نمونه طرح درس پیام های اسمانی سوم راهنمایی
نام درس : پیام های آسمان مکان اجرا : مدرسه ایت ا... طالقانی تعداد دانش آموزان : 32 موضوع : روز رستاخیز ( درس 7) نام دبیر : برزگر پایه : سوم راهنمایی زمان : 90 دقیقه تاریخ اجرا : صفحه : 43-39 | |||
هدف کلی |
آشنای با اصل معاد ( قیامت)، نام های روزقیامت ، وضعیت انسانها در روز قیامت ، باقیات الصالحات | ||
اهداف جزئــــــــی |
1- دانش آموزان با تعریف قیامت آشنا شوند. 2- دانش آموزان بابرخی از نام های قیامت آشنا می شوند. 3- با اینکه کدام انسانها در روز قیامت خندان و گریان هستند آشنا شود. 4- با زاد و توشه برای روز قیامت آشنا شود . 5- با تعریف باقیات الصلحات آشنا گردد. | ||
اهداف رفتــاری |
1- تلاش برای انجام کارهای نیک و خوب برای آمادگی روز قیامت. 2- با بکار بردن تعالیم قرانی و سخنان پیامبران و امامان تلاش کند که جزو انسانهای خندان روز قیامت باشد نه انسانهای گریان. 3- زاد و توشه برای آخرت در این دنیا مهیا کند. 4- تلاش کند که کارهایش جز باقیات الصالحات باشد | ||
روش |
پرسش و پاسخ- بارش مغزی و گروهی | ||
وسایل |
کتاب- گچ وتخته سیاه- کتاب داستان و حدیث |
زمان | |
فعالیت های قبل از تدریس |
سلام و احوال پرسی از دانش آموزان- تلاوت آیه ای از قرآن - حضور و غیاب |
10 | |
رفتار ورودی ( ارزشیابی تشخیصی ) |
پرسش از چند دانش آموز داوطلب و سپس پرسش از چند دانش آموز بر اساس دفتر نمره
|
20 | |
فعالیت های معلم و دانش آموز |
( بیان خلاصه از درس قبل از طریق چند دانش آموز ) ابتدا معلم از یک دانش آموز می خواهد که تحقیقی را که درباره روز قیامت انجام داده است برای دانش اموزان بخواند . بعد در باره ی تحقیق وی از دانش اموزان نظر خواهی می شود و سپس از یک دانش اموز دیگر می خواهد که ورودیه در س رابخواند و بعد موضع درس سوال می شود و سپس در باره ی معاد مطالبی را معلم بیا ن می کند. بعد درباره ی نام های قیامت از دانش اموزان سوال می شود و درباره ی سه نام از نام های روز قیامت بحث و گفتگو بین دانش اموزان می شود . درباره ی خندان و گریان بودن انسانها در روز قیامت نیز مطالبی بیان می گردد.اینکه زاد و توشه ما برای روز قیامت چه باید باشد سخنانی خدمت دانش اموزان گفته میشود در پایان درباره ی باقیات الصالحات با چند مثال از متن کتاب و خارج از کتاب بحث می شود ودر حین تدریس فعالیت کلاسی به کمک خود دانش اموزان پاسخ داده می شود . ودر حین تدریس نیز دانش اموزان در پاسخ دادن به فعالیت کلاسی و سوالات معلم مشارکت می کنند. در پایان درس، نیایش توسط یک دانش اموز خوانده می شود |
40 | |
فعالیت تکمیلی |
معلم مطالب درس را با پرسش از چند دانش آموز جمع بندی می کند |
10 | |
ارزشابی پایانی |
دبیر: (خودت را امتحان کن) را ، ازچند دانش آموز سوال می کند |
10 | |
تعیین تکلیف |
دانش اموزان ( خودت را امتحان کن ) را جواب دهند(فردی) درباره ی قیامت و انواع نام های قیامت، تحقیق بیاورند ( گروهی) چند مثال و داستانی ، در باره ی باقیات الصالحات تحقیق بیاورند (فردی) |
10 |
مشخصات کلی |
نام و نام خانوادگی دبیر: غلامرضا پورفرید نام درس: پیام های آسمانی
نام مدرسه: شهید اصغری موضوع درس:افتخار بندگی
پایه تحصیلی: سوم راهنمائی تعداد دانش اموزان:32نفر
تاریخ تدریس: 25/7 / 91 مدت زمان تدریس:85 |
هدف کلی درس
هدف های جزئی درس |
◄آشنائی با برخی از احکام و ویژگیهای دوران بلوغ
◄ آشنائی با برخی شاخص های دوران بلوغ
◄ بلوغ← پنچره ای رو به دنیای جدید
◄ نشانه های بلوغ در این سن
|
روش تدریس
|
☼ سخنران- قصه گویی- پرسش و پاسخ- بحث گروهی- ایفای نقش- بارش فکری ☼ |
وساِیل آموزشی |
◙ کتاب درسی – دفتر – سی دی اموزشی - تخته سیاه – ویدئوپروژکشن ◙
|
امور مقدماتی |
۩ سلام و احوال پرسی – حضور و غیاب – دقت در وضع روحی وجسمی دانش آموزان ۩ 5
|
رفتار ورودی
|
♣ بحث درباره درس قبل – پرسش از چند دانش آموز از درس قبل (هر چیزی به جای خویش نیکوست ) - جمع آوری فعالیت های خارج از کلاس دانش اموزان ♣ 20 |
آمادگی و ایجاد انگیزه
|
▓ تنظیم درس بصورت داستان وانتخاب دانش آموزی برای ایفای نقش فردی که به سن تکلیف
رسیده است و اهدای جایزه ای برای او بعنوان جشن تکلیف. ▓ 10
|
ارائه درس جدید
|
◄ نوشتن ذکر روز سه شنبه ( یا ارحم الراحمین ) و توضیحاتی درباره این ذکر◄توضیحاتی
درباره بلوغ و تکلیف (نشانه های یک فردی که به بلوغ رسیده) بیان وظایف فردی که به سن بلوغ
رسیده◄ در پایان از دانش آموزان خواسته میشود که متن درس را بخوانند 30
|
ارزشیابی تکوینی
|
◄پرسش ازدانش اموزان در رابطه با درس جد ید و وظایفی که از این به بعد برای آنها واجب
می شود و پرسش از فعالیت هایی که در درس آمده است ▪ 10
|
فعالیتهای تکوینی |
◄ معرفی کتاب درباره موضوع درس- ارجاع دادن دانش آمزان به رساله های دینی مراجع ▪ 5
|
تعیین تکلیف
|
◄ تاکید بر پاسخ و یادگیری سوالات آخر درس ▪ (خودت را امتحان کن )
◄ یادگیری پرسش های متن درس وتوصیه به انجام کار تحقیقی ▪ 5
◄ نوشتن چند حکم واجب در سن تکلیف ▪ (از والدین کمک بگیرند )
|
مطالب مشابه :
نمونه طرح درس پیام های اسمانی سوم راهنمایی
http://به جامعه آموزشی شیمانا خوش ☼ سخنران- قصه گویی- پرسش و پاسخ- بحث می شود و پرسش از
ملاك ها و نحوه طراحي سئوالات عربي راهنمايي
http://به جامعه آموزشی شیمانا تعداد سوال و پاسخ ها تا حد امكان كوتاه باشند . پرسش و پاسخ صحيح
طرح درس آموزش قرآن كريم دوره ي راهنمايي سال تحصيلي 86-1385
http://به جامعه آموزشی شیمانا جديد كه نياز به پرسش و يادآوري آموخته هاي ( پرسش و پاسخ )
نمونه طرح درس و نمونه سوال پیام های آسمانی سوم راهنمایی
http://به جامعه آموزشی شیمانا پرسش و پاسخ فعالیت کلاسی پاسخ می دهیم و در مورد روز
نرم افزار نرم افزار معراج نماز
http://به جامعه آموزشی شیمانا متن کامل 17 جلد کتاب درباره نماز و پرسش و پاسخ درباره
مقاله ای درباره ی آموزش ریاضی از پرویز شهریاری
شیمانا. پرتال جامع آموزانت امتحان بگيری و پرسشها را هم، تا حد همان پرسشهای پاسخ او
واكنش مطهری به اظهارات اخير علمالهدي
ایشان در دیدار با دانشجویان در جلسه پرسش و پاسخ ضمنا دوستان و شیمانا شبکه
صادق خرازی به شریعتمداری: به شعور ملت ایران احترام بگذارید
آموزش و پرورش باشیم» نوشته «این پرسش را بی پاسخ می گذارند که چرا شیمانا شبکه
برچسب :
پرسش و پاسخ شیمانا