یک نمونه طرح درس روزانه (بخوانیم )کلاس سوم
بنام خدا طرح درس روزانه درس : بخوانیم پایه : سوم موضوع : سلام آقای بل مدرس : حسین بوالحسنی مدت جلسه : 30 دقیقه مورخه : / 4 / 90 تعداد : 9 نفر |
اهداف درس : آشنایی با تلفن آشنایی با مخترع تلفن آشنایی با نحوه ی استفاده صحیح از تلفن آشنایی با تلفن های ضروری آشنایی با اهمیت و ضرورت تلفن در زندگی |
اهداف رفتاری زبان آموزی : نحوه ی استفاده از تلفن را بیان کند . تلفن های ضروری را نام ببرد . واحد شمارش چند وسیله مانند تلفن ، هواپیما ، کتاب و ..... را بگوید . |
اهداف رفتاری موضوعی : نحوه ی استفاده ی تلفن را نشان دهد . تلفن های ضروری را در تخته سیاه بنویسد . |
وسایل و رسانه های آموزشی : کتاب – تصاویر – تلفن |
پیش نیازهای درسی : دانش آموزان دستگاه تلفن را دیده و با موارد استفاده آن آشنا هستند . نحوه ی استفاده از تلفن را می دانند. بعضی از تلفن های ضروری را از حفظ هستند و می دانند در چه زمانی باید از آنهااستفاده کنند |
روش تدریس : سخنرانی – پرسش و پاسخ – ایفای نقش – نمایشی – با محوریت روش تدریس همیاری ( اعضای تیم ) |
کلید واژه ها : تلفن - مخترع – اختراع – ناشنوا – اشغال - الکساندر گراهام بل – مزاحمت |
حضور و غیاب : بعد از سلام و احوالپرسی از فراگیران و حضور و غیاب دانش آموزان و پرسیدن علت غیبت ازغایبین گذشته ، خواندن حدیث یا شعری که به نوعی به درس مربوط باشد . |
بررسی تکالیف درس گذشته : تمرین های کتاب بنویسیم را مورد بررسی قرار داده ارایه بازخورد بادرج تاریخ در انتهای تمرینات . |
ارزشیابی تشخیصی : برای اطمینان از یادگیری فراگیران از درس گذشته ( پرواز ) چند سوال می کنیم تا در صورت آمادگی فراگیران درس جدید را آغاز کنیم . 1-درس قبل در مورد چه موضوعی بود ؟ 2-باشنیدن پرواز – آسمان – قطار و ..... به یاد چه چیزهایی می افتید ؟ 3-دراین جمله ( ما فقط یک کره زمین داریم. ) فعل را مشخص کنید و....... |
ایجاد انگیزه : برای ایجاد انگیزه معلم با خود دستگاه تلفنی را به کلاس می آورد . و برای توجه بیشتر دانش آموزان ، به صورت نمایشی دانش آموزی وارد کلاس شود و بیان کند که انبار مدرسه آتش گرفته و یا این که دانش آموزی مصدوم شده و نیاز به کمک دارد ، در این صورت معلم با طرح پرسشهایی توجه آن ها را به تلفن جلب می کند ، برای کمک به این افراد باید به افرادی که آگاهی دارند تلفن کرد و از آنها کمک خواست . و در اینجا معلم می تواند با کمک دانش آموزان تلفن های ضروری را نیز بیان کند .و با کمک فراگیران چگونگی و نحوه ی استفاده صحیح از تلفن را بیان می کند . معلم با کمک فراگیران نام مخترع تلفن را بیان می کند و از دانش آموزان می خواهد که در صورت تمایل بیایند و با مخترع تلفن صحبت کنند و نظر خود را در رابطه با اختراع تلفن و ضرورت آن در زندگی بگویند . |
معرفی درس : بچه های گلم اگر تا به این جا دقت کرده باشید می توانید حدس بزنید که درس امروز ما درباره ی یک مخترع بزرگ و نامی می باشد می خواهیم تا حدودی در این درس با زندگی ایشان و اختراع بزرگ او آشنا شویم آفرین درس امروز ما ( کتاب را باز می کنیم و با توجه دادن دانش آموزان به عنوان درس آنرا معرفی می کنیم ) سلام آقای بل است . |
ارائه درس : برای ارائه درس جدید وبا توجه به روش تدریس (اعضای تیم ) با توجه به متن درس آن را تقسیم بندی کرده و با توجه به تقسیمات درس ، کلاس را گروه بندی می کنیم . و از هر گروه می خواهیم که قسمت مربوط به خود را در زمان داده شده با دقت بخوانند . نفر اول گروه : از ابتدای درس تا نسیم گفت : ( .......................... اما نام او را نمی دانم .) نفر دوم گروه : از آموزگار گفت تا نرگس گفت : (........................ برای ما اختراع کرده اید . ) نفر سوم گروه : از دانش آموزان به ترتیب تا آخر درس . |
بعد از این که زمان داده شده به پایان رسید از فراگیرانی که قسمتهای خوانده شده ی آن ها مثل هم است در یک گروه قرار گیرند و درس خوانده شده را برای هم توضیح دهند تا کاملا درس را یاد بگیرند . سپس از فراگیران می خواهیم که به تیم های خود باز گردند و هر کس قسمت مربوط به خود را برای سایر افراد گروه توضیح دهند . فراگیران کارهای خواسته شده را انجام می دهند . در این قسمت سوالهای کوتاه پاسخی را که قبلا تهیه دیده ایم در اختیار فراگیران قرار می دهیم و از آنها می خواهیم تا هر یک به تنهایی به سوالات داده شده پاسخ دهند . ( آزمون فردی ) بعد ازپاسخگویی فراگیران سوالات را مورد ارزیابی قرار می دهیم . بعد از ارزیابی سوالات به صورت فردی ، همان سوالات را در اختیار فراگیران قرار می دهیم تا به همان سوالات به صورت تیمی پاسخ دهند . حال پاسخ های تیمی را مورد ارزیابی قرار می دهیم و نتایج به دست آمده از هر دو آزمون را مورد بررسی قرار داده و به تیم ها امتیاز می دهیم . ******************************************************************************************سوالاتی که برای آزمون فردی و تیمی طرح می شود عبارتنداز : 1 – مخترع تلفن کیست ؟ الف – ادیسون ب – گراهام بل ج – رایت د – عباس بن فرناس 2 – شماره تلفن آتش نشانی کدامیک از گزینه های زیر است ؟ الف – 118 ب – 110 ج – 125 د – 117 3 – از کدامیک از شماره های زیر برای اطلاع رسانی به پلیس استفاده می کنیم ؟ الف – 125 ب – 118 ج – 115 د – 110 4 – کدامیک از شماره تلفن های زیر را ضروری نمیدانید ؟ الف – اورژانس ب – آتش نشانی ج – پلیس د – خرابی تلفن |
ارزشیابی تکوینی : در حین تدریس از فراگیران سوالاتی را می پرسیم مانند : 1 – چه کسی می تواند بگوید از تلفن چه استفاده هایی می کنیم ؟ 2 – دو مورد ازشماره تلفن های ضروری رانام ببرید . 3 – از دستگاه تلفن همراه چه استفاده ای می کنیم ؟ 4 – و ........................... ؟ |
جمع بندی : در این قسمت از فراگیران می خواهیم تا از روی درس بخوانند .در این جا می توانیم توجه دانش آموزان را به تکنولوژی های جدید جلب کنیم و تلفن های بی سیم و موبایل را نیز به آنها معرفی کنیم . و شماره تلفن های ضروری را با کمک فراگیران در تخته سیاه نوشته و ازآنها درخواست می گردد تا تلفن های ضروری را در جایی یادداشت کرده و به خاطر بسپارند .همچنین یاد آور می شویم که برای تماس گرفتن با افرادی که در شهر یا کشور دیگری زندگی می کنند گرفتن کد آن شهر یا کشور در اول وقبل از شماره مورد نظر ضروری می باشد . |
ارزشیابی پایانی : در آخر چند سوال از فراگیران پرسیده می شود تا میزان یادگیری فراگیران مورد ارزیابی قرارگیرد . 1 – چرا نباید با تلفن زیاد صحبت کنیم ؟ 2 – از تلفن چه استفاده هایی می کنیم ؟ 3 – ایا می دانید برای تماس گرفتن با شهر دیگر در ابتدا باید چه کنیم ؟ 4 – و ................................ ؟ |
تعیین تکلیف : 1 – از فراگیران می خواهیم تمرین های مربوط به فعالیت های گوش کن وبگو ، درست یا نادرست را برای جلسه بعد حل کنند . 2 – تمرینات بنویسیم دو صفحه ی اول را نوشته وبرای جلسه ی بعد بیاورند . 3 – از گروه اول می خواهیم با کمک گرفتن از اینترنت تصاویر مختلفی از تلفن های قدیمی و جدید را در برگه ای چسبانده و برای جلسه ی بعد به کلاس بیاورند . 4 – از گروه دوم می خواهیم تا با کمک هم و بزرگترها شماره کد چند شهریاچند کشور را در برگه ای نوشته همراه با اسم آن شهر یا کشور مربوطه و به کلاس بیاورند . 5 – از گروه سوم می خواهیم با استفاده از منابع دیگر در مورد تفاوت تلفن های امروزی و قدیمی مطالبی جمع کرده و به صورت مقاله به کلاس ارائه دهند |
معرفی کتاب : |
معرفی درس آینده : بچه های عزیز برای جلسه ی آینده واژه آموزی و نکته ها ی مربوط به درس آقای بل را یاد می گیریم و اگر در کتاب بنویسیم هم نکته ای بود که گفته نشده بود خواهیم گفت . |
سخن آخر : اللهم عجل لولیک الفرج |
مطالب مشابه :
نکاتی برای برگزاری مفید جلسات انجمن اولیا و مربیان
حدیث نگار مراسم قرآن ابتدای جلسه با آن لباس برای ایراد سخنرانی ها در جلسات انجمن و
حاج آقا، ظهور نزدیکه؟
حدیــــث عاشـــقی چون یکی از مکانهایی که انسانها در آنجا مسجد از همان ابتدای قدرت
راهکارهای غلبه بر ترس و استرس، قبل ازآغاز سخنرانی
در ابتدای سخنرانی،چند دقیقه اول ، به از ارایه در کلاس و همایش ها نترسید و در
محمود حکیمی معلم و نویسنده ای خستگی ناپذیر
در این حدیث شریف نبوي ، که در ابتدای رسانهها و مطبوعات و سخنرانی ام که در
چه نوع تعارف هایی به ذهنتون میرسه؟ تعارف ها در مکالمات روزمره
تعارف ها در آموزنده،پندآموز،مفید،حدیث،شعر و مخاطبان زیاد مثلا در ابتدای سخنرانی)
یک نمونه طرح درس روزانه (بخوانیم )کلاس سوم
دست نوشته ها سخنرانی – پرسش و نفر اول گروه : از ابتدای درس تا نسیم گفت : (
چگونه دانش آموزان را به یادگیری تشویق کنیم؟
آن چه که از دانش آموزان انتظار دارید در ابتدای سال به آن ها سخنرانی، نمایش ها ها سؤالات
طراحی برنامه درسی در دانشگاه های مجازی
روز دوشنبه مورخه 21/5/87 برای اجرای سخنرانی ابتدای جلسه آقای پاسخ به اینگونه سوالات و شرکت
آیتالله مکارم شیرازی
دانشگاه قرآن و حدیث روزانه با گروهها و اشخاص مختلف ابتدای ورود به قم از نظر
برچسب :
حدیث ابتدای سخنرانی ها