طرح درس

1

الگوي طرح درس سالانه

طرح درس سالانه يا طرح درس كلي عبارت از اين است كه محتواي يك ماده درسي بر اساس

هدف و براي يك سال آموزشي ، به مراحل و قدمهاي مناسب و مشخص تقسيم شود

. براي تهيه

چنين طرحي ، بايد در ابتداي هر سال تحصيلي بر اساس اصول معين ف بين هدفهاي آموزش ي و

برنامه هفتگي ترتيبي اتخاذ شود كه مجموعه فعاليتهاي آموزشي به موقع و بدون وقفه در طول يك

سال تحصيلي اجرا شود

.

مراحل تنظيم طرح درس سالانه

١

- تهيه تقويم طرح : تقويم طرح را مي توان براي يك سال تحصيلي و يا دوره سه ماهه با

محاسبه تعداد هفته ها، روزها و ساعتهايي كه در طول سال تحصيلي براي تدريس درس مورد

نظر پيش بيني شده است ، محاسبه و تنظيم كرد

. محاسبه براساس تقويم سالانه انجام مي گيرد و

پيش بيني و حذف تعطيلات رسمي ، ايام امتحانات و تعطيلات احتمالي در اين محاسبه از اركان

اساسي به شمار مي رود

.

٢

- تقسيم محتواي درس يا ه دفهاي آموزشي بر زمان خالص يا مفيد تدريس . ابتدا بهتر است

محتواي طرح درس يا هدفها و ساير فعاليتهاي آموزشي ، با احتساب فرصت لازم براي تمرين و

مرور درس به دو دوره سه ماه و نيمه

(زمان مفيد در طول دو ترم تحصيلي ) تقسيم شود و سپس

محتواي فصلها و مباحث ، هدفها وساي ر فعاليتهاي در نظر نظر گرفته شده در طول دو ترم به

واحدهاي كوچكتر درسي يا محتواي متناسب با تك تك جلسات آموزشي تقسيم شود

.

٣

- تعيين هدف ويژه تدريس در هر جلسه . در اين قسمت ، معلم بايد با توجه به مجموعه فعاليتهاي

در نظر گرفته شده و محتواي دروس ، هدف ويژه خود را در هر جلسه مشخص كند

.

۴

- تعيين و پيش بيني فعاليتهاي ديگر آموزشي خارج از مدرسه كه براي تقويت يادگيري شاگردان

مي تواند موثر باشد

.

لازم است ياد آوري شود كه در طرح درس سالانه ، مي توان چند جلسه از تدريس را به تناسب

موقعيت به شناخت دانش آموزان ، اجراي ارزشيابي تشخيص ي ، مرور درسهاي گذشته و ترميم

كمبودهاي مشخص شده در ارزشيابي اختصاص داد

.

الگوي طرح درس روزانه

طرح درس روزانه شامل پيش بيني و تنظيم مجموعه فعاليتهايي است كه معلم از پيش براي

رسيدن به يك يا چند هدف اموزشي ويژه در يك جلسه تدريس تدارك مي بيند

. طرح درس روزانه

موجب مي شود كه معلم فعاليتهاي ضروري اموزشي را به ترتيب و يكي بعد از ديگري در مراحل و

زمانهاي مشخص و به شيوه اي منطقي به پيش ببرد و نتايج حاصل از آن را براي تدريس در

مراحل بعدي آموزش مورد استفاده قرار دهد

. در واقع اين عمل سازماندهي و ارزيابي دائمي

فعاليتهاي آموزشي به منظور بهبود كيفيت آموزشي است

.

2

مراحل تهيه طرح درس روزانه

رعايت مراحل و نكات ذيل براي تدوين يك طرح درس روزانه ضروري است

:

1.

تعيين موضوع درس.

2.

مشخص كردن هدف ويژه تدريس ذر يك جلسه يا هدف اجرايي نهايي در يك جلسه فعاليت

آموزشي

.

3.

تجزيه موضوع كلي درس به مطالب و مفاهيم جزئي تر (تعيين رئوس مطالب)

4.

تهيه هدفهاي جزئي يا مرحله اي براساس رئوس مطالب تعيين شده.

5.

تهيه و تنظيم هدفهاي رفتاري يا هدفهاي اجرايي تدريس . با توجه به شرايط و ضوابط و امكانات

متناسب با سطوح مختلف حيطه هاي يادگيري نوشته مي شود و سپس براي رسيدن به ه دفهاي

جزئي و كلي از ساده به مشكل تنظيم و نوشته مي شود

.

6.

بررسي رفتار ورودي و دانسته هاي پيشين دانش آموزان.

7.

تهيه و تنظيم سئوالات لازم براي اجراي ارزشيابي تشخيصي . به منظور تعيين تواناييهاي واقعي

دانش آموزان براي ورود به فعاليتهاي جديد آموزشي ، پيش بيني ارزشي ابي تشخيصي لازم و

ضروري است

. در اثر اجراي ارزشيابي تشخيصي است كه معلم مي تواند نخستين گام

آموزشي خود را در يك جلسه تدريس مشخص كند

. سئوالات ارزشيابي تشخيصي بهتر است بر

اساس رفتار ورودي و هدفهاي درس جديد تنظيم شود

.

8.

تحليل و پيش بيني نتايج ارزشيابي و تعيين اولين گام آموزشي (نقطه شروع تدريس).

9.

تعيين و تنظيم مراحل ارائه محتوا .

10 .

تعيين روش يا روشهاي روشهاي مناسب براي ارائه محتوا در مراحل مختلف .

11 .

انتخاب مواد آموزشي متناسب با روش و محتواي برنامه.

12 .

مشخص كردن فعاليت و تجارب يادگيري مطلوب خارج از مدرسه ، براي تقويت ميزان يادگيري.

13 .

تعيين زمان لازم براي اجراي هر يك از مراحل تدريس.

14 .

پيش بيني نحوه ارزشيابي بعد از تدريس و طرح سئوالات لازم.

تنظيم نحوه ارائه محتوا

تعيين و تنظيم نحوه ارائه محتوا به ترتيب اهميت ، به چند مرحله به شرح زير تقسيم مي شود

:

الف

) مرحله آمادگي: مرحله آمادگي خود شامل قسمتهاي زير است:

١

. آمادگي معلم : بديهي است براي انجام هر كاري بايد آمادگي داشت ، مسلما امر تدريس نيز

نمي تواند از اين قانون مستثني باشد

. معلم بايد خود را براي تدريس آماده كند . او بايد درنظر بگيرد

كه در كلاس چه مي خواهد بگويد ، چ گونه مي خواهد كلاس را شروع كند ، چه هدفهايي را مي

خواهد تحقق بخشد ، چگونه مي خواهد در كلاس ايجاد انگيزه كند و اين انگيزه را تا پايان كلاس

استمرار بخشد و سرانجام درس را چگونه مي خواهد به پايان برساند

. علاوه براين در زمينه3

موضوع مورد تدريس مطالعه كافي داشته باشد و با وسايل آموزشي كار كند تا با تسلط كافي وارد

كلاس شود

.

٢

. آمادگي دانش آمو ز : تا دان ش آموز به درس معلم توجه نكند و در اجرا و انجام فعاليتهاي

آموزشي با معلم همكاري ننمايد ، تدريس به مفهوم واقعي و عملي آن صورت نخواهد گرفت

. تجربه

نشان داده است كه در آغاز ورود به كلاس ، اغلب دانش آموزان هنوز متوجه فعاليتهايي هستند قبل

از آندن به كلاس افكار آنها به خود مشغول داشته است

. در شروع كلاس معلم موظف است توجه و

افكار دانش آموز را به طور جدي متوجه كلاس و شروع درس نمايد

. معلمان در اين مرحله از

روشهاي مختلفي استفاده مي كنند مانند

: حضور و غياب دانش آموزان ، بيان حديث يا داستان ،

كوبيدن بر روي تخته سياه يا ميز و

....

٣

. آماده كردن وسايل و مواد آموزش ي : معلم در فرايند آموزش كم و بيش نياز به وسايل و

مواد كمك آموزشي دارد

. چنانچه معلم در كاربرد بعضي از وسايل مهارت لازم را نداشته ب اشد ،

بايد قبل از رفتن به كلاس و به كار گيري آنها در حضور دانش آموزان ، مهارت لازم را كسب نمايد

.

همچنين بايد وسايلي را كه دانش آموزان در حين فرآيند يادگيري نيازدارند را نيز از قبل تهيه و در

كلاس در اختيار آنان قرار دهد

.

ب

) معرفي و بيان هدفهاي صريح آموزشي .معرفي درس و هدفهاي آن ، دانش آموزان را براي

آشنايي با تجارب و آموزش مطالب آماده مي سازد به شرط آنكه هدفهاي اموزشي به طور صريح

و مشخص براي آنها بيان شود

.

ج

) ارائه درس. معلم در اين مرحله نحوه رائه محتواي سازماندهي شده را مشخص كند.

د

) خلاصه كردن و نتيجه گيري . اجراي اين مرحله براي تثبيت مطالب ارائه شده در ذهن دانش

آموزان لازم است

.

ه

) ارزشيابي. در اين مرحله معلم قادر خواهد بود كه ميزان يادگيري دانش آموزان و موثر بودن

روش تدريس خود را ارزشيابي كند

.

و

) تعيين تكليف و پايان دادن به درس. در اين مرحله براي تقويت مطالب آموخته شده و ( در

برخي موارد ارتباط آن با زندگي واقعي دانش آموزان

) تكليفي براي تمرين در خارج از محيط

مدرسه مشخص مي شود

.


مطالب مشابه :


نقاشي براي دانش آموزان

art bower - نقاشي براي دانش آموزان - هنر های تجسمی،طراحی،نقاشی،خط،موسیقی




نكاتي براي برگزاري بهتر ايستگاه نقاشي كودكان

بانك طرح ها و ايده هاي خلاقانه فرهنگي - نكاتي براي برگزاري بهتر ايستگاه نقاشي كودكان - مسائل




طرح درس

گروه گرافيك و نقاشي - طرح درس - تقويم طرح را مي توان براي يك سال تحصيلي و يا دوره سه ماهه




مسابقه نقاشي و كاريكاتور-اما اينبار نقاشي تصوير كادر اجرايي اردو

بانك طرح ها و ايده رسم كردن و كشيدن نقاشي است . براي استفاده بهتر از فرصت اين




تکنیک های طراحی و نقاشی

نقاشانِ آبرنگ كار اغلب از اين تكنيك براي نقاشي ابرها ، امواج ابتدا يك طرح كم رنگ مدادي




نقاشی دردوره ابتدایی

اين طرح ها به مرور و با رشد كودك ، كامل تر مي شوند و نقاشي پلي براي برقراري ارتباط با




طرح درس مبانی

گروه گرافيك و نقاشي - طرح درس نمايش CD از قبيل کامپيوتر و Data Show، پانل براي نمايش کارهاي




طرح نقاشي ديواري شهيد هاشمي اجرا شد

طرح نقاشي ديواري سطح شهر4 برابر مي‌كند، براي نخستين بار طرح جديد نقاشي ديواري شهيد




برچسب :