طرح درس ریاضی ششم
نام درس: ریاضی مدل کلاس: U شکل موضوع: ساده کردن کسر
تعداد فراگیران: 24 نفر مدت اجرا: یک جلسه ریاضی مدت جلسه:45 دقیقه
http://payesheshom.persianblog.ir/
اهداف کلی درس:
1-دانش آموزان با ساده کردن کسر آشنا می شوند. ( حوزه شناختی )
2- دانش آموزان پس از آشنایی با ساده کردن کسرها درکارهای روزمره و درسی استفاده بکنند
و به آن علاقه نشان دهند. (حوزه عاطفی)
اهداف جزئی درس:
- دانش آموزان در پایان تدریس با ساده کردن کسرها آشنا می شوند. ( حوزه شناختی - سطح دانش )
- دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها توجه نشان می دهند. ( حوزه عاطفی - سطح توجه )
- دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها واکنش نشان می دهند. ( حوزه عاطفی - سطح واکنش )
- دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها ارزش قائل می شوند. ( حوزه عاطفی - سطح ارزشگذاری )
اهداف رفتاری (درحوزه شناختی):
- دانش آموزان ساده کردن کسرها را با دسته بندی کردن شکلهای رنگی و غیر رنگی انجام می دهند. ( حوزه شناختی - سطح کاربرد )
- دانش آموزان کسر تصویر یا اشیاء در دسترس را انجام می دهند. ( حوزه شناختی – سطح کاربرد )
- دانش آموزان بعد از دسته بندی کردن شکلها کسر آن را به صورت نوشتاری می نویسند. ( حوزه شناختی – سطح ترکیب )
- دانش آموزان کسرها را با یکدیگر مقایسه می کنند. ( حوزه شناختی – سطح تحلیل )
- دانش آموزان با ساده کردن کسر، ساده کردن کسر را تعریف می کنند و کسر ساده شده و کسر حاصل از ساده کردن را مساوی نشان می دهند. ( درک و فهم )
- دانش آموزان کسرهای مساوی را نشان می دهند. ( حوزه شناختی – سطح کاربرد )
- دانش آموزان با تقسیم کردن صورت و مخرج بر یک عدد ثابت، کسر ساده شده را کشف می کنند ( حوزه شناختی – سطح کاربرد )
- دانش آموزان ساده کردن کسر را به زبان خود تعریف می کنند. ( درک وفهم )
اهداف رفتاری (درحوزه عاطفی):
- دانش آموزان با دقت به مباحث مربوط به درس ساده کردن کسر گوش می دهند. ( حوزه عاطفی -سطح دریافت )
- دانش آموزان با علاقه در پرسش و پاسخ کلاسی مربوط به ساده کردن کسر فعالیت می کنند. ( حوزه ی عاطفی - سطح واکنش )
اهداف رفتار ورودی: (دانش آموزان تا کنون)
- دانش آموزان باید در مرحله آماده سازی ضرب و تقسیم اعداد را بدانند و مفهوم بخش پذیری را فهمیده باشند. (در غیر این صورت باید از آموزشی ترمیمی استفاده کنیم.)
- دانش آموزان با بخش پذیری و کسرهای مساوی آشنا شده اند.
ارزشیابی تشخیصی:
1- با استفاده از مقوا یا اشکالی آنها را دسته بندی کرده و به تعدادی از دانش آموزان بدهد.
2- با استفاده از اشکال تعداد دسته ها و تعداد شکلهای هر دسته را مشخص کند.
3- کسر 72/54 را با راه حل ساده کند.
« مراحل تدریس و فعالیت ها»
الف)مرحله ی آغازین:
1- با شادابی؛ سلام، احوالپرسی و حضور و غیاب می کنم.
2- دعا یا سوره ی کوتاه را با همکاری دانش آموزان می خوانم. ( به صورت هم خوانی )
3- تکالیف مربوط به درس جلسه گذشته را بررسی می کنم و نکات و تذکراتی را به آنها می گویم.
4- ارزشیابی تشخیصی را بر روی تابلو انجام می دهم.
ایـجـاد انگیـزه :
انگیزه و علاقه را با بیان کردن " ارزش و کاربرد " درس در دانش آموزان به وجود می آورم. محاسبات دشوار را راحت تر و ساده کنیم و در یادگیری درس نسبت، تناسب و درصد بتوانید راحت و بهتر یاد بگیرید.
ب) مرحله ی میانی (نحوه انجام فرایند یاددهی – یادگیری ):
1- کلاس ر ابه صورت گروه های آموزشی دسته بندی می کنم.
2- شکل زیر را روی تابلو رسم می کنم و از دانش آموزان سوال می کنم چه کسری از شکل رنگی است؟
پس از پاسخ درست یعنی 12/9 این کسر را زیر شکل می نویسیم.
سپس از یکی از دانش آموزان می خواهم که شکل روی تابلو رابه 4 دسته، دسته بندی کند. البته این کار با همکاری خودم صورت می گیرد و برای دانش آموزان مطرح می کنم که چند دسته ی 3 تایی داریم جواب درست 4 دسته ی 3 تایی ، برای دانش آموزان توضیح می دهم که بنابراین 4 دسته ی 3 تایی داریم که 3 دسته ی آن رنگی است پس می توان گفت 4/3 شکل رنگی است ، کسر 4/3 را زیر شکل می نویسم و برای دانش آموزان توضیح می دهم که تعداد دایره های رنگی فرقی نکرده
در نتیجه می توان گفت کسر 4/3 ، 12/9 با هم مساویند.
معلم : بچه ها تصور 4/3 چیزی ساده تر است یا تصور 12/9 آن؟
شاگرد: تصور 4/3 ساده تر است .
معلم: بله! وقتی 12/9 را 4/3 می نویسیم ،می گوییم آن را ساده کرده ایم.
بعد برای آنها توضیح می دهم که در واقع برای ساده کردن کسر 12/9 وقتی 12 تا دایره به دسته های 3 تایی تقسیم شده است. یعنی 12 به 3 تقسیم گردیده است و 9 دایره که به 3 دسته تقسیم شده ، یعنی 9 هم به 3 تقسیم شده است. می گوییم که اگر در کسر 12/9 صورت و مخرج به 3 تقسیم شود کسر 4/3 به دست می آید که با 12/9 مساوی است.
مراسم اسم گذاری:
در پایان به دانش آموزان می گوییم این کار شما را چه می گویند و دانش آموان جواب های مختلفی می دهند و من آنها را تشویق می کنم، اما خودم به آنها اعلام می کنم که دانش آموزان عزیز اسم این کار را ساده کردن کسر می گویند.
ج) مرحله ی پایانی:
- با همکاری دانش آموزان درس را خلاصه می کنم و نتیجه گیری می نمائیم.
- از دانش آموزان می خواهم که هر سوالی که در رابطه با درس دارند بپرسند.
- انجام ارزشیابی پایانی: به دانش آموزان یک کسر می دهم و می گویم که با ارائه راه حل آن را ساده کنند.
- بر انجام تمرینات کتاب نظارت می کنم.
- تعیین تکلیف :
از آنها می خواهم که کتاب کارشان و ادامه تمرینات کتاب درسی را انجام دهند. و در آخر با یک صلوات جلسه را خاتمه می دهم.
الگوها ، روشها ، فنون تدریس: روش پرسش و پاسخ – روش توضیحی – حل مسئله – سقراطی
رسانه های آموزشی : گچ های رنگی – تصویر یا اشکال رنگی و غیر رنگی و...
نحوه ی استقرار شاگردان : به صورت یو یا نعلی شکل
تعداد گروه ها و تعداد اعضای هر گروه : 6 گروه و هر گروه 4 نفر
نوع مطلب : نمونه سوالات ومطالب کلاس ششم ابتدایی،
برچسب ها :دانلود نمونه سوالات و مطالب ونرم افزارهای پایه ی
مطالب مشابه :
دانلود : درس ریاضی
آموزش پنجم ابتدایی - دانلود : درس ریاضی - آموزشی . قالب بلاگفا|قالب وبلاگ کتابخوانی و
چند ترفند جالب ریاضی
درس شیرین ریاضی جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید ::
طرح درس ریاضی ششم
ریاضی ابتدایی - طرح درس ریاضی ششم - آموزش و نمونه سوالات ریاضی ابتدایی همراه با روشهای نوین
20نکته در یادگیری ریاضیات
♥ریـــاضی♥ - 20نکته در یادگیری ریاضیات - این وبلاگ رو به افتخار معلم ریاضی گل خودم درست کردم.
طرح درس روزانه
ریاضی - طرح درس روزانه - ریاضی زیباست!! - طراح قالب : پیچک | Weblog Themes By : Pichak.net . RSS Feed | Pichak.Net
پاور پوینت ریاضی هفتم
درس ریاضی - پاور پوینت ریاضی هفتم - درسی صفحه اول آرشيو مطالب پست الكترونيك قالب
نمونه طرح درس روزانه
ریاضی - نمونه طرح درس روزانه - مرجع سوالات ریاضی - طراح قالب : پیچک | Weblog Themes By : Pichak.net .
برچسب :
قالب درس ریاضی