طرح درس دوم راهنمایی

به نام خدا                                                                                                                         طراحی آموزشی«آموزش مبتنی بر رویکرد تربیتی »

نام و نام خانوادگی:                             مدرک تحصیلی:                       شهرستان:                         ماده درسی: فارسی

شماره فصل/ موضوع درس: 2-دانایی                               پایه:  سوم                                      زمان :85

اهداف آموزشی مبتنی بر حیطه های یادگیری

شناختی(دانستنیها)

-        دانش آموز پس از پایان درس معنی کلمات و اصطلاحات درس را بداند.

-         قالب شعری مثنوی را بشناسد و مفاهیم کلّی و جزیی درس را بداند.

روانی-حرکتی(مهارتی ها)

                                             -بتواند از روی درس ، شعر را سلیس  و روان بخواند.

                                          -پیرامون مفهوم دانایی برای دوستان و دیگران صحبت کند.

عاطفی(نگرشی ها)

                                     -برای علم ودانایی ارزش قائل باشد و دانایی را دوست داشته باشد

                                  - همیشه در پی دانایی باشد و دانشمندان را بشناسد

مواد و وسایل آموزشی:مجموعه کارت های آموزشی کلمات قافیه و ردیف ، شاهنامه ، بوستان و مثنوی

روش یا روشهای تدریس:تلفیقی از روش های نوین آموزشی

فعالیت آغازین (ایجاد انگیزه)

پس از ورود با چهره ای شاداب و لبی خندان به کلاس درس ، تخته ی کلاس را با حدیثی زیبا وبیتی پیرامون ارزش علم و دانایی زینت می دهیم. با تعریف داستان ی کوتاه پیرامون علم ودانایی به ارزشیابی درس قبلی می پردازیم و کارهای گروهی و فعالیت های فردی دانش آموزان از قبیل : انواع جمله های نهی و ...، چند نمونه اثر تضمین و... را جمع آوری نموده وبررسی می کنیم. در جریان گفت و گوی مختصر با دانش آموزاناز حال و احوال آنان نیز حین جمع آوری فعالیت ها با خبر می شویم و وضیعت کلی جسمی وروحی – روانی آن ها را جویا می شویم و دقت می کنیم تا دانش آموزان با چراغ خاطر و اندیشه ای آسوده آماده ی جریان تدریس شوند.

زمان

10

ارائه ی درس جدید مبتنی بر رویکرد تربیتی

با پیش در آمدی که از قبل گفته شد شعر درس را یکبار به صورت سلیس ، زیبا و روان برای دانش آموزان می خوانیم وبار دوم شعر را به صورت گروهی و دسته جمعی باهم زمزمه می کنیم. سپس برای اعضای هر گروه چهار بیت مشخص می کنیم تا درباره ی کلمات تازه واستخراج معانی آن ها از بخش واژه نامه ، شاعران ، نکات ادبی و زبانی ، احادیث، داستان کوتاه، آیات قرآنی و... با هم به تبادل نظربپردازند. پس از اتمام زمان انجام فعالیت نماینده هر گروه ابیات را یک به یک می خواند و کلمات و اصطلاحات جدید را معنا می کند، مفاهیم ابیات را بیان می نماید و به سوالات احتمالی دانش آموزان دیگر پاسخ می دهد ومعلم هم در جریان کار در صورت نیاز کمک می کندو بدین شکل ، کل درس تبیین و تشریح می گردد. هم چنین هر گروه به یکی از سوالات خودارزیابی پاسخ می دهد. و کلمات مخفف به کار رفته در ابیات خود را مشخص و شکل کامل آن را نوشته و بیان می کند. سپس شکل و نحوه ی قرار گرفتن کلمات قافیه و ردیف ، قالب های شعری ( غزل ،رباعی ، قطعه ، قصیده ، ترجیع بند ، و مثنوی ) به صورت جداگانه که از قبل بر روی کارت طراحی شده در اختیار گروه ها قرار داده می شود تا به مطالعه آن بپردازند و پس از مطالعه به گروه بعدی دهند. بعد از این کار به صورت خلاصه و کلّی درس را یکبار توضیح داده و به آیات ، روایات ، احادیث و... نیز گریزی می  زنیم وهمراه با دانش آموزان به سوالات بخش نوشتن می پردازیم.

30

شرح مداخلات تربیتی

در آغاز تدریس و در جریان ایجاد انگیزه و بخش آغازین ، توجه دانش آموزان را به ارزش دانایی و علم در قرآن معطوف می نماییم وبا شاهد مثال هایی از آیات کریمه به اهمیت این موضوع در کلام ایزد باری تعالی اشاره می نماییم.وهمچنین با بیان احادیثی چون:« اوّل ما خلق به العلمم و تاثیر پذیری دانشمندان وبزرگان از کلم الهی وبزرگان دین و ائمّه ی معصوم را برای دانش آموزان تشریح می نماییم.

 بیتی که بر تخته ی کلاس می نویسیم:

                                                                                              هر که در او جوهر دانایی است                                   بر همه کاریش توانایی است

10

فعالیت های تکمیلی

جمع بندی و نتیجه گیری:در پایان یکبار دیگر از دانش آموزان می خواهیم تا نماینده ی هر گروه جمع بندی خود را از درس بگوید ودر آخر برای دانش آموزان از نتیجه ی ارزش علم و دانش  ودانایی مطالبی که در کلاس مطرح شد می گوییم و خلاصه ی نکات وقالب درس را خیلی کوتاه مرور می نماییم.

10

ارزشیابی پایانی(سنجش رفتار خروجی): پرسش هایی را که از قبل طراحی نموده ایم ازقبیل: قالب های شعری و ویژگی های آن ها ، معانی کلمات و اصطلاحات ، مخفف ها ، مفهوم کلی ابیات و پرسش هایی پیرامون مراغه ای و شهید بلخی در اختیار دانش آموزان می گذاریم و پس از پاسخ گویی ، جمع آوری می کنیم.

20

تعیین فعالیت های خارج از کلاس:- دانش آموزان هر گروه  درباره ی یکی از کارهای گروهی درس بحث و گفتگو کرده  ونتایج به دست آمده را در کلاس ارائه نمایند.

-        درباره ی اهمیت علم وارزش دانایی ودیدگاه جامعه درباره ی آن  برداشت های خود را ابراز نمایند.

5

 

 


مطالب مشابه :


چهل حدیث زیبا درباره علم و دانش-1

علم و دانش هر کس دانشى یا حدیثى از من بنویسد تا آن دانش و حدیث باقى است ، برایش اجر




شعری از ه. ا. سایه در مورد زمین

دانشجويان و دانش اهداف اين وبلاگ صرفاً و كاملاً علم زمين‌شناسي شعری از ه. ا




شعر در مورد معلم

معلم ای شکیب آفرینش مرا می ژروری با علم و دانش. معلم ای حلیم




ٍٍسخنان بزرگان اندیشمندان در باره ارزش علم ودانش

«علم و دانش کلیدی است که تمام درها باآن باز می‌شود.» آناتول




شعری در مورد ریاضی به نقل از مجله پویا- 10

شعری در مورد ریاضی به دونده همچو آهوي سبك پی به باغ علم و دانش او دوان است . هماره غرق




طرح درس دوم راهنمایی

بندی خود را از درس بگوید ودر آخر برای دانش آموزان از نتیجه ی ارزش علم و دانش شعری و ویژگی




درس چهارم جوانان و فرهنگ

علم و دانش خود را افزایش ده و کند تا دچار ضرر و زیان نشود. 3. شعری را از کتاب سال اول




زندگي نامه خاجوي كرماني

مقالات دانش در پی کسب علم و کمال برآمد و شعری، تنها متولیان و پرچمداران




486- اشعار زیبا از مولوی درباره علم آموزی بدون تقوا و پرهیزگاری

486- اشعار زیبا از مولوی درباره علم آموزی بدون تقوا و صوفی و فقیه و روز دانش




برچسب :