طرح درس
1
الگوي طرح درس سالانه
طرح درس سالانه يا طرح درس كلي عبارت از اين است كه محتواي يك ماده درسي بر اساس
هدف و براي يك سال آموزشي ، به مراحل و قدمهاي مناسب و مشخص تقسيم شود
. براي تهيهچنين طرحي ، بايد در ابتداي هر سال تحصيلي بر اساس اصول معين ف بين هدفهاي آموزش ي و
برنامه هفتگي ترتيبي اتخاذ شود كه مجموعه فعاليتهاي آموزشي به موقع و بدون وقفه در طول يك
سال تحصيلي اجرا شود
.مراحل تنظيم طرح درس سالانه
١
- تهيه تقويم طرح : تقويم طرح را مي توان براي يك سال تحصيلي و يا دوره سه ماهه بامحاسبه تعداد هفته ها، روزها و ساعتهايي كه در طول سال تحصيلي براي تدريس درس مورد
نظر پيش بيني شده است ، محاسبه و تنظيم كرد
. محاسبه براساس تقويم سالانه انجام مي گيرد وپيش بيني و حذف تعطيلات رسمي ، ايام امتحانات و تعطيلات احتمالي در اين محاسبه از اركان
اساسي به شمار مي رود
.٢
- تقسيم محتواي درس يا ه دفهاي آموزشي بر زمان خالص يا مفيد تدريس . ابتدا بهتر استمحتواي طرح درس يا هدفها و ساير فعاليتهاي آموزشي ، با احتساب فرصت لازم براي تمرين و
مرور درس به دو دوره سه ماه و نيمه
(زمان مفيد در طول دو ترم تحصيلي ) تقسيم شود و سپسمحتواي فصلها و مباحث ، هدفها وساي ر فعاليتهاي در نظر نظر گرفته شده در طول دو ترم به
واحدهاي كوچكتر درسي يا محتواي متناسب با تك تك جلسات آموزشي تقسيم شود
.٣
- تعيين هدف ويژه تدريس در هر جلسه . در اين قسمت ، معلم بايد با توجه به مجموعه فعاليتهايدر نظر گرفته شده و محتواي دروس ، هدف ويژه خود را در هر جلسه مشخص كند
.۴
- تعيين و پيش بيني فعاليتهاي ديگر آموزشي خارج از مدرسه كه براي تقويت يادگيري شاگردانمي تواند موثر باشد
.لازم است ياد آوري شود كه در طرح درس سالانه ، مي توان چند جلسه از تدريس را به تناسب
موقعيت به شناخت دانش آموزان ، اجراي ارزشيابي تشخيص ي ، مرور درسهاي گذشته و ترميم
كمبودهاي مشخص شده در ارزشيابي اختصاص داد
.الگوي طرح درس روزانه
طرح درس روزانه شامل پيش بيني و تنظيم مجموعه فعاليتهايي است كه معلم از پيش براي
رسيدن به يك يا چند هدف اموزشي ويژه در يك جلسه تدريس تدارك مي بيند
. طرح درس روزانهموجب مي شود كه معلم فعاليتهاي ضروري اموزشي را به ترتيب و يكي بعد از ديگري در مراحل و
زمانهاي مشخص و به شيوه اي منطقي به پيش ببرد و نتايج حاصل از آن را براي تدريس در
مراحل بعدي آموزش مورد استفاده قرار دهد
. در واقع اين عمل سازماندهي و ارزيابي دائميفعاليتهاي آموزشي به منظور بهبود كيفيت آموزشي است
.2
مراحل تهيه طرح درس روزانه
رعايت مراحل و نكات ذيل براي تدوين يك طرح درس روزانه ضروري است
:1.
تعيين موضوع درس.2.
مشخص كردن هدف ويژه تدريس ذر يك جلسه يا هدف اجرايي نهايي در يك جلسه فعاليتآموزشي
.3.
تجزيه موضوع كلي درس به مطالب و مفاهيم جزئي تر (تعيين رئوس مطالب)4.
تهيه هدفهاي جزئي يا مرحله اي براساس رئوس مطالب تعيين شده.5.
تهيه و تنظيم هدفهاي رفتاري يا هدفهاي اجرايي تدريس . با توجه به شرايط و ضوابط و امكاناتمتناسب با سطوح مختلف حيطه هاي يادگيري نوشته مي شود و سپس براي رسيدن به ه دفهاي
جزئي و كلي از ساده به مشكل تنظيم و نوشته مي شود
.6.
بررسي رفتار ورودي و دانسته هاي پيشين دانش آموزان.7.
تهيه و تنظيم سئوالات لازم براي اجراي ارزشيابي تشخيصي . به منظور تعيين تواناييهاي واقعيدانش آموزان براي ورود به فعاليتهاي جديد آموزشي ، پيش بيني ارزشي ابي تشخيصي لازم و
ضروري است
. در اثر اجراي ارزشيابي تشخيصي است كه معلم مي تواند نخستين گامآموزشي خود را در يك جلسه تدريس مشخص كند
. سئوالات ارزشيابي تشخيصي بهتر است براساس رفتار ورودي و هدفهاي درس جديد تنظيم شود
.8.
تحليل و پيش بيني نتايج ارزشيابي و تعيين اولين گام آموزشي (نقطه شروع تدريس).9.
تعيين و تنظيم مراحل ارائه محتوا .10 .
تعيين روش يا روشهاي روشهاي مناسب براي ارائه محتوا در مراحل مختلف .11 .
انتخاب مواد آموزشي متناسب با روش و محتواي برنامه.12 .
مشخص كردن فعاليت و تجارب يادگيري مطلوب خارج از مدرسه ، براي تقويت ميزان يادگيري.13 .
تعيين زمان لازم براي اجراي هر يك از مراحل تدريس.14 .
پيش بيني نحوه ارزشيابي بعد از تدريس و طرح سئوالات لازم.تنظيم نحوه ارائه محتوا
تعيين و تنظيم نحوه ارائه محتوا به ترتيب اهميت ، به چند مرحله به شرح زير تقسيم مي شود
:الف
) مرحله آمادگي: مرحله آمادگي خود شامل قسمتهاي زير است:١
. آمادگي معلم : بديهي است براي انجام هر كاري بايد آمادگي داشت ، مسلما امر تدريس نيزنمي تواند از اين قانون مستثني باشد
. معلم بايد خود را براي تدريس آماده كند . او بايد درنظر بگيردكه در كلاس چه مي خواهد بگويد ، چ گونه مي خواهد كلاس را شروع كند ، چه هدفهايي را مي
خواهد تحقق بخشد ، چگونه مي خواهد در كلاس ايجاد انگيزه كند و اين انگيزه را تا پايان كلاس
استمرار بخشد و سرانجام درس را چگونه مي خواهد به پايان برساند
. علاوه براين در زمينه3موضوع مورد تدريس مطالعه كافي داشته باشد و با وسايل آموزشي كار كند تا با تسلط كافي وارد
كلاس شود
.٢
. آمادگي دانش آمو ز : تا دان ش آموز به درس معلم توجه نكند و در اجرا و انجام فعاليتهايآموزشي با معلم همكاري ننمايد ، تدريس به مفهوم واقعي و عملي آن صورت نخواهد گرفت
. تجربهنشان داده است كه در آغاز ورود به كلاس ، اغلب دانش آموزان هنوز متوجه فعاليتهايي هستند قبل
از آندن به كلاس افكار آنها به خود مشغول داشته است
. در شروع كلاس معلم موظف است توجه وافكار دانش آموز را به طور جدي متوجه كلاس و شروع درس نمايد
. معلمان در اين مرحله ازروشهاي مختلفي استفاده مي كنند مانند
: حضور و غياب دانش آموزان ، بيان حديث يا داستان ،كوبيدن بر روي تخته سياه يا ميز و
....٣
. آماده كردن وسايل و مواد آموزش ي : معلم در فرايند آموزش كم و بيش نياز به وسايل ومواد كمك آموزشي دارد
. چنانچه معلم در كاربرد بعضي از وسايل مهارت لازم را نداشته ب اشد ،بايد قبل از رفتن به كلاس و به كار گيري آنها در حضور دانش آموزان ، مهارت لازم را كسب نمايد
.همچنين بايد وسايلي را كه دانش آموزان در حين فرآيند يادگيري نيازدارند را نيز از قبل تهيه و در
كلاس در اختيار آنان قرار دهد
.ب
) معرفي و بيان هدفهاي صريح آموزشي .معرفي درس و هدفهاي آن ، دانش آموزان را برايآشنايي با تجارب و آموزش مطالب آماده مي سازد به شرط آنكه هدفهاي اموزشي به طور صريح
و مشخص براي آنها بيان شود
.ج
) ارائه درس. معلم در اين مرحله نحوه رائه محتواي سازماندهي شده را مشخص كند.د
) خلاصه كردن و نتيجه گيري . اجراي اين مرحله براي تثبيت مطالب ارائه شده در ذهن دانشآموزان لازم است
.ه
) ارزشيابي. در اين مرحله معلم قادر خواهد بود كه ميزان يادگيري دانش آموزان و موثر بودنروش تدريس خود را ارزشيابي كند
.و
) تعيين تكليف و پايان دادن به درس. در اين مرحله براي تقويت مطالب آموخته شده و ( دربرخي موارد ارتباط آن با زندگي واقعي دانش آموزان
) تكليفي براي تمرين در خارج از محيطمدرسه مشخص مي شود
.مطالب مشابه :
نقاشي براي دانش آموزان
art bower - نقاشي براي دانش آموزان - هنر های تجسمی،طراحی،نقاشی،خط،موسیقی
نكاتي براي برگزاري بهتر ايستگاه نقاشي كودكان
بانك طرح ها و ايده هاي خلاقانه فرهنگي - نكاتي براي برگزاري بهتر ايستگاه نقاشي كودكان - مسائل
طرح درس
گروه گرافيك و نقاشي - طرح درس - تقويم طرح را مي توان براي يك سال تحصيلي و يا دوره سه ماهه
مسابقه نقاشي و كاريكاتور-اما اينبار نقاشي تصوير كادر اجرايي اردو
بانك طرح ها و ايده رسم كردن و كشيدن نقاشي است . براي استفاده بهتر از فرصت اين
تکنیک های طراحی و نقاشی
نقاشانِ آبرنگ كار اغلب از اين تكنيك براي نقاشي ابرها ، امواج ابتدا يك طرح كم رنگ مدادي
نقاشی دردوره ابتدایی
اين طرح ها به مرور و با رشد كودك ، كامل تر مي شوند و نقاشي پلي براي برقراري ارتباط با
طرح درس مبانی
گروه گرافيك و نقاشي - طرح درس نمايش CD از قبيل کامپيوتر و Data Show، پانل براي نمايش کارهاي
طرح نقاشي ديواري شهيد هاشمي اجرا شد
طرح نقاشي ديواري سطح شهر4 برابر ميكند، براي نخستين بار طرح جديد نقاشي ديواري شهيد
برچسب :
طرح براي نقاشي