طرح درس علوم پنجم تغییرات مواد-درس2

تغییراتمواد

طرحدرسروزانه

نامدرس : علوم                                                                                        پایهی : پنجمابتدایی                                  تعداددانشآموزان:30نفر

موضوعدرس : تغییراتمواد                                               روشتدریس : کاوشگری    طراح:مهدی مرادپور

هدفکلی : آشناییباتغییراتمواد

اهدافجزئی :

1-       آشناییباخواصمواد )رنگ،بو،مزه،شکلجنس(

2-       آشناییباتغییرفیزیکی

3-       آشناییباتغییرشیمیایی

4-       آشناییباانواعتغییراتمواد

5-       آشناییبااثررطوبتبرمواد

6-       آشناییبااثرگرمابرمواد

اهدافرفتاری :

فراگیرانبایدپسازپایاندرسقادرباشند :

1-       خواصمادهرانامببرند. )دانستنی(

2-       انواعتغییراتموادرانامببرند. )دانستنی(

3-       چندنمونهتغییرفیزیکیوشیمیایینامببرند . )دانستنی(

4-       تغییراتفیزیکیراتغییراتشیمیاییجدانمایند. )مهارتی(

5-       درحداقلزمانتغییرفیزیکیوشیمیاییراتعریفکنند.. )دانستنی(

6-       نسبتبهتغییراتمحیطاطرافعلاقهنشاندهند. )عاطفی(

7-       بهتغییراتموجوددرمحیطزیستخودعلاقهنشاندهند. )عاطفی(

8-       تغییراتفیزیکیوشیماییرابهطورروزمرهباآنهاسروکاردارندازهمتشخیص دهند.(مهارتی)

9-       هنگامآزمایشتغییراتفیزیکیراازتغییراتشیمیاییتشخیصدهند. )مهارتی(

فضاومدلکلاس :

درآزمایشگاهمدرسهدانشآموزانرادرتیمهایپنجنفرهقرارمیدهیم.

رسانههایکمکآموزشی :

کتاب،تختهسیاه،گچ،تصاویرمختلفدرارتباطباتغییراتمواد،شمع،یخ،نانکپکزده،میخ

سالموزنگزده،کاهو،سرکه،قند،جوششیرین،کاغذ،کبریت،برگههایفعالیتو ...

ارزشیابیورودی :

1-       موادراتعریفنمایند.

2-       چندنمونهتغییردرموادرابیانکنند.

3-       چندنمونهازخواصموادرابرشمارند.

4-       بهنظرشماچهچیزهاییبرمواداثرمیگذارند.

راهبردایجادانگیزه :

تصاویریدرارتباطباموضوعدرس )مانندنانسالمونانکپکزده،برگزردوسبز،آهنزنگ -                 (1)

 

-زدهوآهنزنگنزده( رارویتختهنصبکردهوازفراگیرانسوالمیکنیمچهشباهتوتفاوتی

بینتصاویرنصبشدهوجوددارد.

ارائهیدرس :

گاماولودوم : پسازایجادانگیزهمتنذیلراکهمعلمازقبلتهیهنمودهاستدراختیارفراگیران

قرارمیدهد :

فراگیرانعزیزمتنزیرراابتدابهصورتانفرادیسپسگروهیخواندهوبهسئوالزیرپاسخ

دهید.

شنبهیآخرشهریورماهتولدپدرعلیوسارابود. مادروبچههابرایپدریکجشنتولدکوچک

ترتیبدادهبودند. وقتیپدربهخانهآمد،بااتاقتزئینشدهومیزیکهرویآنکیک،میوه،نان،

غذا،شمع،بستنیو ... وجودداشتروبروشدوتازهمتوجهموضوعگردید . علیوساراثانیه

شماریمیکردندتاپدربنشیندوآنهاازخوردنیهایخوشمزهبهرهببرند.

همینموقعتلفنبهصدادرآمد،وقتیپدرگوشیرابرداشتخبربیماریپدربزرگرابهآنها

دادند. آنهامجبوربودندسریعاًخانهراترککنندوبهشهردیگریبروندپسازیکهفتهبهخانه

بازگشتند ......

شمابررسیکنیدودریابیدکهآنانبهمحضورودبهخانهباچهتغییراتیمواجهشدند؟

فراگیراناطلاعاتودادههاخودراگردآوریکردهوبهسمعونظرمعلممیرسانندومعلمنیز

گامسوم : پسازاینمرحلهمعلمبستههاییراکهازپیشتهیهکردهاستودرآنها )نانکپک

زدهوسالم( ، )میخزنگزدهوسالم( ، )کاغذخردشدهوسالم( ، )چوبکبریتسوختهوسالم( ....

بهطورجداگانهقراردادهبینتیمهاتوزیعمینمایدوازتیمهامیخواهدکهدوبستهراباهم

مقایسهکنندببینندکهچهتغییریدربستهیاولحاصلشدهوبستهیدومچهفرقیبابستهیاول

کردهاستسپسدربرگههاییکهدادهمیشودنتیجهیفعالیتخودراقیدنمایندکهخواصآنمواد

ازنظر )رنگ،بو،مزه،شکل،جنس( چهتغییریکردهاستویکیازاعضایتیمنتیجهیخود

رابیاننمودهوبرگهرارویتختهسیاهمیچسباند. درادامهاینمرحلهمعلمبههرتیمفعالیتیرا

میدهدکهدرکلاسودرحضورجمعانجامدهند. بهطورمثال :

تیم1( دوبرگکاغذدادهمیشودکهیکیازآنهارابسوزانندوبیانکنندچهتغییریدررنگ،

بو،شکلوجنسآنمادهایجادشدهاست.

تیم  (2 دوبرگکاهودادهمیشودکهیکیراخردنمودهوبیانکنندچهتغییریدرجنس،شکلو                 (2)

 

رنگ،بوومزهیآنمادهایجادشدهاست.

تیم سوم -تخممرغسفتشدهراباتخممرغخاممقایسهکنندوتغییراتحاصلهدرتخممرغپختهشده

رابیاننمایند.

تیم )  4( سرکهوجوششیرینراباهممخلوطکردهوبیانکنندکدامیکازخواصآنها، )مزه،

رنگ،جنس،ومولکول( تغییرکردهاست.

گامچهارم : دراینمرحلهمعلمازفراگیرانمیخواهدمفاهیمیراکهدردومرحلهقبلبرداشت

نمودهاندرابیانکنند.

گامپنجم : دراینمرحلهمعلمازفراگیرانمیخواهدتاآنچهکهخلالکاوشگریبدستآورده

بودندراتحلیلنمایند. ونتایجحاصلراجمعبندیواعلامنمایند.

جمعبندیونتیجهگیری :

تغییراتموادبهدودستهتقسیممیشود : تغییراتفیزیکیوتغییراتشیمیاییدرتغییراتفیزیکی

جنسموادتغییرنمیکندومیتواندوبارهآنرابهحالتاولبازگرداندولیدرتغییراتشیمیایی

خواصوجنسموادتغییرمیکندونمیتوانآنرادوبارهبهحالتاولبازگرداند.

ارزشیابیپایانی :

بههرتیمتصاویرمختلفازتغییراتفیزیکیوشیمیاییدادهمیشودوازفراگیرانمیخواهیمکه

تصاویررابهدودستهتقسیمکردهودررویتختهسیاهنصبنمودهوعلتانتخابخودرابیان

نمایند.

تکلیفپایانی :

تغییراتفیزیکیوشیمیاییراکهدرمنزلومحیطاطرافخودمیبیننددردفترعلومخودنوشته

وتحقیقکنندکهتغییراتفیزیکیوشیمیاییدرزندگیروزمرهمفیدندیامضر؟  کلاسارائهدهند.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                        (3)


مطالب مشابه :


سایت های مهم آموزش وپرورش

سایت های مهم آموزش وپرورش سایر سایت های مرتبط با آموزش و پایه ششم نورآباد دلفان




متن شیوه نامه انتخاب معلمان نمونه ۹۳-۹۲

مـــعـلـــــــــــــــم دلفـــــــان وزارت آموزش وپرورش از سایت کاسی; سلام دلفان;




نتایج مسابقات فرهنگی هنری مرحله شهرستان بهمن93 "رشته نمایش عروسکی پسران ابتدایی"دوره اول ودوم

مـــعـلـــــــــــــــم دلفـــــــان آموزش وپرورش شهرستان سایت کاسی; سلام دلفان;




جغرافی : درس 2 ( جمعيّت ايران )

مـــعـلـــــــــــــــم دلفـــــــان آموزش وپرورش شهرستان سایت کاسی; سلام دلفان;




طرح درس علوم پنجم تغییرات مواد-درس2

برترین های رشته های نقاشی وطراحی ابتدایی; مراسم شورنیکوکاری شهرستان دلفان; درخت کاری




طرح درس هدیه آسمانی کلاس پنجم ابتدایی (درس: صبح روز بعد )

برترین های رشته های نقاشی وطراحی ابتدایی; مراسم شورنیکوکاری شهرستان دلفان; درخت کاری




جغرافی: درس 11 :(عراق)

برترین های رشته های نقاشی وطراحی ابتدایی; مراسم شورنیکوکاری شهرستان دلفان; درخت کاری




نمونه سوال بخوانیم وبنویسیم پایه پنجم

برترین های رشته های نقاشی وطراحی ابتدایی; مراسم شورنیکوکاری شهرستان دلفان; درخت کاری




برچسب :