طرح درس کلاس چند پایه قرآن و جغرافی کشور عراق
طرح درس کلاس
چند پایه دبستان مطهری سال
روش های تدریس
وسایل مورد نیاز
زمان
هدف کلی
محور-خودآموخت
عنوان درس
نام درس
پایه
پرسش و پاسخ و مستقل خوانی
در طرح درس امداه
20
روخوانی درس و
مفهوم پیام قرآنی
محور 1
آیه الکرسی
قرآن
چهارم
اموش برنامه ای
در طرح درس امداه
25
اموزش کشور همسایه عراق
محور1
عراق
تاریخ
پنجم
نام درس :جغرافیا موضوع درس : کشور های همسایه پایه تحصیلی : پنجم ابتدایی
تعداد دانش آموز : 8 نفر
مدت جلسه : 25 دقیقه مدل کلاس : سنتی (معمولی ) نام معلم : صاحب بهرامی
مدرک تحصیلی : فوق دیپلم آموزش ابتدایی سال تصیلی 91-1390
مشخصات کلی
آشنایی دانش آموزان با کشور عراق به عنوان یکی از کشور های همسایه
ایران
هدف کلی
دانش آموزان در پایان این درس بتوانند .
1- با موقعیت کشور عراق نسبت به ایران اشنا
شوند .
2- با با شهرهای مذهبی کشور عراق آشنا شوند .
3- بابا دین و زبان مردم کشور عراق اشنا شوند .
4- نام شهرهای نفت خیز عراق را بداند .
5- نام مهمترین محصول کشاورزی عراق را بداند .
6- نام رود های مهم کشور را بداند .
اهداف جزئی
دانش آموزان در پایان این درس بتوانند
1-
موقعیت کشور عراق را نسبت به ایران بیان کنند . ( شناختی )
2- بتوانند پایتخت این کشور را روی نقشه نشان
دهند . ( کاربرد )
3- بتوانند
شهر های نفت خیز را نام برده و روی نقشه پیدا کنند . ( دانش و شناخت)
4- بتوانند رود های مهم کشور را نام ببرند . ( دانش )
5- بتوانند
مفهوم اروند رود را بیان کنند . درک و فهم )
6-بتوانند شهرهای مذهبی ایران را نام ببرد و
اهمیت آنها را بیان کنند . ( دانش و درک و فهم )
7- کشور عراق را روی نقشه مشخص کنند . ( کاربرد
)
8- با استفاده از راهنمای نقشه شهر های مذهبی
عراق ،شهر های نفت خیز عراق و کوهها را
پیدا کنند . (مهارت و کاربرد )
اهداف رفتاری
اموزش برنامه ای
روش تدریس
نقشه ، کتاب درسی ، وایت
برد ، کارتهای تهیه شده ، سوالات ارزشیابی پایانی و کامپیوتر
وسایل مورد نیاز
مدل کلاس سنتی یا معمولی و اموزش در کلاس هوشمند یا خود کلاس انجام
می گیرد .
فضا و مدل کلاس
زمان لازم
فعالیت دانش آموز ان
فعالیت معلم
فعالیت قبل از تدریس
مشترک برای هر دو پایه
5
1-
برخواستن دانش آموزان و ذکر صلوات بر پیامبر(
ص ) و اهل بیت (ع)
2-
اعلام حضور
3-
پاسخ به پرسشهای معلم
سلام ، حضور و غیاب، قرائت قرآن ، توجه به وضعیت روحی و روانی فراگیران،
توجه به مناسبت های روز، توجه به فضای فیزیکی ،بررسی تکالیف و ارائه ی بازخورد های
مناسب حضور و غیاب
بررسی تکالیف در صورت وجود گروه بندی
3
دانش آموزان به سوالات معلم در حد معلومات خود جواب می دهند .
معلم با پرسیدن سو الاتی
میزان اطلاعات دانش آموزان را برای شروع درس جدید بدست می اورد .
1 – نزدیکترین کشور همسایه ما کدام کشور است ؟
2- ایرانیان با چه هدفهایی به عراق مسافرت می
کنند ؟
3 - همسایه های ایران را نام ببرید ؟ همسایه
های غربی ایران را نام ببرید؟
4 - از کشور همسایه غربی ، عراق چه اطلاعاتی
دارید ؟
5 – رودهای مهم ترکیه که به کشور های همسایه
سرازیر می شوند را نام ببرید ؟
ارزشیابی تشخیصی
2
دانش آموزان با توجه به
معلومات خود که از یادگیریهای قبلی در
مدرسه و با توجه به یادگیریهایی که از وسایل ارتباطی به دست آورده اند جواب می
دهند .
معلم با نشان دادن نقشه کشور عراق روی نقشه وذکر اینکه کدام کشور در
سال 59 به ایران حمله کرد و قسمتهایی از ایران را اشغال کرد . توجه دانش آموزان
را به کشور عراق جلب می کند .
ایجادد انگیزه
10
دانش آموزان با اشتیاق کامل
گوش می دهند و با راهنمایی معلم در مواقع لزوم از کتاب یا نقشه و یا وسایل کمک
آموزشی دیگر استفاده می کنند .
معلم: معلم برای استفاده از
کارتها به اهداف درس نیاز دارد و برای نیل به این هدف مهم باید اهداف رابرای
دانش آموزان معین کند بدین صورت که درباره موقعیت کشور عراق ، رود های مهم آن ،
رود مرزی بین ایران وعراق ، دین و زبان مردم عراق ، پایتخت آن کشورو شهرهای
مذهبی برای دانش آموزان مطالبی را بیان نموده و توضیحات لازم را بیان کند.
ارایه درس
مرحله اول
دانش آموزان نیز کارت ها را با علاقه روخوانی کرده و در مورد و به
پرسشهای سایر دانش آموزان با دقت دنبال می کنند . در این روش دقت بالای دانش
آموزان خیلی مهم است چون بعد از جواب هر دانش آموزی فرمان ادامه آن با توجه به
شماره کارت دانش آموز دیگری است .
ساخت قاب یا کارت با توجه به اهداف درس و مدل شاخه ای که کارتها را
بصورت نامنظم بین دانش آموزان پخش می کند و توضیحات لازم را در باره این روش
ارائه می دهد .
مرحله دوم
دانش آموزان با اشتیاق خیلی زیاد گامها را اجرامی کنند .
اجرای گام به گام روش تدریس
توسط دانش آموزان با نظارت معلم این مرحله 14 سوال دارد که در 36 کارت تهیه گردیده است . در هر کارت دو جواب
طراحی شده است که در مقابل هر جواب یک عدد قرار داده شده ، یعنی اینکه به شماره
آن کارت بزای مشاهده ی نتیجه مراجعه کنید .
مرحله سوم
نتیجه گیری از درس
3
دانش آموزان با معلوماتی که کسب نموده است جواب سوال را بیان می کند .
معلم از چند دانش اموز چند سوال در خصوص درس می پرسد .
پایتخت کشور عراق کدام شهر است ؟
شهر های مذهبی عراق را نام ببرید ؟
رود های مهم عراق را نام ببرید ؟
............
ارزشیابی پایانی
2
دانش آموزان با توجه به اینکه دوست دارند اغلب آموخته های خود را
برای افراد خانواده بازکو کنند و احساس می کنند که خانواده این موضوع را نمی
دانند آن را بااشتیاق برای خانواده خود توضیح می دهند .
اهمیت برقراری ارتباط را در حد توان به کلاس به صورت گروهی آموزش می
دهند . با تلفیق درس هنر وجغرافی در زنگ هنر نقشه عراق را با خصوصیات خواسته شده
رسم می کنند.
1-جزئیات کار امروز
را برای خانواده ی خود در منزل با توجه به درس داده شده تعریف کنید.( عمومی)
دانش آموزان ،به نظر شما اگر ما با کشور های همسایه
ی خود ارتباط برقرار نمی کردیم چه اتفاقی
ممکن بود بیافتد؟ در مورد آن 4 سطر بنویسید و جلسه ی بعد برایم بیاورید (بسطی
امتدادی و خلاقیتی)
نقشه عراق را در مقیاس برزگتر نقاشی کنند و شهر های مهم و رود ها و
همسایه های عراق را در آن مشخص کنند .( خلاقیتی )
تعیین تکلیف
تدریس در کلاس های درس چند پایه و دانش آموزی در این کلاس ها ، تجارب
فراوانی را به بار می آورد . تجارب بر آمده از کلاس های درس چند پایه برای معلمان
، افزیش توانایی حرفه ای و وابستگی به دانش آموزان است که به گفته ی یکی از معلمان
کلاس چند پایه : معلم کلاس چند پایه، سر پرست خانواده پر فرزندی است که باید برای
همه ی آنان به صورت متفاوت برنامه ریزی کند و به نسبت مساوی محبت خود را به هر کدام
از بچه ها نشان دهد . و بر این باور است که کلاس درس چند پایه «کلاس زندگی » است.
مطالب مشابه :
آموز کشور عراق با نقشه وشعر
گروه آموزشی دوره ی ابتدایی - آموز کشور عراق با نقشه وشعر - هماهنگ کننده فعالیت های علمی و آموزشی مدارس ابتدایی ایران در سرپرستی شبه قاره هند.
کردستان عراق و ترکیه؟ کردستان ایران در خاک کشورهای همسایه
کردستان ایران در خاک کشورهای همسایه - کردستان عراق و ترکیه؟ ... در تصویر نقشه کردستان عزیز و قفقاز را می بینید که مرزبندی های سیاسی قرون ۱۹و ۲۰ به دست
اشنای با کشور عراق
دانستنیها ی تاریخ وجغرافیایی ایران وجهان - اشنای با کشور عراق - اشنایی کامل با شهرهای ایران وجهان- ... نقشه های سیاسی وجغرافیای استانهای ایران وکشورهای جهان.
کشور عراق
وبـــــلاگ تـــخــصــصی جـــــغرافیــــا - کشور عراق - پــــــــــــایـــــــگاه اطلاع رسانـــــــــــی (اخبار ، ارائه مقالات و ...) ... موقع نسبي و رياضي: كشور عراق بين 29 درجه تا 36درجه و 30 دقيقه عرض شمالي و 38ْ درجهت48درجه طولهاي ..... سازمان نقشه برداری کشور
نقشه های سیاسی کشور عراق
گروه آموزشي جغرافياي شهرستان ملارد - نقشه های سیاسی کشور عراق - اخبار ومطالب جغرافيايي - گروه آموزشي جغرافياي شهرستان ملارد.
برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور + نقشه
ندای عمار - برنامه سری آمریکا برای تجزیه عراق به سه کشور + نقشه - کانون سیاسی بسيج دانشجويى دانشگاه علوم پزشکی کاشان.
نقشه جديد خاورميانه
راهبرد - نقشه جديد خاورميانه - سیاست، دانش تلفیق ستیز و سازش است. ... اما کشور " شیعی نشینی" در جنوب عراق و بخش شرقی عربستان و جنوب غربی ایران یعنی اهواز
طرح درس کلاس چند پایه قرآن و جغرافی کشور عراق
اهداف جزئی دانش آموزان در پایان این درس بتوانند 1- موقعیت کشور عراق را نسبت به ایران بیان کنند . ( شناختی ) 2- بتوانند پایتخت این کشور را روی نقشه نشان دهند .
آموز کشور عراق با نقشه وشعر
عراق. من هم عراق هستم. مغرب ایران هستم. کشوری اسلامی هستم. سرزمینی سبز هستم. چهار شهر مذهبی. با زبان عربی. هستند نجف و کربلا. کاظمین و سامرا. مردمم شیعه و سنی.
هدف از تجزیه عراق، از بین بردن ترکمنها و نابودی ملت تورک است
آزاد تبریز- بالأخره بعداز مدت ها، ایالات متحده آمریکا نیت اصلی خود را آشکار ساخت و نقشه تقسیم عراق به سه قسمت سنی، شیعه و کردنشین در سنای آن کشور به تصویب
برچسب :
نقشه کشور عراق