طرح درس حرف (ه) و (ژ) برای همکاران پایه اوّل

 ( به نام خداوند بخشنده ومهربان )    طرح درس فارسی اول دبستان   موضوع : حرف (ه)  


 

مشخصات کلی درس

نام درس : فارسی        عنوان درس : مهتاب       کلاس :اول       مقطع : ابتدایی

مدت تدریس : ۴۵ دقیقه

هدف کلی درس : آشنایی نشانه هـ ـهـ ـه ه

فعالیتهای قبل از تدریس

رئوس مطالب :

مهتاب ،ماه ، آهو ، کوة ، ستاره ، قله

هدفهای جزیی:

آشنایی  دانش آموزان با :

۱٫    صدای هـ

۲٫    نشانه ی هـ

۳٫    صحیح نوشتن نشانه ی هـ

۴٫    صحیح خواندن نشانه ی هـِ

۵٫    کوه و قله آن

۶٫    مهتاب

۷٫    نعمت های خدا از جمله ( ماه ، ستاره ها ، حیوانات از جمله آهو )

۸٫    محل قرار گرفتن آن در جدول

۹٫    کلمات دیگری که صدای هـ در آن است .

هدفهای رفتاری :

فراگیر در پایان درس بتواند :

۱٫    صدای هـ را در جدول نشان دهد .

۲٫    چند کلمه که صدای هـ در آخر آن باشد بگوید .

۳٫    چند کلمه که صدای هـ در اول آن باشد بگوید.

۴٫    چند کلمه که صدای هـ در وسط آن باشد بگوید .

۵٫    مهتاب را تعریف کند

۶٫    چند تا  از نعمت های خدا را نام ببرد .

۷٫    کوه و قله آن را در درس نشان دهد .

۸٫    به تمریناتی که به او می دهیم با رغبت انجام دهد .

۹٫    با کلمات داده شده جمله بسازد .

پیش بینی رفتار ورودی :

با صداهای آ ، ب، د، م، س، او ، ت ، ن ، ایـ ، ز، اِ ، ش ،ی ،اّ ،ک،و،پ ، گ،ف، خ،ق،ل،ج،و آشنایی دارد  .

فعالیتهای ضمن درس

آمادگی :

کلاس را با سلام  واحوالپرسی ، دعای شروع کلاس ، حضور و غیاب ، اطمینان از سلامتی جسمی و روحی روانی آنها شروع  می کنیم .

انجام ارزشیابی تشخیصی :

۱٫    کارتهای تند خوانی را از بچه ها سوال می کنیم .

۲٫    از روی جدول الفبا نشانه هایی که خوانده اند نشان می دهند .

۳٫    با هر نشانه یک کلمه می گویند .

۴٫    با کلمات خود جمله می سازند .

ایجاد انگیزه و معرفی   درس جدید :

تصویر درس را روی تخته نصب کرده و سپس پازلها را بین آنها پخش کرده و از آنها می خواهیم که یار خود را پیدا کرده و پازل را کامل کنند . و سپس از هر گروه می پرسیم که نام پازلشان چیست و با آن یک جمله بسازند. و د رادامه پازل خود را کنار میز خود نصب کنند . و آموزگار با تکرار کلمات پازل ها بچه ها را هدایت می کنند که صدای جدید را تشخیص دهند .

ارائه درس جدید :

تصویر عنوانی را به بچه ها نشان می دهیم و می خواهیم که در گروه مشورت کنند ببینند که می توانند بگویند که چه جایی است . بعد از پاسخ به این سوال آنها را هدایت می کنیم که حالا بگویند ببینیم که چه چیزهایی در آن است . و سپس آنها اشاره می کنند که ماه ،‌آهو ، کوه ، ستاره

سپس کلید واژه ها را به بچه ها داده و از آنها می خواهیم که د رگروهها مشورت کنند و بگویند که نام تصویر چیست و چه صدایی در آن قرمز نوشته شده است و در کجا قرار گرفته است .

و سپس از هر گروه می خواهیم که شکل خود را به بچه های دیگر نشان دهد نام او را بگوید و برای آن یک جمله بسازد و در انتها بگوید که چه صدایی در آن قرمز است و در کجا آن قرار گرفته است .

و از تمام گروهها به همین ترتیب می پرسیم و د رادامه می پرسیم که چه صدایی در همه این تصاویر مشترک بود و آنها می گویند که صدای هـ

حالا می پرسیم که چند شکل داشت می گویند چهار شکل .

و نشانه های هـ را هر کدام جداگانه روی تخته نصب کرده و از بچه ها می خواهیم که هر کدام از تصاویر که نشانه های داده شده رادارد زیر آن بچسبانند .

و د رانتها برای هر کدام اسمی پیدا کنیم و بچه ها با دلیل اسم گذاری کنند که هـ چون در اول می آید می گذاریم هـ اول و الی آخر  و سپس جای نشانه هـ را در جدول نشان داده و یک گل روی آن می چسبانیم  و گل جدید که نشانه صدای جدید است در ادامه صداها نصب می کنیم .کتاب را باز کرده از روی درس می خوانند .

۳ دقیقه

۵ دقیقه

۷دقیقه

۲۰ دقیقه

فعالیتهای پس از تدریس

جمع بندی و نتیجه گیری :

نشانه را در جدول به بچه ها نشان می دهیم و سپس نام هر یک و محل قرار گرفتن هر یک را توضیح می دهیم .

ارزشیابی پایان تدریس :

۱٫    از بچه ها می خواهیم که صدای جدید را در جدول نشان دهند .

۲٫    با صدای هـ اول یک کلمه بگویند

۳٫    با صدای ـهـ دوم یک کلمه بگویند

۴٫    با صدای ـه آخر چسبان یک کلمه بگویند

۵٫    با صدای ه آخر تنها یک کلمه بگویند .

۶-   مهتاب را توضیح دهد .

۷-    چند نعمت خدا را نام ببرد .

تعیین تکلیف:

۱٫    تکالیف تمرینی : کتاب بنویسیم را کامل کنند

۲٫    شکل کلماتی را که صدای (ه)  در آن است بکشند و به کلاس بیاورند و در تابلو بچسبانند .

 

    

 ( به نام خداوند بخشنده ومهربان )    طرح درس فارسی اول دبستان   موضوع : حرف ( ژ )   

    

 

عنوان

محتوی

وقت

 

1

 

 

هدف

کلی

آشنایی با شکل وصدای حرف  (ژ )

 

 

 

 

 

 

 

رفتاری

 

 

 

 

      دانش آموزان در پایان این درس میتوانند :

1-    کلمات  شوفاژ ، ژاکت ، ژله ،مژگان رابخوانند .

 2  کلمات فوق رابنویسند .

 3- صدای ژ را در کلمات فوق نشان دهند .

4- بیان کنند که صدای ژ در کلمات فوق در کجای کلمه آمده است .

5- باشکل صدای ژ کلمات دیگری چون : مژه ، گاراژ ،‌ پژمرده و . . . بسازند وبنویسند .

6- صدای ژ را با مصوت های    ــَـِــُــ   و  ا ـ  و ـ  یـ  ی  ترکیب نموده و ترکیبها را

       بخوانند.

7 - بیان کنند وقتی کسی برای ما هدیه ویا چیزی خرید  بایداز او تشکر کنیم .

 بتوانند با خمیر بازی شکل صدای  ژ را بسازند .

 بتوانند پازل تصاویر  ژاکت ، شوفاژ ، و مژگان را در مدت حداکثر 2 دقیقه کامل کنند .

10  بیان کنند که اگر کسی برای حل مشکلات ومسائل تلاش کند پاداش دریافت می کند .

11  بیان کنند که ماباید به فکر یکدیگر باشیم . 

 

2

 

 

مخاطبین

 

دانش آموزان پایه اول دبستان ساکن در شهر مشهد  که بین 6 الی 8 سال سن دارند .

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

محتوی

 

 

 

 

 

            متن  :‌                              مژگان وسرما

        زمستان بود . و هوا خیلی سرد شده بود .

        پدر در راه بازگشت از اداره برای مژگان یک ژاکت خرید .

       مژگان از پدرش سپاسگزاری  کرد . مژگان به پدر گفت : فردا وقتی به اداره رفتید

        بخاری اتاقتان را روشن کنید  تا سردتان نشود  .

        پدر گفت : ما در اتاقهای اداره بخاری نداریم .

        اگر گفتی که اتاقهای اداره ی ما چگونه گرم می شود ؟‌

        او به پدرش گفت که مرا راهنمایی کنید . پدر گفت : آخر اسمش     ژ     دارد .

        مژگان بیشتر فکر کرد و ناگهان گفت : فهمیدم ! اتاقهای اداره ی شما با شوفاژ گرم می شود .

  پدر گفت : آفرین دخترم درست گفتی . یادت باشد که یک شکلات ژله ای به تو جایزه بدهم .

 

4

 

    سازمان

                      روشهای تدریس : ترکیبی  فعال

90

دقیقه

5

وسیله

(کتاب ، گچ سفید ورنگی  ، تخته سیاه )   پازل  خمیر بازی ، مداد رنگی کارتهای نشانه ونگاره

 

                                                                    ص 1

 

عنوان

محتوی

وقت

فعالیتهای یاد دهی مربوط به معلم

فعالیتهای یادگیری دانش آموزان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارائه

درس

 

 

 

 

 

 

 

ارائه

درس

جدید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضور وغیاب

 

 

3 دقیقه

 

ارشیابی

ورودی

معلم از دانش آموزان می خواهد که متن درس گذشته رابخوانند .

با کلماتی که در اختیار آنان گذاشته می شود جمله بسازند وبنویسند .

فراگیران به سؤالات مطرح شده پاسخ لازم را می دهند .

   10

دقیقه

ایجاد

انگیزه

م : بچه ها می توا نید به من بگویید که اولین صدایی که در کلمه ی ژله

 می شنوید چیست ؟ 

م :‌علی جان شما بگو .

م :‌از چند دانش آموز دیگر به همین ترتیب سؤال می شود رفع اشکال تلفظی فراگیران از طریق تأیید و تشویق فراگیرانی که درست تلفظ می کنند وترغیب فراگیرانی که اشتباه تلفظ نموده اند تحت عنوان : حسن جان شما هم مثل علی بگو . مثل من بگو !  رفع می گردد .

از فراگیران می خواهد که اشیاء یا وسایلی که در کلاس وجود دارد ویا در بدن خودشان است و صدای ( ژ ) می دهد را بیان کنند .

 آیا می خواهید با شکل صدای ( ژ) آشنا شوید .

کارتهایی که قبلاً تهیه شده که یک طرف آن تصویر و در طرف دیگر کلمه ی مورد نظر نوشته شده به فراگیران نشان داده از آنها می خواهد که آن را بخوانند .

از فراگیران سؤال می شود (ژ ) شبیه چه صدایی است؟ چه تفاوتی با آن دارد ؟

چه کسی می تواند آنرا بنویسد ؟

 همه روی هوا بنویسند .

روی میز با انگشت بنویسید .

 صدایش راهم بگو .

ف: صدای ژِ  ژْ  ج رابیان می کنند     

 

 

 علی :  ژْ   

وتوجه فراگیران به متفاوت بودن این صدا با صدای ( ج ) از طریق تلفظ کردن این صدا توسط فراگیران جلب شده اشکالات تلفظی آنان رفع می شود .

 

 کلماتی چون : ماژیک ، ژاکت و مژه را

بیان می کنند .

 

بله .

فراگیران به صورت جمعی و انفرادی تصویر خوانی و کلمه خوانی می کنند

 

 

ف : از نظر شکل شکل صدای (ز ) است . ولی سه تانقطه دارد .

یکی از فراگیران روی تلبلو می نویسد

همه روی هوا وروی میز مینویسند وصدای آنرا بیان می کنند .

    10

   دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رجوع به کتاب

معلم فراگیران را که قبلاً در گروههای 3 یا 4 نفره گروهبندی نموده است به هرگروه پازل های متفاوت  و خمیر مجسمه سازی  داده ابتدا از فراگیرا ن می خواهدتاپازلها را جور کنند وبا خمیر مجسمه سازی شکل صدای ( ژ ) یا حتی کلمات مورد نظر را بسازند .

از فراگیران خواسته می شود کلمات جدید را روی تابلو بنویسند و با هرکلمه ای جمله ای بسازند و بنویسند .

 

از فراگیران سایر گروها نیز خواسته می شود تا جملات وکلمات ساخته شده ی گروه های دیگر رابخوانند

معلم از فراگیران می خواهد که کتابها را روی میز گذا شته و باز کنند . ابتدا یک بار خودش به طور شمرده درس را می خواند و فراگیران خط می برند .

صدای ژ با مصوتهای دوم  ـَــِ‌‌‌ـــُ‌ـ  ا یـ ی  و ترکیب می شود واز فراگیران می خواهد که

   بخوا نند 

با ذکر صلواتی درس خاتمه می یابد .

فراگیران پازل ها را کامل و با خمیر مجسمه سازی شکل صدا ی ( ژ ) و یا کلمات جدید را می سازند . گروهها یی که کارشان را با همکاری بیشتری کامل کنند  کارت امتیاز دریافت می نمایند .

یک نماینده از هر گروه یک کلمه ی  جدید را روی تابلو نوشته وبا کمک سایر اعضای گروه جمله ی مربوط به آن را می نویسند .

فراگیران می خوانند .

 

 

 

 

فراگیران گوش فرا داده و خط          می برند .

 

   ژَ   ژِ   ژه      ژُ   ژا   ژی    ژیـ   ژو 

    را  می خوانند .

32

دقیقه

8

ارزشیابی تکوینی

سپس از فراگیرا ن می خواهد که هرکدام بخشی از متن درس رابخوانند .

متن :

   با (ژ) یک کلمه بنویس . برای آن یک جمله هم

   بنویس .

   ژ :

  با ترکیب های زیر کلمه بساز .

   ژا                    ژه              ژیـ

 

 

فراگیران هر کدام بخشی از متن درس را می خوانند .

 

فراگیران پاسخ متن داده شده را

   می نویسند .

10دقیقه

 

8

ارزشیابی

پایانی

روخوانی درس گذشته سؤال می شود .

املا از درس گذشته و کلمات جدید گرفته می شود .

کلمه سازی با شکل صدای (ژ)

جمله سازی با کلمات کلمات ساخته شده

25 دقیقه


مطالب مشابه :


پاورپوینت انواع جمله و اعراب سوم راهنمایی

به همین منظور برای سه درس آخر شکلی جذاب و زیبا به یادگیری پاورپوینت" انواع جمله




پاورپوینت انواع جمله و اعراب سوم راهنمایی(برگرفته از وبلاگ آقای بابائی)

به همین منظور برای سه درس آخر شکلی جذاب و زیبا به یادگیری پاورپوینت" انواع جمله




پاورپوینت

از اون گروه که خودشان روی آن کار کرده بودند، قشنگ و زیبا بود آخر کلاس جمله بعد




جملاتی زیبا در مورد روز جهانی کودک

نکات ناب/ دانلود/جملات زیبا پاورپوینت زیبا شعر کودکانه برای بچه های گل




جمله هایی زیبا

جمله هایی زیبا ♥ بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است ♥ هر کسی هم نفسم شد دست آخر قفسم شد




تمرین فارسی ( جمله سازی )

پاورپوینت زیبا به آخر هر کلمه جمله هاي نا مرتب را مرتب مي كند.




طرح درس حرف (ه) و (ژ) برای همکاران پایه اوّل

دل نوشته ها ، جملات و داستانک های زیبا و ناب آخر اسمش ژ برای آن یک جمله




دکلمه هایی از شهدا+شعر درباره شهید+متن زیبا در مورد شهید و شهادت (جدید و زیبا)

دکلمه هایی از شهدا+شعر درباره شهید+متن زیبا پاورپوینت زیبا چشم پاک دختری از جمله




نمونه سوال پیشنهادی انشا و نگارش سوم راهنمایی

1- با هر یک از گروه کلمات زیر یک جمله ادبی آخر ای خفته سر راه احساسی زیبا




دعای خروج از خانه /چه کنیم دچار تصادف نشویم؟/بهترین ذکر برای سلامتی از حوادث

دعای خروج از خانه /چه کنیم دچار تصادف نشویم؟/بهترین ذکر برای پاورپوینت زیبا آخر قابل




برچسب :