طرح درس حرف (ه) و (ژ) برای همکاران پایه اوّل
( به نام خداوند بخشنده ومهربان ) طرح درس فارسی اول دبستان موضوع : حرف (ه)
مشخصات کلی درس |
نام درس : فارسی عنوان درس : مهتاب کلاس :اول مقطع : ابتدایی مدت تدریس : ۴۵ دقیقه هدف کلی درس : آشنایی نشانه هـ ـهـ ـه ه |
|
فعالیتهای قبل از تدریس |
رئوس مطالب : مهتاب ،ماه ، آهو ، کوة ، ستاره ، قله هدفهای جزیی: آشنایی دانش آموزان با : ۱٫ صدای هـ ۲٫ نشانه ی هـ ۳٫ صحیح نوشتن نشانه ی هـ ۴٫ صحیح خواندن نشانه ی هـِ ۵٫ کوه و قله آن ۶٫ مهتاب ۷٫ نعمت های خدا از جمله ( ماه ، ستاره ها ، حیوانات از جمله آهو ) ۸٫ محل قرار گرفتن آن در جدول ۹٫ کلمات دیگری که صدای هـ در آن است . هدفهای رفتاری : فراگیر در پایان درس بتواند : ۱٫ صدای هـ را در جدول نشان دهد . ۲٫ چند کلمه که صدای هـ در آخر آن باشد بگوید . ۳٫ چند کلمه که صدای هـ در اول آن باشد بگوید. ۴٫ چند کلمه که صدای هـ در وسط آن باشد بگوید . ۵٫ مهتاب را تعریف کند ۶٫ چند تا از نعمت های خدا را نام ببرد . ۷٫ کوه و قله آن را در درس نشان دهد . ۸٫ به تمریناتی که به او می دهیم با رغبت انجام دهد . ۹٫ با کلمات داده شده جمله بسازد . پیش بینی رفتار ورودی : با صداهای آ ، ب، د، م، س، او ، ت ، ن ، ایـ ، ز، اِ ، ش ،ی ،اّ ،ک،و،پ ، گ،ف، خ،ق،ل،ج،و ﹹآشنایی دارد . |
|
فعالیتهای ضمن درس |
آمادگی : کلاس را با سلام واحوالپرسی ، دعای شروع کلاس ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی آنها شروع می کنیم . انجام ارزشیابی تشخیصی : ۱٫ کارتهای تند خوانی را از بچه ها سوال می کنیم . ۲٫ از روی جدول الفبا نشانه هایی که خوانده اند نشان می دهند . ۳٫ با هر نشانه یک کلمه می گویند . ۴٫ با کلمات خود جمله می سازند . ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید : تصویر درس را روی تخته نصب کرده و سپس پازلها را بین آنها پخش کرده و از آنها می خواهیم که یار خود را پیدا کرده و پازل را کامل کنند . و سپس از هر گروه می پرسیم که نام پازلشان چیست و با آن یک جمله بسازند. و د رادامه پازل خود را کنار میز خود نصب کنند . و آموزگار با تکرار کلمات پازل ها بچه ها را هدایت می کنند که صدای جدید را تشخیص دهند . ارائه درس جدید : تصویر عنوانی را به بچه ها نشان می دهیم و می خواهیم که در گروه مشورت کنند ببینند که می توانند بگویند که چه جایی است . بعد از پاسخ به این سوال آنها را هدایت می کنیم که حالا بگویند ببینیم که چه چیزهایی در آن است . و سپس آنها اشاره می کنند که ماه ،آهو ، کوه ، ستاره سپس کلید واژه ها را به بچه ها داده و از آنها می خواهیم که د رگروهها مشورت کنند و بگویند که نام تصویر چیست و چه صدایی در آن قرمز نوشته شده است و در کجا قرار گرفته است . و سپس از هر گروه می خواهیم که شکل خود را به بچه های دیگر نشان دهد نام او را بگوید و برای آن یک جمله بسازد و در انتها بگوید که چه صدایی در آن قرمز است و در کجا آن قرار گرفته است . و از تمام گروهها به همین ترتیب می پرسیم و د رادامه می پرسیم که چه صدایی در همه این تصاویر مشترک بود و آنها می گویند که صدای هـ حالا می پرسیم که چند شکل داشت می گویند چهار شکل . و نشانه های هـ را هر کدام جداگانه روی تخته نصب کرده و از بچه ها می خواهیم که هر کدام از تصاویر که نشانه های داده شده رادارد زیر آن بچسبانند . و د رانتها برای هر کدام اسمی پیدا کنیم و بچه ها با دلیل اسم گذاری کنند که هـ چون در اول می آید می گذاریم هـ اول و الی آخر و سپس جای نشانه هـ را در جدول نشان داده و یک گل روی آن می چسبانیم و گل جدید که نشانه صدای جدید است در ادامه صداها نصب می کنیم .کتاب را باز کرده از روی درس می خوانند . |
۳ دقیقه ۵ دقیقه ۷دقیقه ۲۰ دقیقه |
فعالیتهای پس از تدریس |
جمع بندی و نتیجه گیری : نشانه را در جدول به بچه ها نشان می دهیم و سپس نام هر یک و محل قرار گرفتن هر یک را توضیح می دهیم . ارزشیابی پایان تدریس : ۱٫ از بچه ها می خواهیم که صدای جدید را در جدول نشان دهند . ۲٫ با صدای هـ اول یک کلمه بگویند ۳٫ با صدای ـهـ دوم یک کلمه بگویند ۴٫ با صدای ـه آخر چسبان یک کلمه بگویند ۵٫ با صدای ه آخر تنها یک کلمه بگویند . ۶- مهتاب را توضیح دهد . ۷- چند نعمت خدا را نام ببرد . تعیین تکلیف: ۱٫ تکالیف تمرینی : کتاب بنویسیم را کامل کنند ۲٫ شکل کلماتی را که صدای (ه) در آن است بکشند و به کلاس بیاورند و در تابلو بچسبانند . |
( به نام خداوند بخشنده ومهربان ) طرح درس فارسی اول دبستان موضوع : حرف ( ژ )
| عنوان | محتوی | وقت | |
1
|
هدف | کلی | آشنایی با شکل وصدای حرف (ژ ) |
|
رفتاری
| دانش آموزان در پایان این درس میتوانند : 1- کلمات شوفاژ ، ژاکت ، ژله ،مژگان رابخوانند . 2 – کلمات فوق رابنویسند . 3- صدای ژ را در کلمات فوق نشان دهند . 4- بیان کنند که صدای ژ در کلمات فوق در کجای کلمه آمده است . 5- باشکل صدای ژ کلمات دیگری چون : مژه ، گاراژ ، پژمرده و . . . بسازند وبنویسند . 6- صدای ژ را با مصوت های ــَـِــُــ و ا ـ و ـ یـ ی ترکیب نموده و ترکیبها را بخوانند. 7 - بیان کنند وقتی کسی برای ما هدیه ویا چیزی خرید بایداز او تشکر کنیم . 8 – بتوانند با خمیر بازی شکل صدای ژ را بسازند . 9 – بتوانند پازل تصاویر ژاکت ، شوفاژ ، و مژگان را در مدت حداکثر 2 دقیقه کامل کنند . 10 – بیان کنند که اگر کسی برای حل مشکلات ومسائل تلاش کند پاداش دریافت می کند . 11 – بیان کنند که ماباید به فکر یکدیگر باشیم . | |||
2
|
مخاطبین |
دانش آموزان پایه اول دبستان ساکن در شهر مشهد که بین 6 الی 8 سال سن دارند . |
| |
3 |
محتوی
| متن : مژگان وسرما زمستان بود . و هوا خیلی سرد شده بود . پدر در راه بازگشت از اداره برای مژگان یک ژاکت خرید . مژگان از پدرش سپاسگزاری کرد . مژگان به پدر گفت : فردا وقتی به اداره رفتید بخاری اتاقتان را روشن کنید تا سردتان نشود . پدر گفت : ما در اتاقهای اداره بخاری نداریم . اگر گفتی که اتاقهای اداره ی ما چگونه گرم می شود ؟ او به پدرش گفت که مرا راهنمایی کنید . پدر گفت : آخر اسمش ژ دارد . مژگان بیشتر فکر کرد و ناگهان گفت : فهمیدم ! اتاقهای اداره ی شما با شوفاژ گرم می شود . پدر گفت : آفرین دخترم درست گفتی . یادت باشد که یک شکلات ژله ای به تو جایزه بدهم . |
| |
4
| سازمان | روشهای تدریس : ترکیبی – فعال | 90 دقیقه | |
5 | وسیله | (کتاب ، گچ سفید ورنگی ، تخته سیاه ) – پازل – خمیر بازی ، مداد رنگی کارتهای نشانه ونگاره |
|
ص 1
| عنوان | محتوی | وقت | ||
فعالیتهای یاد دهی مربوط به معلم | فعالیتهای یادگیری دانش آموزان | ||||
6
|
ارائه درس
ارائه درس جدید
| حضور وغیاب |
|
| 3 دقیقه |
ارشیابی ورودی | معلم از دانش آموزان می خواهد که متن درس گذشته رابخوانند . با کلماتی که در اختیار آنان گذاشته می شود جمله بسازند وبنویسند . | فراگیران به سؤالات مطرح شده پاسخ لازم را می دهند . | 10 دقیقه | ||
ایجاد انگیزه | م : بچه ها می توا نید به من بگویید که اولین صدایی که در کلمه ی ژله می شنوید چیست ؟ م :علی جان شما بگو . م :از چند دانش آموز دیگر به همین ترتیب سؤال می شود رفع اشکال تلفظی فراگیران از طریق تأیید و تشویق فراگیرانی که درست تلفظ می کنند وترغیب فراگیرانی که اشتباه تلفظ نموده اند تحت عنوان : حسن جان شما هم مثل علی بگو . مثل من بگو ! رفع می گردد . از فراگیران می خواهد که اشیاء یا وسایلی که در کلاس وجود دارد ویا در بدن خودشان است و صدای ( ژ ) می دهد را بیان کنند . آیا می خواهید با شکل صدای ( ژ) آشنا شوید . کارتهایی که قبلاً تهیه شده که یک طرف آن تصویر و در طرف دیگر کلمه ی مورد نظر نوشته شده به فراگیران نشان داده از آنها می خواهد که آن را بخوانند . از فراگیران سؤال می شود (ژ ) شبیه چه صدایی است؟ چه تفاوتی با آن دارد ؟ چه کسی می تواند آنرا بنویسد ؟ همه روی هوا بنویسند . روی میز با انگشت بنویسید . صدایش راهم بگو . | ف: صدای ژِ ژْ ج رابیان می کنند
علی : ژْ وتوجه فراگیران به متفاوت بودن این صدا با صدای ( ج ) از طریق تلفظ کردن این صدا توسط فراگیران جلب شده اشکالات تلفظی آنان رفع می شود .
کلماتی چون : ماژیک ، ژاکت و مژه را بیان می کنند .
بله . فراگیران به صورت جمعی و انفرادی تصویر خوانی و کلمه خوانی می کنند
ف : از نظر شکل شکل صدای (ز ) است . ولی سه تانقطه دارد . یکی از فراگیران روی تلبلو می نویسد همه روی هوا وروی میز مینویسند وصدای آنرا بیان می کنند . | 10 دقیقه | ||
|
رجوع به کتاب | معلم فراگیران را که قبلاً در گروههای 3 یا 4 نفره گروهبندی نموده است به هرگروه پازل های متفاوت و خمیر مجسمه سازی داده ابتدا از فراگیرا ن می خواهدتاپازلها را جور کنند وبا خمیر مجسمه سازی شکل صدای ( ژ ) یا حتی کلمات مورد نظر را بسازند . از فراگیران خواسته می شود کلمات جدید را روی تابلو بنویسند و با هرکلمه ای جمله ای بسازند و بنویسند .
از فراگیران سایر گروها نیز خواسته می شود تا جملات وکلمات ساخته شده ی گروه های دیگر رابخوانند معلم از فراگیران می خواهد که کتابها را روی میز گذا شته و باز کنند . ابتدا یک بار خودش به طور شمرده درس را می خواند و فراگیران خط می برند . صدای ژ با مصوتهای دوم ـَــِـــُـ ا یـ ی و ترکیب می شود واز فراگیران می خواهد که بخوا نند با ذکر صلواتی درس خاتمه می یابد . | فراگیران پازل ها را کامل و با خمیر مجسمه سازی شکل صدا ی ( ژ ) و یا کلمات جدید را می سازند . گروهها یی که کارشان را با همکاری بیشتری کامل کنند کارت امتیاز دریافت می نمایند . یک نماینده از هر گروه یک کلمه ی جدید را روی تابلو نوشته وبا کمک سایر اعضای گروه جمله ی مربوط به آن را می نویسند . فراگیران می خوانند .
فراگیران گوش فرا داده و خط می برند . ژَ ژِ ژه ژُ ژا ژی ژیـ ژورا می خوانند . | 32 دقیقه | |
8 | ارزشیابی تکوینی | سپس از فراگیرا ن می خواهد که هرکدام بخشی از متن درس رابخوانند . متن : با (ژ) یک کلمه بنویس . برای آن یک جمله هم بنویس . ژ : با ترکیب های زیر کلمه بساز . ژا ژه ژیـ
| فراگیران هر کدام بخشی از متن درس را می خوانند .
فراگیران پاسخ متن داده شده را می نویسند . | 10دقیقه | |
8 | ارزشیابی پایانی | روخوانی درس گذشته سؤال می شود . املا از درس گذشته و کلمات جدید گرفته می شود . کلمه سازی با شکل صدای (ژ) جمله سازی با کلمات کلمات ساخته شده | 25 دقیقه |
مطالب مشابه :
پاورپوینت انواع جمله و اعراب سوم راهنمایی
به همین منظور برای سه درس آخر شکلی جذاب و زیبا به یادگیری پاورپوینت" انواع جمله
پاورپوینت انواع جمله و اعراب سوم راهنمایی(برگرفته از وبلاگ آقای بابائی)
به همین منظور برای سه درس آخر شکلی جذاب و زیبا به یادگیری پاورپوینت" انواع جمله
پاورپوینت
از اون گروه که خودشان روی آن کار کرده بودند، قشنگ و زیبا بود آخر کلاس جمله بعد
جملاتی زیبا در مورد روز جهانی کودک
نکات ناب/ دانلود/جملات زیبا پاورپوینت زیبا شعر کودکانه برای بچه های گل
جمله هایی زیبا
جمله هایی زیبا ♥ بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است ♥ هر کسی هم نفسم شد دست آخر قفسم شد
تمرین فارسی ( جمله سازی )
پاورپوینت زیبا به آخر هر کلمه جمله هاي نا مرتب را مرتب مي كند.
طرح درس حرف (ه) و (ژ) برای همکاران پایه اوّل
دل نوشته ها ، جملات و داستانک های زیبا و ناب آخر اسمش ژ برای آن یک جمله
دکلمه هایی از شهدا+شعر درباره شهید+متن زیبا در مورد شهید و شهادت (جدید و زیبا)
دکلمه هایی از شهدا+شعر درباره شهید+متن زیبا پاورپوینت زیبا چشم پاک دختری از جمله
نمونه سوال پیشنهادی انشا و نگارش سوم راهنمایی
1- با هر یک از گروه کلمات زیر یک جمله ادبی آخر ای خفته سر راه احساسی زیبا
دعای خروج از خانه /چه کنیم دچار تصادف نشویم؟/بهترین ذکر برای سلامتی از حوادث
دعای خروج از خانه /چه کنیم دچار تصادف نشویم؟/بهترین ذکر برای پاورپوینت زیبا آخر قابل
برچسب :
جمله زیبا برای آخر پاورپوینت