




طرح درس روزانه

نمونه سوال فیزیک(1)،(2)،(3)،(4) طرح درس روزانه. نام منطقه : نام آموزشگاه :




قالب طرح درس روزانه و سالانه درس فیزیک

فیزیک ابرکوه - قالب طرح درس روزانه و سالانه درس فیزیک - وبلاگ شخصی سیدمحمدرضا نجفی شامل طرح




نمونه طرح درس فیزیک 3

نمونه طرح درس فیزیک 3 برای استفاده همکاران پیوندهای روزانه لینک های مفید




نمونه طرح درس فیزیک 2،1 و3

نمونه طرح درس فیزیک 2،1 و3 طرح درس سالانه فيزيك كلاس اول دبيرستان پيوندهای روزانه.




طرح درس روزانه و سالانه گروه فیزیک

نمون برگ طرح درس روزانه گروه فیزیک در هرمرحله ازآموزش از گویه های مربوط به آن مرحله استفاده




طرح درس فیزیک1

به نام خدا. آموزش وپرورش شهرستان البرز. كارشناسي تكنولوژي و گروههاي آموزشي طرح درس روزانــه




برچسب :