طرح درس درس علوم اول(سلام به من نگاه کن.)

     هدف کلی :

آشنایی دانش آموزان باحواس پنجگانه و نقش آنها در شناخت جهان پیرامون خود و تقویت روحیه ی تفکر و تعقل و...

جمع آوری اطلاعات در رابطه با موضوع مورد نظر وانتقال به هم کلاسان برای رسیدن به شایستگی.

اهداف آموزشی :

در فرایند آموزشی این درس این در س هر دانش آموز:


1-تصویر عنوان رامی بیند ودر مورد آن فکر می کندو راجع به چیزهایی که در تصویر می بیند با همکلاسی های خود صحبت کند.

2-احساس خود را در مورد این تصویر باعلاقه برا ی همکلاسی های خود بیان کند.

3-در مورد اینکه حواس پنج گانه از نعمتهای خوب خداوند است صحبت میکنند.

4-فراگیران کارهایی که به چشم وگوش آسیب می رساند را بیان می کنند.

5-فراگیران در مورد اینکه اگر یکی از نعمتهای خداوند را نداشتن(حواس پنجگانه) چه کا ر می کردند فکر می کنند وسپس  برای  همکلاسی های خود می گویند.

6-دانش آموزان متوجه نقش بینایی وشنوایی به عنوان حواسی که بیشترین سهم را در شناخت جهان دارند می شوند.

7- طریقه ی مراقبت از حواس پنجگانه را یاد گرفته واز آنها به خوبی مراقبت می کنند.

8-دانش آموزان نام حواس پنجگانه را با نقش انها در شناخت جهان اطراف خود می گوید.

9-دانش آموزان با چشم بسته خوردنی ها ی مختلف را شناسایی می کنند.

10- دانش آموزان صداهایی را که از نوار پخش می شود شناسایی می کند.

11-دانش آموزان نقش حواس و اهمیت آن در مشاغل را بیان می کند.

12-دانش آموزان سعی می کنن که به چشم وگوش دیگران آسیب نرسانند.

13-اطلاعاتی که در مورد حیوانات با حس بویایی و شنوایی قوی دارند به دست  آورده اند به کلاس می آورد. 

14-دانش آموزان یادمی گیرند که بهافراد نا بینا وناشنوا احترام بگذارند.

مفاهیم درسی:

حواس پنجگانه (بویایی،چشایی ،بینایی،شنوایی ،لامسه<پوست>)می باشد.

با چشم می بیند، با گوش می شنود ،بابینی بوها را تشخیص می دهد، با پوست چیزها را لمس می کند ،با دهان مزه ها را می چشد.

حواس نیاز به مراقبت دارند.

حواس از نعمتهای خوب خدادادی وبزرگ می باشد.   

روش تدریس:

پرسش وپاسخ ،گردش علمی ،ایفای نقش

ابزار ،وسایل ،مواد،رسانه و....

تصاویر کتاب ،خوراکی ومیوه ،کتاب درسی ،نوار صدای ضبط شده ضبط صوت ،چشم بند ،پنبه،کاردوبشقاب،وسایلی که تولید صدا کنندوفیلم مربوطه

فعالیتهای یادگیری:

انجام کارهای مقدماتی و تهیه و آماده کردن وسایل لازم برای ایجاد انگیزه و معرفی درس

ایجاد انگیزه:

قبل از ورود دانش آموزان به کلاس ماده ای بودار (عطر ،مواد خوراکی بودار،الکل،نفت و....) در کلاس گذاشته و وقتی وارد می شوند متوجه بوی آن می شوند بدون اینکه ماده ی مورد نظر را ببینند .

ارایه ی درس:

1-از دانش آموزان خواسته می شود تا به تصویر عنوان نگاه  کنندو در مورد آن حرف بزنند واحساسات خود را راجع به منظره وتصاویر بگویند.

2-از دانش آموزان خواسته می شود تا راجع به تصویر فکر کنند و توضیح بدهند.

3-سوال ایستگاه فکر از دانش آموزان پرسیده می شود وانها جواب می دهند .

4-صداهای آماده شده را پخش کرده و دانش آموزان شناسایی می کنند.

5-از دانش آموزان پرسیده می شود که چه کارهایی به چشم وگوش آسیب می رساند و دانش آموزان جواب می دهند همچنین توجه دانش آموزان را به تصاویر مربوطه جلب کرده تا در مورد آن حرف بزنند .

6-چشم دانش آموزان را با چشم بند بسته واز خوراکی ها ومیوه ها به او داده تا لمس کنند بو کنند وبچشند وبگویند که چیست.

7- از دانش آموزانخواسته می شود که شغلهایی که خوب دیدن و خوب شنید ن نیاز دارند واز اهمیت زیادی                              

انجام ارزشیابی بر اساس سیاهه ی رفتار (چک لیست )،آزمون عملکردی                                                                                   فعالیت یادگیری خارج از کلاس ومدرسه:

1-از دانش آموزان خواسته شده که قبل از آن اطلاعاتی راجع به حیواناتی که حس بویایی وشنوایی قوی دارند از والدین خود کسب کنند وبه کلاس ارایه دهند.

2-وسایلی که ایجاد صدا میکنند را به کلاس بیاورند.

ارزشیابی از فرایند یادگیری

ارزشیابی توصیفی- مهارت های یادگیری

هدف ها وحدود انتظارات معتم در فرایند آموزشی

        اسامی دانش آموزان گروه ها

1-دانش آموزان بتوانند با چشم بسته نام خوراکی های مورد نظر را از طریق حواس پنچ گانه بگوی

   2-دانش آموزان با پخش صدای ضبط شده صدا را شناسایی کنند.

3-نتایج تحقیقات خود را به کلاس ارایه دهند.

4- در کارهای گروهی با هم همکاری می کنند.

5- نام حواس پنج گانه ونقش آن در شناخت جهان پیرامون خود را می گوید.                

 

 

 

 

 

 

بازخورد:


مطالب مشابه :


طرح درس درس علوم اول(سلام به من نگاه کن.)

8-دانش آموزان نام حواس پنجگانه را با نقش انها در شناخت جهان اطراف خود می گوید.




حواس پنجگانه

مهد قرآن هدهد - حواس پنجگانه - - مهد قرآن اموزش نقاشی نی نی




گزارش کار فعالیت های بچه های پیش دبستانی در ماه آبان

نقاشی : درست کردن درخت پاییزی با رنگ واحدکار ارائه شده در نیمه دوم آبان حواس پنجگانه بود.




گزارش کار واحد حواس پنجگانه

گزارش کار واحد حواس پنجگانه (لازم به ذکر است آموزش نقاشی، شعر، کاردستی، نمایش خلاق و




نقش حواس پنجگانه در یادگیری :

مقالات اموزشی در زمینه آموزش و پرورش - نقش حواس پنجگانه در یادگیری : آموزش نقاشی کودکان .




حواس پنجگانه و نوزاد تازه‌ متولد‌ شده شما

حواس پنجگانه و نوزاد تازه حتی یک نقاشی که از دو چشم، یک بینی و دهان تشکیل شده باشد هم




معرفی کتاب های مفید

حواس پنجگانه. چگونه بوجود کودک،نقاشی




فعالیت بچه های مهد مانی در ماه آبان

دراین رابطه بچه ها با حواس پنجگانه و عملکرد آن با توضیحات کامل مربی آشنا شدند. نقاشی : رنگ




واحد کار :انسان و حواس پنجگانه

پیش دبستانی قرآنی غنچه های امید - واحد کار :انسان و حواس پنجگانه - نقاشی : کشیدن




روشهای افزایش دقت و تمرکز حواس دانش آموزان

محبت را زمانی دیدم که کودکی خورشید را در نقاشی‌اش سیاه کشید توجه از طریق حواس پنجگانه




برچسب :