طرح درس روزانه کتاب جدیدالتألیف آمادگی دفاعی سال تحصیلی93-92

                                                بسمه تعالی                                     جلسه: اوّل

نام درس : آمادگي دفاعي  

موضوع درس:امنیت پایدار                                           زمان :30 دقيقه

صفحات:4-2پایه: دوم متوسطه

نام دبیر:لیدا سلحشور                                              نام آموزشگاه :شهیدان گروسی

                                                                           تعداد دانش آموزان:30

شماره طرح درس:1

 

اهداف کلی

 

 

-     فراگیران باانواع امنیت و سطوح آن آشنا شوند.

-      

-     فراگیران نسبت به شناخت امنیت علاقه مند شوند.

-      

-     فراگیران توان شناخت انواع تهدید و تهاجم در موقعیتهای مختلف را پیدا کنند.

-      

 

اهداف جزیی

 

 

 

 

-فراگیران با مفهوم امنیت آشنا شوند.(حیطه های شناختی)

-فراگیران با عوامل وراه های ایجاد امنیت ملی  آشنا شوند.

 -فراگیران با اهداف امنیت ملی آشنا شوند.

-فراگیران با مفهوم امنیت پایدار آشنا شوند.

-فراگیران با تهدید آشنا شوند.

-فراگیران با انواع تهدیدآشنا شوند.

 ـفراگیران انواع تهدیدهای خارجی را بشناسند.

-فراگیران مهارت شناخت و مقابله با تهدیدهارا در داخل  وخارج را بشناسند.

-فراگیران مهارت مقابله با تهدید ها وتهاجم را پیداکنند.

-فراگیران با انواع تهدیدها مقابله کنند.

-فراگیران  بتوانند در هر نوع تهدیدوتهاجمی درست تصمیم بگیرند وباآن مقابله کنند.               (حیطه های نگرشی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف رفتاری

از فراگیران(پایه دوم متوسطه) انتظار می رود در پایان درس بتوانند :

حيطه هاي شناختي:

-      امنیت را تعریف کنند.. (دانش )

-      چهار موردازسطوح امنیت را نام ببرند.ومثال بزنند.(دانش )

-      اهمیت سطوح  را بشناسند وبه مهمترین آنها اشاره کنند..(دانش )

-      اهداف امنیت ملی را بشناسد وتوضیح دهند. ( درک و فهم )

-      امنیت پایدار را  توضیح دهند. (درک و فهم )

-      انواع تهدیدات خارجی در ایران رانام ببردراه مقابله با آن را بشناساند. (ترکیب)

-      عوامل ایجاد تهدیدات داخلی را نام ببرند . (دانش )

-      راههای پیشگیری ازانواعتهدیدات داخلی را با ذکرمثال توضیح دهند .(درک وفهم )

-      اقدامات لازم برای ایجاد امنیت پایدار را نام ببرد.(در ک و فهم )

-      راه های مقابله با تهدیدات را در مدرسه بکار برد. (کاربرد )

-      الگو های مناسب مقابله با تهاجمات فرهنگی را بکار ببرد.(کاربرد)

-      الگو های مناسب فرهنگی واجتماعی بیگانگان را باالگوهای نامناسب مقایسه کنند.(تجزیه و تحلیل )

-      به نظر شما چرا نباید ازفرهنگ غرب به صورت محض پیروی کرد ؟دلایل خود را فهرست  کنند . ( ارزشیابی )

-      سه نوع ازسطوح امنیت ملی را با ذکر مثال نام ببرید وتوضیح دهید(دانش).

-      با کمک رهنمودهای رهبران بزرگ دینی راه های مقابله با انواع تهاجم را شناسایی ونظر خود را در باره فراوانی تهاجم در نسل جوان ونحوه مقابله با آنها در جامعه ارائه می دهند . ( ارزشیابی )

-      نکات ایمنی لازم برای پیشگیری مخاطرات انواع سطوح امنیت رادر منزل را بررسی و لیست می کنند.( تجزیه وتحلیل )

-      (حیطه های روانی حرکتی)

-      از فراوانی و علل الگوهای نامناسب فرهنگی که نشانهتهاجم فرهنگی با سیاسی یا اقتصادی یا..... در محل زندگی شان شده است گزارشی تهیه و به کلاس ارائه نمایند. (ترکیب )

-      سه مورد از تهاجم فرهنگی را لیست کند وراه های مقابله با هریک را نشان دهد. (اجرای مستقل )

-       با کمک همدیگر راه های مقابله باتهدیدات داخلی و خارجی راپیدا می کنند . ( هماهنگی حرکات )

-      حیطه های عاطفی:

-      باعلاقه گوش  می دهند .( دریافت )

-       در باره انواع تهدید وتهاجم از معلم خود سوال می پرسند . ( واکنش )

-       

 

رسانه ها و وسایل آموزشی

-کتاب درسی

– تابلو

– ماژیک یا گچ رنگی

– رایانه برای نمایش فیلم و عکس درمورد انواع راهای  تهاجم وتهدید درسطوح مختلف

 

 

روش تدریس

 - پرسش و پاسخ

-دریافت مفهوم

 – نمایشی

–  کاوشگرانه(ایجاد تحیر در دانش آموز با طرح یک سئوال یا نمایش عکس یا فیلم)

 

مهارتهای مورد نیاز

-آشنایی با رایانه و کار با آن

-آشنایی با تابلو هوشمندطریقه کار با انواع آن

-نمایش عکس یا فیلم مثلا (تصاویر زلزله)

-ورود در اینترنت به عنوان یکی از ابزارهای هجمه ای فرهنگی و سیاسی

 

اجرا

 

 

فعالیتهای

 

مقدماتی

 

- ورود به کلاس قبل از دانش آموزان

- سلام و احوالپرسی

- حضور و غیاب

- بررسی و ضعیت فیزیکی و روانی فراگیران

- ذکر حدیث روز((حدیث صلح در زمان ظهور«امام باقر (ع)می فرمایند:حضرت مهدی(ع)بسوی کوفه تشریف می آورندودر آنجا سکونت می کنند اگر غلام زر خریدی باشد آزاد وبدهکاریهر ورشکسته ای را می پردازد،به رفع گرفتاریهای شیعیان را می پردازد وبا بخشش خود همسران افراد را شاد می کند تا آنجا که زمین رااز عدل وداد پرمی فرمایند همانگونه که از ظلم وبیداد گری آکنده است».))

- پرسش از درس قبل (در بار ه معنی امنیت در کتاب دوران راهنمایی)

 

زمان

5

 

ارزشیابی

 تشخیصی

از فراگیران راجع به درس جدید((با توجه به فیلمی که از فعالیتهای فرهنگی در جلسه قبل نمایش داده بودیم)) چند سوال پرسیده می شود :

-       امنیت را از نظر لغوی  تعریف کنید .

-       برای امنیت را یک مثال را بزنید .

-       سه روش برای تأمین امنیت خانوادگی بیان  کنید .

 

 

 

3

آمادگی و ایجا د انگیزه

با یک سئوال تعجب برانگیز درس را آغاز می کنیم((رابطه بین ساندویچ با امنیت چیست؟)

2

 

ارائه تدریس

 

 

 

 

 

 

 

 

حالاقبل ازنمایش ((موضوع درس راقبلابر روی مانیتور نوشته)) با بیان قصه آدم و حواءبه طرح موضوع فطری بودن قصه امنیت وجایگاه آن در زندگی بشری می پردازیم.سپس با نمایش تصویر زلزله بم ایجاد سئوال میکنیم ((زلزله کدامیک از سطوح امنیت ملی را به مخاطره می اندازد؟))

پاسخ دانش آموزان را روی تخته یاداشت می کنیم و نتیجه گیری می کنیم که «امنیت سطوح متفاوتی دارد وسطوح را روی برد می نویسیم»1:سطح خانوادگی -2:سطح محلی-3:سطح جهانی 4:سطح:منطقه ای-5:سطح شهری 6:سطح جهانی.سپس از یکی از دانش آموزان خواهش می کنیم که پازل سطوح امنیت را با مثال های آن بهم وصل کند.حالا می تواننیم تعریف امنیت را روی تابلو بنویسیم.««امنیت ملی وصعیتی است که درآن یک کشور بتواند منافع وارزشهای حیاتی خود مانند تمامیت ارضی ،جان مردم ،ارزشهای دینی و ملی و.....را در برابر تهدیدات داخلی و خارجی حفظ نمائید»».

سئوال :دانش آموزان عزیز حالا میتوانید اهداف امنیت را نام ببرید؟پس از اینکه پاسخ دانش آموزان را یاداشت کردیم آنهارا باکمک خودشان دسته بندی واهم ومهم می کنیم:الف:حفظ سرزمین واستقلال کشور

ب:حفظ ارزشهای دینی و ملی ج:حفظ ثبات سیاسی واقتصادی د:تحقق رفاه عمومی مردم ذ:ایجاد آسایش در مقابل خطرات بیگانگان.

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

خلاصه   و      جمع بندی

 

- با کمک الگوی دریافت مفهوم از روی یک ماکت یا تابلو یا تصویر ایران زمان هخامنشی را با زمانقاجار ((حفظ سرزمین )مقایسه می کنیم  و....  درس را خلاصه می نماییم وبااین تصاویرو مثال ها سطوح امنیت را بهم پیوند میزنیم.

- خلاصه ها از قبل درشت نویسی شده است. از فراگیران می خواهیم که در ابتدا بطور انفرادی امنیترا در یکی دو سطر تعریف نمایند .

-سپس با« الگوی کاوشگرانه » رابطه ساندویچ با امنیت ملی را سئوال می کنیم ،وبا سئوالهای متعدد در این زمینه نتیجه گیری می کنیم.

-حالا امنیت پایدار را تعریف خطرات در این زمینه را بررسی می کنیم.

 

 

 

3

 

ارزشیابیپایانی

یا

تکوینی

-  سه نفراز فراگیران راجع به درس به صورت اجرایی ونمایشی امنیت را تعریف کنند.

-       انواع تهدیدرا نام ببرید؟

-  چهار توصیه برای حفط امنیت در سطح شهر ومنزل و محل مدرسه ارائه دهید .

5

 

تعیین تکلیف

-  تکالیف قبلا نوشته شده ودر اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

-       درس مطالعه شود (فردی )

-  هر گروه یکی از سطوح امنیتی رادرکشورخودمان که درمعرض خطر هجمه دشمن است  بررسی وگزارش تهیه کند. (گروهی )

-  کلمات انگلیسی روی لباس های خودشان یا دیگران را جمع آوری ونتیجه گیری کنند. (گروهی )

-  در مورد فست فودهای محل خود به عنوان یکی از تهدیدهای جسمی و ملی تحقیق ، علل و انواع آن را بررسی نمایید وگزارش آن را در کلاس قرائت کنید. (خلاق)

-  از بد حجابی ها و انواع تهاجمات دیگر در محله وسطح شهر خودشان گزارشی تهیه و آنهارا فهرست کنند.((نتیجه گزارش را جهت اصلاحات لازم به سمع مسئولین برسانید)).

-       تصاویر روی کیف ،دفتر ،لوازم تحریرخودشان راارزیابی کنند.

 

 

 

 

 

2

 

بسم الرّحمن الرّحیم

 

 




 



مطالب مشابه :


طرح درس سالانه درس آمادگی دفاعی پایه سوم راهنمایی

آمادگی دفاعی سوم راهنمایی -91-92 نشان دادن نحوه ی ساخت ماکت جنگ و وسایل دیگر به عنوان کار




پاسخ پرسش های آمادگی دفاعی سوم راهنمایی

پاسخ پرسش های آمادگی دفاعی سوم 1 ساخت ماکت هایی از تجهیزات نظامی وقراردادن آن ها در




طرح درس سالانه 92-93

به وبلاگ گروه اموزشی امادگی دفاعی شهرستان قدس خوش ساخت ماکت ازعملیات جنگی-نمایش از یکی از




شهرستان مهدیشهر

گروه امادگی دفاعی های ایرانی به سبک و روش منطقه ای و بومی به عنوان مثال استفاده از ماکت




نمونه سوال آمادگی سوم راهنمایی 3

آمادگی دفاعی Defensive preparation -لازمه ی حیات جامعه اسلامی Is prerequist of Islamic Societies Life - [cb:blog_title]




طرح درس مربوط به کتاب دوم دبیرستان آمادگی دفاعی

دنياي صلح و دوستي - طرح درس مربوط به کتاب دوم دبیرستان آمادگی دفاعی - گروه آمادگی دفاعی




پاسخ سئوالات تشریحی درس8: پدافند غیر عامل

آمادگی دفاعی94-93 اطلاع رسانی به دبیران درس آمادگی دفاعی نصب ماکت تجهيزات جنگی در نقاط




طرح درس روزانه کتاب جدیدالتألیف آمادگی دفاعی سال تحصیلی93-92

گروه آموزش دفاعی آموزش وپرورش شهر قدس - طرح درس روزانه کتاب جدیدالتألیف آمادگی دفاعی سال




برچسب :